Dávky a matka samoživitelka. Na co má nárok?

barca2332003
19. dub 2022

Dobrý den, mate někdo zkušenosti s dávkami u matky samoživitelky ? Na co má nárok? Matka okolo 13000kc měsíčně za práci a dítě 4 roky, chodí do školky.
Děkuji

fluli
19. dub 2022

@barca2332003
A další příjmy? Kolik máš alimenty? Jaké dávky by jsi přesně chtěla?

barca2332003
autor
19. dub 2022

@fluli další příjmy ve výši 4000 , alimenty 3 000 měsíčně. A takové dávky na které by byl nárok 🙂

terezfr
19. dub 2022

Tak především by to chtělo asi jinou práci ne? Kde platí 13 000 Kč? To asi nebude plný úvazek…

fluli
19. dub 2022

@barca2332003
Máš 20 tis, bohužel, ale těžko dosáhneš na jakoukoliv dávku s touto sumou.

fluli
19. dub 2022

@terezfr
Ono to není vždy tak jednoduchý víš, kor když jsi na dítě sama, ale o tom tě nenapadlo přemýšlet..

zuzineckah
19. dub 2022

@fluli nebrala bych to tak přísně, pokud dítě je ve školce na celý den a nemá nějaké zdravotní omezení, tak je fakt, že 13k by bylo za plný úvazek žalostně málo.

nita1984
19. dub 2022

Máš nárok na alimenty od otce dítěte. Státní příspěvky se neodvíjí od toho, jestli si samozivitelka, ale od výše příjmů. Pokud máš 20 tisíc měsíčně,na nic extra mít nárok nebudeš. Možná tak příspěvek na dítě, tam se teď zvedal limit, ale nevím přesně kolik je.

terezfr
19. dub 2022

@zuzineckah děkuji za zastání. V teto době mě to projde málo i za poloviční úvazek. Platy šly neskutečné nahoru. Vím, ze je těžké mít sama s dítětem plný úvazek, ale aspoň 2/3 se stihnout v pohodě dá. Taky existují brigády po večerech, když dítě usne. Já jsem treba na mateřské a přivydělávam si, když děti spí. A to mám dvě. A dcera chodí do školky pouze 2x v týdnu. Takže- dá se. A co se tyče těch dávek- zakladatelko, určitě mas nárok na doplatek na bydlení. Pomoc v hmotné nouzi s co já vím ještě. Nejlepší je zajít na úřad a tam se zeptat podle tvoji konkrétní situace. Tam ti poradi spis, než tady.

nita1984
19. dub 2022

@terezfr při příjmu 20 tisíc měsíčně na moc dávek nárok mít nebude.

fluli
19. dub 2022

@terezfr
Takže večer až dítě usne má odejít z baráku a jít např. do Lidlu na 4 hod? A co když se dítě vzbudí? Jsou mu 4 roky, nemůže být doma samo. A co když budou chtít v Lidlu i víkendy? Proč píšeš, určitě máš nárok na tohle a tohle? Kde jsi to vzala? To si jen myslíš nebo co znamená to " určitě "? Platy šly "neskutečně " nahoru..To zní jako kdyby každý bral 50 tis čistého..Tak Ti nevím, ale příjdeš mi se svými názory v podstatě dost mimo, nezlob se na mě ale nic o tom nevíš..

fluli
19. dub 2022

@terezfr
I s tím úřadem jí radíš špatně, když má příjem 20 tis., tak si rovnou může ušetřit čas i cestu, ale na žádný dávky nedosáhne.

sinicka
Autor odpověď smazal
Zobraz
koordinatorka_odboje
19. dub 2022

životní minimum na matku a 1 dítě do 6 let je 5 520Kč. 2,7 x 5 520 = 14 904Kč - ty máš víc, takže nedosáhneš na nic. Nebo spíš rozhodně ne na hmotnou nouzi.
O nákladech na bydlení nepíšeš nic.

terezfr
19. dub 2022

@fluli o můj bože. Pokud umíš číst, tak tam píšu o tom, že se dá po večerech pracovat z domu. O žádném Lidlu řeč nebyla. O tom, ze platy šly neskutečně nahoru si může přečíst každý, třeba tady: https://www.kurzy.cz/makroekonomika/mzdy/. A co se týče toho, na co má nárok, tak jsem ji napsala, ať se jde poradit na úřad, že tam to ví nejlíp. Nauč se prosím číst.

nita1984
20. dub 2022

@terezfr zvedla se průměrná mzda. Co to říká o platu běžného člověka ? Víš, jak se počítá průměrná mzda a kolik 100% lidi na ní dosáhne? Manžel je státní zaměstnanec a zrovna jemu se nezvedlo nic 🥴

j.a.n.i
20. dub 2022

@nita1984 zvedl se i median, takze doslo k rustu mzdy i tbeho beznwho clobeka, i když nevim, co to je

andelka
20. dub 2022

Tak to neskutečné zvednutí platů mě teda pobavilo. Nevšimla jsem si. Toho,že se kde co skutečně zdražilo ale jo. A to jak je to obecně konkrétně zakladatelce nepomůže. Příjem má poměrně slušný,ale hranice se teď měnily,takže bych minimálně příspěvek na bydlení zkusila. A přídavky na děti.

jjasmina
20. dub 2022

@barca2332003 upřímně už ted si na tom líp než většina samoživitelek , co znám

terezfr
20. dub 2022

@nita1984 to je zajimave, ze zrovna jemu ne, když Babis každý rok zvedal tabulkové platy. Státní rozpočet na platy se zvedal taky dost. A ano, před nástupem na rodičovskou jsem byla taky státní zaměstnanec, takže to, jak se zvedají platy ve státní sféře, vím z první ruky.

zuzineckah
20. dub 2022

@fluli tak otázka je, kolik z těch peněz má oficiálních, žejo...

zuzineckah
20. dub 2022

@terezfr jako takhle, to zaklínadlo o zvyšování platů je vtipný. Každý o něm slyšel, ale málokdo ho zažil😎 V soukromé sféře tuplem.

veroniquecz
21. dub 2022

@nita1984 pokud má tabulkový plat, tak musel dostat přidáno.

kamino
21. dub 2022

@terezfr 13 000 je třeba běžný plat asistentky pedagoga, na 25 h/týdně, pokud k tomu tomu nemá kroužky a družinu. Nepedagogická práce se totiž prakticky neplatí. Neskutečně nahoru šly možná platy ve státní správě a to jen v určitých oblastech, hodně se to pak srovnalo tím, že se peníze z odměn přelily do základů a vyšlo to opět nastejno.

trpaslicek19
21. dub 2022

@barca2332003 na netu najdeš kalkulačky ke všem příspěvkům. Zkusila bych tam zadat příjmy a uvidíš. Aspoň pro představu je to fajn. Myslím si že bys mohla mít nárok na přídavek na dítě a možná i na doplatek za bydlení. Ale nějakou hmotnou nouzi apod bych neočekávala.