Zdravá strava. Jak jste se nakoply?

ilema
23. kvě 2020

Ahoj holky, jdu si tak nějak postěžovat sama na sebe a optat se na vaše zkušenosti 😉 Ve zkratce, potřebuji zhubnout tak pět kilo možná šest 😁 mám sedmimesicni miminko a kojím. Ráda bych u nás doma zavedla trochu jiné stravovací návyky, ale nejspíš na to budu sama. Starší dítko je jak za groš kudla a od malinka nežravec, takže jsem ráda, když sni aspoň něco. Můj drahý muž pracuje manuálně, takže se potřebuje "pořádně" najíst a na moje výstřelky zdravé stravy nereaguje úplně příznivě. A já? Jsem děsná, mám silně vyvinutou slabou vůli 😃 ráda vařím, peču a samozřejmě i jím. Nejsem vyloženě tlustá, jen bych potřebovala shodit poporodní kila navíc, abych se vlezla do svého oblečení, které teď na mě trocha praská ve švech. Ale fakt vyloženě trpím, když dvěma stravnikum predhodim bábovku a jen na ně koukám 😁 nakonec stejně neodolám. Jak jste se nakoply? Navíc teda to starší školou povinné opravdu hodně zkouší moje nervy a já se u domácí výuky uklidňuji jídlem. Moje krásné plány, jak budu po obědě jezdit na dlouhé procházky vzaly za své, protože se ještě učí to starší a pak už se to míjí se spánkem mimča. Upřímně nechce se mi vařit dvě různá jídla a ještě příkrm pro malého. Snažím se o nějaké light verze, ale zatím se to míjí účinkem. Tak jak jste po porodu hubly vy, sem s radami 🤗

veruuu_kubesovic
23. kvě 2020

@ilema a co kdyby sis jednoduše pro sebe vařila zdravější verzi a doma ostatním prostě na co jsou zvyklí? pokud potřebuješ shodit ty pár kilo tak bych to řešila jen u sebe, přece s tebou ostatní hubnout nemusí...

blondynka400
23. kvě 2020

@ilema za mne je nelepší dělat stejný základ jídla, ale sobě maličko část odlehčit, udělat si jinou přílohu a tak. Já třeba někdy dělám 3 verze jídla, pro mne, pro děti a pro manžela. A neřekla bych, že mi to bere nějak moc čas.
Navíc i zdravé jídlo může jíst manžel, je otázka, co mu chceš připravit a vždy se to dá něčím "vylepšit" pro něj.
A bábovka a další pečené věci, zkus špaldovku, méně cukru, vše se dá a pak není problém, aby sis kousek vzala.

jjasmina
23. kvě 2020

@veruuu_kubesovic přesně tak

ilema
autor
23. kvě 2020

@blondynka400 já se o to vcelku snažím, teď jsem dělala na oslavu narozenin dědy svíčkovou sobě bez smetany, dělám třeba kuře (místo tučné kachny) zelí, celozrnný knedlík, bramboráky z květáku pečené v troubě a je toho asi hodně, co už teď vařím trochu jinak. Část mouky běžně nahrazuji spaldovou nebo alespoň celozrnnou pšeničnou, peču kváskový chleba doma a v mnoha receptech pečení redukuju cukr na minimum, ale chtělo by to asi víc u mě samozřejmě. Já bych byla hrozně ráda, kdybych je doma naučila jist bulgur, kuskus, žitný chléb... Ale to bych asi chtěla už moc 😁 muž tvrdí, že chleba musí být nadychany a co je zelené, je podezřelé 🙈😀 musím se holt nějak nakopnout... Nebudu se na to vymlouvat, ale hraje v tom roli ta věčná únava z probdelych nocí, kdy se snažím dohnat energii ze špatných zdrojů 🙄

lenkajan
23. kvě 2020

Já jsem začala běhat a poporodní kila byla během tří měsíců pryč. Stravu jsem moc neměnila, jen jsem zařadila více ovoce a zeleniny😉

