Rýma a občasný kašel už 2 měsíce. Jak se toho zbavit?

22. čer 2022

Hezký den, dcera 2 a čtvrt roku má už přes dva měsíce rýmu. Tečou jí bílé nebo nazelenalé nudle a občas v noci kašle vlhkým kašlem. Už jsem z toho zoufalá a nepřijde mi to normální. Vždy je třeba na dva dny trošku pokoj a pak se rýma zase rozjede naplno. Jinak dceři nic není, je veselá, plná energie. Čím to může být že se rýmy nemůžeme zbavit? Mám jít už raději k doktorce i když je to jen rýma ? Děkuji

jjasmina
22. čer 2022

Konzultace s pediatrem by byla na místě, alergicka rýma by neměla být nazelenala. Malá teda sopli vždy po bazénu

autor
22. čer 2022

@jjasmina nudle jí tečou prakticky pořád, nepozoruji nějaké zlepšení, zhoršení po něčem. A alergická rýma je většinou taková průhledná a vodová ne? Ona má fakt husté bílé až zelené nudle.

jjasmina
22. čer 2022

To už vych tipla na nějakou infekci

te_reza
22. čer 2022

Máme to samý a alergická je. Veselé, aktivní, živé dítě, co prostě sem tam kýchne a vyletí nudle nebo si zakašle. To bych ji musela mít věčně zdrogovanou. Už ji nic nedávám

autor
22. čer 2022

@te_reza a kdyby to bylo sem tam tak to neřeším. Ale ono ji to teče fakt hodně. Roztírá si nudle rukou po obličeji, protože je ani nestíhám utírat. Nepřijde mi to normální.

petrasipkova1
22. čer 2022

A vy jste nebyly u MUDr ? Když ryma trvá dlouho případně má nádech do zelena je vhodne konzultovat s lékárem. Zelená ryma je potřeba prelecit antibiotikyma kapkama Pamyconem.

palja
22. čer 2022

U nás to takhle má už několik měsíců po covidu. Zelené rýmy se zbaví pomocí pamyconu, ale občas má prostě záchvat vlhkého kašle. Dr na ní nikdy nic nenajde, alergie nemá.

gbp
22. čer 2022

u nas covid, pak dobry a pak taky chytla rymu a asi mesic a pul trvalo nez se toho zbavila. asi 14 dni klid a jedem novou rymu 🤦🏼‍♀️ ale teda takovou jwste nemela, tak premyslim, ze tomu dam tyden a pak uz taky pujdem k dr. jinak manzel to od dcery chytil a mel 2 mesice v kuse a jeste brutalni kasel a pomohly az atb a acc long. ale sme vsichni po covidu od brezna, takze asi nic moc imunita. 🙄

te_reza
22. čer 2022

@anonym a co jí dáváš? Ono jako co si budem, u nás je po ránu 5 stupňů a odpoledne je na chcipnuti, to taky není úplný terno

sarrita
22. čer 2022

Syn 4,5 to samé. Řešili jsme na ORL, nejdříve dostal Pamycon a preventivně výtěr z nosu. Zjistili pneumokoka, dostal antibiotika a je klid. Dětská MUDr. říkala, že dětský nos je sbírkou různých bakterií, tak to může být cokoliv.

drep
22. čer 2022

@petrasipkova1 rozhodně není pravda, že zelenou rýmu je třeba přeléčit pamykonem! Rýma je prakticky vždycky virová a barva o bakteriální superinfekci neříká fakt nic.

autor
22. čer 2022

@te_reza stříkám jen mořskou vodou a na noc odsávám aby se vyspala. Jinak nic.

te_reza
22. čer 2022

@anonym aspoň na noc fenistil si nezkoušela? V noci ze spaní taky kašle?

ada22
22. čer 2022

Určitě již řešit s pediatrem. Dcera takhle měla rýmu a vlhký kašel v období kdy byl zrovna největší covid pak do toho ještě byly vánoční svátky, takže k dr jsme se dostali až začátkem ledna a byly z toho zanesený dutiny, který teda odhalil až rentgen. Jinak ji nic nebylo. Ještě na zadní rýmu nám doporučila dr sinupret a zkusila bych nějaký kapky na rýmu ne jen mořskou vodu.

