Zvýšené jaterní testy u skoro 3letého synka

jirinka81
8. črc 2016

Ahoj Holky, potřebuji poradit a uklidnit....
V pátek 1.7. dostal malý zvýšené teploty, něco málo přes 37st. Nikdy toto nenechávám být, vyčkala jsem do pondělí ( navíc se mi zdál být i unavěnější ), pak jsem jela k doktorovi. Teploty se nezvyšovaly. Doktor určil diagnozu anginu a dal nám Ospen, upozornila jsem ho na to, že mámě doma kočky a malý mi už docela dlouhou dobu mrkal, tak nabral i krev ( jeli jsme pro jistotu nalačno ) na toxoplazmozu, z krku výtěr a moč - bohužel mi ještě odpoledne volala sestřička, že mu vyšly zvýšené jaterní testy a ať okamžitě nasadíme jaterní dietu a že ve čtvrtek budeme o něco chytřejší ( jaterní testy byly pomalu 3x vyšší, než by měly být. Říkal, že normal je 0,60 a my měli 2 ). Nepotvrdila se ani mononukleoza, ani žloutenka, ani ledviny, a dneska jsem volala, tak ani toxoplazmoza ( ještě čekáme na toxokarozu ), jenže angina nám nemizí a zvýšené teploty mívá už 5den braní antibiotik, takže mi dneska změnil antibiotika na Klacid a když zvýšené neustoupí do pondělí, půjdeme do nemocnice. Pokud zmizí, bude nám dělat 18.7. nový odběr a vezme i příušnice a slinivku. Hrozně se bojím, aby to nebylo něco vážného. Měla jste to některá taky tak? Včera i dnes mu kontroloval i krk, říkal, že je stále ošklivý, ale že mu dělají starostí ty jaterní testy

urtica
8. črc 2016

Já měla úplně přesně stejný průběh při mononukleoze...píšeš, že se nepotvrdila...to by ale mohlo znamenat, že ji ani nevyvrátili...?
Nebudou dělat ještě kontrolní testy? Napadá mě, že se třeba protilátky nevytvoří hned...vím, že u boreliozy to tak bylo...od počátku infekce bylo možné ji potvrdit až tak za 3-4 týdny...

jirinka81
autor
8. črc 2016

@urtica Abych pravdu řekla, tak mě mononukleoza napadla jako první, dokonce než jsem dostala výsledky, tak jsem o ní byla přesvědčená a už jsem malému objednala ten ostropestřec, dočetla jsem se, že od tří let může 2x denně půl čajové lžičky. Příznaky naprosto přesně seděly, jakoby angína, nezabírající antibiotika, zvýšené jaterní testy - ano, vyvrátil ji, z krve. Nevím, zda to bude zase opakovat, ale narovinu mi oznámil, že pokud do pondělí ani po těchto antibiotikách nezmizi zvýšené teploty, tak nástup do nemocnice, to mi taky nějak nevadí, hlavně ať vím, co s malým je

urtica
8. črc 2016

@jirinka81 A dělal CRP test? Podle toho by měl poznat, zda je problém bakteriální (angína) nebo virový (tj právě třeba mononukleoza)?

jirinka81
autor
8. črc 2016

@urtica - ano, dělal. CRP má nízkou, takto mi to říkal. Ale je chudokrevnej, má v sobě minimum železa, to mi ale řekl, že nemá nic společného se zvýšeností jaterních testů, že nejdřív se musíme vysekat z tohohle a pak nasadíme léky na chudokrevnost

urtica
8. črc 2016

@jirinka81 V tom případě moc nechápu, proč nasadil atb :-/, to těm játrům moc nepřidá...držím palce, ať se to brzy rozlouskne, dejte vědět. Nejistota je děsná, ale věřím, že to nebude nic fatálního.

jirinka81
autor
8. črc 2016

@urtica Kéž bys měla pravdu, s nervama jsem úplně v háji. Hodně teď rozhodně víkend, pokud teploty budou, nastupujeme v pondělí do nemocnice, pokud nebudou - tak jdeme na nově testy 18.7. a říkal, že nám k tomu přidá i slinivku a příušnice ( mám totiž ještě 11ti letou dcerku a je to dva měsíce zpátky, co byla ve škole v přírodě a tři děti odtamtud odjížděli s příušnicema, ona je ale neměla ), tak jsem to takhle doktorovi oznámila. On se nejdříve díval malému do krku a hned oznámil, že angína a nasadil antibiotika, pak bral krev a až ve čtvrtek z ní zjistil nízké crp, ale zároveň mu to v tom krku moc nemizí. Ještě mě napadlo, jestli tam nemůže mít aftu, ale to by ji asi neměl tak dlouho.

