Endometrióza, léčba a následné otěhotnění

87nika
31. led 2016

Ahoj dámy, je tu někdo s obdobným problémem??? V říjnu mi bylo zjištěno při laparce mnoho drobných ložisek endometriozy na pobřišnici, nyní beru přes 2 týdny lék Vissane na potlačení endometriozy, který mám brát půl roku, pak se vysadí a budeme se opět snažit o mimi.. Dle dr. ještě min. 2-3 měsíce je tělo v útlumu a nefunguje a pak by měla normálně naskočit OVU..
Tak se Vás chci zeptat, jestli s tím máte zkušenosti a jak to bylo u Vás? Pomohla léčba? Za jak dlouho a jak jste otěhotněli???

Díky moc 🙂

87nika
autor
31. led 2016

Jinak můj příběh je tedy takový: Máme doma už dvouletého raubíře, ale před rokem jsme se začali snažit o druhé.. První se nám povedlo hned napoprvé po vysazení antiko, kterou jsem brala 8 let a u druhého velké problémy ☹ Hned od počátku co jsem vysadila antiko byly problémy, krvácela jsem téměř celý cyklus, měla jsem šílené bolesti břicha apod. takže jsem se do CARu dostala po pár měsících snažení z těchto důvodů.. dělali mi všechna vyšetření a všechny výsledky až na maličkosti OK.. ale zjistili, že neovuluju a mám nízkou děložní sliznici.. několikrát mě zkusili stimulovat injekcemi Menopuru, aby OVU naskočila, ale bohužel buď moje tělo nereagovalo, nebo zareagovalo místo tvorbou foliklů - tvorbou cyst (jednou jsem díky tomu zkončila i v nemocnici) a jednou možná i OVU proběhla, ale zase nenarostla sliznice, takže by se mimi nemělo kde zavrtat.. A tak pořád dokola.. Tak mi v říjnu 2015 udělal laparoskopii a přišli na to, že mám spoutu drobných ložisek endometriózy na pobřišnici - která všechny ty problémy včetně neplodnosti způsobuje.. Odstranit nešla. Dali nám ještě šanci do konce roku, protože těhotenství by na to byla ta nej léčba, ale bohužel OVU sama vůbec nenastane a když mě nastimulují, tak vznikou cysty a nebo nenaroste sliznice - dr. říkal, že je to pro endošku typické ☹ Takže jsem čekala na MS a nyní beru přes 2 týdny Vissane(hormonální léčba na endometriozu-umělý přechod). Budu to brát půl roku a prý po vysazení ještě 2-3 měsíce bude trvat než se tělo vzpamatuje a pak se uvidí.. Prý nám dají šanci to zkusit alespoň 4× s IUI pokud ovu a ms bude chodit sama. A pak už jedině IVF ☹ Stále doufám, že léčba zabere a IVF nebude potřeba, ale bojím se.. Nicméně dle příznaků mám tu endošku odjakživa.. První MS jsem dostala v 15 letech a necelý rok na to mi už nasazovali antikoncepci z důvodu velmi silného, dlouhého a bolestivého krvácení.. V tu dobu to nikdo nezkoumal, ale nejpravděpodobněji to způsobovala právě endoška.. No a tu antikoncepci jsem brala v kuse 8 let až do doby co jsme chtěli mimi.. No a pak jsem antiko vysadila a hned jsme se zasnažili a vyšlo to napoprvé.. Zpětně mi dr. řekl, že díky té antikoncepci, která endošku za tolik let uklidnila a díky tomu, že jsme se snažili hned a neměla šanci se rozjet - máme alespoň to jedno 😉 Tak si pořád říkám, že by to mohlo klapnout i na podruhé, když se tím lékem ta endoška utlumí 😔 Kéž by... Budu ráda za jakoukoli Vaši zkušenost 🙂

tomeckovajana1
1. únor 2016

ahoj,já jsem jen chtěla říct, že Visanne bylo to nejlepší,co mi pomohlo na endometriozu, byla jsem skoro 9 měsíců bez bolestí a mohla žít,jak ostatní ženy..byla jsem štastná. Visanne jsem vysadila 20. prosince a hned 24.12 jsem dostala menses, tělo se rychle rozjelo🙂Bolesti a křeče v břiše už nemám tak silné, no a teď se uvidí, kdy se podaří otěhotnět. S Visanne jsem neměla žádné nežádoucí účinky, jen párkrát nával horka,jinak nic..skvělý léčivý přípravek🙂Jana