blondynka400
23. kvě 2020

@ilema tak ono na bulguru a kuskusu není vlastně nic moc zdravého 😀 Spíš je to móda.... Dle toho co píšeš to vypadá, že první krok jsi udělala. Ale ono i když je to "zdravé" a sníš toho hodně, na hubnutí to úplně není. A k tomu to občas svádí, je to ze špaldové mouky, tak můžu. Ale pořád je to mouka.... Celozrnná mouka má naopak ještě více energie, ač se tráví delší dobu....
A chlap a zelené, to je klasika 😀 Ale i to se dá, když to dobře naservíruješ.... Toto už máme za sebou 😀
Zkus napsat jídelníček, co za ten den sníš..
Jinak já u obou těhotenství nabrala hodně (ač jsem nikdy nejedla za dva a hodně jsem se hýbala), v porodnici vlastně nenechala nic, u prvního dítěte to bylo v pohodě, to jsem běhen pár měsíců šla ještě do mínusu, ale u druhého mne to stálo docela dost práce.....

ilema
autor
23. kvě 2020

@blondynka400 já už jsem taky celkem stará 😁 prý to jde hůř, ale nevím, chtěla bych si to nějak líp přenastavit v hlavě a nezávidět chlapovi i bůček 😃 (ačkoli vlastně strašně nerada tučný a mastný maso, jenom to vidím a je mi špatně), jenom proto že já bych ho jist neměla. Nejhorší je, že vím, kde mám největší mezery (nepravidelnost a hřešení sladkým) a nemůžu se přinutit ke změně, už jsem si i před ledničku postavila váhu 😂 ale muž mi ji odnesl zpátky do koupelny, prý jsem praštěná vratama od stodoly 😁 jinak moc děkuji, pomáhá mi, si o tom takhle povídat a dávat si jedna a jedna dohromady.

martiniquest
23. kvě 2020

@ilema Znas nizkosacharidove stravovani? Muzes varit bezna jidla (nektera trochu upravena) a jen si zamenis sacharidovou prilohu za zeleninu. Pecivo si snadno udelas podle low carb receptu. Na me to funguje skvele. Jak zacne dcera jist prikrmy, jdu do toho zase. Zatim jen cvicim. Rekla jsem si, ze povalim denne 10 min. Cvicim podle kanalu Mrandmrsmuscles na YT a hodne me to bavi. Cvicim uz mesic 🙂 vynechala jsem jen jeden den a mam ze sebe o moc lepsi pocit. 10 min si fakt najde kazdy a kdo ne, keca (ve vymluvach jsem mistr a presto si 10 min denne najdu i se dvema detmi 5 mesicu po porodu)

blondynka400
23. kvě 2020

@ilema co je u tebe stará? 😀 😀 Jo věk je to v tomto svině, co fungovalo před 10 lety, už nefunguje..... Ale na to bych se nevymlouvala.
Tak bůček jsem nikdy nezáviděla 😀 I když u nás je to teď spíš naopak.....
No vidíš, že víš, kde jsou tvoje mezery 😀 Sladké je prostě blbě a můžeš nahrazovat kachnu kuřetem (ač ani to není s kůží značka ideál).
A váhu bych tedy nechala. Já jí mám v koupelně,ale bez ní ani ránu. Nebýt pravidelného vážení, nejsem tam kde jsem. A ty keci, že se nemá vážit každý den neberu, naopak, za mne je to super a jediná cesta ke stále váze, alespoň pro mne 🙂

marketanova
23. kvě 2020

Dobrý večer, myslíte, že jen zdravá strava pomůže v rámci otěhotnění? Mám celkem velký strach, nejde nám to s partnerem, co myslíte na darování vajíček?

lolam10
24. kvě 2020

A co pridat sport?

