Jsem těhotná a nemám práci. Mám jít na pracák?

hellokatty
18. zář 2021

Zdravím,
Potřebovala bych poradit ohledně úředních záležitostí. Doteď jsem fungovala jako studentka a u toho měla založený živnostenský list. Věc se má ale tak, že přibližně za měsíc budu rodit a status studenta mi právě také skončil. Vzhledem k tomu, že vykonávat podnikatelskou činnost teď s dítětem nebudu moct, hodlám ŽL pozastavit (bez statusu studenta bych musela platit soc. A zdrav.). Na mateřskou nárok nemám, ale o to mi nejde. Jde mi o to, že musím mít nějaký status a nevim jaká cesta je v této situaci nejprijatelnejsi. Zaměstnat se ted nemůžu a na pracovní úřad také myslím jako těhotná nemůžu. Máte s tímto zkušenosti? Jak se mám v této situaci zachovat? Můžu se nějak vyhnout tomu, abych u dítěte bez nároku na nějaké příspěvky ještě platila sociální a zdravotní? Moc děkuji za Vaše názory 🙏

marcicek84
18. zář 2021

@hellokatty proc bys na pracak nemohla?muzes pokud si pozasravis ZL tak registrace je do 3 dnu, asi kazdy pochopi,ze jaksi je kontraproduktivni si hledat praci,kdyz za mesic rodis a budes od narozeni rovnou pobirat rodicak...

hellokatty
autor
18. zář 2021

@marcicek84 děkuji za odpověď. Já právě někde četla, že na pracáku těhotné neberou maximálně že se to zamlčí, což u mě už není možné 😃. Tak se tam zkusím poptat. Děkuji

nita1984
18. zář 2021

Ode dne porodu budeš pobírat rodičovský příspěvek a tím pádem budeš státní pojištěnec, bez ohledu na ŽL. Ten si klidě můžeš nechat.

marcicek84
18. zář 2021

@hellokatty jako max.se na tebe muze tvarit kysele nejaka urednice,ale to je tak vse...pokud si nechces ten posledni mesic po pozastaveni ZL platit zdravko,musis byt na UP.Socko po pozastaveni ZL platit nemusis.Druha varianta je nahlasit se na ten mesic na ZP jako samoplatce,pokud ozelis ty penize za ZP,po porodu budes brat rodicak,takze za tebe bude ZP platit stat.

barmil
18. zář 2021

Spis škoda, že jsi ty zálohy přes ZL nezačala platit, mohla jsi mít nárok na materskou.

monii007
18. zář 2021

@hellokatty na pracak jit muzes, ale budou te honit do práce 😄🙈 ja tam sla, potrebovala jsem pokryt dva mesice a poslali me do haje. Navic jsem rizikove tehu, tak to mi rekla rovnou, ze tam nemam co delat, tak jsem sla zase domu.

tulikiss
18. zář 2021

tak hlavni problem je, ze pri registraci podepisujes, ze chces a muzes pracovat.

daruna
18. zář 2021

@tulikiss proč problem,podepsat to klidně může, stejně ji nikdo nejspíš nezaměstná.

hellokatty
autor
18. zář 2021

@marcicek84 děkuji za odpověď. Prosím tě ještě 2 dotazy. Při řidičáku, říkáš, že nemusím platit ZP, ale sociální tedy ano? Další věc je, jak to je přímo s tím rodičákem. Vím že je na dítě tzn. Že pobírat ho může i otec. Musím to nějak někde zařizovat dopředu, nebo to vyřeší v porodnici? Vím, že si můžu vybrat dobu, po kterou budu rodičovskou pobírat, takže předpokládám, že to budu muset řešit někde na úřadu? Omlouvám se, jsem prvorodička, takže v tom plavu 😏

marcicek84
18. zář 2021

@hellokatty socialni se neplati,protoze pri rodicaku jsi od tohoto osvobozena.Rodicak si budes muse vyridit sama na prislusnem uradu prace a ve tvem pripade az po narozeni ditete,lze jej napsat i na otce ditete,ale to neporadim,nikdy jsem to takto nepotrebovala resit,vzdy byl rodicak psany na me.V porodnici tvuj rodicak resit nebudou,jde to mimo ne,asi bych se telefonicky informovala na uradu prace,kdyz lze ten rodicak nejdriv vyridit a jak postupovat,kdyz by byl psany na otce ditete...

