Ukončení PP v těhotenství. Jak mám postupovat?

nikoll1521
2. bře 2020

Zdravím, potřebovala bych poradit.
Ve zkušební době jsem otěhotněla a rizikově, takže jsem musela okamžitě nastoupit na neschopenku.
Dnes po třech měsících klidu mi přišel dopis o zrušení pracovního poměru ve zkušební době datumem doručení dopisu. Můj dotaz zní, jak mám postupovat dál?
Jsem v pracovní neschopnosti stále, nebo se automaticky zruší dneškem? Musím se registrovat na ÚP, aby za mě někdo platil zdravotní? Jsem teď naprosto ztracena. Děkuji

lachtanice86
2. bře 2020

O PN rozhoduje lékař, se zaměstnáním nema nic společného, takze pokud podle dr pn trvá, tak trvá. Na úp nemůžete dokud jste na pn. Úp je hlavne pro lidi co práci hledají, to vy nejste. Ohledne zp, svou pracovní neschopnost nahlaste na zdravotní pojištění a pojištění bude vyřešeno

nikoll1521
autor
2. bře 2020

@lachtanice86 Super, děkuji moc. Jsem právě na rizikovém a jsem ráda, že mohu ležet doma a ne ve špitále 🙂 . Tak jsem se už lekla, že skončením pracovního poměru tu teď ještě budu řešit peníze a zdravotní pojištění 😀 .

rickbon
6. bře 2020

@nikoll1521 Zdravím,pn trvádokud ji MUDr. nezruší a nebo ty na konci těhu.Jen si pak pohlídej abys splnovala 280dnů práce za poslední dva roky a 180ti denní ochranou lhůtu kvůly PPM.Pokud nebudeš Neukončuj neschopenku až do porodu a pak žádej přímo o RP.Jinak budeš dva měsíce bez peněz.Mě taky propustily ve zkušební době a zamítly ppm a musela jsem do evidence ÚP měsíc před porodem,protože jsem ukončila PN a žádala o PPM a neschválili mi ji☹,takže jsem s břichem lítala po úřadech🙈

sebinka123
6. bře 2020

@nikoll1521 Zaměstnavatel nesmí ukoncit pp dokud jste na neschopence. Pokud jste ve zkušební době, tak ta se odsouvá a až ukoncite neschopenku, tak zkušební doba pokračuje a pak vám teprve může dát zaměstnavatel výpověď ve zkušební době. Zdravotní pojištění je hrazené automaticky dokud neschopenka trvá. Na UP se můžete nahlásit, ale až po ukončení neschopnosti. Kdyžtak mi pisnite do zpráv 😉

tulikiss
6. bře 2020

@sebinka123 to neni pravda, ve zkusebce muze dat ukonceni prac. pomeru i v dobe PN, jen nesmi dat ukonceni v prvnich 14 dnech, kdy nahradu mzdy hradi zamestnavatel. Po 14 dnech, kdy plati uz socialka, ukonceni muze dat.

cikitkapb
6. bře 2020

@rickbon s velkou pravděpodobností nebude mít nárok na PPM ani kdyby odpracovala 10 let v kuse, protože nebude už v době pravděpodobného nástupu v ochranné lhůtě, která trvá tak dlouho, jako délka trvání posledního PP, nejdéle však 180 dní.

sebinka123
6. bře 2020

@tulikiss dle &§53 ZP nesmí dát zaměstnavatel výpověď v době, kdy je žena těhotná a nebo i když je zaměstnanec v PN

tulikiss
6. bře 2020

@sebinka123 Ale zamestnavatel ve zkusebni dobe nedava vypoved. Zamestnavatel zrusi pracovni pomer ve zkusebni dobe. To jsou dve naprosto jine veci. A zrusit prac. pomer ve zkusebce muze zamestnavatel bez udani duvodu a i v dobe pracovni neschopnosti, jak uz sem psala driv.

sebinka123
6. bře 2020

@tulikiss PP nelze zrušit, žádný PP např na zkoušku neexistuje. PP lze pouze ukončit a zaměstnavatel vždy musí uvést důvod, i ve zkušební době. V tomto případě by byl důvod právě ta zkušební doba. Ale na paní se vztahuje §53 ZP
https://www.ustavprava.cz/blog/2018/09/kdy-nelz...

sebinka123
6. bře 2020

@tulikiss terminologie, respektive slovo zrušit se v tomto případě nesmí použít, je to špatně. Pozor na to. Toby v tom byl pěkný guláš.

tulikiss
6. bře 2020

@sebinka123 hele ohanej se tu terminologii a cim chces, ale pises tu kraviny.

syslounek
6. bře 2020

@sebinka123 V případě ukončení pracovního poměru ve zkušebního době bohužel neexistuje žádný trik. Zaměstnanec může dát výpověď ve zkušební době kdykoli a nepotřebuje k tomu žádný důvod. Zaměstnavatel je na tom stejně s jediným rozdílem, nemůže zaměstnanci dát výpověď ve zkušební době po dobu prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti zaměstnance (o dobu pracovní neschopnosti se zkušební doba prodlužuje). Pokud tuto lhůtu zaměstnavatel nedodrží, je výpověď neplatná (pokud však dá zaměstnanci výpověď ve třetím týdnu pracovní neschopnosti, je již výpověď platná). Citace z https://www.akchocholousek.cz/vypoved-ve-zkuseb...

cikitkapb
6. bře 2020

@sebinka123 Ale to víš, že může ukončit PP ve zkušební době i v době DPN, jen ne v prvních 14 dnech, jak to píšou holky. A ve zkušební době vůbec nemusí být udán důvod. Stejně tak zaměstnanec nemusí zaměstnavateli sdělovat důvod rozvázání PP ve zkušební době ze strany zaměstnance. Poslední dobou je to i velmi časté, protože lidi nechtěj makat, tak se nechaj zaměstnat, chodí do práce maximálně měsíc, a to dost přeháním, a jdou marodit. Tak jim zaměstnavatel dá mzdu, za nemoc pak náhradu mzdy a po 14 dnech DPN se s takovým flinkem rozloučí.

lachtanice86
6. bře 2020

@sebinka123 píšeš nesmysly. Ve zkušební době lze ukončit pracovní poměr po 14dnech pn

sebinka123
6. bře 2020

@cikitkapb Jedna věc je, co dělají zaměstnavatelé a neznají pořádně zákony. Neříkám, že všichni, ale pořád se jich najde dost. Řešíme to pořád dokola. Přečtěte si zákoník práce 😉 to, co píšeš ty, je úplný nesmysl. Zaměstnavatel musí uvést důvod vždy!

cikitkapb
6. bře 2020