Velmi úzká autosedačka 15-36 kg. Máte zkušenost, že jsou i přesto bezpečné?

dixi86
16. čer 2024

Dobrý den, prosím o radu. Máme sedačky Romer na obě děti(i pri nejmensi sirce jsou prilis siroke). Na dovolenou jedeme v 5lidech a s těmito sedačkami se na zadni sedadlo dalsi clovek normalne nevejde. Máte vychytano, ktere jsou opravdu uzke(primarne v horni ramenni casti) a i presto bezpecne? ani jedno bohuzel nebude na cestu tam a zpet v Isofix, budou co nejvice na kraji. Syn ma cca 36kg a 135cm, ale podsedak beru az jako posledni moznost. A prosim o rady jen maminky, co pasani deti a kvalitu autosedacek resi, dekuji 🙂

nektarinka123
17. čer 2024

@dixi86 podsedak neni moznost ani v nejhorsim snu. To mu muzes dat pod zadek poskladanou deku a je to na stejno. Ze te to vubec napadlo a jeste na takovou cestu. Zeptej se na fb ve skupine Autosedacky bezpeci pro deti. Je tam spousta lidi co se vyzna a skvele poradi.

veronicka89
17. čer 2024

Nějaká maxi cosi je úzká...
Morion myslim

lobella
17. čer 2024

@dixi86 mame klippan maxi, da se na isofix i pasy, mame jeste ciste protismerne axkidky a klippan je oproti nim super uzky

slunea
17. čer 2024

U Besafe se da sundat bocni panel, aby se vesly 3 sedacky vedle sebe. Ale jestli to u vas bude stacit...

cherie24
17. čer 2024

Taky máme kliipan Triofix Maxi. Pořizovali jsme ji proto, že je i obousměrná a při nákupu nás paní upozorňovala, že je opravdu hodně úzká a že některé děti se tam pak mají problém vejít.

ada22
17. čer 2024

A co jednu sedačku dát na přední sedadlo? Předpokládám že jde již o kategorii sedačky 15-36

angelinie
17. čer 2024

@dixi86 Dítě, které má 36 kg už by v podstatě mělo jezdit bez autosedačky, takže to můžete vyřešit i takto 😎

nektarinka123
17. čer 2024

@angelinie Naprosto skvela rada. Klidne at se skrti na pase. Tady mas medajli.🏅

angelinie
17. čer 2024

@nektarinka123 Vždyť je to tak v zákoně...po dosažení 150 cm NEBO 36 kg už dítě nemá jezdit v autosedačce, protože pak už to pro něj přestává být bezpečné. Nevím, proč by se měl škrtit na páse, ten se dá přece nastavit.

amazienka
17. čer 2024

@nektarinka123 Paráda, že rozdáváš medaile, ale od 36 kg dítě mít sedačku nemusí. Druhá věc je, že do extra úzké sedačky se pravděpodobně nevecpe.

nektarinka123
17. čer 2024

@angelinie
@amazienka nemusi jezdit v sedacce a ne ze nema! A ne v kazdem aute zle nastavit vysku pasu.

angelinie
17. čer 2024

@nektarinka123 Od 36 kg nemá v autosedačce co dělat, něco si o tom načti, jde o bezpečnost dětí ☺️

angelinie
17. čer 2024

@nektarinka123 Jen příklad...když má dítě dejme tomu 25 kg, taky ho přece nedáš do sedačky, která je určena pro 9 - 18 kg jen proto, že se tam ještě nějak vleze. Teoreticky i těžší dítě než 36 kg může jet ještě v autosedačce (ale není to už povinné ze zákona), musí to být ale autosedačka k tomu určená, jako např. tato do 50 kg: https://www.pinkorblue.cz/cybex-gold-solution-g...

