Jednostranná hluchota / dítě. Máte zkušenost?

sjuuzii83
8. únor 2023

Dobry den, vcera jsme se dozvedeli z vyseteni SSEP, ze syn (8 mesicu) neslysi na leve ucho.
Mate prosim nekdo zkusenost s touto vadou?
Do 4 let se mame rozhdnout, zdali mu nedame kochlearni implantat.
S touto vadou se da normalne fungovat i bez naslouchadla, ale rada bych zjistila vice informaci od rodicu tady.

barulina
8. únor 2023

@sjuuzii83 nemám promo takovou zkušenost, ale loni mi z ničeho nic jednostranně ohluchla dcera nečekaně, nicméně vůbec bych to na ní nepoznala. Neatacela hlavu. U nás tedy není stopro jisté zda je to náhlá hluchota, ale chci tím říct, že jedno ucho naprosto staci. Nutno ještě dodat, že má problem.s.reci, nijak výrazný, ale přenést správné slovo na papír je pro ni těžší, a vyslovování L a sykavek.

aneta15
8. únor 2023

@sjuuzii83 já mám Otosklerozu. Na jedno ucho téměř neslyším. Žiju s tím naprosto plnohodnotný život. Moje nemoc se dá vyřešit operaci, kde není jistota jak to dopadne. Muze se stát, že mi bude pískat v uchu a budu stejně hluchá jako teď. Pokud s někým mluvím natočím se zdravým uchem. Na tvoji otázku odpověď neznam ale pokud by ses rozhodla, že ne, tak Ti chci říct, že s jedním uchem se dá žít plnohodnotný život😁

sjuuzii83
autor
8. únor 2023

@aneta15 dekuji. Mate nejaka omezeni. Rizeni auta, sport? Snad se Vas nijak nedotknu ☺️

sjuuzii83
autor
8. únor 2023

@barulina moc dekuji. To je zvlastni, ze z niceho nic, ze? My to mame vrozene..
Jak to resite ve skole?

beruska97
8. únor 2023

Taky jsem hluchá na jedno ucho, občas jsou chvíle kdy si zastesknu že chci zas slyšet na obě ale dá se na to zvyknout, občas to omezí ve smyslu že v hlučném prostředí se musím víc soustředit abych slyšela vše co chci a kdyby někdo mluvil za mým hluchým uchem tak ho neslyším, venku musí ti kdo jdou se mnou chodit po mé slyšící straně ale suma sumárum si nepřijdu nějak postižená ve smyslu že bych nemohla žít plnohodnotný život 🙂 dítě si na to podle mě zvykne snáz když nebude vědět jaký to je slyšet na obě, aspoň můj pocit, sama nevím jak bych se rozhodla u svého dítěte co se týče toho implantátu, asi bych do toho nešla

aneta15
8. únor 2023

@sjuuzii83 ne opravdu nemam žádná omezení, já přišla tedy o sluch postupně. Ve cca 12 letech jsem už neslyšela. Jsem na to zvykla a umím s tím pracovat. Děti mám tři a nikdy se mi nestalo, že bych ležela na zdravém uchu a neslyšela je. Možná mám trochu víc puštěnou televizi 😁. Autem jezdím normálně. Hodně lidí to ani neví, jen ti nejbližší

ninive211
8. únor 2023

Jsem od narození hluchá na jedno ucho, když to nezmíním,tak to nikdo ani nepozná. Akorát mám problém s orientací v prostoru, jako dítě s rovnováhou a màm problém určit, odkud jde zvuk. Ťřeba když zvoní telefon, tak nerozeznání, zda zvoní v ložnici nebo v kuchyni, vím hrn, že je to buď blízko nebo daleko. Jinak zrovna s tímto hendikepem jsem se vyrovnala asi nejlépe, nikdy jsem se nesetkala s tím, že by s tím měl někdo problém a ani mě to nějak neomezuje

ninive211
8. únor 2023

@beruska97 Taky preferuji chůzi po levé straně svých dotyčného slyšela (pravé ucho je zdravé) a ve velkém hluku mám problém se soustředit,ale tím, že během srovnání, màm to tak odmalička, tak mi to přijde úplně přirozené.

sjuuzii83
autor
8. únor 2023

@ninive211 moc dekuji za Vasi zkusenost. Jeste se zeptam.. zimni sporty kde je potreba treba helma. Vadi Vam to nejak? Naslouchatko jste tedy nikdy nepotrebovala?

sjuuzii83
autor
8. únor 2023

@beruska97 moc dekuji za Vas pribeh

ninive211
8. únor 2023

@sjuuzii83 Zimní sporty neprovozuju, v minulosti jsem lyžovala, bez helmy. A nevím, v čem.by to mělo vadit.
K čemu naslouchátko,když je ucho 100% hluchě? To možná pomůže, pokud ke zbytkový sluch, ztrácí se...

