Problém u zubaře. Je takovýto přístup v pořádku?

nikkyna
12. pro 2019

Dnes jsem byla se 4letým synem u zubaře, sebou jsem měla ještě ročního syna. Byli jsme objednaný na 12h a nechali nás tam dvě hodiny čekat, což samozřejmě nelibě nesl mladší syn, protože už byl unavený a tu poslední hodinu propakal. Syn měl kaz, který mu chtěli vyvrtat. Ze začátku spolupracoval, ale potom se mu to přestalo líbit. Na doktorovi bylo vidět, jak mu pracují nervy, hodně zvýšeným hlasem mu říkal, že není normální, že ho to nemůže bolet, ať se uklidní, což mělo spíše opačný efekt. Nakonec řekl, že na to kašle, mě řekl, že je nevychovaný a kaz mu celý nevyvrtal, hodil mu tam plombu a naúčtoval si 700kč. Já jsem z toho dost rozhozená, v tu chvíli jsem se nezmohla na slovo. Z mého pohledu je to neprofesionální a arogantní jednání. Manžel si chce stěžovat. Je takovýto přístup v pořádku?

pipi_puncocha
12. pro 2019

Stížnost a změna lékaře je v tomto případě zcela oprávněná. Určitě to v pořádku není.

karkulka63
12. pro 2019

Rozhodne to v poradku neni a stiznost je v tomto pripade opravdu na miste.

tulikiss
12. pro 2019

a proc si proboha neco nerekla a platila to. zaprve jenom debil uzavre zub, kde je porad kaz a deti maji snad plomby zdarma. podej stiznost a hledej noveho zubare

eithelwing
12. pro 2019

Pokud je dítě neosetritelne, účtují si lékaři nějaký poplatek. Z příbuzenstva mám ale zkušenost, že když to dítě nedává, podají rajský plyn. Jasně, platí se to, ale aspoň je dítě ošetřeno.
Takže tohle mi nepřijde jako dobrý přístup.

drakenn
12. pro 2019

Škoda, že ses neozvala hned na místě. Každopádně bych si stěžovala, doktor nemá co komentovat vychovanost dítěte a mít nemístné poznámky.
Na druhé straně bych to brala jako poučení netahat rocniho po doktorech. Pokud tam to dítě hodinu ječelo, tak to doktor neměl zrovna ideální podmínky k práci a tys nemohla druhé dítě uklidňovat, tak jak by potřebovalo..

codal
12. pro 2019

To je hrozný jednání, mě teda přijde i šílená ta dvouhodinová čekačka, která synovi určitě nepřidala, kór pokud sourozenec plakal.. je mi jasný, že se může něco zpozdit, delší zákrok, urgentní pacient, ale dvě hodiny, když jste objednaný na čas jsou prostě moc, zvlášť když se jedná o dítě. Na to, že dítě nespolupracuje, musí být doktor připravený a pokud na to nemá, tak by holt neměl přijímat dětské pacienty. Náš doktor je mladý, sám má děti a moc dobře ví, že dítě je dítě a při zákroku může vyvádět. Dcera třeba minule na prohlídce neotevřela pusu (tři roky), ani omylem, hysterický záchvat a to jsem ji na to připravovala, dokonce jsme to trénovali a tam prostě ani omylem..doktor ríkal, že je to normální, že se to stává často a že to zkusíme příště. Já třeba chápu, že ukončil zákrok,možná to jinak nešlo, když to chlapeček nezvládal, ale ty poznámky byly nemístné, měl vás objednat na nejbližší možný termín a domluvit se na postupu, zda vám dá buď ten rajský plyn nebo že vás třeba pošle ke kolegovi, který se na děti specializuje nebo co já vím.. jak je to s placením dětských plomb nevím, každopádně bych si stěžovala, minimálně bych mu na internet napsala hodně špatné recenze apod.

slunickovm
12. pro 2019

Jednoznačně stěžovat a i synovi vysvětlit, že je to problém lékaře. Jinak se bude pořád bát a už tam nebude chtít nikdy.