nektarinka123
17. čer 2024

@angelinie ja mam prave nacteno. Muzes mi dat zdroj svych informaci? To co jsi psala posledne je neco uplne jine nez v predeslym prispevku.
Je neco jine tvrdit ze dat autosedacku pro dite nad 36 kg neni zakonem povinne a jine ze v ni nema byt protoze je to nebezpecne. A to je pitomost. Nove se uz sedacky ani nedelaji s vahovym limitem ale s vyskovym takze do koncove sedacky muzes dat i treba 50 kilove dite pokud se do ni pochopitelne rozmerove vleze a ma sedacka takovou nosnost. Jenomze ty pletes hrusky a jablka.

prejeta_zaba
17. čer 2024

@angelinie ja mám 155 cm a malou váhu a pásy i v nejnižší poloze se mi zařezávají do krku, což je prostě blbě, takže dítě o 20 cm míň a předpokládám 20 kg míň, ty pásy mít správně prostě nebude. 🤷‍♀️ Nehledě na nějaké boční chránění apod. Já osobně jsem za, dát sedačku dopředu (s airbagem) nebo mezi sedačky posadit nejdrobnějšího dospělého (což asi pro něj bude náročné).

veronicka89
17. čer 2024

@ada22 na predni sedacku lze dat dite ve kteremkoliv veku

veronicka89
17. čer 2024

😀 mozna ze bude jednodussi kdyz kazdy prispeje par 100 navic a auto si pujcite 😀 ( nakup sedacky+ pohodli )

swan42
17. čer 2024

@nektarinka123 prosim te a do jakejch rozmeru by podle tebe melo byt dite v autosedacce? 🙈
Vahovy limit uz prekracuje. Vis o nejaky sedacce nad 36kg, co neni podsedak? Vyskovy uz taky. Jaka sedacka je nad 135cm?
Akorat rozdavas kousavy poznamky ale radu na konkretni sedacku pro dixi86 tu nevidim 🤔

@prejeta_zaba presne proto existujou podsedaky

nektarinka123
17. čer 2024

@swan42 prosim te nemel nesmysly. Dala jsem autorce doporuceni na stranku kde ji poradi presne sedacku jakou potrebuje aby se vesla do jejiho auta.
A to ze ty o necem nevis neznamena ze to neni. Muzes se podivst treba na cybex g i-fix nebo trba t i-fix. Obe jsou do 150 cm a 50kg. Nemas zac.

angelinie
17. čer 2024

@nektarinka123 Například besip má na svých stránkách konkrétní informace o bezpečnosti nebo centrumautosedacek...posadit těžší dítě do sedačky homologované na max. 36 kg opravdu snižuje bezpečnost, např. kvůli vyšší kinetice při (čelním) nárazu. A to je jen jeden z několika příkladů. O sedačce do 50 kg jsem tady už psala, ale ta rozhodně nebude mít užší rozměry, jak potřebuje autorka.
@prejeta_zaba což je mimochodem jedna z možností, pokud tě ten pás škrtí, případně ještě existuje polohovač. Podsedák by sice taky byl teoreticky varianta, pokud tě pás škrtí, ale většina je jich stejně vhodných jen do těch 36 kg. Nám už z autosedačky vyrostli 2 děti (obě před věkem 10 let a právě kvůli váhovému limitu) a problém s pásem jsme neměli. Ale oba jsou dost vysocí, tak možná to bude tím.

Mimochodem jsem dnes zjistila i zajímavou informaci o tom, že Isofix je homologován jen do 33 kg (váha dítěte + autosedačky) a při vyšší váze už také není zaručena bezpečnost.

ada22
17. čer 2024

Není to teda k dotazu zakladatelky, ale jen povzdech, že tohle období, kdy dítě se už do sedačky nevejde, ale je celkem křehké jezdit jen tak je pěkně naprd.

