Vojtova metoda-něco dělám blbě (mačkání bodu na žebrech)

anguly
1. srp 2015

Moc prosím o radu, včera jsme byli na rehabilitaci s půlročnim mrňousem a tam nám ukázali cvik z Vojtovky - mrňous má ležet na zádíčkách mám mačkat palcem bod mezi žebírkama, držet mu ručičku na té straně, kde ho mačkám, a hlavičku mu držim aby koukal na mně. Když mu to zmáčkla rehabka, tak zvedal nožičky nahoru a snažil se jakoby kulit na bok... včera mi to ještě šlo i doma... A dneska něco dělam blbě... a ty nožky mi prostě nezvedne.

Nemáte někdo prosím zkušenosti s timdle cvičením (pokud ano, zkuste mi to prosím prosím popsat) nebo neznáte nějaký odkaz na video s tímdle cvikem? Fakt nevim, co dělám blbě... A začímám panikařit ☹

Mnohokrát děkuju

inulka2
1. srp 2015

Buď hlavně v klidu , a smaž se najít to správné místo ,které máš zmáčknout a pak podle reakce mrňouse poznáš že je to spravně 🙂

mickazevsi
1. srp 2015

@anguly Já bych řekla, že špatně neděláš nic a miminku se prostě nechce. My začali už v porodnici, někdy zvedá nožky až ke stropu a dneska se jí ráno také nechtělo. Chce to vydržet a cvičit pravidelně. 😉

ilonkaseda
1. srp 2015

@mickazevsi ale dle mě to není otázka zda chce či ne,pokud se ten bod najde a mačká správně,tak ty nožky nahoru prostě jdou,vůle to neovlivní,to je právě princip reflexní terapie

lenbela
1. srp 2015

Zavolej si na rehabilitaci k té sestře, která te to učila, určitě ti poradí. Rozhodně nebudeš první ani poslední 🙂.

furka
1. srp 2015

Tak se mu třeba jen nechtělo 🙂 My mačkáme cca 2 cm pod prsíčkem mezi žebrama a malá má zvedat nožičky a udržet je nahoře. Umí to a dělá to i sama, ale občas i při té vojtovce neudělá nic , ale hlavně cvičte opravdu pomáhá!!! 🙂

ilonkaseda
1. srp 2015

@furka no ale pokud nedělá nic,nebyl správně nalezen bod,nebo nebyl správně zmáčknut.Jak už jsem psala,jde o reflex,nikoli vůli.

furka
1. srp 2015

To samozřejmě vím, ale i při tom reflexu to může udělat párkrát a pak už prostě ne. My cvičíme už rok, v prvním půlroce jsme cvičili 5x denně , teď už jen 2x, zrovna tehnhleten cvik cvičíme na posílení brišních svalů a pomohl nám, i když malá občas ty nožky nezvedla a mačkala jsem správně!! Když zmáčknete bod je jasné, že na to musí nějak reagovat, ale my cvičíme minutu a ne pořád má ty nožky nahoře, tak nevím ;)

jbzirafa
1. srp 2015

zkuste počkat déle na reakci, nebo mačkat bod trochu jinde - popojet prstem do stran (hledat bod), přitlačit víc a směrem jakoby k protilehlému rameni, půjde to. možná reakce nebude tak viditelná, jako v ordinaci fyzioterapeutky - ty podmínky doma i malá zkušenost cvičitele jsou znát (alespoň podle vlastní zkušenosti).prcek byl třeba "nabuzený" jak s ním zacvičila sestra, a teď se bude dostávat do cvičení hůře, nemusí zvedat celé nohy, stačí kolena, zatnutí břišních svalů - jakoby vtažení pupíku - i to je reakce. časem se určitě zacvičíte a vycvičíte i oko, abyste viděla reakci. (do té doby, než vás prcek přepere🙂 )

pampalin
2. srp 2015

Ahojky!
Víš, co jsem chtěla udělat já, když jsem čekala, že budeme muset opět vojtit a mně to taky nešlo? Normálně jsem měla v plánu si vzít nesmazatelnou fixu nebo třeba řasenku a ten bod si označit. Možná blbost, možná ne.

ladyhacek
2. srp 2015

zavolala bych tam - mě i sestra řekla, že kdyby něco ať volám 🙂
Malý třeba při cvičení někdy brečí, někdy se vzteká a jednou dokonce bez reakce a asi jak se mu chce.
Tento cvik jsem také cvičili také se mu moc občas nechtěla tak jsem ho dala na druhou stranu a tam cvičil krásně a pak když jsem znova jela tu první stranu tak už je zvedl. Já tedy mačkala i bod na hlavě > přesně si to už nepamatuji. a mám štěstí, že malý tolik nebrečí a po cvičení hned přestane - když to někdy vidím ☹ , ale vím, že to pomáhá a co mi dodává sílu

našla jsem toto:

https://www.youtube.com/watch?v=CuItQZmzr6w


ale já držela ruku malinko jinak > měla jsem palec na bodě na žebrech,ale dlaň byla na bříšku. Ruka tedy zezadu na hlavě vespod na kosti.
Mě to ukazovala jak najít ten bod > tam kde je dutinka mezi spojnicí žeber uprostřed tak od ní na stranu pod prso a najít mezi žebry. Prsy jsem měla na břichu a směřovali na druhou stranu a vlastně jsem si ho přidržovala. Tu droku ruku jsem měla pod hlavičkou.
Držím palce

anguly
autor
2. srp 2015

🙂 aha... mnohokrát děkuju za reakce.
On ty nožičky už trošku zvedá, ale není to ono, jako na tý rehabilitaci... takže nebudu tolik panikařit, když i to může být reakce 🙂

Chtěla jsem zavolat rehabce, ale ona má teďka zrovna 14 dnů dovolenou... tak mám smůlu ☹

Ladyhacek - mnohokrát děkuju za video i popis... vypadá to (i zní) dost podobně, ale ukazovala mi to taky malinko jinak (a bod na hlavičce určitě mi určitě neukazovala...)

pampalin
2. srp 2015

@anguly Až to budeš dělat x let jako rehábka, taky to budeš umět hned. Věř si, určitě to zvládneš. Taky jsem na tom byla jako Ty, naštěstí teď jsme u fyzioterapeutky, která nám vojtění nedoporučila a cvičíme asi něco
jako bobath koncept.

denisala
2. srp 2015

měli jsme stejny cvik a taky mi to neslo tak jsem to volala te doktorce a hned druhy den jsem sla na k ni aby me to ukazala vse znovu, ale stejne to doma je jiné a nejde to tak jak ma :/ , ale chce to cas, nepanikařte a zkousejte proste i když breci ... hodne stesti

mickazevsi
2. srp 2015

@ilonkaseda Mě to řekla i neuroložka i fyzioterapeutka, že záleží na tom, jak se právě miminku chce nebo nechce

veronikahal
12. srp 2015

Naše malá je na tom stejně...Bude mít teď 7 týdnů a cvičí podle toho jak se jí chce...Někdy krásně jdou nožičky nahoru a při dalším civčení totální bojkot.... Snažím se být v klidu, ale občas to moc nejde....Když nereaguje, nechám ji být a při dalším cvičení mi to pěkně předvede....Je to mazec a boj.....