mamora
8. únor 2023

@sjuuzii83
Zajímalo by mě jestli jste to na synovi nějak poznala před vyšetřením? Taky mám syna skoro osm měsíců, často si sahá na levé ucho. Myslím, že to dělá hlavně když je hluk, třeba když vysávám. Když mu na ucho sahám, nepláče, takže ho to nebolí. Proto mě napadlo, jestli na ucho slyší. Na vyšetření vás poslal pediatr, proč?

dyechampion
8. únor 2023

@sjuuzii83 zdravim, a on je na ousko hluchy uplne nebo je tam nejake procento? ja mam ztraty 90% ztraty na leve i prave strane, od 3 let nosim jen naslouchatka (do tri let totiz nikdo netusil, ze neslysim, reagovala jsem na podnety a vseobecne jsem reagovala na lidi :D jen jsem zacala mluvit nesmyslne, tak pak je to napadlo) kochlearni implantat nejak neprisel v uvahu. normalne mluvim, pracuju, delala jsem jako dite zavodni sport, a naucila jsem se i odezirat z ust, pres helmy, cepice normalne uslysite neni to blokovane 🙂 jezdim prkno i lyze, sluchatka s hudbou uslysim kdyz si to dam na maximum.
jen poradim - absolutne nejdulezitejsi je se opravdu pravidelne diteti venovat, ucit ho spravne vyslovovat a mluvit - diky mojim trpelivym rodicum a logopedce mluvim uplne normalne (plus 3 svetove jazyky) a lidi si sluchatek ani nevsimnou.

dyechampion
8. únor 2023

@mamora mozna ousko objevil a rad na nej saha 🙂 meri se to hned po narozeni v porodnici. pokud to mate v rodine, tak to pediatri resi od narozeni, jinak kdyz obchazite prvni preventivky v roce (zubar, ocni, usni..) tak uz by to taky zjistili pomoci mereni. samozrejme pokud mate pochybnosti tak muzete i sami na ORL bez pediatra. u me to pred 30 lety zjistili az ve 3 letech 🙂

sjuuzii83
autor
9. únor 2023

@mamora dobry den Nam se nepodarilo vybavit to leve ousko uz v porodnici. Byli jsme pak jeste 3x na BERA a to se nam vzdy vzbudil takze furt nic. Pak nam rekli, ze bude nejlepsi SSEP v narkoze. Uz jsme si pak vic vsimali, ze tam bude asi problem. Za piskanim hracky z leve strany se otacel vpravo. Netusila jsem, ze to pude ale uplna hluchota 🤷🏽‍♀️

sjuuzii83
autor
9. únor 2023

@dyechampion dobry den, jj ma tam da se rict uplnou hluchotu. Nas jen napadlo, jeste se s naslouchatkem i treba s tim implantatem do te helmicky vejde. Nemame pobliz ani v rodine nikoho s naslouchatky takze vubec nevim jak je to velke 🤷🏽‍♀️ moc dekuji za Vas pribeh.

kristyn86
9. únor 2023

@sjuuzii83 Nemam stejnou nebo podobnou zkusenost. Rozhodne bych se ale nerozhodovala podle toho,jestli se naslouchatko vejde pod helmu nebo ne. Jestli je to esteticke atd. Rozhodovala bych se podle toho,jak nejvic pomoci svemu diteti zjednodusit zivot. Co si budeme povidat,lepsi je,kdyz se slysi na obe usi. Ovlivni to hlavne rec. Samozrejme,ze se da zit se sluchem na jedno ucho. Stejne jako lide ziji s jednou rukou,nohou,s jednim okem. Ja mam dcerku,co vidi jen na jedno oko po tezke nemoci. Jsou ji 4 roky,je na to zvykla,nestezuje si,bude zit plnohodnotne. Omezeni mala. Ale vim,ze kdyby mi dal nekdo moznost,ze by ji zrak do toho oka zaridil,byla bych vsema 10 pro 😀 Ja osobne bych nenechala dobrovolne dite na jedno ousko neslyset. Zkusila bych vse pro to,aby melo moznost slyset obema.

