Moje noční můra se naplnila. Jak opravují zub malým dětem, když má problém i s čištěním?

nagojka
21. pro 2023

Ahoj mamci potřebuju se asi vypsat a zjistit nějaké zkušenosti.od té doby co synovi vyrostli zuby jsou kazy a jejich zničení moji noční můrou Zuby mu čistím každý den ráno i večer...Bohužel je to trochu pod tlakem a násilím protože se prostě nenechá..nevím proč...ale i přesto že u toho kolikrát oba brecime zatnu zuby a čistím...sladké moc nemá jasně nějaké lízátko či má rád kinder řez ale to lízo je fakt vyjmecne,pití mu nesladim když už tak medem.No a dneska sme byli u zubaře a prcek má ve stoličce 4 nahoře kaz..prý malý a není to nic hrozneho ale má.Ja sem z to úplně na dně a totálně zoufalá.Je mi do breku vlastně brečím od doby co jsme přišli domu protože dělám všechno aby měl zoubky krásný ale marně.V únoru jdeme na opravu.Jak to takhle malým dětem dělají?já s to vůbec nedokáží představit kouše mi i kartáček co když ji zkousne vrtačku uvnitř pusy a bude?úplně se toho desim budu tam muset nechat chlapa protože já to psychicky nezvládnu...ach jo...😔😔😔

pe_tu_ss_ka
21. pro 2023

@nagojka synovi se udělaly mezizubní kazy, mezi 4 a 5 dole. Začala jsem s mezizibnimi kartáčky až když měl 2 roky a 8 měsíců.. taky jsem to obrecela. Ale jedeme knížky od detist_for_small - máme obě knížky. Syn byl díky nic připravený na to, že mu to zubar ošetří.. nakonec mu nic nedělal a já hledám jiného, protože se to opravit musí. Čekám na čekací listině u této paní doktorky, a zvažuju i kliniku tady v Praze, kde byla teď sestra s jejím synem.. ale jestli můžu doporučit, tak ty knížky jsou skvělý. Jinak s dcerou taky bojuju, při každém čištění, je to jako na houpačce někdy dobrý, jindy boj. Ale tam jedu mezizubní kartáčky už od roka, co se jí dole začaly dotýkat. Vždy nechám ať si sama "vyčistí" a pak jdu na ní s jednosvazkovým a mezizubními a dočišťuju.. u syna když měl tyhle amoky, tak to nějak čistili a manželem, a dopadlo to těmi mezizubními kazy. U něj už jde dočištění v klidu a hezký drží..

tereza0111
21. pro 2023

Hlavne se uklidni, nocni mury maji jiny charakter. Tohle je jen zkazeny zub, neni to konec sveta a vlastne se vubec nic nedeje. Pri oprave je hlavni mit dobreho DETSKEHO zubare. To detskeho neznamena, ze bere i deti, ale ze je opravdu vybaveny na deti - napr. nastroje jsou uzpusobene velikosti jejich pusinky.
Na naseho peju ody kudy chodim. Dceri opravoval taky kdyz ji bylo rekla bych 2,5 max. 3 roky. Vzal ji na konci ordinacni doby, aby na ni mel dostatek casu a nebyl pod tlakem, ze klepe dalsi pacient (domluvil se na tom se mnou, ze by pozdni odpoledne nevadi, ze dcera nebude treba unavena, protivna uz dopredu). Ordinace je vesele vymalovana a nad zubarskym kreslem ma monitor s pohadkou (pepe u zubare je oblibena :D), vysvetli, ze ted bude chtit otevrit pusu a namaze vodickou, ktera bude trochu studit, ale ze pak nic neuciti a ze to muze byt takovy zvlastni pocit, ale nebude to bolet. Dite otevre, on rychle namaze, Chvilku pocka az umrtvovacka zabere a pak rychle vyvrta, zubar ktery dela deti dobre vi, ze rychlost je dulezita. Nebyl zadny problem. Klidny pristup je 99% uspechu, dobre, ze s ditetem posles manzela, ale hlavne ho pred odchozem moc neoblimej, nezduraznuj statecnost, nepripravuj ho, ze jde do boje na zivot a na smrt.