nektarinka123
17. čer 2024

@angelinie dobre ale ted pises neco jine. Ano posadit dite do sedacky s vahovym limitem ktery prekracuje muze byt nebezpecne. Jenomze tys to prvne napsala jako vozit dite nad 36 kg vobec v jakekoli sedacce je nebezpecne. A jak uz jsem psala vyse, jsou i sedacky do 50kg. A ano zrejmne nej sou nejuzsi jenomnze ja nej sem odbornik a nemam takovy prehled v autosedackach tak jsem pani doporucila lidi kteri vedi mnohem vice a skvele ji poradi.
A co se tyce isofixu, pri velkych sedackam je mozne poutat pasem, takze tento problem se odstrani. Nic to ale nemeni na tom ze takhle muzu lepe chranit i rozmerove vetsi deti.

swan42
17. čer 2024

@nektarinka123 mila zlata, 1. doporuceni na stranku neni totez jako doporuceni autosedacky.
2. na tyhle sedacky se tam uz nekdo ptal xkrat a ani jeden z panu odborniku se k nim nevyjadril nijak zvlast kladne.
3. ja se neptala, tak nejak nevim za co bych ti mela dekovat 🤔

nektarinka123
17. čer 2024

@swan42 o co ti jde? A cim jsi prispela ty do teto diskuze hvezdo?

somalicats
17. čer 2024

@nektarinka123 Myslím, že jsi úplně zbytečně kousavá. Použitelnou radu jsi tu opravdu nedala. Autorka se ptala na úzké autosedačky a to ty nad 36 kg nejsou. Ty máš možná načteno, já v těch sedačkách ty děti reálně vozím. Pokud má autorka klasický osobák, tak 3 použitelné sedačky dozadu vedle sebe nenarve, pokud jedna z nich není vajíčko nebo podsedák a bude vše bez isofixu. Vlastní zkušenost, kdy jsem vozila v autě 4 děti, než jsem se dočkala osmimístného auta. Ty sedačky nad 36 kg jsou dost robustní a ani když je posuneš, tak je do auta, které nemá řadu 3 plnohodnotných sedadel, nenarveš.
@dixi86 zvážila bych, jak už tu padlo, půjčení většího auta. Obzvlášť pokud pojedete delší trasu, tak v 5 lidech, z toho 3 autosedačky to moc pohodlné nebude a bezpečné taky ne.

swan42
17. čer 2024

@nektarinka123 ty si material 🤦‍♀️

nektarinka123
17. čer 2024

@swan42 takze nicim.

pinkninja
17. čer 2024

@dixi86 Jak už někdo psal, BeSafe je po sundani plastových bočnic uzsi. Sundava se vnitřní plast. Ale jestli to bude stacit netusim. Nova norma i-size (R129) otevírá nova pravidla. Autosedacky jsou nyni omezeny pouze výškou, nikoli vahou - ty nove. Již drive se dalo sehnat par kusu do 50 kg (Cybex, Be Safe apod.) Takže jak píšete, podsedak je posledni moznost. Vedeni pasu a boční ochrana je nulová. Na dlouhou cestu, na dalnici bych se opravdu bala.
Hodne stesti při vyberu👍🏻

slunea
17. čer 2024

@angelinie limit isofixu se netyka kategorie 15-36 (a vetsich). Tam dite vzdy drzi pasy auta. Isofix drzi jen autosedacku, aby pri narazu netlacila na dite.
Limit isofixu se uplatnuje u isofixovych sedacek do 18kg, kdy ten isofix musi udrzet jak sedacku (s váhou zpravidla do 15kg), tak dite, ktere je poutane pasy te sedacky (18kg). Pokud se vyrobci povede udelat sedacku lehci, muze dat do navodu, ze v ni muze jezdit i tezsi dite (třeba do 22kg). Je to prave limitovane tou nosnosti isofixu.

angelinie
17. čer 2024

@slunea Teď asi úplně nechápu...naši mají v autě autosedačku 9 - 36 kg, hozenou na Isofix, takže jakmile bude dítě s tou sedačkou těžší než 33 kg, měli by ho už poutat jen pásem ne?