87nika
autor
2. únor 2016

@tomeckovajana1 Ahoj, díky za příspěvek 🙂 To jsem ráda, že se ti pak MS rozjela tak brzo 🙂 A ty jsi někde sledovaná, chodíš někam do CARu nebo tak??? Zajímalo by mě, jestli když přišla MS, jestli pak v dalším cyklu jsi měla už OVU nebo jestli chodí MS jen ze spádu?! A Vy se zatím snažíte přirozeně???

hz
2. únor 2016

Ahoj, taky pridam zkusenost.
Pri operaci slepaku mi nasli loziska endom. Nasledne mi na gynekologiie nasadili Vissane, coz hodne pomohlo, ale ty deprese a navaly horka byly strasne...po pulrocnim brno Vissane a naslednem vysazeni jsem brala homeo na procisteni tela.. a za tri mesice prirozene otehotnela.
ted bychom radi druhe, endo se mi urcite vratila, citim to na sobe, ale zatim asi neni v takovem rozsahu jako pred otehotnenim...
drzim palec👍

87nika
autor
2. únor 2016

@hz Ahoj, moc díky za zkušenost, to se hezky poslouchá, tedy krom těch nežádoucích účinků 😝 Já to naštěstí asi zatím zvládám oproti většině holek docela dobře.. Deprese ani návaly nemám, jen tedy občas bolest hlavy, trochu víc mi možná padají vlasy a teda co mě štve, že od začátku léčby buď krvácím nebo špiním a mám i bolesti břich, teď zrovna ne nijak šílené, ale myslela jsem si že se na toho půl roku toho krvácení a bolestí zbavím.. ale beru to necelé 3 týdny, tak uvidíme.. A kde jsi tu endošku měla??? A můžu se zeptat co to bylo za homeopatika??? Já jsem chtěla po dobrání pít detoxikační čaj...

hz
2. únor 2016

@87nika lokalizaci presne nevim, ale asi i kolem dutiny brisni, kdyz to nasli ve slepaku.. nasadilo se Vissane, ktere to v podstate vyresilo a tehu to utvrdilo... asi to bylo i ve vetsim stadiu, bo ko byvalo casto mdlo z krece a bolesti...
ty homeo jsem mela od kamardky, je to veterinarka a ma nejake kurzy homeo..Byly to Thuya a Sepia, redeni uz nevim..ale pila jsem i ruzne caj na vycistni tela a jeste jsem chodila na reflexni masaze plosky nohou...
za sebe si ale myslim, ze detox po takovych lecich jako je Vissane je nutny! je to pekna sragora, ale ucinna...
my bychom ted taky radi pomali mimi, syn ma 1,5r, ale vse je ve hvezdach... antikoncepci jsem po pprodu vubec nenasadila, i kdyz mi byla durazne doporucna prave kvuli endom.

87nika
autor
2. únor 2016

@hz No já právě nemám moc zkušeností s homeo, ale minimálně ten detoxikační čaj bych pít chtěla.. No jsem zvědavá jak to bude, kéž by Visanne pomohl a po vysazení bych do pár měsíců otěhotněla, jinak mi z toho už asi hrábne.. Navíc Vissane doberu tak nějak koncem červa/začátkem července a od září jdu do práce a malého musíme dát někam do školky(bude mu 2r a 9 měs.), tak hlavně aby nám ho vzali.. Navíc práci mám 60 km od bydliště, odjíždím v 6:30 a vracím se okolo 17h a to školky u nás jsou od 6:30 max do 16:30, takže to bude ještě zajímavé...