micaella23
8. črc 2016

6ti leta segra mela priznaky snad stejne, mama s ni porad litala k Dr, testy zadnou nemoc neukazali ani na mononukl., nevydrzela to a po tydnu sla pro kontrolu do nemocnice aby udelali testy a vse od znova, mono se potvrdila, asi jak pise Urtica, ze se to v tom tele ukaze treba pozdeji az to poradne nabehne... Jinak alergie ohledne zvirat doma s tim nesouvisi? Nebo jestli domu neco nepritahli kocky...Tomu nerozumim kocky nemam, ale to vas asi take napadlo... Hlavne at se mu vic nepritizi:/

urtica
8. črc 2016

@jirinka81 No, kdyby to byla ta mon., tak já to v tom krku měla měsíc...afty si myslím, že maximálně 14 dní a po týdnu už se to většinou lepší.
Ještě teď ve velkém řádí nemoc "ruce, nohy, ústa" - včera jsem to rozebírali s maminkami tady, kdyžtak si to zkuste i vygooglit https://www.modrykonik.cz/forum/detske-zdravotni-problemy/nemoc-ruce-nohy-usta-mate-zkusenosti/
To může v krku taky nadělat pěknou neplechu...
Poslyšte, a ty jaterní testy Vám dělal až poté, co jste dobrali atb.?

urtica
8. črc 2016

@micaella23 Taky mi to tak připadá...tak snad se potvrdí. Mononukleoza je nepříjemná, ale není to nic fatálního ani neřešitelného.

jirinka81
autor
8. črc 2016

Kočky doma máme ( né v bytě, ale na dvorku ano ) a dneska jsem se dozvěděla, že toxoplazmozu nemáme, ještě čekáme na toxokarozu, ale na tu se čeká taky až tři týdny, to je podobná nemoc, od psích, nebo kočičích škrkavek. Snad to vyjde v pořádku. Je pravda, že se mi to celé nezdá, malej se mi naučil hodně strkat ruce do pusinky a to i venku, tak jsem i přemýšlela, jestli se neotřel o nějakou hnus kytku, třeba na hřišti, zahradě, nebo někde. Já už fakt nevim. Nikdy si ruce do pusinky nestrkal, dělá to poslední měsíc.

jirinka81
autor
8. črc 2016

@urtica Dělal nám je v pondělí ráno, to na ně bral krev. Ale nejdřív ho prohlédnul, zjistil anginu, nasadil antibiotika, pak sestřička nabrala krev, protože jsem chtěla vyšetření na toxoplazmozu, začal mi často mrkat a nezdálo se mi, že má tři dny zvýšenou, anginu a dál se to nerozjídělo ( moje děti mívají při angíně 39 st běžně ) a doktor to dál rozjel o ty jaterní testy. No a ještě v ten den odpoledne mi volala sestřička ( asi jim volali z laborky ), že jsou jaterní testy zvýšení a že rozšířili vyšetření z krve o žloutenku, ledviny, mononukleozu. A to vše přišlo negativní. Takže když brali krev, neměl v sobě ještě ani jednu dávku antibiotik

urtica
8. črc 2016

@jirinka81 Aha, ok. Tak Vám moc držím palce - když budete mít náladu, dejte vědět, jak jste dopadli.

lajla
8. črc 2016

Pokud nízké crp, atb jsou blbost to snad ví kde kdo...nedavat, játrům to škodí, ostropestřec super ale vybrat formu kterou dítě pozře...olej? Není to nic chutného, něj je kaše ale tu asi nedá...
Neprodělal v poslední době virozu,prujem,strevni chřipku.. nějaká extra námaha? Pije hodně? Zvýšené jaterky mohou být z toho...
Předpokládám že Sono dělali

