Kašlající a soplící děti v institucích. Je to důvod nechat je doma?

19. led 2024

Zdravim! Trosku mi lezi v hlave, mozna v zaludku, vecne kousave stezovani jedne z maminek. Nase deti jiz radu let navstevuji stejne instituce - od skolky po zakladku.
Jeji deti jsou dost casto nemocne a vzdycky za to vini ty nezodpovedne matky, ktere posilaji “nemocne” deti do instituci. Uvozovky jsou tam zamerne, protoze maloktera mama posle decko do skolky/skoly s horeckou. Jenomze bezna ryma a kasel je bohuzel prirozena soucast kazdeho zimniho obdobi. Decko sice kasle a smrka, ale jinak je cile a naprosto provozuschopne. Je to podle vas duvod ho nechat doma? Podle me ne…
A co ve skole na zakladce? Podle kriterii dane maminky, by napr. me deti v tom pripade chodily do skoly prvnich 14 dni v zari a pak az v kvetnu, jelikoz v tomto intervalu maji tradicne vecny sopel a lehci ci horsi kasel. Kdyz maji teplotu, tak jsou samozrejme doma.
Jsem z toho trochu rozmrzela, protoze samozrejme nechci dochazkou svych deti ohrozit imunitu jinych deti, ale prijde mi zbytecne vinit z toho ostatni.
Dekuji za diskuzi.

honatko092
19. led 2024

Ahoj! Dokud jsem neměla školkové dítě, tak jsem nechápala, jak může jít dítě s rýmou do školky! Od září už to chápu, syn by byl ve školce jen první týden 😀 Mám to jako ty, mírná rýma a pokašlávání, jde do školky. Jakmile vidím hustší snopel nebo jinou barvu, kašel několikrát do hodiny - hned zůstává doma. Podle mě to patří k budování imunity 🤷🏻‍♀️ Před Vánoci jsme měli covid a kašel přetrvává doteď, doktor mi říkal, že může kašlat ještě dva měsíce 🤦🏻‍♀️

prejeta_zaba
19. led 2024

No věřím, že se viroza může objevit z hodiny na hodinu a pak dítě třeba prokašle den ve škole. Ale osobně se mi absolutně příčí posílat nachlazené dítě do kolektivu. A ať si každý sáhne do svědomí, jestli to je doznívající kašel po léčbě nebo dítě 2x za den smrkne (budiž) a nebo kašle jak tuberák, teče mu z nosu a tímto nakazí půlku třídy. To bych střílela, takový lidi. 😡 A ještě když s takovým dítětem lezou na volnočasové aktivity. Nechápu a netoleruju, školní dítě už přece vydrží doma samo, ať si chrhle týden doma v dece a ne na 25 dalších, kdovíjak oslabených spolužáků. 🤷‍♀️

me_druhe_ja
19. led 2024

Vždycky když tohle čtu, tak jsem tak ráda, že nežiju v ČR. 😀 tady takový luxusy jako (téměř) neomezený OCR neexistuje, pracovat se musí, takže fakt nikdo neřeší děti, co jsou v institucích právě s tou obyč rýmou a kašlem. Řeším to stejně. Ryma a kašel vůbec nepočítám jako nemoc ani 😀 pokud jim viditelně nic není, normálně si hrajou, ji, spí, nemají teplotu...
Ale jak říkám, tady se na to všichni dívají naštěstí stejně, v ČR bych byla zla černá ovce 😀

