Milé maminky, prosím o radu, dcerka odjela se svým otcem na týden do Bulharska a vzpomněla jsem si, že jsem ji nepřibalila kartu pojištěnce ☹ hlavně, že jsem vše stokrát kontrolovala. Jsem ted z toho na nervy, kdyby se něco nedejbože přihodilo, bude ošetřena? její tatínek mi píše, že ji připojistil, ale nemusí k tomu být ta kartička? Má jen cestovní pas. Děkuji za případné odpovědi
Jako myslíš českou kartičku pojištěnce? Ta by jí tam byla asi k ničemu,ne? Do ciziny se uzavírá cestovní pojištění,kdyby se něco stalo a ta pojišťovna,u které se pojišťujete pošle takové kartičky,kde je datum od kdy do kdy platí.
Staci mit s sebou cislo pojistne smlouvy cestovniho pojisteni a pokud tatinek rika, ze nejake sjednal, tak verim, ze ho urcite mit bude. Ceskou karticku nepotrebuje ;)
@odula No to asi v cizině je prd platný,ne? Když si kupuješ zájezd od ck ,tak je k tomu cestovní pojištění,my se pojišťujem i když jedem na jeden den lyžovat,nebo do aquaparku třeba. Jako ošetří tě všude,ale když nemáš to cestovní pojištění,tak to všechno zaplatíš,a to můžou být statisíce ,i za nějakou blbost.Podle mě je to samozřejmost,jakmile vyjedu za hranice,tak se pojistit.
@mikjamo je to presne jako pise @denisa_k Nedavno jsem sjednavala manzelovi turisticke zdravotni pojisteni (pripojisteni) do zahranici ve chvili, kdy uz byl na ceste. Takze jsem mu mela jen zavolat cislo te smlouvy, aby pak v pripade nouze mohl pouzit. Zadnou kartu ani tu smlouvu fyzicky u sebe nemel. Tak mi to rekla pani v pojistovne.
Na každou dovolenou si sjednáváme cestovní pojištění a kartičku české pojišťovny vždy necháváme doma, takže pokud má dcera pojištění uzavřené, vůbec bych se nebála...
@odula ta česká kartička, respektive české zdravotní pojištění ti nezajišťuje v zahraničí akutní péči, ale zajišťuje stejnou péči, jaká je poskytována jejich obyvatelům. Takže pokud si například oni musí platit zubaře, musíš si ho tam zaplatit taky.
@betelgeuzz ...pokud je daný úkon hrazen z veřejného pojištění, tak "ceska" pojišťovna to proplati do stejné výše, jako by byl pacient ošetřen v Česku... Viz tady http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni... anebo tady http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unp...
@sunny8 však to přesně píšu, máš nárok na stejné úkony, které hradí země svým občanům. Takže je dobré vědět, co se v dané zemi ze zdravotního platí a na co bychom museli doplácet. Třeba na běžný pobyt do SR se nepřipojišťuji, ale pokud jdeme do Tater, tak ano, protože ani Slovákům se zásah horské služby z pojištění neproplácí.
@sunny8 tada nemáš to přesně, píšeš, že se proplácí stejně, jako bys byla ošetřena v ČR. Ale je to tak, že ti to proplatí stejně, jako bys byla občas té druhé země, viz. tvůj druhý článek: "Náklady budou proplaceny na základě pravidel a sazeb platných v zemi, v níž byla péče poskytnuta. Budou tedy buď proplaceny v plné výši, nebo se na nich budete muset jako pacient spolupodílet podle předpisů země, v níž byla péče poskytnuta. Vaše pojišťovna se však může rozhodnout proplatit vám náklady v plné výši podle svých vlastních pravidel."
Akutní lékařské ošetření ošetření, které je neodkladné a nemůže počkat do návratu domů. Tady jsou informace o pojištění během krátkodobého pobytu v zahraničí hezky napsany http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unp...
připíšu jen osobní zkušenost - v Chorvatsku jsme v červenci museli s dcerou na akutní ošetření nohy - chtěli naši modrou kartu pojištěnce i když jsme s sebou měli i kartičku cestovního pojištění a vše ostatní.
@betelgeuzz Nebudu se s tebou hadat, o tom, co jsi napsala, to nema to smysl. Kazdemu, kdo si cte tuto diskusi doporucuji odkazy, ktere jsem uvedla vyse, tam je to srozumitelne.
nevim jak je to s ceskou kartou presne, ale treba kdyz se podivate do te smlouvy o pripojisteni, tak je tam konkretne uvedeno, ktere ukony ani to pripojisteni nepokryva. Jsou to ukony a osetreni, ktere se bezne u nas hradi pojistovnou. Treba predcasny porod. Ultrazvuk v tehotenstvi a dalsi (si nepamatuju 😅 , mne zajimalo vse ve spojitosti s porodem, jezdila jsem pracovne jako tehotna uz jsem prave radeji nejezdila...)
Prosím vás co je to ta modrá karta?
@jjaanca - standardni karta pojistence, co pravdepodobne mas 😉 - vzor je v odkazu https://www.zpmvcr.cz/lekari/prukazy-zdravotnih...
@mikjamo kartičku od naší pojišťovny nepotřebuje.Pokud není připojištěná a stane se něco, co vyžaduje lékařské ošetření, tak si vše zaplatíte. Pokud je, tak máte doklad o připojištění a na něm je kontakt na asist. službu, která vám poradí dle vašeho pobytu kam zajít atd. Z naší zkušenosti vím to, že jsme ošetření vždy paltili na místě a pak nám vše v Čechách proplatili 🙂 .
ještě doplním, my jsme nic nehradili. Před lety jsme byli v Maďarsku, kde jsem lékaře musela vyhledat já, a tam jsem musela zaplatit a pak to v Čr na pojišťovně zaplatili.
Každopádně přeju, ať žádná pohotovost a lékař nejsou potřeba a vše bude bez problémů 😉
Děkuji Vám moc, mne zmátlo, když jsem byla na Slovensku akutně ošetřit zub na pohotovosti, sestra po me automaticky chtěla onu klasickou modrou průkazku právě. Dcera to připojištění má, tak jsem v klidu, děkuji
@mikjamo Ahoj 🙂 Pár let jsem pracovala v asistenční službě a je to tak,že jako občan EU máš v jiných zemích nárok na akutní ošetření zdarma-ve státních zařízeních a některé soukromé kliniky také akceptují. Doporučuju si kartičku dcery nafotit,pošli email manželovi a ať si to na recepci hotelu vytiskne a kdyžtak ukazují...🙂 I kdyby to nešlo a bylo třeba, uplatněte cestovní připojištění a modrá kartička se v některých nemocnicích dá dodat ex post. To píšu proto, že některé pojištovny pak EHIC /modrou/ kartičku chtějí po pojistníkovi uplatnit, protože proč by platili, když to může zacálovat česká pojišťovna /ta, u které je dcera pojištěna doma/ ,Kdyžtak mi napiš zprávu a držím palce,ať tohle není potřeba řešit. 🙂
@mikjamo jestli ji pripojistil at zkusí kontaktovat tu pojišťovnu. Nam naše poslala mejlem papir k vyplnění pri nějaké pojistne události plus formulář pro doktora. Nevim jestli to půjde v tomhle případě ale nic jiného me nenapadá. PS určitě to bude ok 😉