Darování kostní dřeně a následná snaha otěhotnět

carmilla
21. led 2017

Zdravím všechny. 🙂 Obracím se na ty z Vás, které mají vlastní zkušenost s darováním kostní dřeně, případně na lékaře. Před několika lety jsem vstoupila do registru a hopla, je to tu, zhruba za měsíc bych měla absolvovat odběr kostní dřeně. Vzhledem k tomu, že jsem nepreferovala žádný typ odběru (z kosti/z periferní krve), byl mi centrem doporučen odběr z periferní krve, jelikož to tak bude výhodnější pro "mého" pacienta a zvýší to pravděpodobnost zdaru celého zákroku. To vyžaduje, abych si po dobu 4 dnů aplikovala podkožně tzv. růstový faktor (někdy se tento lék prodává pod názvem Neupogen), který stimuluje tvorbu bílých krvinek. V příbalových informacích dostupných na internetu jsem se ovšem dozvěděla, že tento lék může nepříznivě ovlivnit "schopnost otěhotnět nebo zůstat těhotná". Do centra jedu ještě na jedno předodběrové vyšetření, takže jsem pořád ve fázi, kdy můžu způsob odběru změnit, takže chci mít do té doby co nejvíc informací. S přítelem se chceme snažit o miminko, momentálně je "projekt" pozastaven právě kvůli mému dárcovství. 🙂 Děsí mě ale právě tento nežádoucí účinek léku...Je zde někdo, kdo tento typ odběru kostní dřeně podstoupil a následně se snažil otěhotnět? Jaké nežádoucí účinky jste po podání léku měly/i? Počítala jsem s bolestmi hlavy, svalů, zvýšenou teplotou, ale ne s žádnými dlouhodobými "následky". Etická poznámka na závěr - moje rozhodnutí darovat kostní dřeň samozřejmě tyto nástrahy nezvrátí, maximálně bych změnila způsob odběru, jen chci vědět, co mohu čekat, na co se připravit, s čím počítat. Děkuji za vaše zkušenosti.

pafca4
22. led 2017

já s tím sice zkušenost nemám, ale pokud tam píšou, že to může nepříznivě ovlivnit schopnost otěhotnět, tak bych raději volila tu druhou variantu...

carmilla
autor
22. led 2017

@pafca4 Děkuji. Ještě se na to zeptám přímo v nemocnici, jedu ještě na předodběrové vyšetření a tam se právě musím definitivně rozhodnout...V letáku k tomu léku je, že pokud žena byť jen plánuje otěhotnět, tak to má lékaři sdělit, čili předpokládám, že to nebude asi jen tak pro nic za nic...Nicméně je to i morální dilema - pro pacienta by byl zřejmě "lepší" ten odběr ze separátoru, ale samozřejmě pokud by to mělo nějak neblaze ovlivnit moje reprodukční zdraví, musela bych se rozhodnout pro ten druhý typ odběru...