lovemusicsun
19. led 2024

Já mám stejný názor jako Ty, ale řekla bych, že tady s ním moc neuspěješ. Obecně se tady totiž traduje, že nejhorší jsou matky na mateřský s mladším sourozencem, které starší dítě klidně dají s kašlíčkem do školky, ačkoli by si ho měly jednoznačně nechat doma, když stejně nic jiného nedělají. A takovéhle matky mají pak na svědomí spoustu dalších nemocných děti, které jsou na tom ještě mnohem hůř, protože ten kašlík je pro jiné dítě hned zápal plic a určitě to je přesně ta bakterie, protože kde jinde by to Pepíček chytnul..
Takových diskuzí jsou tady mraky a vždycky se to tam pohádá..
Já k tomu pristupuju taky tak nějak normálně.. S teplotou, průjmem nebo zvracením samozřejmě nikam, ale rýma a kašel je dost individuální. Moje děti byly třeba hodně nemocné loni, prakticky od srpna až do dubna byly doma, prasklé uši, záněty průdušek, začaly plic, angíny, sedmá nemoc atp. Je jasné, že si většinu toho přinesly že školky, ale nikdy by mě nenapadlo vinit z toho ostatní děti nebo jejich matky. Letos je to pohodička, až na dvě nemoci s lehkým průběhem jsou ve školce prakticky pořád.. Tak buď ostatní matky změnily své chování, nebo se jim vybudovala imunita (s mou pomocí - otužování, sauna, Imunoglukan, vitamíny..)..

autor
19. led 2024

@me_druhe_ja no ano! Uplne jsem zapomnela zminit praci ☝🏼😅 Kdybych mela posilat do skoly decka jen, kdyz jsou 100% bez kasle a rymy, tak muzu dat v praci rovnou vypoved 🤷‍♀️ a prvnaka nechavat 9-10h samotneho doma, to fakt nemuzu…
Proste vedeme normalni zivot, i kdyz smrkaji a kaslou. A samozrejme jsou taky casto doma, kdyz se to zvrhne v teplotu… Tento skolni rok jsem na OCR byla 3x. A ne teda kvuli ostatnim detem, ale protoze tem mym nebylo proste dobre.
Ja se vlastne ani nepotrebuji obhajovat, jen jsem to musela dostat ven, protoze ta zminena kousava poznamka byla mirena na me a citim krivdu 🤷‍♀️

rebe
19. led 2024

Já to vidím tak, že imunitu mých dětí ze všeho nejvíc ovlivňuju já a moje rozhodnutí, jen minimálně rýmičky jných dětí. Samozřejmě si uvědomuju, že jsou děti, s jejichž špatnou imunitou mají rodiče jen omezené možnosti něco nadělat, ale u spousty dětí by opravdu těch pár hodin denně venku nebo zdravá životospráva pomohlo naprosto zásadně...

hezz17
20. led 2024

Tenhle tyden jsem citila krivdu naprosto stejnou 🤭😀 s druhou matkou jsme se ne chytly, ale vymenily durazne nazory. Nastesti se me ucitelka zastala 🙏🏻

emillyhk
20. led 2024

Syn je v dětské skupině od září, je zhruba polovinu času doma, v prosinci tam nebyl vůbec. 🤦‍♀️ No, řeknu ti to takhle - kdykoli jsem v šatně a slyším jak někde ve třídě někdo kašle nebo vidím to soplící dítě v šatně, tak automaticky protáčím oči, protože je jasné, že to syn taky chytne. A ty tři, čtyři dny ho doma nechat musím, protože je při rýmě prostě unavený a není mu dobře, navíc se v čerstvých třech letech sám pořádně nevysmrká a učitelka za ním nemůže běhat celý den s kapesníkem. Jo, štve mě to, že tam nechodí, protože je nemocný a my to tak různě lepíme, abysme mohli do práce. Ale to že měl imunitu na nic byla i naše chyba - před nástupem do školky jsme se s nemocnými dětmi nepotkávali a když nějaké dítě soplilo na hřišti, šli jsme jinam. Takže letos prostě budujeme imunitu. 🙈
Že po nemoci může dítě i dospělý kašlat ještě klidně další dva měsíce, to nám říkal pediatr i moje doktorka. Ale myslím, že většina maminek už pozná po sluchu kašel "už mi nic není, ale prostě ještě kašlu" a kašel "jsem v infekční fázi, vlhce kašlu bacily na všechny strany". Ten druhý kašel nemá ve školce co dělat 🤷‍♀️
Pokud jde o děti školního věku, tak tam už je jasné, že nebudou doma s každým kýchnutím. Takže zase podle celkového stavu.
Nebudu ti lhát - mámy, co jsou naštvané na ty, co dávají nemocné děti do školky, chápu. Je mi jasné, že co je pro jednoho banální rýma, to u jiného dítěte může být s prominutím prů..r. Taky mě štvou kolegové a zákazníci, co místo aby byli dva dny doma, tak chodí a prskají na všechny strany, protože je to prostě bezohledné. I při blbý rýmě jsem úplně vyřízená, takže nejsem nadšená, když na mě někdo prská. Ale respirační onemocnění prostě k podzimu a zimě patří. 🤷‍♀️ Za chvíli bude jaro a bude líp 🙏

