Přivýdělek při rodičovské a důchod. Jak to potom je ohledně průměru pro výpočet důchodu?

cloo
18. čer 2020

Dobrý den, prosím o odpovědi jen opravdu znalých osob dané problematiky.
Nedávno mi někdo řekl, že když si přivydělávají maminky na rodičovské dovolené, tak se jim to započítává do průměru pro výpočet důchodu. A tím, že to bývají většinou menší částky, tak si vlastně snižují důchod. Proto by mě zajímalo, jak to skutečně je, nějak se mi nepodařilo dohledat na internetu.
Když matka má smlouvu na dobu neurčitou, na kterou pobírá rodičovský příspěvek a pak si přivydělává, ať už u jiného zaměstnavatele nebo i u stejného, ale na jinou činnost, na DPP či DPČ. Počítají se tyto výdělky do průměru pro výpočet důchodu? Já si říkám, že by neměly, když jsou jakoby tou rodičovskou dovolenou kryté. Ale někdy jsou věci jinak než mi dáva smysl. A pokud to tak skutečně je, přijde mi to nespravedlivé, že si maminky chtějí/musí přivydělávat (nebo jsou verbovány, aby se brzy vrátily) a pak jsou na tom v důchodu hůř.
Děkuji za vysvětlení.

pavlinar
18. čer 2020

Nevim. Ale taky mi tohle mama tedko rikala. Ze pri zadosti o duchod je lepsi ten privydelek neuvadet. Presne z duvodu co pises. Misto aby to pricetli k dobru, tak zohledni jen tu malou vydelanou castku. Prijde mi to nelogicke taky, ze ten kdo si privydelaval, je na tom bitej.. ale tohle se deje casto v tomhle soc. Systemu 🙄tak budu rada, kdyz se vyjadri nekdo, kdo opravdu vi..

sisa158
18. čer 2020

Stačí ČSSZ požádat ,aby se doba péče o dítě považovala za vyloučenou dobu z důchodového pojištění,Ale na to vás nikdo neupozorní,to si musíte pohlídat a zažádat sama.

cloo
autor
18. čer 2020

@sisa158 : To mi taky říkali něco o vyloučené době. A nevíte, jestli to jde zpětně? A bude se mi ale tím pádem zase počítat péče o dítě do odpracovaných let? Nevím, jestli se ještě počítá. Už jsem z těchto věcí vypadla. Právě nechápu, proč na to třeba při podpisu dohody neupozorní. Jak to má někdo, kdo se v tom vůbec neorientuje vědět a zjistit.

sisa158
18. čer 2020

@cloo Žádat se o to bude,až při žádosti o důchod.A započítá se do "odpracovaných let".I když než my půjdeme do důchodu,tak je budeme mít odpracované pomalu 2x😅

sisa158
18. čer 2020

@cloo Navíc si myslím,že tohle na personálním vůbec nevědí,

cloo
autor
18. čer 2020

@sisa158 : Až takhle zpětně? Já myslela, jako pracovala jsem před rokem, tak že bych si teď o to požádala. Bůh ví, co bude za 50 let :D
Ale děkuji za nakopnutí, už jsem našla odpovídající články.

sisa158
18. čer 2020

@cloo 👍

zizkmi
19. čer 2020

@cloo ahoj, ja jsem to nedavno taky zjistovala a presne jak pisi holky. Az nam bude milion let a budeme zadat o duchod, musime si vzpomenout, ze tuto dobu chceme vyloucit😁. Jsem rikala manzelo, ze to chci ze tech 50 let videt🙈 ale jsem rada, ze nejsem jedinna, ktera ma takive starosti

cloo
autor
19. čer 2020

@zizkmi Jim se to pravděpodobně hodí, že už si nevzpomeneme :D

zuzita15
19. čer 2020

@cloo kratit duchod ti bude jakakoliv prace s privydelkem nad 10tis, tj. pri odvodu socialniho pojisteni, takze jedina sance je privydelek do 10tis na DPC/DPP nebo pak nechat vyloucit

cloo
autor
19. čer 2020

@zuzita15 Jojo, už jsem se zorientovala.