Hypotonie. Kdo si tím s dětmi prošel? Jak je na tom, když je už starší?

vladka2904
25. bře 2021

Zdravím, ráda bych se zeptala zda je tu někdo,kdo má dítě se svalovou hypotonii? Můj syn 9.měsíců mu zjistili před měsícem mírnou hypotonii. Neplazí se ani neleze. Pouze válí sudy. Zajímalo by mě třeba jestli tu je někdo,kdo si tím už prošel a jak je na tom dítě,když je už starší? Cvičení vojtovky a tak.. Nemám kolem sebe nikoho,kdo by si o tom se mnou popovídal a vyměnil třeba názory a rady 🙂

makovice88
25. bře 2021

@vladka2904 Nase mala byla take mirne hypotonicka. Na roce veku jeste nesedela a ani nelezla, jen se plazila. Nic jsme necvicili, jen podporovali (ruzne prekazky a tak). Lezt zacala na 13 mesicich, ten sam den si sedla. Na 17 mesicich zacala chodit. Ted ji je 22 mesicu, beha jak drak, leze po prolezackach...je trochu opatrnejsi, potrebuje jeste obcas drzet za ruku, ale o dost se zlepsila.

katebk
25. bře 2021

Také máme hypotonie, od 4m cvičíme Vojtu... V 6m se otočila na bříško ale pak se začala plazit až v 9m, lézt a sedět (hned dva dny po sobě) těsně před rokem, nyní máme 14m a chodí kolem nábytku a teď začala chodit sama s choditkem ale je vidět, že stabilitu ještě úplně neudrží, takže bych řekla, že ještě hned tak chození nebude. Předtím než začala lézt nám fyzio. změnila cvik ve Vojtě, cvičila jsem 4x denně + na míči a do necelých 14 dnů byl takový pokrok ☺️

calvac
25. bře 2021

@vladka2904 máme doma hypotonika, dodnes je takový zpomalený, vše mu trvá. Dlouho bojujeme s nocnikem. Cvičili jsme Bobatha, Vojtu nikdy. Do roka jen ležel nebo válel sudy. Po čtyřech lezl ve 13 měsících, seděl ve 14 a chodil v 17 a kousek. I zeď ve třech letech navštěvuje mě neurologa, nyní nám doporučili psychologa a logopeda. Umí jezdit na odrážedle, prolézačky téměř nezvládá sám, mluvit začal před třetím rokem života.

vladka2904
autor
25. bře 2021

@katebk - můžu se zeptat jaký cvik to byl? 🙂
A na míči jste cvičili bříško a boky?

barussska1
25. bře 2021

@vladka2904 ahoj, se synem me doktorka poslala k fyzio v 10 mesicich ‘pro jistotu’ a zjistili zw je hypotonicky a cvicili jsme vojtovu metodu ctvrt roku a vse krasne dohnal. Prvni krok udelal v 16 mesicich, plazil se od 12 mesicu. Bylo to narocny. Cvicili jsme 3x denne + podpora prekazky, mic atd... do te doby jsem vubec netusila ze neco muze byt spatne. Ale zpetne se divam, ze to zacalo driv. Motal rucickama a nozickama, plazil se jak ranenej vojak...

squezy
26. bře 2021

@vladka2904 Ja mela hypotonicka dvojcata, slabe brisko a krk. Od 5 měsíců jsme cvičili vojtovku. Když byli kluci pohybove pozadu oproti tabulkam, tak dostali třeba vždy měsíc na to, jestli si na to přijdou sami a když nepřišli, tak jsem je zvojtila a vždy do pár dní to dělali. Dostat se na 4 tedy trvalo, ale to je pro ty deti opravdu dost náročný. Jinak jsme cvicili hlavně tedy na posílení svalů. Jeden začal lézt po 12.mesici, druhy ve 13.mesici, začali chodit v 16.mesici. Jsou o měsíc dříve narození. Bylo to náročné, bylo to šílené, ale od lezeni jsme na rhb už docházet nemuseli. Nyni maji 2 roky a 1 měsíc a jsou to úplně normálně aktivní děti, fo běhají, jezdi na motorce apod. Jo a 3 mesici jsme chodili na hipoterapii (cvičení pomocí koně) a to taky pomohlo. Jezdili od 9 měsíců 1-2x tydne a tyden jsme byli na intenzivním pobytu (2x denne) a po tomto se oba dostali konečně na 4 a začali perovat na kolinkach. Když tak pisni sz, povim více detailu, kdyby te to zajimalo.

katebk
26. bře 2021

@vladka2904 byl to cvik, kdy dítě leží na bříšku, hlavu mu položíte na bok směrem od vás, ruku blíže k Vám dáte mimču podél těla a tu druhou mu natáhnete podél obličeje, tak aby byl loket napnutý, přilehnete jakoby lopatky a hlavu pro fix, a venkovní nožku pokrčite k bříšku. Lépe to asi nepopíšu 😅 ale nutno podotknout, že je to cvik na nezpevněné bříško. My vlastně máme střed těla celý "povolený". A na míči od nějakeho 10-11m jsme podporovali sed, dítě sedí na míči, a držíte jej v mírném rozkroku prvně za panavem, potom jen za kolena a děláte s ním kruhy na obě strany. Jinak dříve jsme také dělali na bříšku do stran. nebo také na bříšku pokrčite jednu nohu a nakláníte mimčo na opačnou stranu.