petlep
20. led 2024

@prejeta_zaba takže nechám prvnacka celý den doma, však on se zabaví, veme si léky, bude dodržovat pitný režim, ohřeje si jídlo, bude dodržovat pravidla aby se mu nic nestalo a třeba si udělá i zameškanou látku tak co. A ne ani starší dítě s horečkou já doma samotné rozhodně nenechavam. Hodně nastydle děti do ZŠ neposílám ale tyhle názory mi přijdou taky fakt mimo.

pilzzee
20. led 2024

Syn nebyva nemocny, ve skolce nechybel od zari ani jednou. Sopel nebo obcasny kasel (ve spanku nebo po spani) nepovazuju za nemoc 🙂 Skolku bych vypustila jen kdyby mu opravdu nebylo dobre, ale to bychom treba nesli ani vubec ven, ale to se jeste nestalo. Takze sopel a kaslik nic neomlouva 🙂

eviicka
20. led 2024

Já jsem někde uprostřed, pokud nemusím do práce, tak to dítě doma nechám (a ještě tedy zohledňuji věk-tříleťáka s každým menším projevem, protože ještě úplně tu hygienu nedává, prvňáček naopak do školy jde). Ale absolutně toleruju, když někdo jiný, kdo musí do práce má tu hranici trochu posunutou. Plus tedy důvěřuji učitelkám, že viditelně opravdu nemocné dítě nepřijmou, odvolají.

Samozřejmě nemluvím o průjmu, teplotě atd.

martinka_33
20. led 2024

Školka= díte nic nezameska - nemusi tam chodit nachlazene.
Škola= dite zamešká výuku, kterou musí dohánět - chodí i s drobným nachlazením.
Takhle to mam nastavené já. Ve skole to nikdo neřeší.

martinka_33
20. led 2024

@rebe naprosto s Tebou souhlasim 👍 Na imunite je potřeba aktivne pracovat, otužovat, mít dostatek vitaminů. Je minimu detí, kde je imunita špatná a neda se s tim pracovat.
To je jako kdyz mi ex řikal ze jeho manzelka dava sve dceri i ve 20ti stupnich cepici a mikinu, zatimco nase dcera pri takove teplote uz nenosi ani boty 😂 A hadej ktera byla casteji nemocná...

eviicka
20. led 2024

@martinka_33 souhlasím, až na to oblékání, já oblékám spíš víc (i sebe) a zjistila jsem že to ničemu tolik nevadí, jako celkově pobyt venku na čerstvém vzduchu, ten s imunitou dělá divy.

pilzzee
20. led 2024

@martinka_33 My chodime v zime ven kazdy den a vzdycky se strasne divim, jak jsou vsude prazdny hriste. Jestli ty decka fakt sedej doma, tak se nedivim, ze jsou pres zimu skolky poloprazdny. Syn ji i nanuky venku v zime a nemocnej neni 🙂

autor
20. led 2024

Zit ve strachu, aby se me dite nahodou nenakazilo, je taky dost hrozne. Ja to na jednu stranu chapu, ale to by to decko pak muselo zit jako sklenikova kytka a nikam by nesmelo, protoze vzdycky bude nekde poletovat nejaky vir.
Kdyz bych to vzala ad absurdum, tak kdyby cela spolecnost brala v tomto smeru “ohledy” na ostatni, tak se zastavi veskery provoz. Ucitelky by s rymou nemohly ucit, prodavacky v obchode by take nesmely do prace, do kancelare by taky nikdo nechodil bo kolektiv, a vsichni bychom si lecili rymycku a kaslik hezky doma s cajem. Nutit ostatni, aby nahodou nenakazili me dite beznou respiracni infekci - to je podle me taky bezohledne. Nebo spis - dela to zbytecne dusno… proste to tak je, a ano, pece o male deti je narocna se vsim vsudy a tohle k tomu patri. Nez se nadejeme, deti nam vyrostou, ani nevime jak…