hz
2. únor 2016

@87nika teda, to bude dosti narocne... nechci malovat certa, ale myslim, ze to dost ovlivni poceti, ten stres... my zas letos budeme bourat a stavet, ale uklidnuju se, ze mam jeste vice jak rok cas, nez se vratim zpet...nechci na to nejak moc tlacit a upinat se na tehotenstvi... jsem rada za zdraveho syna-tuk tuk...
docela jsem neco o tom cetla a pomuze prave i uprava zivotniho stylu, zvlaste strava-lehka a zdrava... asi kdyz se vse sejde ok, tak to klapne...

simsamsim
2. únor 2016

Ahoj, já brala Visanne rok - na začátku ledna sem skončila a po necelých 3 týdnech sem dostala MS... bolesti jsou pořád, ale ty sem měla i při Visanne...díky němu sem zhubla a jinak sem žádné neg.účinky neměla... teď se snažím hodit do "normálu" - tedy piju čaje od Jukla (čaj dle L.Mojžíšové, Endometrioza), kapu Gynex a snažím se jíst zdravěji... a jaro léto se začnem snažit, měla jsem endo 2.stupně na močáku a děloze, prý vejcovody průchozí... dávají nám na otěhotnění rok 🙂 pak další laparo + vyšetření proč to to nejde atd atd - ALE nám to prostě musí vyjít přirozeně a letos :D

87nika
autor
2. únor 2016

@hz No na jednu stranu jo, ale co naděláš, nemůžu zůstat doma a být bez peněz.. Na druhou stranu mě práce rozhodně rozptýlí, ta práce mě baví, takže sice to bude náročné, ale zas mi to zaměstná hlavu, bude to změna a nebudu stále jen přemýšlet nad otěhotněním 🙂 Tak to je dobře, že to tak bereš.. já si na jednu stranu taky říkám, že díky bohu, že mám jedno krásné a zdravé dítě, ale tím, že se nám Niki povedl na první pokus a tak nějak jsem si říkala, že by to mělo být bez komplikací i na podruhé, tak jsem prostě strašně začala toužit po druhém, teda vždy jsem chtěla 2 děti, tak teď se nějak nemůžu psychicky smířit s tím, že by jsme nakonec měli mít jen jedno...
Jinak co se týče stravy, tak je to u mě trochu složitější.. Zdravě povětšinou jím, občas sním něco nezdravého, ale většinou jím to co malý, takže ve směs zdravě a hlavně vše domácí, ale dietní jídla ani náhodou, mám dle BMI podvýživu a naopak bych potřebovala minimálně 5 kg přibrat, ale nedaří se :( Před otěhotněním jsem měla 58-59 Kg a i tak jsem byla dost hubená a teď mám asi 53 Kg a je to hrůza - mám 173 cm.. cíleně se cpu sladkým abych na váze ještě neubírala..

@simsamsim Jéééžiš ještě abych zhubla.. všichni mi psyli, že po visanne přibírají, to by se mi hodilo 🙂 Jé, nemohla by jsi mi poslat odkaz na ty čaje a kde se dají koupit??? Já pořád sháním nějaké čajíky a přírodní věci na endometriozu a nic moc nenacházím, ráda bych klidně něco pila i teď...
Každopádně Ti přeju aby Vám to letos vyšlo.. Já taky pořád věřím/doufám, že ještě letost otěhotním a vše bude tak jak má být 🙂

tomeckovajana1
2. únor 2016

@tomeckovajana1 Tak já nikam nedocházím, na gynekologii mi říkali, můžu otěhotnět přirozenou cestou,že jsem vevnitř "čistá", tak to nějak neřeším a uvidím,jak si to příroda zařídí. Nechceme se tím stresovat, podotýkám,že mi je už 31 let..ale furt si říkám,že to snad není ještě tak hrozné..tak tomu necháváme volný průběh. Ovulace najela hned, já to poznám dle silného píchání u vaječníku....s tím Visanne jsem byla tak spokojená, že bych ho klidně užívala dlouhodobě, akorát pojištovna, už by mi to nehradila..

