Cesta autem s miminkem

lady_giraffe
13. zář 2016

Ahoj, jak prosím cestujete s malým mimčem v autě delší trasy (myslím cesta několik hodin).

Zatím jsme jen "popojížděli" většinou půl hodinky, maximálně hodinu a půl a to bylo v pohodě - prospal to. Ale chystáme se na delší trasy (kolem 3hodin cesty) a budeme to jezdit opakovaně a trochu se toho bojím... Jak miminka zabavit, nebo zklidnit v autě? Na vajíčku má plyšáka a když se nudí, tak ho tahá za ocas 😀 ale nevím, jestli by si s tím vystačil delší dobu...

díky za tipy

PS: dudlík normálně nedáváme, ale přemýšlím, jestli ho pro jistotu nepořídit aspoň pro případy jako je tento - kdy ho nemůžeme prostě uklidnit jinak.. Dáváte někdo dudlík jen v autě?

olga_
13. zář 2016

@lady_giraffe Jezdíme trasy kolem pěti i více hodin. Když byl syn takto malinký, jezdili jsme nejraději v noci, kdy u něho byla záruka, že bude spát. Nejhorší období na cestování bylo kolem jeho 8 měsíců. Rostly zuby, po cestě v noci byl neklidný a strašně se to protahovalo. Stále jezdíme raději večer, když spí - přijde mi kruté ho nechávat tak dlouho v sedačce během doby, kdy je aktivní (teď má skoro dva roky). Ale už jsme v roce a půl dali i osmihodinovou cestu přes den. Udělali jsme několik delších přestávek, kde se vyběhal na parkovišti a jeden z nás se mu vzadu neustále věnoval, takže plná taška hraček, knížek atd.

Jinak tři hodiny mně nepřijde dlouho 😀. Plánovala bych to ale obecně na dobu (i denního) spánku.

craki
13. zář 2016

Taky bych planovala na dobu spanku... Jezdili jsme i delsi trasy, i pozdeji, ale vzdy zaklad byl ze s nim nekdo sedel vzadu a venoval se mu.
Kamaradka se taky takhle ptala a ja ji rekla to co tady plus to co je vyse a pak jsem se ptala jak to zvladli a ona ze katastrofa, ze mala rvala cele tri hodiny co jeli.. No jo, ale oni ji nechali jet vzadu samotnou.. Me by to ani nenapadlo a tukala jsem si na celo, tak radsi pridavam i tady 🙂

olga_
13. zář 2016

@craki Ano, aby s dítětem někdo vzadu seděl, je pro úspěch cesty důležité: zábava, jídlo, pití, prostá blízkost a přítomnost. miminko pohladit, uklidnit, když se třeba vrtí nebo hrozí, že se vzbudí, teplo, zima, jestli něco netlačí atd. 🙂

olga_
13. zář 2016

Ještě dodávám: pokud je mimčo kojené, neosvědčilo se mi ho (asi už kolem těch dvou měsíců) vytahovat na kojení ze sedačky. Syn se začal rozhlížet, kroutit, sápat na kdeco a stejně se nenakojil. Už ve vajíčku jsem si našla grif na kojení, že jsem ho nemusela vytahovat. Prostě jsem se tam tak nějak spíše nepohodlně nakroutila, ale v klidu se nakojil a často pak hned odpadnul. Syn je stále kojený a podobný grif mám i na normální sedačku.

A další, co mě napadá: pokud jedete delší trasu, mějte auto už před výjezdem v perfektním stavu - nafoukaná kola, natankováno apod. Nevyplatilo se nám řešit to ani krátce po výjezdu, protože syn třeba usnul a zajet hned na benzinu, zastavit (v noci světla atd.) bylo smrtonosné...

lucanedvedova
13. zář 2016

Tak u nas vzadu sedi mimous sam. Je vylozene cestovni typ - vyjedeme z vrat a chrni. Na delsi ceste se budil cca po 4 hodinach na jidlo a pak zas chrupal 🙂 A to mi normalne pres den spi max. 1 hodinu od cca 2 mesicu...

lady_giraffe
autor
13. zář 2016

@olga_
@craki jo ženy, doba spánku je něco, co nejde absolutně predikovat 😀 zatím se nepovedlo zavést jakýkoli režim 😖
@olga_ proboha neumím si představit kojit ho ve vajíčku - jako jak to technicky provést 😕
@lucanedvedova náš se zatím taky tak tvářil, tak snad to klapne i na delší cestu...

olga_
13. zář 2016

@lady_giraffe Jo, tak u nás to přes den bylo se spaním také různě, ale právě večer odpadával poměrně bezpečně kolem šesté hodiny a spal tak do půlnoci většinou v kuse. Když byl úplně malinký, odpadnul doma a přesunuli jsme ho spícího do vajíčka. Později už bylo výhodnější nechat ho odpadnout při cestě. Odjezd se v tomto řídil spíše podle něho. "Režim" jsme mu v tomto ohledu nijak nezaváděli. Ony si to ty děti ošéfujou podle sebe.

Tak jsem přemýšlela nad tím vajíčkem a asi jsem tak začala kojit nějak kolem jeho tří čtyř měsíců. Většinou mně u kojení odpadnul a bylo pak už poměrně náročné ta spící kila do vajíčka nasoukat, aby se neprobrala plus ta aktivita při kojení. Hele, ale šlo to vlastně docela dobře. Hlavně to bylo asi stokrát rychlejší a účinnější než ho vyndávat.
Jinak ty dlouhé cesty zvládá také v pohodě od malinka. Jezdíme hodně a hlavně dlouhé trasy. Ségra má dítě, které dlouhé cesty absolutně bojkotuje a je schopné řvát (doslova řvát) i ve svých 2 a čtvrt letech zcela neutišitelně klidně více než hodinu - prostě dokud se nedostane ze sedačky. ☹

valeri10
31. bře 2017

Ahoj holky s jak starym miminkem jste začali jezdit delší trasy např.tři hodiny jizdy?

craki
31. bře 2017

@valeri10 2h je poprve ve 4tydnech. potrebovali jsme papurovat v Ostrave a bydleli jsme v Brne

alishka111
31. bře 2017

@valeri10 Ve dvou měsících, 4 hodiny cesta, od té doby jezdímě pravidelně cca jednou měsíčně, máme daleko rodinu. Doporučuju ale jet nejméně ve dvou, kvůli stálé kontrole miminka, aby si "nepřilehlo" krček, případně kvůli ublinkávání...

valeri10
31. bře 2017

@alishka111 ve dvou určitě pojedem.co to znamená neprilehlo krcek?

lady_giraffe
autor
31. bře 2017

@valeri10 ahoj, jezdíme od jeho dvou měsíců tříhodinové cesty minimálně jednou za měsíc, ale spíš častěji a v pohodě. I když jsem s ním jela sama. On byl vzadu sám. Většinu prospí, nebo si "povídáme". Teď má 8,5 měsíce a vzadu s ním jedu jen v případě, že je krizovka a je protivnej. Jinak většinou opravdu chrní, nebo si hraje a nebo mi povídá... Mám na něj zpětné zrcátko, takže vidím, co tam dělá a z místa spolujezdce není problém spravit čepici/zkontrolovat přehřátí atd...