petaov
20. led 2024

Rýmička a kašlík mi fakt nevadí. Ovšem do naší školky vždy chodily děti se zelenou a žlutou rýmou. Teklo jim to už v šatně. Kašlaly jak tuberáci. Viděla jsem taky holčičku, které teklo z očí a učitelka mamince dopoledne řekla, ať ji druhý den do školky nedává, že to vypadá na zánět spojivek. Druhý den ji tam samozřejmě dala s tím, že už je to dobré. Zázračně vyléčila zánět spojivek za den. Ostatní to pak chytly. Syn byl bohužel ve školce vždy na tři dny a pak dva týdny doma. Pokud tam vydržel celý týden v kuse, byl to rekord. Opravdu nevěřím tomu, že dítě získá lepší imunitu tím, že na něj neustále někdo plive bacily. Většina dětí ve školce nemá ani správné návyky. Nezakryjí si pusu při kýchání, ani kolikrát nesmrkají do kapesníku, jen si sopel utřou do rukávu. Rodiče na to nic neřeknou. Souhlasím, že ve školce dítě nic nezamešká, proto nevidím důvod, proč ho tam dávat nemocné. Taky chodím do práce a vždy jsem si to nějak zařídila.

pampeliska1313
20. led 2024

Tohle je proste kolotoč. V jeslickach jsme měli dítě co kaslalo ale netekla mu rýma, jen bylo slyšet, ze ma ucpanej nos a mělo horečku. Po horečce se objevilo zpátky. My to samozřejmě chytili, měla sem čtyřicítky, syn později taky. Davi se furt kaslem, poradne se ani nevyspi, má žlutou rýmu. Sem s nim doma týden a druhej tejden budeme muset byt taky. Nelepší se mu to. Protože to, ze u nás se ocitne dítě co vypadá, ze je v pohodě a jen občas zakasle neznamená, ze to půjde jinak. Už mám zkušenost, ze mi dítě dali pryč z jesli, ze měl údajně nudli, hnala sem s nim k doktorovi, protože mi to bylo divny a samozřejmě byl zdravej. Chápu, jako zaměstnanec, proč jsou ve školkách a jeslich chrchlajici děti, často rodiče nemají jinou možnost, jak si udržet práci a rozumím tomu. Je pak samozřejmě ale blby, když to skočí na někoho, kdo do ty práce taky musí, ale dítě mu nevezmou, protože občas zakasle.) (sama kašlu už dva týdny a ne, nevypadá ze by to mělo odeznit) proste logicky to vždycky někdo odnese. A do kolektivu jsme chodili, nikdy nechytil od děti nic horšího než obyč rýmu.)

prejeta_zaba
20. led 2024

@petlep Však píše o školním dítěti bez teplot, to klidně může být čtvrťák s rýmou. Tak z toho nedělej prvňáka s horečkami. 🤦‍♀️ Jsem uvažovala právě tu možnost, že nebude rodič s každým kychnutim chodit na OČR, podle mě dítě na prvním stupni s rýmou může klidně pobýt doma samo. Samozřejmě ne se zápalem plic a ne čerstvý prvňák. 🙄
@me_druhe_ja ano, ve chvíli, kdy to tu bude normální jako na západě (v Británii klidně podají učitelky i antibiotika), tak ok. Ale ne, že dvě děti učitelka pošle domů a další tři chrchlající bude tiše tolerovat. Jak pak k tomu přijde rodič, co na to OČR musí a dalším to projde a budou stále dokola nakažovat ostatní? 🤷‍♀️

eviicka
20. led 2024

Autor: však toto už bylo při covidu, všichni byli doma a co to udělalo s imunitou dětí víme. I můj syn první rok ve školce nebyl tolik nemocný, jako tu první zimu po ukončených lockdawnech.

