Vánoční svátky

monika_pinkorblue
18. lis 2016

Kde trávíte vánoční svátky? Navštěvujete babičky a dědečky již ve Štědrý den nebo až další dny? Případně jestli chodí babičky s dědečky k Vám. 🙂

smallinka
18. lis 2016

Ahojky. U nás je to většinou tak, že po celý den hrají české koledy, dopoledne objedeme babičky - u mojí mamky si dáváme česnekovou polévku a pak už by nemělo do večera nic být....babičky si aspoň užijí vnoučátka na Štědrý den 🙂 po cestě vyzvedáváme v kostele betlémské světýlko - je to už takový vánoční zvyk......potom jedeme domů a holčičky jdou spinkat....po vyspání jdou s tátem nakrmit zvířátka v oboře, nesou jim jablíčka a mrkev do krmelce.....no a potom je večeře, kapr se salátem...a potom už zvoní Ježíšek 🙂 pak už následuje taková ta klasika rozbalování dárečků, no a večer když už holčičky vydováděné spinkají, maminka s tatínkem si nalijí svařáček a ještě si ten pěkný večer prodlouží u nějaké pěkné pohádky 😉 Nechybí ani půlnoční mše, na to my jsme...akorát teď s dvouletýma holčičkama chodí jen táta, máma hlídá.....Už se těším a všem přeji krásné svátky 😵

rebejsova
18. lis 2016

@smallinka Krásný! 🙂

monika_pinkorblue
autor
18. lis 2016

@smallinka To je moc krasny 🙂 zni to jako idealni svatky.. parada

e.smilova
18. lis 2016

@smallinka úžasný 🙂

nnniky
18. lis 2016

My trávíme Štědrý den doma sami, užíváme si pohodu u pohádek, pouštíme lodičky, rozkrajujeme jablíčka, posloucháme koledy, odpoledne vyjdeme na procházku, pak už je pomalu příprava na večer... kapr, řízky, br. salát, ještě příprava svátečního stolu, všichni spolupracujeme, tak jsem ráda, že se do všeho zapojuje celá rodina. Po večeři zazvoní zvoneček a kluci vyběhnou z pokojíčku, rozzářená očička na dárky... No a první svátek vánoční jedeme k mým rodičům, druhý svátek vánoční k druhé babičce.

lenysek1988
18. lis 2016

Na Štědrý den po dárcích jdeme (s tchýni a tchánem) za prababičkou,která bydlí s námi. Ta jde za námi pro dárky. A potom se jde k prarodičům,tam se sejdeme s tetou a se strejdem od manžela. Asi po hodince...Celá naše banda už i s prarodiči jdeme k tetě a strejdovi....a po hodince jdou všichni k nám. Další den ráno jedeme ke švagrové a švagrovi a od nich jedeme k mojim rodičům.

soleilll
18. lis 2016

Ještě nemáme úplně striktně daný harmonogam na Štědrý den, ale obecně se pozdě vstává, koukáme na pohádky, uzobáváme vánočku a cukroví, dopoledne se zdobí stromeček a já přijímám gratulace k svátku, zároveň si s příbuznými po telefonu přejeme hezké svátky. Od muže dostanu kytku. Taky doma zapálíme svíčky za ty, kteří už s námi Vánoce nemůžou oslavit. Jídlo na večeři máme z větší části nachystané z předešlého dne a jen ho odpoledne finálně doděláme. Od loňska chodí muž se synem ke krmelci dát zvířátkům nějaká jablka, pečivo apod., pak se vyhlíží Ježíšek. Letos se snad poprvé hezky ustrojíme a všichni usedneme k večeři (poslední roky to je hovězí vývar s knedlíčky, losos na másle a bramborový salát). Potom se uklidí a rozdávají se a rozbalují dárky. S mužem si nic nedáváme, hlavní jsou děti. Další dny navštívíme postupně prarodiče a naše sourozence s neteřemi, kam chodíme na oběd a probíhá další předávání dárků. Takto to máme několik dní. I když každý rok prarodičům nabízíme, aby Štědrý večer strávili u nás, zatím chtějí být sami.
Nejhorší je, že hned po Novém roce má tchýně narozeniny, pak neteř, syn, já a několik dalších příbuzných. Prostě v prosinci a lednu máme oslav plnou hlavu (a břicho). 🙂