jirinka81
autor
8. črc 2016

Jinak ještě jedna věc: při spánku se mi strašně potí, takže měníme trička stále, míval to občas i když jsme měli vše v pořádku, ale teď to má po každém spánku. Chutě k jídlu má, tím, že máme jaterní dietu, tak mu i musím vysvětlovat, proč nemůže zrovna to, na co má chuť. Doktor nám řekl, držet jaterní dietu do dalších odběrů, ty budou toho 18.7., zažádám ještě jednou o tu mononukleozu. Jen na stolici už nechodí denně, ale jednou za 2-3dny, čemuž se při téhle dietě moc nedivím, spapá hodně banánů, jablíček, ale teplému jídlu moc nedá, prostě mu nechutná bez soli a na vodě, takže nahrazuji bazalku, ale víte holky, jak to u malých dětí je. Do teplého ho musim nanutit, protože mu to teď nechutná. Ještě jsem taky přemýšlela, máme zahradu a pravda je, že utrhneme lusky, jahodu, ze země a neomytou sníme - jestli to nepočůral nějaký zajíc. Prostě přemýšlím různě

lajla
8. črc 2016

Z homeo můžete vyzkoušet lycopodium clavatum 9, 3 kul do dvou dc vody, během dne popíjet,vzdy zamíchat ne kovovou lzickou

jirinka81
autor
8. črc 2016

@lajla Průjem neprodělal, bříško nebolí, v krku ani hlava taky ne. Ale v krku se to doktorovi nelíbí. Virózu, ani chřipku taky neprodělal, na to se mě taky ptal. Já vůbec netušim

lajla
8. črc 2016

Jo a sledujte uzliny...

mrskato
8. črc 2016

Já měla mononukleosu až teda v 16ti letech, ale měla jsem velmi podobný průběh, jenže na mě doktorka nejdřív vyzkoušela troje ATB, než dala na mojí mámu, kterou mononukleosa napadla. Nicméně o rok později jsem chytla příušnice a průběh byl opět podobný. Od té doby mám zvýšené jaterky furt, ačkoliv jsem dietu dodržovala vždy minimálně půl roku.
Držím vám palce, at jste co nejdříve v pořádku!!!

urtica
8. črc 2016

@jirinka81 Souhlas s @lajla v těch atb - jsou zbytečná a jaterní testy ještě zvyšují...
Jinak jaterní dieta má výhodu v tom, že nezakazuje sladké...zkuste udělat dezert z piškotů a nízkotučného tvarohu (smíchá se s trošku pudinku). Pokud vím, mohlo se i kompotované ovoce, to by mu mohlo chutnat. Máma mi to tenkrát nadělala do skleniček do lednice 🙂. Čersvé jahody myslím, že jsem nemohla...ale nevěřím, že by nemytá jahoda ze zahrádky způsobila takový stav.

lajla
8. črc 2016

@jirinka81 pokud se to dr v krku nelíbí...poslal vás na a udělali stery?
Ad noční poceni- to jsou játra,az budou v pořádku přestane se potit

lajla
8. črc 2016

Na Orl...

urtica
8. črc 2016

@jirinka81 To sono dělali?

jirinka81
autor
8. črc 2016

@lajla Ty má v pořádku, podle mého pohmatu i podle doktora

jirinka81
autor
8. črc 2016

@lajla Sono nedělal, a stěry ano, ty vyšly v pořádku, i moč máme v pořádku. Jen ještě čekáme na vyšetření stolice, na Orl jsme nebyli

lajla
8. črc 2016

Sono měl udělat, kontrolu na Orl také...a pokud byly stery a nevyšly potvory...tak nechápu ty dvoje atb a to že se mu krk nelíbí...
Zajdete sama na orl ať máte pohled i z druhé strany a vyzadejte si Sono jater

urtica
8. črc 2016

@lajla
@jirinka81

Jater a sleziny...já měla játra Ok, ale slezina byla zvětšená..

lajla
8. črc 2016

@jirinka81 myslím že Sono je lepší než pocit pohmatu... neboli a zabere minutu, nemusí být jen zvětšena...ale budete mít jistotu

lajla
8. črc 2016

@urtica ale játra a slezina je jedna dráha...souvisí spolu a ještě žlučník...takže si myslím že není od věci to Sono udělat...

jirinka81
autor
8. črc 2016

@lajla Hned v pondělí si o řeknu o doporučenku. Děkuju moc za rady, jsem bezmocná z té nejistoty a nervy mi pracují na plné obrátky.

lajla
8. črc 2016

@jirinka81 já vždycky když jsem byla v takové bezmoci...sjela jsem do nemocnice.. 2 dny nejistoty je na nervy, řeknete že malého bolí bříško a že má zvýšené jaterky a je to
Stolice a moc ok,belmo také jo