Máte zkušenost s růstovým hormonem?

yelowangel
17. říj 2017

Maminky nemáte prosím některá zkušenosti s růstovým hormonem? Včera jsme byli na kontrole na endokrinologii a doktorka ho zas změřila, a že se mu růstová rychlost zlepšila, ale pořád je to prostě málo (-1,17). Vzhledem k tomu, že mu chybí část SHOX genu, předpokládá, že by byl prostě malinkej. Samozřejmě nejdřív se mu vezme krev a zjistí se, jestli mu chybí, nebo se, zatím dr. jen odhaduje, vzhledem k jeho diagnóze, že chybět bude. Kdyby to byla holka, tak to neřeším, ale aby kluk měl jak já 150cm je dost blbý. Máme rok na rozmyšlenou, krev mu bude brát na další kontrole, nebo až v létě. Píchal by se každej večer, do nohy, nebo do zadku, až dokud by nepřestal růst (cca 18 let) malinkou jehličkou (inzulínkou nebo tak), takže aplikace by asi byla fakt rychlá. Jak to vaše děti zvládali? Nemůžou být nějaký vedlejší reakce? A jak je to pak s odběrama? Budou chtít nějaký kontrolní, třeba každej měsíc? Je lepší kupovat jednorázový inzulínky, nebo se vyplatí spíš koupit to pero? A neměli jste strach, že i přes desinfekci se ranka může zanítit, nebo se za tu dobu vypíchat takový ty důlky co maj feťáci (sice se to střídá ale i tak..)? Vzhledem k tomu jak malej včera běsnil jsem se zapomněla zeptat a na kontrolu jdem za půl roku...Moc díky za reakce 🙂

verkaver
17. říj 2017

Ahoj,máme teda opravdu malinkého kluka,v 11 letech měl 133cm! Docházíme na endokrinologii,ale šla jsem tam spíš jen proto,aby vyloučili jiné onemocnění,celiakii apod. Má sice sníženou funkci štítné žlázy,ale jen mírně,spíš hraniční hodnoty,tak nevím jistě,jestli to s tím souvisí. O čem jsme ale s manželem skálopevně přesvědčení je to,že bychom mu růstový hormon nikdy nepíchali,i za cenu toho,že bude malý. Nebudu ho trápit,jaký má být,takový bude... Známí píchali,je to tak 10 let zpátky a jejich synovi se naprosto změnilo chování. Z veselého usměvavého kluka je sice vzrůstem normální,ale zasmušilý,pochmurný,mladý člověk s depresemi a nezájmem o okolí. Změny pozorovali po podávání hormonu. Třeba to s tím nesouvisí,ale my jsme rozhodnutí...

yelowangel
autor
17. říj 2017

@verkaver děkuju za reakci. My to taky musíme pořádně probrat, promyslet, zatím nám to jenom navrhla a ať si to rozmyslíme během roku. Nenapadlo by mě že růstový hormon může takhle souviset se změnou chování, to je cenná informace

verkaver
17. říj 2017

@yelowangel Třeba ne,třeba to byla jen náhoda a nijak to spolu nesouvisí. Nechci nikoho ovlivňovat, samozřejmě každého věc,já jen že my píchat nebudem,i když nám to kluk možná jednou vyčte,kdo ví...

poletuszka
17. říj 2017

My osobní zkušenost nemáme, ale taky docházíme na endokrinologii kvůli nižšímu vzrůstu..ale mám to zprostředkovaně přes kamarádku, jejíž dcera si píchá růstový hormon, ale o změně chování neříkala nic, ale její dcera má toho naloženo víc.. ale bavili jsme se s mužem o příp. píchání hormonu a on je dost proti, já to mám otevřené a kdyby k tomu došlo, tak bych víc zapatrala po všech pro i proti..taky by záleželo jaká by se předpokládala konečná výška atd. Moc dobře totiž vím, jaké trauma z toho ti kluci můžou mít

