Ahoj maminky mám syna 6 let a zjistili mu nedovyhaslé reflexy. Byla nám doporučená neurovyvojova stimulace. Máte někdo s ni zkušenost chodil jste někdo na ni s ditkem. Jak to prosím probíhá, co se tam cvičí apod? První termín máme až v červnu tak bych se chtěla nějak připravit co nas čeká. Děkuji moc.
@martt můžu se zeptat, jak se na to přišlo a kdy? Děkuji
@fifinka2020 Zjistili to ted v březnu, když jsme žádali o odklad školní docházky. Tak v psychologickopedagogické poradně při posuzování školní zralosti dosla paní k tomu , že to vypadá, že má nedovyzrale reflexi. Na její doporučení jsme souhlasili aby syna "dovysetrila" jejich psycholožka v prostředí které zná. Takže za ním byla ve školce. Dělala s nim cvik kočičku, při které zjistila , že ma nedovyhaslé reflexi a že pravá hemysfera mozku nezpolupracuje s levou hemysferou. Má nedovivinuté zrakove a sluchové vnímání a hůř mluví. Je pravda, že když byl malý tak si vývojově "delal" co chtel a přeskakovat určité fáze. Ale takhle na první pohled by jsi to na něm nepoznala , že je něco jinak.
@martt moc dekuju, velmi zajímavá informace
@molu18 Na začátku cvičení může byt zhoršení, to je běžné. Přebudovávají se "cestičky" v mozku. Dcera měla asi 4 reflexy mírně nedovyhaslé (velmi mírně), cvičily jsme od února do července. Šlo jí to dobře, takže vždy tak po necelém měsíci jsme šly na těžší variantu. Ne, že by se po cvičení "celá změnila", ale asi to pomohlo, my to řešili kvůli logopedii (reflexy kolem pusy), plus Moorův (přecitlivělost, tam je zlepšení). Ale měli jsme k tomu i jiné věci, odblokování, Benaudiru, plus dřeme pořád logo.
Takže závisí, jak moc to máte a které reflexy. Některé trvají asi déle než jiné (palmární trval dlouho).
@molu18 U mladšího syna jsme cvičili cca rok s přestávkami a pak jsme ze zdravotních důvodů museli přestat a cvičíme jen chirofonetiku. Ale u staršího syna cvičíme cca 8 měsíců a tam je vidět zlepšení. Ze začátku zhoršení bylo, dokonce po cvičení měl teploty takže jsme vše konzultovaly s terapeutkou, která nám to upravila a před samotnym cvičením ještě děláme chirofonetiku aby nemel ty teploty. Zlepšení bylo vidět cca po 2 měsících cvičení. Pokud máš pochybnosti tak určitě zavolej kam chodíte a zeptej se na to. Alespoň mne vždycky říká, že pokud se mi nebude něco zdát ať hned volám a konzultuju to s ní.
@martt Děkuji za odpověď. Ano konzultovala jsem to, prý je dobře, že se to projevuje, znamená to, že se něco v mozku začalo dít.. Jsem ráda, že vidíte zlepšení, taky v to doufám, hlavně aby se polepšilo kým půjde syn v září do školy🙏 Můžu se zeptat, za jak dlouho vám mění cviky? My pravě pro svátky budeme mít 1. kontrolu po 8 týdnech..
A prosím, co je chirofonetika, na co je to dobré?
@molu18 Já úplně nevím jestli to dokážu písemně vysvětlit. Ale je to vlastně technika , při které dítko leží na břichu já mu "hladim" záda v určitém znaku a u toho říkám určitě písmeno. Má to určitou posloupnost. Dobré to je na zklidnění na nastartování imunitního systému, na podporu mluvení apod... Vlastně to funguje na určitá spojení v mozku.
Odchodila jsme se synem neurovývojovou terapii teď minulý rok. (Mezi stimulací a terapií je vzásadě rozdíl v tom, jak podrobný má terapeut kurz 😉 ) Co se týče synova posunu za mě úplně super věc...
Jde o sérii cviků, které napodobují ty reflexy - první se cvičí na Mohruv reflex - úlekový, miminkovský reflex, kdy dítě při leknutí rozpaží a propne se. Tenhel cvik je pohybově poměrně snadný, ale spoustě dětí rozhodí psychiku (jsou podrážděné, plačtivé)... obvykle to ale odezní nejpozději pár týdnů po docvičení reflexu.
Ty další už bývají složitější na koordinaci, zas ale míň rozhazují emoce.
V principu máte nakonec 5-10 min cvičení každý den, kdy vždycky jedete několik týdnů tu samou skupinu cviků, dokud se dítě nenaučí ten cvik přesně provést a pak další 2-3 týdny na zafixování toho pohybu.
Hodně zdaru 🙂.