nikkyna
autor
12. pro 2019

Doktora budeme měnit určitě, po této zkušenosti už tam nechci chodit. Čím víc nad tím přemýšlím, tím větší mám vztek. Kdyby nás vzali na čas, tak by malý vůbec neplakal, ale dvě hodiny čekání, navíc v době jeho spánku je prostě moc. Hlídání jsem bohužel neměla. A ten přístup toho doktora byl opravdu neprofesionální. Je rozdíl mezi nevychovaným a vystrašeným dítětem. Na závěr mi řekl, že je to celý moje chyba, protože mu pořádně nečistím zuby. Mě ten kaz trápí, zuby čistíme, asi musíme důkladněji, ale takhle mi to vmést do obličeje? A synovi řekl, že je mu to úplně jedno, že jeho ten zub bude bolet a ať potom neřve, že si za to může sám. A z té ceny jsem byla taky překvapená, myslela jsem, že děti neplatí. Nemáte s tím někdo zkušenost?

suromana
12. pro 2019

1. Dvouhodinové zpoždění se bohužel může stát, zalomí se kořen, je komplikovaná extrakce, která tak původně vůbec nevypadala, zalomí se nástroj v kanálku a nejde vyndat, těch možností je hodně, nabídla bych jiný termín, pokud bych viděla, že to bude na dlouho.
2. Pokud jdete s dítětem na sanaci kazu, tak prosím choďte opravdu jen s tím dítětem a neberte s sebou celou rodinu, spolupráce rodičů je opravdu žádoucí a klíčová u tak malého dítěte, to opravdu není chyba zubaře, že má dítě kaz, a je na rodičích, aby si dítě uklidnili, já na to rodiče upozorňuji, že nemám sestřičku na to, aby hlídala sourozence, že ji potřebuji mít k ruce
3. Rajský plyn nemá každá ordinace, pojišťovna to nehradí.
4. Pokud by bylo dítě neošetřitelné a kaz nebyl odstraněn, dala bych provizorní výplň, pokud by to vůbec šlo, a odeslala na kliniku, kde tak malé děti ošetřují, bohužel takových pracovišť moc není a stát to nezajímá.
5. Bohužel toto všechno je důvod, proč zubaři nechtějí brát malé děti.
6. Zubař se každopádně zachoval neprofesionálně, najděte si zubaře, který ošetřuje malé děti, ale moc jich není, a opět stát to nezajímá

aneta15
12. pro 2019

@nikkyna moje dcera je taky neosetritelna. Naposledy mi udělala u zubaře takovou scénu, kopala, že to neustal a vyhodil nás s ordinace. Řekl mi ať ji uklidnim a pak se přijdu dohodnout co dál. Doporučil mi psychologa. Jen doplním že dceři je 11 let a má syndrom bílého pláště. Čím je starší, tím je to horší. Je to strašná bezmoc a kdo si to nezažil ten to nepochopí. Kdybych ji slíbila Modré z nebe tak se nenechá ošetřit. Když tam jdeme tak mi slibuje a pak se dostane do takového stavu, že neví, co dělá. Já zubare chápu. Brečela bych zoufalstvím. Bohužel zubařů je málo a člověk si moc vybírat nemůže a my chodíme k dětskému zubaři.

denny27
12. pro 2019

Já byla dnes s dcerou(6.5)
Ale měla jsem sebou ještě 14m Tobise, takže mě sestra požádala, ať jdu čekat ven.... takže vlastně nevím, jak se tam zubař k dceři choval, ale žádný řev slyšet nebyl, takže asi v pohodě.
A neplatíme u něj nic i přes to, že je soukromý.
Prý do nějakeho věku to proplácí u dětí VZP.
Ty dvě hodiny musely být pro dítě náročné. Se nedivím, že už pak nechtěl spolupracovat..my čekali asi 15minut a taky jsem toho měla chvílemi plné kecky.