Jinak kazivost zubu je i u nas tema. Nejstarsi i je cisti opravdu vyborne, vzdycky ji chvali, cisti i mezizubnim, pouzivame zabarvovaci tablety a opravdu vycisti vsechen plak. Stejne ma kazy. Ma kaz dokonci i na zubu, ktery ji jeste nevylezl! S tim nic neudelas, da se dat jen na zvysenou peci, at ma clovek ciste svedomi :(

nagojka
autor
21. pro 2023

@pe_tu_ss_ka tak mezizubní teda teď nedám 😔😔to je asi smutný...sny má ten kaz vevnitř ve stoličce...😔

pe_tu_ss_ka
21. pro 2023

@nagojka u syna to byly hrozný scény, jediný od koho si nechal aspoň trošku vyčistit byl manžel.. ale vždy to bylo čištění letem světem.. co jsem si pak právě všimla, že má takový bílý pruh na té zadní stoličce, tak jsem mu začala ukazovat obrázky, videa, pustila díl zuby, byl jednou jeden život a objednala mu tehdy ještě první díl té knížky a od té doby si nechal v klidu vyčistit i mezizubními.. ale stejně už tam měl asi ten kaz schovaný.. teď se to snažíme udržet ve stejné fázi. Používáme pastu a pěnu biosmalto od curasept. A modlím se, aby bylo co nejdříve místo u té zubařky.

martinka_33
21. pro 2023

To protoze kazivost zubu nezpusobuje jenom spatna ustni hygiena, jak bohuzel tvrdi i mnoho zubařů. Tech vlivu tam je vic, imunita, nemocnost, genetika.... Nekdo si holt muze costi zuby po kazdem jidle a kazy má a nekdo videl kartacek na zuby tak mozna z rychliku na bilbordu na nádraží, kouří, pije 6 kafí denně a zuby má jeste v 50ti vsechny, svoje a temeř zdravé (nebudu jmenovat svého muže žejo ☝️😂)

aspie83
21. pro 2023

@nagojka hlavně zkus být trochu v klidu 😉 staršímu jsem taky ve třech letech objevila malý kaz na pětce a taky jsem byla z toho rozhozená. On je navíc hodně hyperaktivní a celkem hysterka, takže jsem se obávala, jak to bude probíhat. Sice jsme koukali předtím na různé pohádky o zubech atd., ale to často pak v reálu u něj nemá úplně efekt, když přijde na vec. Náš zubař je ale opravdu úžasný. Prostě jsem si vzala syna jako obvykle na křesle na klín, měla mu kdyžtak přidržet ruce a on mu to vyvrtal a dal plombu 😊 sice ho na konci syn kousl, ale i tak ho chválil a říkal, že to na svůj věk zvládl moc dobře 😊 a kupodivu ani při další prevenci neměl syn vůbec problém tam jít a spolupracovat, jen pořád vyprávěl, jak pana zubaře kousl 🙈😁

alpakovo
21. pro 2023

@nagojka nic si z toho nedělej, věř mi. U každého syna jsem čistila a čistíme doteď kvalitně. Opravdu pečlivě vybíráme jak pastu,tak kartáčky a stejně. Prostřední syn na všech zubech přišel o sklovinu do 4 let. Údajně díky ATB v těhotenství a díky jeho léčbě imunity 🤷 A nejmladší je jak přes kopírák,jen ještě rychlejší. Bude mít tři, přední zuby se nám úplně rozsypaly už teď a zubařka to neřeší,i tento syn má léky na imunitu, protože byl často on nemocný a kvůli častým lékům a nemocem to prý odnesli zuby 🤦

nagojka
autor
21. pro 2023

Snažím se být v klidu ale nejde to kort když ten můj debil doma má ještě keci že mu zuby čistím spatne že mit kazy ve dvou letech je hustý atd...sem zrala fakt na psychouse

konidana
21. pro 2023

@martinka_33 jo genetika ma velkou roli. Sou na zabiti😜 ten muj teda uz po 50 chytil aspon paradentozu a zuby mu zacinaj padat😂 ne nejsem skodoliba😉. Ale sere mne🤪

@nagojka taky dle sveho vzoru vede(cili neresi) deti🙄

kkacca
21. pro 2023

Nezlobte se, ale vy se hroutite ze zubního kazu? Kouknete se na dětskou onkologii a važte si zdravého ditete

konidana
21. pro 2023

@kkacca kazdy se holt hrouti z neceho jineho...

levandule_k
21. pro 2023

@martinka_33 Jako je fakt, že někdo čistí poctivě a správnou technikou a přesto má kazy, ale dá se tím spoustu kazů eliminovat. Kdyby takový to člověk zuby nečistil, tak je za pár let na protéze. Jinak já jsem teda slyšela za celý svůj život o jednom člověku, co čištění flákal a zuby docela ok, jinak kdo nečistil, měl kazy.

@nagojka Dýchej, to bude dobrý a že jsi z toho v háji, já ti rozumím. Když se mi před lety udělal nový zubní kaz v mezizubním prostoru, brala jsem si to jako osobní prohru.

