Fixní rovnátka. Máte zkušenost u 8letého dítěte?

sekerecka
19. bře 2021

Má někdo zkušenost s fixními rovnátky u 8letého dítěte? Synovi včera nasadila doktorka kroužky a zatim bude srovnávat zkřížený skus. Má přes šestky úhlopříčně pres zuby zvrchu dolů takovou gumičku. Ta je zaháknutá na háčcích, které ho ale tlačí do pusy nebo naopak do jazyka. Nejvíc mu to vadí při jídle, kdy nemůže ani polykat. Chtěla jsem se zeptat, jestli s tím nemá někdo zkušenost, jestli to to za pár dní přejde nebo jak. Dostal sice takový vosk na ty zámečky, ale jednak mu to tam moc nedrží a jedna při jídle se to nedá vůbec použít. Přece nebude jíst pořád kašovitou stravu, u které se stejně trápí. Prosím o nějaké vaše zkušenosti a rady. Děkuji.

micheller
19. bře 2021

Dobrý den, mohu jen poradit, že gumičky se dají na jídlo a čištění zubů sundat a pak zase nasadit ( nebo pokud prasknou či se zašpiní od jídla, tak vyměnit za nové) . S nimi se jíst ani nemá - chytá se na ně jídlo a jak říkáte, nejde moc polykat. Gumičky fungují jako elastické tahy - to znamená že posunou zuby rychleji a přesněji tak, aby se ,,správně zakously", zároveň mu vedou čelist, aby začal sám správně kousat, pokud má nyní zkřížený zkus. Z vlastní zkušenosti vím, jak jsou rovnátka v puse z počátku protivná a že vosk moc nedrží a podobně, je potřeba se ale obrnit trpělivostí a za čas se vše srovná 🙂. Syn si na rovnátka zvykne, u každého to trvá různě dlouho, ale po pár měsících už ani nebude vědět, že má v puse něco navíc. Pokud by však něco píchalo nebo dráždilo nebo otékala dáseň, je lepší zavolat ortodontistce a domluvit se na opravě. Nejdůležitější teď je se pověnovat hygieně, která je s rovnátky náročnější, ale dá se zvládnout a i ta se po čase zrychlí a zjednoduší 🙂

hanka_12345
19. bře 2021

tak ja si pamatuju, kdyz jsem mela rovnatka ja, tak ten vosk mi perfektne pomahal, vzdy to chtelo ale fakt hodne nahrat a pak se s tim dobre pracovalo.... taky me to fest tlacilo, ten vosk zmirniůll mista kery me otravovali ale ze by to odeznelo si nepamatuju...nebo vis jak-ze by se to najednou ten problem "ztratil"... zuby me dycky bolely tak tri dny po utazeni dratu a to jsem nemohla nic jist, po zbytek doby to bylo ok a jedla jsem vse...nez byla zase kontrola a dalsi utahnuti ☹

ileni
19. bře 2021

@sekerecka měla jsem to taky tak. Do 14 dnů si zvykne, bude to pak jen více táhnout, když si dá novou gumicku... první týden jsem měla rozedrenou pusu do krve. Potom ok...

ekou
19. bře 2021

@sekerecka gumicka by nemela tlacit do pusy. Pokud v te oblasti je odrene misto, sla bych radeji na kontrolu

zuzkasim
19. bře 2021

Úplně jsem nepochopila, jak to tam tvůj syn má, ale můj má jinou vadu (takže ty přípravné dráty měl možná úplně jinak), každopádně ze začátku to bylo dost nepříjemné. Bolelo, tlačilo... za pár dnů si pusa zvykla. Jednou mu zubařka drátky neohnula dostatečně a to ho trápilo tak, že mu to rozdíralo dásně, vosk pomohl jen na chvilku, zavolala jsem, že ho to dře, mohl hned přijít (a čekat, než obslouží objednané pacienty a udělá se jim tam skulinka), ale na počkání mu to spravili. Od té doby relativně dobré. Teď dostal nákusný třmen, který mu brání v tom, aby zuby skousl na sebe, takže první dny nechápal, jak s tím má jíst, no zvykl si i na to... Krom tvrdé zeleniny a ovoce jí vše. Počkala bych přes víkend, pokud si nezvykne a nezlepší se to, v pondělí bych zavolala a snad zubařka najde nějaké jiné řešení.

sekerecka
autor
20. bře 2021

@zuzkasim takovou gumicku, ktera mu zuby pretahne do spravne polohy. Jako ta gumicka mu ani tak nevadi. Max. kdyz dame novou, tak ho to trochu tahne. Doktorka ani nerikala, ze by ji mel na jidlo sundavat. Jde spis o ty hacky a zamecky. Ten nahore ho picha do jazyka, hlavne tedy pri jidle a naopak na druhe strane ma rozedrene skrane. Tak snad se to brzy srovna, protoze jsme kvuli tomu museli vysadit i lecbu co ma kvuli alergii, jak je to takove blbe no 😔

micheller
Odpověď byla odstraněná
Zobraz