87nika
autor
3. únor 2016

@tomeckovajana1 Ahoj, to je dobře, že to bereš tak s nadhledem, nestresovat se to je základ.. Ale to je holt i na povaze člověka, mě rozhodí všechno od malička a nic s tím neudělám..Pokud jsi byla na laparo a nemáš srůsty, tak je samozdřejmě otěhotnění možné, jen u endometriozy je holt nevýhoda, že i když ji Vissane potlačí, tak ji nevyléčí a tudíž, když pak žena hned neotěhotní, začne postupně opět vystrkovat růžky a rozrůstat se :( Navíc bohužel po léčbě Visanne nikdo neví na kolik se endo zlepšila - museli by jedině uděla hned znovu laparo a do toho se nikomu nechce.. ještě je tedy jeden faktor podle čeho se to dá zjistit a to je vyšetření na CA125, ale to by busela mít žena kvůli endometrioze zvýšené už před léčbou a to taky nemá každá.. Jinak mě Dr. vysvetloval, že Endometrioza má 3 vlivy na tělo ženy: Za 1. ovlivňuje činnost vaječníků - může buď blokovat tvorbu foliklů nebo folikly narostou, ale nejsou v nich zdravá vajíčka, tudíž neproběhne plnohodnotná OVU, za 2. ovlivňuje biochemické pochody v těle ženy - tudíž i když OVU proběhne, není vhodné prostředí pro uhnízdění vajíčka a za 3. tvoří záněty a srůsty - ty srůsty se nás netýkají, díky bohu, ale i tak ty první 2 vlivy právě většinou znemožňují přirozené otěhotnění žen s endo :( Tak budem doufat, že nám Vissane tu endo utlumí natolik aby tyto vlivy potlačil... Jo a nechci Tě zklamat, ale celý rok, co jsme se snažli o mimi jsem měla v době OVU šílené píchání u jednoho či druhého vaječníku, pak jsem si měřila i bazální teplotu - ta vždy den po tomto píchání vzrostla, což OVU potvrdilo a pak jsem si nějaké měsíce dělala i OVU testy a vždy den před tím než jsem cítila to píchání byl pozitivní, tak mi to taky potvrdilo.... No a pak jsem přišla do CARu a dozvěděla jsem se, že vůbec neovuluju :( Takže bohužel, krom UZ a odběrů krve očividně nikdy nemůžeme vědět zda ovulujeme :( Ale věřím, že nejsi ten případ a brzy se Vám zadaří.. Jen předávám dál své zkušenosti, protože jsem se toho za ten rok dozvěděla až až :( Jinak věk asi v dnešní době nic moc neunamená.. spousta holek začíná až po třicítce.. Myslím že je to hlavně o tom jak a kdy se která na to cítí.. já jsem měla Nikho když mi bylo 26, teď je mi 28 a chtěla bych mimi co nejdříve, zatím si vůbec nedovedu představit mít dítko po třicítce 🙂 Když si vzpomenu, že jsem s Nikim první 3 měsíce spala maximálně 1 hodinu denně a pořád jen brečel a pak vpodstatě do 14.měsíců pořádně taky nespal, tak si nedovedu představit, že bych to snášela v pozdějším věku, co si budem počítat, ponocování se snáší líp mladším 🙂

hz
3. únor 2016

@tomeckovajana1
@87nika ten vek opravdu moc nehraje roli. me je taky 31 a radi bychom druhe, jsou zenske, co rodi i pozdeji... je to tak nejak normalni... ale hold, nez se utlumi endo temi leky tak to taky nejaky cas trva.... nejhorsi je tlak okoli... taky ted cekam, ze mi zacnou lidi rikat"a co druhe, nebude?" nechci se na to upinat, ani se temi recmi stresovat. zazila jsem na vlastni kuzi jake to je ty reci snaset a celit jim...

simsamsim
3. únor 2016

@tomeckovajana1 divný, znám holku co Visanne bere 3 roky a pojišťovna s tím problém nemá...