Kdyby syn byl hodně nespolupracující, dá se ošetřit v analgosedaci.

nagojka
autor
21. pro 2023

@kkacca tak jako jasně samozřejmě....o tom není pochyb...

martinka_33
21. pro 2023

@konidana jako muj muz ma nejake kazy, ale.min nez ja a to je starsi a na muj vkus az moc casto si cisti zuby kafem a cigárem 😀 Mně uplne nejvic zkazily chrup děti (čti tehotenstvi a kojeni), po druhym porodu jsem mela 8 kazů 🙄

martinka_33
21. pro 2023

@levandule_k nepochybne ten kdo má kazy i pres správnou hygienu by jich se špatnou hygienou mel mnohem víc. Ale jen to ze to neni vzdycky tim ze clovek neco dela spatne, nekdy se tomu zabranit nedá.

mourovatakocka
21. pro 2023

@kkacca Argument na úrovni A co teprve děti v Africe!, to je ale blbý komentář. Není to konec světa, ale je to zrovna věc, kterou bych si jako máma taky vyčítala a přitom je x důvodů pro kaz u malých dětí a rodič se může stavět třeba na hlavu. A pokud tady ryje ještě takyotec, pak se zakladatelce není co divit, že je na nervy.

gdpr
21. pro 2023

@martinka_33 a tou imunitou a chorobnotou súhlasím ale genetika? 🤣🤣🤣🤣 Minimálne moji rodicia a ich rodicia z oboch strán mali katastrofálne zuby ani mňa nikto k správnej starostlivosti neviedol mala som každoročne niekoľko kazov a citlivé zuby a až keď som sa sama zacala o to zaujímať, že nechcem od 50 mať protézu alebo hnusne zuby tak teraz až po 4-5 rokoch som mala prvý medzi zubný kaz, tento rok dokonca na dentálnej hygiene mi dala zľavu lebo nemala veľa práce na mojich zuboch tak isto citlivosť už nemám na nič takže genetika zato naozaj nemôže ale je naivné očakávať, že niekto so zlou starostlivosťou dá svojim ďalším generáciam správny vzor ako sa starať o zuby a vtedy je veľmi ľahké sa vyhovoriť na "genetiku" podobne je to s nadváhou a obezitou ak niekoľko generácií nato trpí v rodine je ťažké očakávať, že ich potomkovia preberú od nich správny vzor a nebudú mať s tým tiež problémy 🤷🏻‍♀️

kristyn86
21. pro 2023

Klid,je to jen zub. Mlecny zub. Spravi se to a bude zase dobre. Syn mel prvni kaz ve 2,5 let a to si zuby normalne nechal cistit. Sladke typu bonbon,lizatko,cokolada vubec neznal a nejedl v te dobe (to prislo az se skolkou),ani umele mleko na noc ci v noci nikdy nepil,ani sladky caj. A stalo se. Mel tedy nejaky maly,protoze mu to doktor osetril snad za 5 minut a v poho. Dcerce se udelal taky po druhem roce kaz a to bohuzel mezi hornimi jednickami. Mela je zkrivene,takze mezi zuby. Tam jsem trochu silela,protoze to jsou predni zuby a plombicka je trosku sedivejsi nez ty beloucke zoubky. To ji tedy vrtali uz dvakrat,protoze jednou ji plomba vypadla. Dulezite je na to dite pripravit. My jsme si o tom povidali,pousteli si pisnicku Doktor zub a ona byla uplne v pohode. Mela slibenou odmenu..Za nas mohu doporucit jednosvazkovy kartacek a tim zoubky docistovat. Pak zubni pastu Elmex. A pak mame takovy kremik, GC tooth mousse,kterym obcas zoubky prejedu. Je to laicky ochrana pred kazem,zubar mi rikal,ze kdyz je maly kazik,tak se nemusi ani rozjet. Od te doby kazy nemaji.

martinka_33
21. pro 2023

@gdpr na tu obezotu jsem taky zmenila názor. Nekdo sežere co potká a je jak pomůcka pro vyuku anatomie a jiný si dá pár koblizku a hned se z nej stává koblížek 🤔 A s temi zuby je to podobné. Nekdo má kliku a zdravé zuby i přes nezdravou životosprávu a jiný má zuby plné kazů i přes th nejlepší péči. Tak to proste je.