normalnimatka
20. led 2024

a co je jako účelem týhle "diskuze"? asi aby sis ospravedlnila, že to děláš správně....

rýma JE nemoc, a ne, že ne... pokud tvoje děti kašlaj od září do dubna, tak jsi možná ve skrytu naštvaná sama na sebe, protože sice nezastavujete provoz, ale děti rozhodně dobrou imunitu nemaj.

to, co je ve školkách, je naprostej extrém. a určitě to je jinak u matek, který choděj do práce a nemůžou si dávat homeoffice a podobně, jenže pozoruju, že je to často jen lenost, a posílaj tam děti nemocný i matky, který jsou normálně doma s mladším sourozencem, a to mi teda fakt hlava nebere.
a taky je rýma a rýma, a kašel a kašel.... tuberáckej kašel je něco jinýho, než občasný zakašlání v rámci čištění plic PO nemoci, který ale trvá klidně ještě několik tejdnů.
a vůbec to není stejný, jako když choděj dospělý lidi do práce s rýmičkou. dospělý nejsou zdaleka vůbec tak vnímavý na to tu nemoc chytnout, jako děti. takže tím si to fakt nelze omlouvat, že kdyby to takhle dělal každej, zastaví se život.

možná bys na to taky koukala jinak, kdyby tvoje dítě kvůli těmhle opakovanejm rýmičkám, který prostě MÁ z tý debilní docházky do školky, a né, že né, mělo diagnózu zvětšený mandle, s všema možnejma nepříjemnejma následkama, který se fakt hodně těžko odbourávaj, s tím, že jediný řešení pro doktory je operace, která jednak má svoje rizika, a jednak dlouhodobě tělu stejně neprospěje. a i když se to dá řešit i jinak, stojí to docela prachy, a není to hned. a výsledek je v různý míře úspěšnej, žejo.... to fakt nikomu nepřeju.

takže ano, mně teda nemocný děcka ve školce vaděj, a hodně. je to bezohledný. každýho to štve, každej si stěžuje na to, že děti jsou zase nemocný, ale chovaj se přesně tak, aby se to dělo pořád. spousta, myslim, že většina lidí by si to prostě mohla zařídit jinak.

normalnimatka
20. led 2024

@petaov žlutá a zelená rýma značí zánětlivost, ale uvádí se, že nejinfekčnější je naopak tekutá průhledná rýma, která je hned ze začátku nemoci.

petlep
20. led 2024

@prejeta_zaba reagovala jsem na Tvůj první příspěvek, který vyzněl jinak

jannym
20. led 2024

Dcera ma rymu od doby co jsem si ji prinesla s porodnice, je astmaticka a alergicka, zvetsena nosni mandle (na nemocnost nemela moc vliv, ale brutal chrapala), syn byl do 3 let zdrave ditko s nastupem do skolky a zacatkem budovani imunity po covid uzaverach, byl vpodstate porad nemocny, tyden skolka 2-3tydny doma, porad rymy, horecky prisernej kasel, po nasazeni leku na astma a vyndani nosni mandle, je ve skolce skoro porad a nechyt ani covid kdyz jsem s nim lezela doma, ale bohuzel kasel a tak trochu ryma je u nas porad (alergie na prach, roztoce a plisne)…pokud deti kaslou moc a leky na astma to do 3 dnu nezklidnej tak vyrazime za detskou preci jen my astmatici mame sklon k zanetum prudusek bez horecek

normalnimatka
20. led 2024

@me_druhe_ja jojo, to je rozhodně znak VYSPĚLÝ ZÁPADNÍ BOHATÝ CIVILIZACE, že se běžně posílaj děti s horečkou a vůbec vším do školy, aby mohli vydělávat kačky a hovadiny, o kterejch je systém přesvědčí, že rozhodně musej mít... třeba i ty drahý léky na ty všecky virózky, že..... kdoví, jesti se takhle stejně VYSPĚLE chovali lidi i za toho strašnýho "pandemickýho" času, a úplně stejně otužovali i důchodce a nemocný a jinak oslabený jedince? 🙂)))))))))) na tohle buď rozhodně hrdá, že žiješ v tak skvělý zemi, kde je každýmu každej u zádele.