j.a.n.i
18. zář 2021

@hellokatty No, ja myslim, ze registrovat na up je ve tvem případě zbytečné, pokud uz ti status studenta skoncil, tak za zari musis zaplatit sociální a zdravotní tak jako tak a když stihnes v září pozastavit zl a v rijnu porodis, tak uz za rijen nic platit nemusis. A od listopadu muzes ten zl zas obnovit, když budeš chtit.

alilali
18. zář 2021

Můžeš mít rodičak max. 10 tisíc měsíčně. Ale, můžeš si jej dát i přes příjmy otce a tam může být i vyšší, záleží kolik otec dítěte vydělává. Já to také tak mám. Řeší se to až po porodu na pracovním úřadě. Chlap bude potřebovat potvrzení z práce o příjmech, a pak na úřadě vyplníte formulář a necháte si potvrdit DVZ.

Sociální si neplatis. A na pracák nemusíš, stačí, když si zaplatíš ten měsíc zdravotního (cca 1500,-?).

zuzangel
18. zář 2021

Úplně v tom nejsem zběhlá, ale švagrová šla v 7mesici na UP, a byla tam normálně vedena, a dokonce i když ona nárok na mateřskou neměla, tak si ji vyřídili přes otce dítěte, aťten byl jakoby doma s dítětem, a za týden si to přepsali že na mateřskou přešla švagrová, a až pak po tom zhruba půl roce přešla na rodicak.
Jako to že jsi těhotná nemusí znamenat že nechceš pracovat, můžeš třeba hledat něco přes dnes tak v oblibě, Home Office. V porodnici jsem měla pokoji jednu, která si nechala dát tablety na zastavení laktace, že dítě kojit nebude a bude se o něj starat otec a bude na umělém. Dnes je hold doba jaky si to uděláš, tak to máš.

kacenka115
18. zář 2021

@hellokatty já šla na UP tuším v 8 měsíci, taky konec statusu studenta, a prostě se zeptali na termín, a že mi práci hledat nebudou, ale vedená tam budu. Pak jsem šla hned na rodičovskou.

farka
18. zář 2021

Jsem na ÚP od začátku 6m (od září), záleží na koho narazíš. Mám 2 schůzky za sebou (jen papírové) a další mi dala na přelom nástupu na MD. Řekla jsem rovnou, že mám v lednu termín a nic mi na to neřekla 🤷🏻‍♀️ Tohle mě může zvednout tlak, těhotná určitě nebude podporu ždimat pravidelně a dlouhodobě, ale “jiní” si to dovolit můžou a nikdo nic neřekne 😤

fifinka2020
18. zář 2021

@hellokatty Resila jsem to same...mela jsem trosku "smulu" na urednici na UP, vyhrozovala mi, jak budu behat po nabidkach prace a na schuzky...no nejak jsme si nesedly. Nastesti dobry... Dalsi moznosti je zaplatit si sama zdravotni a hlasit se nemusis.
Jinak po narozeni miminka s rodnym listem zajdes na Statni a soc.podporu, kde vyrizuji rodicovsky prispevek. Doporucuju predem vyplnit formular o zadost, ma to asi 3 A4, tak at pak to mas rychleji... a tam si zazadas o castku. Bez materske je to max. 10 000, ale muzes i mene (cimz si nastavis tu delku, po kterou budes pobirat). Prispevek ti bude uznan ode dne narozeni ditete.