simsamsim
3. únor 2016

@87nika nechápu, jak mohly být ovu testy pozitivní, kdy si teda pak zjistila, že ovu vůbec nemáš ! :/ to mi hlava nebere...k čemu pak teda ty testy sou :/

no a k těm čajům:
http://www.jukl.cz/caj-podle-l-mojzisove/d-70696/ - ten mi chutná
http://www.jukl.cz/endometrioza/d-70675/ - tenhle se nedá pít, je fakt hnusnej :D něco mi tam vadí ale nepřišla sem zatím na co, musím si ho dycky nechat vychladnout a pak vypít naráz jinak bych to nedala :D ale příteli chutná, takže je problém u mě a ne v čaji :D :D

87nika
autor
3. únor 2016

@simsamsim Taky jsem byla úplně v šoku.. den před OVU test pozitivní, den po OVU se zvýšila teplota a OVU stejně nebyla.. Chodím přímo k primáři Caru a ten mi vysvětloval, že je to všechno jen orientační, že ten test zaznamenává uvolnění hormonu před OVU, ale to jestli pak OVU proběhne, jestli tam ty folikly s vajíčky jsou, ti potvrdí jen UZ a odběry.. a podobně je to i s tou teplotou.. primář je fakt kapacita, takže o tom asi něco ví... bohužel... Zjistila jsem to hned co jsem přišla do Caru, nejdřív mě nijak neléčili a 2 měsíce mě jen sledovali aby věděli co a jak a právě zjistili, že ovu neprobíhá a že mám nízkou sliznici.. a to podotýkám, že jsem ze zvědavosti dál měřila BT a dělala OVU testy a vše pozitivní.. Takže testy i BT je k ničemu....
Díky za ty odkazy, už jsem na to koukala, jen mi přijde šílené to poštovné 🙂 To je cena za dva čaje 🙂 🙂
Půjdu se podívat jestli je nemají tady u nás v obchůdku s bylinkami 🙂
Docela mě krom těch dvou čajů ještě zaujal čaj NEPLODNOST, STRES, NESPAVOST 🙂 Tak asi udělám větší kup 🙂

simsamsim
3. únor 2016

@87nika no to postovne je peklo,vim... :/ ja si tech caju koupila fakt hodne, aby me to prepravne tak nebolelo :D ono 2-3salky denne to mas balicek na max mesic no 🙂

87nika
autor
4. únor 2016

@simsamsim Jojo, počítám s tím že balíček vydrží tak na měsíc.. já toho budu pít asi víc - vybrala jsem si asi 4-5 druhů.. určitě bych chtěla pít tu endometriozu, stres, nespavost a pak buď neplodnost nebo tu Mojžíšovou - tam ještě porovnám ty bylinky.. ale včera jsem od jedné maminky zjistila, že u nás ve městě to jedna paní objednává do svého obchůdu s čaji a když ty konkrétní nemá, tak je do týdne objedná, tak to asi budu mít bez poštovného 🙂

87nika
autor
4. únor 2016

@simsamsim Tak jsem skákla do toho krámku a paní měla přímo v obchůdku jeden balíček té Endometriozy i 1 balíček té Mojžíšové, tak jsem si je rovnou vzala a další jsem si u ní objednala a budu je mít příští týden 🙂 ještě jsem si k nim objednala jeden STRES 🙂 na nespavost jsem nakonec neobjednala, protože složení je téměř stejné jako u toho stresu, jen navíc meduňka a tu piju i tak, navíc u toho stresu píšou, že je to i na spaní 🙂 A ta NEPLODNOST mě lákala složením, ale bohužel je v ní třezalka a ta se zároveň s Vissane striktně nesmí, takže si myslím, že teď budu pít tyhle tři čajíky a až doberu Vissane, tak tu endometriozu asi taky vysadím a místo toho budu pít nějaký čistící čaj a k tomu tu neplodnost a případně Mojžíšovou 🙂 Jinak právě piju tu endometriozu a asi vím co Ti na tom vadí, je tam brutálně cítit lékořice, tak je takový dině sladký 🙂 Mojžíšová se právě louhuje, tak uvidíme 🙂

simsamsim
4. únor 2016

@87nika fakt myslíš že to je lékořice? já piju jinej čaj s ní (asi jí jen málo) ale tam mi nevadí... ale v tom Endo čaji je fakt peklo něco hroznýho.... :D mojžíšová je fajn 🙂