suromana
12. pro 2019

@nikkyna
@nikkyna
To, že má dítě kaz, je opravdu jen vaše chyba, ale těžko se to poslouchá. Pokud nemáte hlídání, raději se přeobjednejte, u čtyřletého dítěte potřebujeme spolupracujícího rodiče, ne rodiče, co se stará o další dítě. Běžně to funguje tak, že si rodič posadí dítě na sebe, drží mu ruce, hlavu, apod. I řvoucí dítě v kočárku klidu v ordinaci moc nepřidá. Pokud zubař nemůže dát definitivní výplň a dává výplň provizorní, může chtít výplň zaplatit, protože provizorní výplň pojišťovna nehradí, ale to je jen možnost, samozřejmě nemohu vědět, za co jste platili. Dvě hodiny zpoždění běžně nemáme, ale prostě se může stát, to nejde ovlivnit, omluvila bych se a nabídla jiný termín.

suromana
12. pro 2019

@denny27
Bohužel, toto je strašně riskantní chování lékaře a já bych na to nepřistoupila, může se stát cokoli, alergická reakce, nějaký úraz, může se změnit ošetření, z kazu je třeba najednou extrakce, protože zub už nejde opravit výplní, u všeho by měl být rodič.

denny27
12. pro 2019

@suromana tak to je dobré vědět pro příště.
Ona mi to sestra vysvětlila, že aby se nevystrašil ten nejmenší.
Jinak dcera měla opravdu mini kazíček, pro laika okem neviditelný, ale zubař říkal, že kolem jsou zdravé druhé zuby, tak ho raději ošetří.

nikkyna
autor
12. pro 2019

@suromana dostal skloinomerní výplň, tu pojišťovna hradí? Nevíte? Jinak samozřejmě, dobře se to neposlouchá, zvlášť když zuby čistíme dvakrát denně, o to víc mě to mrzí. Ale ten přístup si mohl odpustit, jsme jenom lidi, nervy pracují, ale co je moc, je moc, jsem zvědavá, jestli ho ještě k nějakému zubaři vůbec dostanu. Máte nějaký tip na šikovného zubaře v Brně?

suromana
12. pro 2019

@denny27
Tady to asi bylo jen drobné vrtnutí, bez injekce, malinká výplň, i tak je lepší, a hlavně i pro malou slečnu, aby tam jeden z rodičů byl.

denny27
12. pro 2019

@suromana jj, tak. Já koukám dceři do pusy a to skoro vypadá, že tam vůbec nic nemá. Výplň je asi bílá a tak splynula se zubem, že oprava není vůbec vidět 😀

zelenaesmolda
12. pro 2019

@drakenn
kdyby je vzali jak byli objednani tak by ten rocni treba vubec nejecel

suromana
12. pro 2019

V Brně je klinik, kde ošetřují děti s rajským plynem nebo v analgosedaci, dost, záleží kolik jste ochotná platit. Pak ještě zkusit FN, ale tam musíte mít žádanku. Skloionomerní výplň může být jak definitivní, tak provizorní, záleží na tom, jestli ji vykázal pojišťovně jako výplň nebo ne.

caverina
12. pro 2019

Co se tyka toho cisteni zubu...ja i sestra jsme od mala byly zvykle si cistit zuby i 3 krat denne....sestra to praktikuje do dnes a pouziva i zubni nit a malokdy se stane,aby ji zubar neco nedelal...ja si zuby myju ted uz jen 2 krat denne ...zubni nit jsem nikdy nevidela ani z rychliku...jo par vrtanych zubu mam,ale az po porodu...takze kazy ne vzdy znamenaji spatnou ustni hygienu...

tulikiss
12. pro 2019

@nikkyna my chodime do smile factory a zkusenost jenom dobra, uz i bohuzel synovi vrtali mezizubni kaz a pristup super.

sonaxoxo
12. pro 2019

Tohle silene jednani,mimochodem na presdrzku,ktere bych si nenechala libit.!Ozvi se normalne na lekarskou komoru a res to!

zelenoockaa
12. pro 2019

@suromana Jo to si pamatuju. Taky mi takhle vrtali zub, pak jsem x let chodila na zubní na speciální dětskou kliniku do Olomouce. Protože byl zubař necitlivé hovado a choval se podobně jako pan doktor v popisu. Dodnes si ho pamatuju, dodnes mám strach ze zubařů. Jinak pak nevím, co dělat pokud nemám dopoledne možnost hlídání mladšího dítěte. Naše zubařka ordinuje pouze dopoledne.