sigyn
20. led 2024

Osobně kašel ani rýmu u ostatních dětí neřeším. Když přijdeme do šatny, tak stejně kolem nás chrchlá každé druhé dítě a kdybych měla řešit, od kterého z nich jsme pak všichni nemocný, tak bych se zbláznila a co z toho? Naše dítko pokašlává v průběhu roku pořád, kvůli vrozeným problémům. To abych mu na záda vytiskla rodinou anamnézu, aby to nějakým hysterickým rodičům nevadilo? Prostě je to marný boj. To, že dítě s horečkou, průjmy atd do školky nepatří, o snad ví každý trochu zodpovědný rodič. Ale zase se nesmí hysterčit kvůli každému kýchnutí.

kackabis
20. led 2024

Ona jeta hranice, bohužel, pro každého někde jinde. Z pozice učitelky v MŠ se setkávám s různými typy maminek. Chlapeček ve školce polehává, nechce si hrát, má zvýšenou teplotu, říká že ho od rána bolí bříško, mamince to říkal, ale ta řekla že to nic není je 9.30. Zavolám mamince. Maminka na*raná přijede že mu ráno nic nebylo a dítě si vezme domů. Druhý den dítě přivede znova. Dítě se mi v 10dopoledne poblinká. Prijede si tatínek a huláká po mně, co jako bylo na svačinu, že včera byl malý úplně v pohodě, doma řádil, že to má určitě ze svačiny. Dítě si bere domů, dítě celý týden nechodí. Mezitím se mi na druhý den pozvrací/pokadí až na uši další tři děti. Další den zvracím já, můj syn i manžel. Další den zvrací můj kolega, musíme spojovat třídy. Rodiče si stěžují že jsou třídy spojené 🤷
Když byla sedmá nemoc, stejná kapitola - to je jenom alergie na trávu. Do týdne alergii na trávu měla půlka školky a 10 dětí ze školy.
Covid - to samé. Dítě kašel jak tuberák, za dva dny pět dětí omluveno, další den 10 omluveno. Došlo to tak daleko, že se musela školka na týden zavřít, protože nebyl jediný zdravý učitel. Rodiče naštvaní.
Zánět spojivek - maminka se mezi dveřma šprajcuje, že to není zánět spojivek, že malé něco spadlo ráno do oka. Během týdne půlka dětí zánět spojivek.
... jasně že nějaké pokašlávání nebo vodnatý sopel se překousnout dá, sama mám dítě ve školce. Ale ty příšerné kašle a zelené soply to fakt ne. Nejlepší slyšet ze šatny "hlavně nekašli před paní učitelkou" nebo když dítě chodí co pět minut na záchod a já zjistím že tam chodí kašlat protože mu to maminka řekla omg, nad tím fakt rozum stojí 🙈

keysi90
20. led 2024

Naše děti bohužel patří mezi ty, které chytnou kde co. Syn ve školce a dcera ve škole. Bohužel mají alergie, celiakii a astma dcera. Ta chodí i s nachlazením do školy. Dokud to není tak, že opravdu chrchle jak tuberak, nebo nemá teplotu, tak je samo doma. A i tak má zameskano velmi moc. Bohužel měla 2* ATB, zánět průdušek, a streptokoka v krku, tak se nedalo jinak a byla doma. Syn chodí s mírných nachlazením. Prostě jen když občas smrkne. Ale tam to stejně skončí za chvíli tak, že je doma nakonec 2 týdny. Ale mě opravdu štve když dám ráno syna do školky, a vedle něj chlapečkovi teče zelená rýma až na bradu, a kašle jak tuberak.

pipi_puncocha
20. led 2024

Klasická Gaussova křivka - většina lidí je tak nějak plus mínus podobně - zakašlání 3x denně a lehkou průhlednou rýmu neřeší, ale krajních 10% z obou stran nebudou spokojené (nebo nebude spokojené jejich okolí).

drep
20. led 2024

@pipi_puncocha a ty je třeba s úsměvem ignorovat, případně poslat k čertu😉