j.a.n.i
19. zář 2021

@alilali No, jelikož má aktivní ŽL, tak je pro ni povinné i sociální...

j.a.n.i
19. zář 2021

@farka A mě zas může nadzvednou ta argumentace "jinými"... Takže protože jiní kradou, je v pořádku krást taky? Jiní jezdí jako prasata, fajn, proč bych i já tak nemohla jezdit? Jiní podvádí, super, rychle do toho? Já vždycky myslela, že by si měl člověk brát příklad z těch slušných, ale koukám, že tady jsou pro mnohé metou gauneři.

drep
19. zář 2021

@j.a.n.i to je taková česká ultimátní odpověď, když dojdou argumenty, že (řekněme to na plnou hubu) cikáni taky berou dávky. Nejlépe doplněno historkou, kterou zažila kamarádky babičky sestřenice, jak na poště vybrali na dávkách 70000,- a ona si odnesla 15000 důchod. Já se v domácnostech těch “sociálně deklasovaných” pohybuju pravidelně (jezdím záchranku v bezdoplatkové zóně) a nikdy jsem tam neviděla nějakej luxus, naopak, rozadající se hadry, nekvalitní jídlo, rozpdající se nábytek, nakaděno na schodech.

nita1984
19. zář 2021

@drep tak tohle je asi jak kde. Kamarádka jezdí RZ v Ústí a co občas slyším ... Ale já jsem z těch, co jsou toho názoru, že kdo si děti udělá, má je uživit. To jen že s těmi spoluobčany je to asi na obě strany

nita1984
19. zář 2021

@farka těhotných a s dětmi, co ždímají stát a nejsou "jiní" je víc než dost. Stačí si tady projít pár diskuzí

drep
19. zář 2021

@nita1984 taky jezdím záchranku v ústí a fakt ne, nevidám tam žádný luxus. Bordel, špínu a chudobu ano

petaov
19. zář 2021

Taky jsem byla na ÚP jako těhotná. Musela jsem aktivně hledat práci, to jsem také dělala, ale samozřejmě mě nikdo něchtěl zaměstnat. Vyhodili mě jako těhotnou z práce, takže jsem tam šla, abych mohla pobírat podporu v nezaměstnanosti. Bylo to zrovna v létě, kdybych měla nemocenskou, měla bych omezené vycházky a to jsem nechtěla.

marcicek84
19. zář 2021

@farka taky nechapu,proc tu nekdo resi,ze dotycna se nahlasi na UP kvuli jednomu mesici a platbe ZP v castce 2052 Kc. To je opravdu strasne obohaceni🤦🏻‍♀️

janina228
19. zář 2021

Tak já nevím,ale ŽL jsem měla na vedlejší činnost (hlavní byl rodičák) a neplatila jsem zálohy žádné.. Pokud by si platila nemocenskou (bývalo to nějakých 150,-/měsíc) tak by měla nárok i na tu mateřskou.. nebo to už je zas jinak?

nita1984
19. zář 2021

@janina228 zálohy musíš platit i na RP

janina228
19. zář 2021

@nita1984 i když se jedná o vedlejší činnost? To jako vážně?! No zítra na pracák zavolám, protože tohle mi teda hlava nebere

nita1984
19. zář 2021

@janina228 ano, první rok minimální zálohy, další roky podle skutečného výdělku. Mam to tak už dva roky 🤷

janina228
19. zář 2021

@nita1984 tak nic, nikam nevolám - dala jsem si do google "rodičovský příspěvek a vedlejší činnost", je to celkem jasný..

j.a.n.i
19. zář 2021

@nita1984 Při rodičáku první rok zálohy neplatíš, pak podle skutečného výdělku, což může znamenat, že nebudeš taky platit žádné, třeba já neplatí zálohy už 8 let. Samozřejmě, pokud máš ŽL už dříve, tak logicky nemáš ten první rok...