drep
24. kvě 2020

Začít sportovat. Mně cvičení doma nebaví, takže s youtube kanály neporadím, ale dle kondice běh nebo indiánský běh nebo rychlá chůze jsou zadarmo a efektivní.
Je prima nahradit méně zdravé suroviny těmi zdravějšími, ale mouky má furt stejně kalorií a plátek bábovky je plátek bábovky, i když je z celozrnné. Kuskus a bulgur jsou furt z pšenice, takže mají stejně kalorií jako těstoviny. Pokud nejsi disciplinovaná, může být fajn si psát jídelníček, člověk pak ty hříchy fakt vidí, ale musíš být férová a zapsat tam i tři lžíce ochutnání guláše a pět oříšku a dojedený příkrm po dceři. Ona je to opravdu celkem stupidní matematika a výdej kalorií musí převýšit příjem.

sasbu
24. kvě 2020

Doručuji vyměnit sladké za kvalitní jídlo, pak na to ani nebudeš mít chuť. Třeba za vysokoprocentní čokoládu, sýry a ořechy. 80% je strava, 20% pohyb. Vynachala bych přílohy a nahradila zeleninou. Ideálně ke každému jídlu zeleninu. Musíš začít u sebe a že to děláš pro sebe. Taky nemám pevnou vůli, tak ať se daří. Zapisuj si jídla do kalorických tabulek, tam uvidíš zda jíš správně.

hanih
24. kvě 2020

Taky ted resim par kil navic a moje zkusenost je, ze fakt hodne dela pohyb. Stravujeme se doma celkem zdrave, hlavne proto, ze mame v rodine dedicne dispozice k vyssimu cholesterolu a obe dcery (2 a 4 roky) ho maji na horni hranici nebo i kousek nad. Manzel ji vetsinou to co my (nebo treba mirne upravene), obcas mu udelam neco na prani. Ted uz ani moc neremca 😂 Co se pohybu tyka, snazim se obden cvicit podle FITFAB. Dokud dcera chodila do skolky, nachodila jsem pres 4 km denne ( pocitam jen cesty do skolly a ze skolky, prochazky jsem nikdy nemerila) a ted je sakra znat, ze nam tyhle cesty vypadly, pac fakt zacala jit vaha nahoru. Takze jsem zaradila zas vic pohybu (cviceni, prochazky) a hodne omezuju moje dva stravovaci hrichy - susenky a sladke caje (susenek jsem se uz zbavila uplne, slazeni caju postupne omezuju, ale dostala jsem se uz na polovinu). Aktualne mlsam orisky a ovoce 😊 Jo a jeste se mi osvedcilo jidli, ktere ji manzel a ja ne, ale laka me, davat nekam, kam moc nechodim. Takze treba susenky ma muz v schovane tak, abych je nemela na ocich a pokud mozno na ne behem dne nenarazila... Pokud nemuzes odolat, kdyz treba manzel a dite jedi babovku, tak jim ji dej a jdi si treba povesit pradlo. Ty si dej neco zdraveho bud predtim nebo potom. Je to ale tezke, ja vim. Drzim palce!

ilema
autor
24. kvě 2020

@hanih dekuju za podporu, je to teď děs běs, když mám školačku doma a půl dne strávíme učením, sama ještě nemůže, do toho vařit, uklízet a než se otočím je pomalu večer. Vím, že kdo chce hledá způsoby, ale mám naprosto neodložitelné mimino, takže ho mám neustále na rukou a teď když už drží hlavičku se snažím na podložce cvičit aspoň s ním, ale mu se to moc nelíbí. Už aby byl konec školního roku. Než zůstala dcera doma, tak jsem po obědě vyrazila na brusle s kočárkem a bylo to super, jenomže teď se k tomu nemůžu dostat a já vlastně těch pět kilo přibrala během té karantény, co jsem se přestala tolik hýbat a stres začala zajidat sladkým🤦‍♀️ Někdo to asi zvládá levou zadní, ale já jsem fakt vystresovaná, když neustále nosím miminko byť v šátku a to půl dne prořve, do toho učím dost svehlavou dceru, vařím, venčím dva staré psy, takže vícekrát denně než je běžné, obstarávám běžný úklid, zahrada teď vypadá úplně katastroficky 😁 ale máš pravdu, hlavně se musím zbavit toho sladkého...