87nika
autor
4. únor 2016

@simsamsim No myslím si že jo 🙂 Ono z toho čaje krom lékořice není téměř nic cítit.. Já třeba miluju klasické lékorky(bombony), ale v tomhle čaji je té lékořice strašné hafo, taky mi to moc nechutná.. hlavně kvůli tomu že nesladím a ten čaj je díky ní hrozně sladkej :/ Ale co bychom pro své zdraví a své mimi neudělali, že?! Říkám si, že když už mám jíst takovou chemii jako je Vissane, tak to budu alespoň trochu vylepšovat těmi bylinkami 🙂 🙂 Ještě si asi koupím knížku cvičení dle Mojžíšové a začnu cvičit 🙂 A ty si jako teď necháváš čistit tělo a chráníte se, že jsi psala, že se začnete snažit až na jaře??? Mě dr. říkal, že se snažit můžem hned, jen že nám to zřejmě bude minimálně 2-3 měsíce hatit mé tělo, které bude po Visanne utlumené..

simsamsim
4. únor 2016

@87nika upřímně - my jsme zatím ještě sex neměli :D trpím dost na záněty kvasinkové, takže sem neměla ani chuť a teď mám MS, takže taky nic... jako nechráníme se ničím, jen vyvrcholí mimo mě.. prááávě vím o tom, že po Visanne než se tělo vzpamatuje je x měsíců, takže to nechci ani hrotit... docela dost holek po HA nebo Visanne tak brzo když otěhotní tak potratí, takže proto tomu chci dát ještě nějaký měsíc čas... taky v práci by mi to zkomplikovalo docela dost věcí, takže proto furt píšu jaro/léto :D

87nika
autor
4. únor 2016

Aha aha.. no těžko říct jestli to má nějakou spojitost.. My jsme první dítko počali hned 1. měsíc po vysazení antikoncepce, kterou jsem brala 8 let.. a bylo to to nejlepší rozhodnutí, co jsme kdy udělali.. kdybych nechala po antiko tělo nějakou dobu čistit než jsme se začali snažit, tak bychom zřejmě neměli ani to jedno, protože by vykoukla endoška a bylo by to stejné jako teď.. Takže mi se nijak chránit nebo provozovat přerušovaný sex určo nebudem.... Věřím, že jestli Visanne zabere a endošku potlačí, tak že největší šanci budeme mít ty první měsíce až začnu ovulovat 🙂 Já naopak potřebuju otěhotnět co nejdříve kvůli práci 🙂

simsamsim
4. únor 2016

@87nika každá to má jinak jak vidím s tou prací :D tak hlavně aby se nám letos zadařilo, ať je to už kdykoliv 🙂

87nika
autor
4. únor 2016

@simsamsim Přesně tak, hlavně ať v roce 2016 otěhotníme a 9 měsíců na to porodíme zdravé miminko 🙂

da_ju_nka
3. zář 2018

Ahoj holky.. jsem tu po dlouhé době a potřebovala bych poradit. Před 2 tydni jsem byla na laparo a hystero kde mi zjistili endometriozu vaječníků. Dívali se jestli mám průchodne vajcovody a průchodné jsou. Jenom že při endometrioze je těžké otěhotnět. Našli mi tam ložiska na levém vaječníků 3mm a na pravém vaječníků 2-3cm. Doktor mi dal vitamíny nosifol které mám brát 3 měsíce každý den jendu tabletku, a pokud se nezadari otěhotnět tak musím na kliniku. Jaké máte zkušenosti s endometriozou a znáte nějaké aj jiné a lepší vitamíny které by mi pomohly ? Děkuji vám za radu jsem s toho docela zdrcena😔