teate
21. pro 2023

@nagojka No, já tvrdím, že to nebude čištěním… Tohle je podle mě trochu genetický nebo imunitní? Nebo nevím. Ale naše děti si zas tak extra zuby nečistí ( 🤦🏻‍♀️), já taky moc ne - jako stylem, že pravidelně 2x denně a padesát druhů kartáčků a past a ústních vod a dočišťování dětem apod. A zuby máme všichni krásné. A to jedí i čokoládu a bonbony. Podle mě s tím se už trochu rodíš, jaký budeš mít zuby. 🤷🏻‍♀️

patypresdevaty
22. pro 2023

Problém je ten tlak a hysterie, kterou z Tebe dítě cítí... Ano, zdravé zoubky jsou super věc, ale podílí se na tom spousta faktorů, nejenom precizní čištění a s tím související hysterie.

gdpr
22. pro 2023

@martinka_33 to s obezitou čo popisuješ je porucha metabolizmu nie genetika.

lvl16
22. pro 2023

Hlavně se uklidni. O nic nejde. Syn má zřejmě vlivem silných léků, když byl miminko, poškozenou ztenčenou sklovinu, takže přestože čistíme poctivě (sonický kartáček, jednosvazkový, mezizubní), tak má ve 4 letech už dvě plomby. Na prvním ošetření kazu byl ve třech letech a dal to jako pán. Před návštěvou zubaře jsme si hráli na zubaře, opravovali jsme zoubky všem plyšákům, koupila jsem super knížku (https://www.megaknihy.cz/naucne/2793650-zuby.ht...).
Pokud máte zkušeného zubaře, bude to fajn 🙂. Ukáže prckovi nástroje, nechá ho, aby si vybral barvu plomby (my máme jednu modrou a jednu růžovou :D) a za 2 minutky je hotovo. Pak dostane odměnu za statečnost.
Jenom zvaž, když ty jsi z toho v takovém nervu, jestli radši neposlat syna s manželem. Ať ten stres nepřenášíš na dítě 🙂.
Nechte si pak poradit s technikou čištění. Dokonale vyčištění zub by se kazit neměl. Ale je to někdy těžké uhlídat no.
Držím palce.

pat82
25. pro 2023

@nagojka kup mu sklovinu Apacare repair, malé zacelila malý kaz na jedničce

nagojka
autor
25. pro 2023

@pat82 ty jo to vůbec neznám..koupim to normálně v lékarne bez receptu?jenom nanesu na zoubek a konec?

crejzy
25. pro 2023

@nagojka nádech výdech. To jestli má dítě kaz nevypovídá nic o vás jako o matce, hroutíte se protože to věříte chlapovi, že je to snad vaše vina? Teď je z mého pohledu nutný zapracovat na tom, aby se u toho nebrečelo a nebyli scény ( což bude práce pro vás oba). Knížky o čištění, videa, něco za odměnu, někdy ho nechat ať to udělá sám a třeba né tak precizně, ale ať má pocit, že to má ve svých rukou a jde mu to dobře - chválit apod. Hrát si na zubaře (jednou je zubař on jednou vy)…

hanka_12345
25. pro 2023

podle me to je proste tim jaky ma kdo chrup bphuzel. A nebo geny no...
Muj syn treba ma to same s cistenim jak rikas ty...řev,řev a řev...prelitnem to vzdy na rychlo rano i vecer jak je to unosny s řevem a to je nase cisteni, zadne mezizubni,zadne jednosvazkove, protoze to s nim proste nejde ..ma 6 let a ja musim zatukat ze ani jeden kaz.
Kamoscina holcicka stejneho veku-cistej jak blazni 15min vecer i rano a chuderka ma xx plomb a i vytrhane zuby..

k dalsimu dotazu jak to s temi detmi delaji no asi dle toho jak spolupracuji. Ktere jo tak klasika a ktere ne tak ty omámí nebo uspí a udelaji jim to a nebo nekdo ty mlecne rekne at to neresej ze to vypada a proste rekne ze se mlecny nevrtaj-prijde mi to divny ale i to jsem uz slysela

zeptam se te- neni atopik? ten se pry i vi c kazi zuby diky tomuto

hanka_12345
25. pro 2023

@kkacca kazdy ma sve trapeni tak asi takto ..myslite ze treba nekdo kdo ma autisticke dite to hodi za hlavu a rekne..ale co hlavne ze nema raka, nebudu se hroutit...
samozrejme ze je to trapi ze ma kazy, kor kdyz nejde osetrit....resim neco podobneho se zuby u neosetritelneho ditete a oravdu mi to u zadku neni

hanka_12345
25. pro 2023

@teate naprosto souhlasim, ja s tim zápolím a kaz zatim zadny a to necistime nejak dukladne-neda se bohuzel

azanka
25. pro 2023

@martinka_33 jo, já mám před čtyřicítkou jeden kaz a ústní hygieně jsem se začala s větší pozorností věnovat až letos. Před tím ráno a večer, jen klasickej kartáček a jako dítě a puboš jsem na to dlabala dost často.