Invalidní duchod. Odsouhlasí nebo ne?

19. únor 2023

zdravím, mám známého co od cca 15let lečí astma námahové teď čím je starší tak se mu zhoršilo, vlastně teď i k vůli tomu 6měsícu mu to stěžuje vykonávat prací je OSVČ pojištění zdravotní si platit od školy sám ale sociální pojištění si platil od 2020 kdy začal podnikat. -tak si podal žádost o invalidní důchod, tak se ptám zda mu to odsouhlasí nebo ne? popřípadě vice informaci děkuji

1pomnenka
19. únor 2023

To přece záleží na lékařích a na posudkové komisi. Osobně neznám nikoho, kdo by měl byť jen částečný ID na astma. Jsou lidé po těžké operaci srdce a ID nedostanou.

lachipie
19. únor 2023

Záleží na posudkářích, záleží na tom, jak moc mu astma ztěžuje nebo znemožňuje normální život a soběstačnost. Tchán má CHOPN a srdeční vadu, špatně se mu dýchá, znemožňuje mu to prakticky normální život, dá se říct, že kolikrát nemůže ani normálně vyjít ven a jen sedí, všechno ho vyčerpává... A invalidní důchod nedostal takže jen s astmatem trochu pochybuju.

bara88
19. únor 2023

Popravdě te otázce ani moc nerozumím.Vše máš napsané v jedné větě 🤦 .jestli mu invalidní důchod dají to ti tady asi nikdo neřekne

martt
19. únor 2023

Tohle je strašně těžký. Můj táta měl ID na astma , ale k tomu měl přidružené další nemoce a problémy, hlavně s hrudní páteří. Takže vyloženě jen astma ne. Hlavně mu ten ID každý tři roky prodluzovali s tím, že by se mohl najít lék.na to astma nebo se mu to zlepšit. Ale můj táta dýchá na 30%. Kdyz nastupoval na ID tak dýchal na 35 %.

ninive211
19. únor 2023

ID jen na astma? Pokud nemá další vážně potíže, tak spíš pochybuji. I tak by dostal asi jen nejnižší stupeň. To by fakt měl ID už každej
Každopádně vše záleží na dobře napsaných a podložených podkladech od doktorů a hlavně na konkrétním posudkáři

jjasmina
19. únor 2023

Nejspíš to nedostane

ladyhacek
19. únor 2023

myslím, že to nedostane, ale záleží na posudkovým lékaři.

eloise02
19. únor 2023

Křišťálové koule na věštění mají třeba zde - https://www.glass-laser.cz/KOULE-c20_49_2.htm?g...

lv
19. únor 2023

Kapitola X, oddíl B, 3) - koukněte na tabulky. 6 měsíců bude málo, obvykle se bere léčení/boj s chorobou v danem stavu rok, u astmatu píšou 2 roky.. Každopádně sbírat lékařské zprávy, zkusit po čase, pokud dle těch tabulek sedí popis z lékařských zpráv

veruuu_kubesovic
19. únor 2023

Můj muž má astma od dětství, problémy má, normálně vsak pracuje 🤷‍♀️ Zajímalo by mě, který posudkar v dnešní době odklepne ID jen na astma🤔?

lv
19. únor 2023

https://www.naseduchody.cz/clanek_44-invalidni-... jsem zapomněla vložit ty tabulky

marge_s
19. únor 2023

@veruuu_kubesovic neni astma jako astma. Obtizne lecitelne astma je fakt velky problem. (I kdyz to, obavam se, neni zakladatelcin pripad- to neni omezujici, ale fakt invalidizujici). Vetsina pacientu nema zvlastni problemy, lecba dnes je super, ale existuje male procento astmatiku nereagujicich na lecbu.

werumka
19. únor 2023

Tady asi nejde jen o posouzení invalidity, ale také o výplatu důchodu. I kdyby byl shledan invalidním, tak nemusí mít nárok na výplatu duchodu. Pokud má pojištění dva uplynulé roky, tak by mu muselo v tuto chvíli byt maximálně 24 let. Jinak musí mít socialni pojištění odváděno delší dobu...

autor
20. únor 2023

Jak jsem psala zhoršení astmatu poslední 6mesicu možná i déle dříve léky na astma zabíralo, pojištění si platil od 18let zdravotní sociální si platil až když začal podnikat, teď mu je 28let ale někde jsem četla že výjimka lidí nemusí mít placeno 5let pojištění pokud se s tím léčí od dětství.

werumka
20. únor 2023

Zdravotní pojištění na přiznání a pobirani ID vliv nemá, pouze sociální a tam taková výjimka není... pokud je mu 28, tak musí mít pojištěno 5 let na socialnim pojištění, aby mohl duchod čerpat...

martt
20. únor 2023

Ono trvá než se najde adekvátní léčba, která zabere popřípadě zmírní. Táta před žádostí ID musel absolvovat různá vyšetření, při kterých byl hospitalizovaný. Myslím si , že pul roku při zhoršení astmatu je málo.Tatoj se to tenkrát zhoršilo tak , ze mel skoro každý den záchvat a léčil se s tím cca 3 roky než šel zadat na ID, ale jak jsem psala on k tomu má ještě problémy s hrudní a bederní páteří. Ale hodně bude záležet, jak se k tomu postaví posudkový lekař. Třeba ho dostane ,ale jen třeba na rok. Protoze posudkovy muze předpokládat, že nějaká léčba může zabrat.

te_reza
20. únor 2023

Pochybuju, že na astma dostane v osmadvaceti invalidku. Však astma má kde kdo. Si může najít jinou práci, méně fyzicky náročnou

jjasmina
20. únor 2023

Nedostane to asi tak z 95%

autor
20. únor 2023

@te_reza ikdyž má chronické astma a chronické dutiny nosní, a stín ( zaprášené plíce)

te_reza
20. únor 2023

@anonym mám dceru s astmatem zjištěným ve dvou letech, co bude za 10-20 let nevím, ale pochybuju, že z toho bude plně invalidní důchod. Jsou lidi bez končetin, co pobírají důchod pouze částečný. Z tvého vyjadřování mi přijde, že jde hlavně o tu invalidku, ale skutečně bych na to nespoléhala.

autor
20. únor 2023

@te_reza můžu se zeptat jak u vaší dcery se zjistilo astma? Ptám z důvodu že mám potuchy že dcery budou mít taky jedny 2,5let a druhý 4,5let ta starší s přestávkou má už skoro 3mesice kašel teď se čeká až se jí vyléčí aby se mohli udělat testy na alergii a astma

te_reza
21. únor 2023

@anonym měla často kašel, který končil hospitalizací a dušností.