Důchod, ÚP. Poradíte, prosím?

luca1983k
2. črc 2024

Dobrý den,byla bych moc ráda kdybyste mi poskytli informace,pokud budete někdo vědět.Maminka t.c 61let, přiznán invalidní důchod 2.stupně.Momentálně nemocenská od dubna 2024, bohužel její zdravotní stav jí již nedovolí vrátit se do práce (prodavačka)V loňském roce si zažádala o "zastropování"starobního důchodu, nicméně můj dotaz zní, jakmile jí skončí nemocenská-podpůrčí doba, může se hlásit na úp k podpoře v nezaměstnanosti?Do starobního důchodu jí momentálně zbývají necelé 3roky.Bude mít nárok na podporu ?a pak by tedy šla do předčasného důchodu.Je reálný tento postup když má zastropovaný starobní důchod?A nebude to mít již vliv na výši starobního důchodu?Kromě toho že bude samozřejmě "ztratná"o částku kvůli odchodu do předčasného důchodu.Děkuji za případnou odpověď🙏

kristyn86
2. črc 2024

Moje mamka to ma uplne stejne. Taky ma invalidni duchod 2.stupne. Po ukonceni nemocenske sla na up,ted pobira podporu v nezamestnanosti. Bude ji 62 let. A pak si pozada o predcasny duchod. Jestli to ma vliv na vysi duchodu nevim,ale jine reseni u mamky stejne nebylo.

luca1983k
autor
2. črc 2024

@kristyn86 Moc děkuji za informaci 🙏Tak snad tam není žádný háček.Logicky proč nevyužít alespoň ten cca rok na pracáku,a jít do předčasného důchodu o rok, než o dva.Cely život poctivě pracovala (40let)🙄a teď když je chudák úplně vyřízená tak by měla pobírat almužnu když by šla o dva roky dříve do starobního důchodu byla by ztratná o dost.Ten rok se jaks taks dá.Tak přeju pevné zdraví🙏🍀