yelowangel
autor
17. říj 2017

@poletuszka taky právě zjišťuju co a jak, teď jsem ještě našla aplikaci bez jehly ZomaJet Vision, tak aspoň kdyby to bylo bez toho píchání kdyby to bylo nutný. Ale nikde jsem nenašla kolik tak stojí, jak dlouho vydrží, jak je to s pojišťovnou, kde se objednává a ani mě to endokrinoložka nenabídla, prostě píchnout jehlou a dost. Ale hlavně koukám po těch nežádoucích účincích. Jako je to blbý ale u nás to prostě bez toho asi nepůjde, malej má zmotaný geny tak že ani genetik není schopnej být konkrétní. Všechno závisí na těch odběrech během roku, pokud ho bude mít opravdu málo asi se tomu nevyhneme 😢

verkaver
17. říj 2017

@yelowangel Taky to ještě beru podle toho, že starší syn byl taky drobný a pak najednou mezi 13 - 15 rokem vyrostl 20 cm a dohnal tak své spolužáky. Můžu se, prosím, zeptat,jak je váš chlapeček vysoký? Jen tak pro srovnání s těma našima v tom věku.

yelowangel
autor
17. říj 2017

Tak ten náš má jenom 2 a čtvrt roku ale má 82 cm

maudd
17. říj 2017

Ahoj, synovec dostava růstový hormon. Vedlejší účinky nemá - kromě toho, ze ma porad hlad (jak se mu zrychlil metabolismus). Vim, ze léky musí byt v lednici, myslím, ze ma pero (picha mu i děda, když jsou u prarodičů na víkend nebo prázdniny). Švagrová říkala, ze dokud ji neupozornila doktorka (v jeho cca 3 letech) tak neviděla problém ale ted když se koukne na fotky z té doby tak je vidět nepomer mezi hlavou a delkou končetin...takze to neni jen o výšce.

verkaver
17. říj 2017

Starší měl v 18 měsících 79 cm a ve třech letech 94 cm. Mladší v 18 m 78 cm a ve třech letech 92 cm.

verkaver
17. říj 2017

@maudd Kluci byli celkově menší, žádný nepoměr těla. Důležité taky je,jestli roste noha, jakože velikost bot,od toho se to taky odvozuje.

maudd
17. říj 2017

@verkaver určitě je třeba to sledovat jako celek, někdo proate dtobnejsi je a neznaena to nic špatného...jen by to (dle mého názoru) mel posuzovat odbornik, ke kterému ma člověk důvěru - ja jako laik bych si netroufla vyhodnocovat, zda je to ještě normální nebo uz ne...taky je důležitá ta predikovana maximální výška. Kdyby šlo o moje dítě a mělo mit třeba 150 cm tak bych do toho urcite sla - přece jen u kluka je to dle mého malo...znamena to spoustu omezení od řízení auta, zarizeni domácnosti, nakupovaní v dětském oddělení (coz v dospelem veku musí byt ponižující) az po vyber partnera....

poletuszka
18. říj 2017

@yelowangel já mu výšku sleduji na www.rustovyhormon.cz a tam dole je odkaz na graf..to dělám pro sebe, mimo měření na endokrinologii..u kluků hodně záleží na pubertě, kdy nastoupí a hlavně jakou pubertu měl otec syna.. jinak syn byl vždycky hubeňour, nejedlik.. celkově malý.. Začala jsem to řešit asi ve 3,5 letech, kdy za cca 9mesicu nevyrostl ani o milimetr..

yelowangel
autor
18. říj 2017

@poletuszka U nás se to řeší komplexně s endokrinologií, urologií a genetikou. Začli jsme varlátkama a teď se bude rok čekat, pak odběry na růstový hormon a podle výsledků se uvidí co dál. Ale jsem ráda že nám to dr. řekla takhle dopředu, aspoň si o tom můžem něco pohledat, načíst, rozhodně mu to nechci píchat pokud to bude zbytečný a hormonu bude mít dost. Ale vzhledem ke genetice v to moc nevěřím no..

petrahaj
27. kvě 2022

@verkaver můžete mi prosím napsat, zda váš syn po 5 letech od příspěvků výrazněji vyrostl? Můj syn má. 11 letech 130cm a nedostatek růstového hormonů i sníženou funkci štítné žlázy. Stále věřím, že má na růst čas, ale lékaři nás tlačí do RH. MOC děkuji za odpověď.