suromana
12. pro 2019

@zelenoockaa
Já měla v dětství zlou zubařku, zažila jsem ještě socialistické zdravotnictví, trauma z toho naštěstí nemám. Přístup lékařů se od té doby výrazně změnil, ale vždy se najde lékař, který empatie moc nepobral, chce to najít si jiného. To nic nemění na tom, že přibývá neošetřitelných dětí a systém na to vůbec není připraven. Že nemáte hlídání, za to zubař nemůže, ale každé další řvoucí dítě v ordinaci je prostě nešťastné řešení. Brzo ráno by třeba manžel nepohlídal? Já taky na RD neměla hlídání, babičky 300 km daleko, když jsem musela k lékaři, manžel si bral volno.

suromana
12. pro 2019

@caverina
Čistý zub se nezkazí, nikdy, to je prostě jasný fakt. Spousta lidí si zuby čistí, ale špatně, mezizubní hygiena by měla být už standard, ne jako že něco navíc. Dentální hygiena dobře funguje už několik let, většina lidí tuto službu stále ignoruje. Často přijde dáma s melírem, gelovými nehty, přiběhne o pět minut později, protože byla na kosmetice, mezi zuby má maso ze včerejšího oběda, ale tisíc korun za hygienu jí přijde moc. Genetika je mýtus, sklovinu máme všichni stejnou, správná hygiena je alfa a omega zdravých zubů. Co ještě z výrazně menší míry ovlivňuje vznik zubního kazu, je stravování, kvalita sliny, postavení zubů v oblouku, stěsnání a křivé zuby se musí čistit speciálně, u dětí můžou vadit časté rýmy a ústní dýchání, a také kvalita výplní, výplň musí dobře těsnit, nesmí tvořit převisy, jinak hrozí recidiva kazu. Mimochodem já i manžel si zuby poctivě čistíme, používáme mezizubní kartáčky, kazy nemáme, čtyřletý syn také ne. Moje máma a otec na to kašlou, už je asi bohužel nezměním, zuby samozřejmě v hrozném stavu, aktivní parodontóza, skončí časem na protézách.

caverina
12. pro 2019

@suromana tak v tom s tebou souhlasit nemuzu,ale presvedcovat te samozrejme o tom nebudu,ale genetika hraje svou roli i v tomto.

suromana
12. pro 2019

@caverina
Ne, sklovinu máme všichni stejnou, stejné složení, všichni (až na onemocnění amelogenesis imperfecta, to je ale velmi vzácné). Kdyby fungovala genetika, tak to máte se sestrou stejně, ne? A ne každá jinak.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Sklovina

denny27
12. pro 2019

@suromana a co kojení nebo atb?? Mají velký vliv na kazivost zubů??
Atb bych ještě věřila, ale kojení?😳

suromana
12. pro 2019

@denny27
Mám zkušenost, že kojení nevadí, stačí ráno a večer vyčistit zuby. ATB neovlivní složení skloviny, (dělaly to tetracykliny, ale ty se dnes dětem nesmí předepisovat), u nich vadí forma, většinou jde o velmi sladké sirupy, a to není nic dobrého pro zuby, chce to i přesto, že jsou děti nemocné, aspoň večer zuby poctivě vyčistit. U dětí je mnohem horší celodenní pití sladkých šťáv a čajů, to kazí zuby úplně nejvíc (existuje na to i speciální diagnóza bottle syndrome teeth), pak samozřejmě sladkosti a sladká jídla, pokud možno alespoň omezit. Za vrchol drzosti považuji, když přijde na prevenci maminka s ročním dítětem, které má v puse lízátko a v ruce Kubíka. Doporučuji od prvního zubu začít čistit a vytrvat, aby si dítě zvyklo, že to patří ke každodenní hygieně, syn se se mnou taky občas pral a zkoušel to, měl smůlu, teď už neprotestuje, nejdřív čistí sám, pak já, kazy nemá.

astyna88
13. pro 2019

Ja bych tak dlouho necekala. Kdyz se obj,tak davam echo,ze do pul hodinky prosim osetrit,jinak to uz smysl nema. Nikdy jsem dele nez 5 min necekala. Obj se na dobu obeda, to uz jsou akutky pryc...

Pohledala bych jineho,tohle individum nema s detmi pracovat.