drzticka81
18. lis 2016

Tak my na stedry den vstaneme, nasnidame se vanocky a ja s detmi a moji mamkou jdu na prochazku zapalit svicky na hrbitov -tam potkavame plno znamych lidi, kecame, prejeme si......pak dojdem domu, dame neco lehciho k obedu (treba vyvar) a pak uz se chystame na vecer- delame ruzne zvyky, koukame na pohadky, okoupeme se, prostreme a chystame veceri...po veceri si pustime koledy, poslu tatinka s detmi na balkon s prskavkami, aby jezisek vedel, kam ma doletet s darky-ja je mezitim nachystam pod stromek a jdu na balkon za nimi.......pak uz se zazvoni a jde se rozbalovat......po rozbaleni si pustime lodicky, deti si hraji a pak jdou spat a ja se v klidu s muzem kouknu na nejakou pohadku......prvni svatek chodime odpoledne k jednem prarodicum, druhy svatek k druhym....po svatcich se navstevujeme s kamarady......proste zuzo 🙂))

germaine
18. lis 2016

Ráno vstaneme a koukáme na pohádky, snídajíc cukroví...poobědváme většinou jenom polévku, stromeček máme ozdobený od 23tého, po obědě jdeme na krátkou procházku a po ní opět koukáme na pohádky. Odpoledne sjede manžel pro babičku a babičku s dědou, my s dětma obalujeme řízky a když se všichni sejdeme u stolu, nacpem si pupíky, děti nás krotí, protože už se nemůžou dočkat Ježíška a kolem šesté hodiny už se naděluje ;) po rozbalení a když děti zhodnotí, jak jsou spokojeni, rozveze muž nebo já opět prarodiče. Když jsme ještě byli bez dětí, chodili jsme ještě na půlnoční, bohužel kluci by zatím nevydrželi takhle do noci, až povyrostou, nejspíš tuhle tradici opět zavedem 🙂

monnn
18. lis 2016

..... ráno vstaneme a koukáme na stromeček a pohádky ,odpoledne jdeme na procházku přivítat Ježíška 😉 ,(taková tradice u nás) Ježíšek Je vždy živé miminko a loni si Ježíška zahrála naše malá princezna 😵 a pak jdeme na hřbitov zapálit svíčku a pak už čekáme na první hvězdičku aby jsme mohli povečeřet a rychle ke stromečku . 😵 celý večer posloucháme koledy a večer končí Půlnoční Mší ,loni jsem nemohla -malinká byla moc malá ,letos uvidíme 🙂 a k tomu když začne padat sníh ....🙂

luca16
19. lis 2016

Vánoce, jedině doma🙂 Každá rodina by měla štědrý den trávit odděleně, pokud ovšem nežijí spolu. Rodiče z obou stran navštěvujeme první a druhý svátek vánoční.

edeltraut
19. lis 2016

U nás je to různé, někdy jezdíme k mojí babičce, kde pak bývají i moji rodiče, někdy jedou naši k nám a někdy jsme sami 🙂, pravidelně se všichni sjíždíme u babičky 25. Jsou tam naši, ségra s rodinou a teta s rodinou. Máme takový druhý štědrý den 🙂, dáme si společně oběd (tedy nadvakrát, nevejdeme se ke stolu) a po obědě si rozdáme dárky, povídáme si....