vladka2904
autor
27. bře 2021

@katebk jo,tak tenhle první cvik,co popisujete děláme taky,ale jen s tím rozdílem, že nožičky má natáhnuté. Cvičíme ho teď 3 den,co nás ho naučila rhb sestra. Na míči nám ukázala taky cvik,kdy sedím já na míči a syn přede mnou a držím ho na bokach a jdeme nejdříve na pravou a pak levou stranu.
Hypotonii má syn zřejmě skrz špatný porod. Rodila jsem ve 42tt a porod mi teda vyvolávali. Jenže už při porodu měl syn špatné ozvy a vyloženě mi ho tahaly ven. Když se konečně narodil,tak měl pupečník kolem krku a byl přidušený,ale zachvilku už plakal a pak si ho vzali na dvě hodiny na pozorování ani nakojit jsem ho nemohla. Naštěstí dýchal a byl v pořádku. Měl 4150gr a 52cm. Byl silný naštěstí. Ale od 3.mesice špatně pil ode mě mléko a málo přibíral,takže jsem ho musela začít dokrmovat a nakonec v 5.mesici jsem přestala kojit úplně. Do 6.mesice se vyvíjel normálně a pak teprve jsem začala pozorovat ,že asi není vše,jak by mělo být. Nemohl se zvedat na ručičkách. Nohama furt odmalička kopal strašně a opravdu rychle. Na 8mesicni kontrole jsem řekla doktorce,že se mi nezdá, protože 2vzprimeni nedělá a na rukách se nezvedne.Tak nás pro jistotu poslala na rhb s tím, že má podezření na hypotonii. A tam nám to potvrdili a od té doby vlastně chodíme cvičit. Nejdříve jsme cvičení na míči a válci a cvičení na bokach. Teď nam přidala cvik z té vojtovky jen jsme ho museli se sestrou poupravit,jelikož syn má neuvěřitelnou sílu v nohách a je těžko udržitelný.

katebk
27. bře 2021

@vladka2904 tak budu držet pěsti, aby Vám cvik zabral, cvičila jsem 4x denně 2 minuty na každou stranu ☺️
Jojo věřím tomu, že je to z toho, mně zase malá tlačila čelem a vůbec porod nepostupoval tak nakonec císař, ale taky věřím, že to bylo tím.
Máme to podobné, na ruce se dostala až teď v tom prosinci takže před tím prvním rokem, když jsem jí dávala na 4,furt je podlamovala. No upřímně to cvičení bylo vysilující, sílu jsem vkladala opravdu velkou protože malá také odporovala ale když tu nožku úplně pokrčite k bříšku a potom přitlacite kyčle k podložce, celkem se to dalo ☺️

vladka2904
autor
27. bře 2021

@katebk můžu se prosím ještě zeptat.. Stalo se vám třeba, že při tom cviku vám malá jen ležela a nic nedělala myslím jako,že na ten cvik nereagovala? Mně se to včera právě stalo a přitom byl vyspaný, takže únavou to být nemohlo 🙃

katebk
27. bře 2021

@vladka2904 jojo párkrát ano, ležela jak placka a vůbec nereagovala 😅🙊 proč to tak ale bylo teda netuším 😁

katebk
27. bře 2021

Možná bych zkusila pustit a zachviličku zkusit znovu, třeba se tělíčko tím aktivizuje

vladka2904
autor
28. bře 2021

@katebk moc děkuji. Jsem ráda, že někdo aspoň cvičí jako my a může mi poradit 😊

koderly
28. bře 2021

@vladka2904 syn byl hypotonni...Nejvice nam pomohla hipoterapie! zacal po ni lezt (ve 14 mes!) a pak si casem stoupal a obchazel nabytek...chodit samostatne zacal az ve 20mes😅 dnes je mu 6 let a vse krasne dohnal za ta leta👏 Vojtovku jsem nezvladala, pral se se mnou😓 Opravdu doporucuji koniky, chodili jsme do Bohnic.

kesinka89
18. dub 2021

@vladka2904 Ahojky, já sama jsem měla centrální hypotonický syndrom, možná ještě mám, nevím 😀 dozvěděla jsem se to asi ve 20, když jsem hledala maturitní vyzo, mamka se mnou byla v nějakém dětském centru v Třinci nebo Českém Těšíně. Taky se mnou cvičila Vojtovku a nějak v roce a čtvrt jsem začala lozit a v roce a půl chodit 😀 když se nad tím zamyslím, je fakt že třeba v tanečních jsem kolikrát neudržela rovnováhu při otočkách a různých figurách. Jinak si přijdu celkem normální, mám i VŠ a zdravé půlroční miminko 😀

vladka2904
autor
23. dub 2021

@kesinka89
Ahoj 🙂
Těší mě, že se ozval někdo,kdo si tím prošel 🙂
V tělocviku jsi nikdy nebyla nijak omezená? Gratuluji k mimču a děkuji za odpověď 🙂

kesinka89
23. dub 2021

@vladka2904 nene nebyla jsem omezená v tělocviku, i když jsem měla fobií z vymyku, hvězdy, kotrmelce dozadu a tak 😀 některé věci mi šly dokonce líp než ostatním, třeba šplh a skok přes kozu 😂na střední jsem byla poslední rok omluvena od doktorky z TV, ale protože mě to nebavilo a vždycky mě někdo trefil balónem do hlavy nebo někam 🙄😂😂a moc děkuji, tobě samozřejmě taky 😊