barulina
9. únor 2023

@sjuuzii83 je to divné, i lékaři nevěděli co s ni. Děje se to u dospělých, ale u dětí ne. Je jen možné že se na to nepřišlo, a to druhé ucho prostě převzalo vse. Jak píšu, ona má vadí řeči řešenou i ve škole, poradny, logo centrum, tak to můžeit spojitost. Ale každopádně toho se nedopattame. Nicméně že je hluchá bys nepoznala, převážně slyší vše co na a neslyší to co má 😁

barulina
9. únor 2023

@kristyn86 tak i primář dětského ORL mě upozorňoval na estetický problém a jeho následky na psychiku, že poklad jí to neomezuje v životě, on sám se k naslouchátka nepřiklání a to fakt dcera byla ojedinělý pripad

kristyn86
9. únor 2023

@barulina Jako jo,clovek si nevybere. Sluchatko nemusi byt esteticke,ale mela jsem na VS holcinu,u ktere to ores vlasy nebylo ani videt..Ovsem ten kochlearni implantat ma snad na hlavicce jeste takovou pricucku. Akorat,ze dite muze mit spatnou psychiku i z toho,ze spatne mluvi. Ta logo vada s tim muze souviset. Ale treba si jednou vase holcucka sama rekne,uz neni tak mala,ze?Clovek si moc nevybere a blbci se budou posmivat za cokoliv. To ucho je dobre v tom,ze na prvni pohled neni videt,ze neni funkcni. To nefunkcni oko bohuzel poznat je. Ruzne ji ujizdi atd...

barulina
9. únor 2023

@kristyn86 no, jak říkám v jejím případě prostě nepremlouvali, nenutilo, nicméně sami by naslouchali nedoporucovali. s tou řeči je dcera srovnána, ono vlastně si toho skoro nikdo nevšimne, dělá pokroky a už to není tolik patrne, ale ona ještě k tomu m vitiligo 😁 má holt samé zvláštností😁 tak pro mě těch "vad" na kráse bylo asi už moc. To raději ať blbě píše 😁

kristyn86
9. únor 2023

@barulina Tak kdyz dela pokroky,tak je to super. Je videt,ze se ji venujete a ze ma dobrou peci. Ma teda nalozeno,holcina jedna. Ja to prave s tim okem u nas vidim jinak a fakt bych udelala cokoliv,aby na nej videla. A bojim se,jak se s tim vyrovna pozdeji. Je to proste videt.
Drzim palce,at se dari 😀

sjuuzii83
autor
9. únor 2023

@barulina nam naslouchatko taky nedoporucuji. Kdyz uz tak ten kochler 🤷🏽‍♀️
My uz to od zacatku mame taky divoky.. levostranna branicni kyla, nema levou ledvinu, ted to leve ucho. Posilaji nas jeste na neurologii.. uplne se desim co nam reknou tam 🫣
Hlavni je, ze Šima nic neresi a je vesele mimco 🥰

dyechampion
10. únor 2023

@sjuuzii83
@barulima nechat dite zit bez jednoho naslouchadla nebo korchl.? To teda fakt ne. Pokud vam doporucuji koach. tak to rozhodne vyzkouset! V nejhorsim se to sundavat da. Kdyby me nechali rodice bez naslouchatek tak nejsem tam kde jsem. Estetiku fakt nereste, psychika tam nebude pokud to bude mit od mala!

dyechampion
10. únor 2023

@sjuuzii83 Respeltive, pockala bych do 3 let, uvidite jak to bude zvladat, jak bude mluvit a pak se rozhodnete 🙂

barulina
10. únor 2023

@dyechampion hele, estetiku vážně řešit budu, vzhledem k vitiligo které na dosti výrazně a taky vzhledem k povaze dcery kdy se ráda libi. z čj má dvojky, na mluvě pracujeme a to že je hluchá jedbostranne ani nepozname. Kdyby si ona nestěžovala na bolestný kdy se ta hluchota našla vysloveně náhodou, ani to nevime. Takže prosím asi to nech individuálně na kazdem. Své dceři bych naslouchátkem ublizila

sjuuzii83
autor
13. únor 2023

@dyechampion nam rekli, ze je to na stalo 🤷🏽‍♀️ estetiku neresim, spis, zdali je to vubec nutny.. zatim sbiram informace od vas rodicu.. urco budeme resit dal i s dokrtory

foxietrixie
14. únor 2023

@sjuuzii83 Ahoj, nemám osobní zkušenost, ale chlapeček od kamarádky měl oboustrannou hluchotu a tedy kochleáry na obou stranách. První ouško dostal cca v roce a půl, druhé asi o 8 měsíců později. Co si pamatuju, tak říkala, že když měl jedno ucho, že se mu zhoršila motorika, když měl obě tak to zas bylo dobrý. Ale zas to byl jiný případ, šel z úplného ticha do světa zvuků. Nicméně, operace a vše kolem zvládal bravurně, "uši" nosil rád, jen když něco provedl, tak je zahazoval, aby nemusel poslouchta hubování :D

michajla1
7. lis 2023

@sjuuzii83 nám také nevyšlo jedno ouško, dcera momentálně 6 měsíců, v prosinci jdeme do Motola na ssep.