brendamonique
19. lis 2016

Letos budeme trávit Vánoce s tchýní a tchánem, již tam máme převezené zabalené dárečky. Bude to pro nás poprvé, ale doposud u nás na Vánoce vždy byl nějaký rodinný příslušník navíc, to mi totiž připadá nejkrásnější, když se sejde více lidí, kteří většinou pohromadě běžně nebývají. Přišlo mi líto, že bychom trávili Vánoce ve 4 jako každý běžný víkend. Prostě aby ta doba byla ještě kouzelnější a strávená s co nejvíce milujícími, bližními. 🙂

jennifer
19. lis 2016

holky my když jsme bydleli 10 km od našich tak k nám jezdili 25. a na štedrý den jsme byli sami, procházka během dne s pejsky a celej den pohádky, to jsem milovala už od dětství že jsme s našima byli celej den u pohádek.
pak když jsme se přestěhovali asi 100 km od domova, bydlela s náma i ségra, tak naši i s babičkou k nám přijeli 24,12 jak mamka skončila v práci a byli u nás to 26,12, brácha toho 25,12,
no a tchýně s rodinou k nám jezdili kolem 27,12, ale ti jezdí všichni naráz tak to bylo hned 20 lidí doma.
a co bydlíme u našich tak štedrý den jsme spolu, večer přijede ještě ségra s jejím přítelem.
25,12 jedeme ke tchýni a oběhneme i švagrový bydlí hned vedle nebo i nad tchýní
a pak odpoledne k bráchovi.
letos to bude úplně jiný a se moc těšíme, protože máme v rodině malýho prcka, brácha májí 9 měsíčního prcka,

já na vánocích nejvíc miluju že se sejdeme a pokecáme, nejde o dárky ale o to že se potkáme všichni a užijeme si to.
co mi třeba chybí je že když jsme bydleli sami a sešlo se nás hodně tak to bylo super.
miluju tu atmosféru.

no a na co se určitě těším tak je louskáček a trhy ve vídni.

mimar
19. lis 2016

Ahoj Vánoční svátky trávím se svým manželem a nyní i s dětmi . na štedrý den dopoledne koukáme na pohádky a odpoledne jdeme na náves kde se zpívají koledy a podává se svařák a sejde se tam celá ves. Druhý den jdeme k našim kde se sejdeme všichni z mé strany a druhý svátek jedeme ke tchánovcům kde se zase schází rodina od manžela.

terka_85
19. lis 2016

Na Štědrý den jezdíme na chalupu, kde bydlí moji rodiče. Jsme tedy na Štědrý den s nimi a s mou sestrou. Letos přijede i manželův tatínek (bydlí v cizině) a bude s námi i má babička. Vždy se mi líbilo, jak jsou v těch filmech všichni na Štědrý den pohromadě. Nedovedu si představit, být jen s manželem a dětmi, prostě mám ráda, když jsou všichni, které mám ráda na Štědrý den spolu, dokud to tak jde...
Koukáme na pohádky, dopoledne jdeme na hřbitov, kde mám druhou babičku s dědou. Po večeři otevřeme okno, aby mohl Ježíšek dovnitř a čekáme. Za chvilku zazvoní zvonek a všichni jdeme ke stromku. S mladším synkem to budou druhé vánoce, tak pak půjde asi pomalinku spát a starší syn ještě kouká na pohádky, dokud není unavený. Na chalupě je taková tradice, že se po 21hod. jde na náves ke stromku zpívat koledy.
První nebo druhý svátek přijíždí manželova maminka s přítelem.

valuvka
19. lis 2016

My trávíme vánoční svátky opravdu ve velkém kruhu rodinném. Pocházím ze 3 dětí a všichni se scházíme u mých rodičů, dnes již i s celými našimi rodinami 🙂 Takže se nás u stolu sejde 13 🙂 Letos nás bude u stolu o jednoho méně, i když vlastně o Vánocích o jednoho více 🙂 Můj bráška se švagrovou čekají miminko a termín mají 23. prosince 🙂 Já ráno se všemi dětmi zdobím stromeček, dospělí sedí u kávy, cukroví a pohádek a maminka chystá štědrovečerní večeři. Potom se jdeme všichni projít a nesmí chybět návštěva hřbitova, kde zapálíme svíčku babičce a dědečkovi (má babička a dědeček), kteří již bohužel nemůžou být s námi, ale i tak na ně nikdy nezapomeneme. Večer pak zasedneme u stolu a večeříme. No a po večeři nějakým "kouzlem" zazvoní zvoneček a věřte, že mi dlouho trvalo než jsem přišla na to, jak to naši zařídili a pevně věřím, že naše děti na to ještě dlouho nepříjdou 🙂, jelikož je to opravdu kouzelné a všichni opravdu věříme, že to zvoní ten Ježíšek 🙂 a jde se ke stromečku, kde dětičky rozdávají dárečky. V takovémhle množství lidí je to opravdu zábava na min. 2 hodiny 🙂 Hrajeme si s dárečky a když jsme všichni nabaženi tou vánoční atmosférou, jdou dětičky spát 🙂 Dospělí ještě chvíli posedí, povídají, popíjejí a pak jdou také spát 🙂 Myslím, že pro všechny je to opravdu "náročný" den 🙂 Všem přeji krásné Vánoce plné pohody a rodinného štěstí, tak jak je to u nás 🙂