zmrzlinka
22. čer 2022

Nechala bych ji udělat výtěr z nosu na ORL.Muze ji trápit nějaký bacil.

jannym
22. čer 2022

Poproste dr o poslani na alergo kombinace bezne rymy s alergii (u nas i astmatem) je spromonutim na pos.rani, ja mam za sebou ted 3/4 rok kdy jsme lecily syna na ruzna respiracni onemocneni, zaver kombinace celorocni alergie na roztoce v kombinaci s nastupem do skolky a setkavani se s bacili ktere nema ochocene je nekoncici maraton, byly mu nasazeny leky nekasle a vpodstate nema rymu, sice je uz zas nemocny, ale neni aspon zkresleny pruvbeh nemoci tim nekoncicim usi rvoucim kaslem…

petrasipkova1
22. čer 2022

@drep no vidíš, a mne takhle léčí pediatra obě děti už spoustu let. Zrovna teď v pondělí jsem byla s dcerou, je zahlenena, zelená ryma, rano ji bolelo v krku. Udělala vyter, zeptala se jestli na rýmu dozelena. Napsala Pamycon, doporučila Sinupret a hotovo. Ve vyteru nic nebylo. A tak je to vždycky. 😳

drep
22. čer 2022

@petrasipkova1 jen z té věty “je zahleněná, zelená rýma, bolesti v krku” přímo křičí dg. Viróza a ta se antibiotiky neléčí. Pak nemá mít 20% pacientů, kteří se dostanou z terénu na áro, kolonizaci multirezistentními bakteriemi😢

gbp
22. čer 2022

@drep nekteri doktori zkousi co snesem 🤦🏼‍♀️ manzel s kaslem a rymou konecne po mesici a pul zavolal doktorce a ta po nem chtela zakaslat do telefonu! napsala mu pamycon, ze to urcite pomuze a kdyz nic, ze ma zavolat za tyden znovu. kdyz za tyden zavolal, ze na rymu to pomohlo, ale kasel ma stale, chtela po nem znovu zakaslat do telefonu 🤦🏼‍♀️ na to uz ji rekl, ze ji prijde zakaslat jedine do ordinace. nakonec se vratil z ordinacevs dalsima atb se slovy "zkusime jeste tohle" 🤷🏼‍♀️

drep
22. čer 2022

@gbp já nechtěla, aby to vyznělo, že to vyčítám pacientovi, zlobím se na kolegy, co píší antibiotika neindikované. Ač někdy není snadný ustát pacientovu touhu po ATB na virózu (obvykle s neprůstřelným argumentem “minulý doktor mi to psal vždycky”), tak prostě i to je naše práce a neindikovaná antibiotika poškozují jak pacienta, tak nás všechny.

petrasipkova1
22. čer 2022

@drep 🤷‍♀️No jo, ale co s tím. Já lékař nejsem. Bohužel. A od malinka deti jsem od detske doktorky naučena bílá ryma ok, zelená Pamycon. Takže se Pamycon má psát po výsledku vyteru z nosu kdyz tam vyjde co za potvoru ? … abych se v tom trochu vyznala.

gbp
23. čer 2022

@drep ja rozumim tomu, ze s nekterymi pacienty je to tezke a je tezke rozeznat, kdo tak trochu prehani nebo simuluje a kdo ma fakt problem. pak to ublizuje obema stranam. ale treba my nechodime k lekari prakticky vubec. manzel tam byl naposled pred dvema roky a ani ne kvuli nemoci, tak pak takovy pristup nechapu. 🤷🏼‍♀️

drep
23. čer 2022

@petrasipkova1 výtěr z nosu vždycky vyjde pozitivní, přirozeně jsme osídleni a léčit kolonizaci je nesmysl. Zelená rýma je jen přirozený vývoj. Za mě pamykon leda na sinusitidu, která trvá dlouho a pacient ji dobře léčí (mukolytika, horské slunce, inhalace, napařování, dobrá hygiena nosu) a bez efektu.