lucka2092
19. lis 2016

Štědrý den trávíme s manželem a dětma,zdobíme stromeček a koukáme na pohádky,kolem 16:00 přijdou moje rodiče a prarodiče a Vánoce máme společné,25.prosince přijede má sestra s rodinou, večer jdeme k tchýni a tchánovi a 26 jezdíme za příbuznými

pecenovka
19. lis 2016

My trávíme Štědrý den doma. Když jsem byla malá k babičkám se mi nechtělo tak to tak dělám i s malým. K rodičům chodíme následující dny. Ale poslední dobou si říkám že by nebylo špatné jezdit na střídačku k rodičům ať i oni mají ty Vánoce příjemnější a veselejší když už jim děti vyletěly z hnízda. Uvidíme letos zatím nevíme. Akorát nerada cestuji autem na Štědrý den,je to stres zabalit vše a nezapomenout nic aby to nedopadlo jako ve filmu Sám doma 🙂

jjustyna
19. lis 2016

My máme štědrý den klidný, dopoledne všichni pracujeme a připravujeme na večer. U toho pijeme čaj a mlsáme vánočku, povídáme. Po obědě, vyrazíme na procházku a po návratu si děti s tatínkem hrají a maminka dodělá večeři. Po večeři a dárečkách přijdou na chvilku babi s dědou, kteří pak odejdou na půlnoční mši a my jdeme spát. Zato další den to začne. Navštívíme manželova tatínka a sestru s rodinou - je nás 13 v jednom obýváku, pak se sjedeme všichni u mých rodičů i s mými dvěma sestrami a jejich rodinami - je nás 14 v jednom obýváku. A takhle rodinně, hromadně, u vína, u plných talířů, v hromadách vybalených dárků a v šíleném zmatku, kdy ani někteří neví, kde vlastně večer spí, to probíhá až tak do 28. prosince. Je to únavné, zábavné, šílené, ale naše. A pokud k tomu napadne i sníh, je to opravdu jízda.

markysek2
20. lis 2016

my trávíme vánoce s dětmi (tedy já + manžel + děti) a myslím, že si to tak užijemem nejvíc, protože člověk je bezprostřední ...ale nedokázala bych si vánoce užít pokud bych věděla že je někdo tráví sám ..ať už by to byl tchán (který tráví štědrý den s nejmladší dcerou a s rodinou, snad tomu bude tak i letos), nebo s babičkou (jako malá si pamatuju, že k nám jezdila, později si udělala štědrý den po svém s obědem u syna a večer si užívala pohádky...vyhovovalo jít to, tak proč jí to brát..u nás byla na další svátek) anebo v poslední řadě s dědou (druhem mé druhé babičky, se kterým jsme bydleli v jednom RD...s tím to bylo ovšem nejtěžší sám být nechtěl, ale vánoční náladu taky nepřinášel, přesto jsme ho nenechali samotného) ....jina na návštěvy krom tchána a švagrových nikam nejezdíme, naopak k nám jezdí mezi svátky moji rodiče (200km) a je to dáno tím, že manžel chodí mezi svátky do práce , když mu tam vyjdou 3 dny volna včetně štědrého dne tak je to velké volno :D , někdy i na ten štědrý den dorazí z práce třeba v poledne...i když letos díky brzkému uzavření supermarketů by to mohlo být lepší (dělá na pekárně)