hanih
24. kvě 2020

@ilema Uplne te chapu, mam podobne povinnosti, akorat starsi dcera chodi teprve do skolky, tak se nemusime ucit, i kdyz nejake ukoly nam chodi, ale to neni moc narocne... A mladsi na me taky celkem visi, ale kdyz cvicim, cvici se mnou a bavi ji to (kdyz cvicim vleze, sedi mi na brise a to je prej nejvetsi legrace). Jinak taky domacnost, zahrada, deti... o zvirectvo se nastesti stara manzel, ktery ted pracuje z domova. A stres zajidam oriskama 😂

drahmi
24. kvě 2020

Nečetla jsem všechny komentáře, tak se třeba budu opakovat. Měla jsem dvě děti dost blízko u sebe. Ještě jsem nestačila shodit kila po jedné a už jsem byla "zase v tom". A po druhé mi zase něco zůstalo. Snažila jsem se jíst zdraveji (manžel nebrbla a nějaké návyky si dokonce převzal) a dolů ani gram. Před Vánoci jsem se rozhodla, že přestanu žrát sladký (moje slabina) a tak 2-3x týdne jsem chodila běhat - nikdy jsem nebyla žádný běžec, ale musím říct, že mi to moc pomohlo i po psychické stránce. A když byla velká zima, cvičila jsem alespoň 30min doma. No a za 3 měsíce jsem shodila 6kg. Teď jsem zase těhotná, takže mě to zhruba za rok čeká znova :D držím palce 🍀

loylii
Autor odpověď smazal
Zobraz
loylii
24. kvě 2020

@ilema na FB skupina, kde se podporuje 150tis lidi. Všichni se mnou zhubli po telefonu. Jidlo je skvele, pestré a účinné. Low carb. Nizkosacharidove stravovani. Princip je 3x denně výživné jidlo. Nejsou chutě.

nat
24. kvě 2020

@ilema Uprimne,pokud se ro neprepne v hlave a nebudete opravdu chtit tak to roste nepujde i kdyby jse se na hlavu stavela 🙂Jsme 5 tic lena rodina a proste jsem se rozhodla ze s vahou neco udelam.Nerikam,zacatky byly tezke ale musela jsem se naucit varit extra pro mne a pro rodinu a je to pak jen o vuli a podarilo se 🙂 Pote uz az se tomu budete venovat delsi dobu zjistite co a jak a upravite i jidlo ktere varote normalne pro rodinu 🙂

lv
24. kvě 2020

Bulgur je pšenice a kus kus drobná těstovina, takže o tom to není, přidej zeleninu, hodně zeleniny, minimalizuj sladké

petulejan
25. kvě 2020

Jak se nakopla,když jsem šla kolem knihkupectví a uviděla jsem plán od Brichace Toma. To jsem sice vydržela jen tři týdny,ale kila šla dolů. Pak jsem to různě kombinovala a mám dole 10 kg. Bohužel u mě převládá chuť na sladké a to vaření mě taky dost vycerpava. Hlavně mě to nebaví. Pro chlapa,pro sebe,pro malou. Takže teď váha stojí. Jen rozdíl,já chci dolů aspoň ještě dvacet kilo 🙈 základ je jist aspoň pětkrát denně. A malé porce. Ale co se týká toho plánu,ten by ti zabrat mohl. Jsou tam i jídla na dva dny,hodně zeleniny a kila jdou z kraje dolů,jen se pak musíš držet.

ellisza
25. kvě 2020

@ilema Já se snažím, vše co vařím a peču dělat z kvalitních zdravých surovin, to je základ. Takže si klidně i ten koláč k odpolední svačině dám, protože vím, že jsem to třeba sladila jen banánem a medem. Jen si prostě dám jen jeden kousek a k tomu třeba tvaroh. Přítel si dá 4 kousky a jsme v cajku 🙂 Mně se osvědčilo jíst 70/30. Takže z těch 30 % si ráda dopřeju i prasárny. Většinou to jsou o víkendu různé burgery či alkohol.
Nicméně mě zdravé jídlo hrozně baví. A co mi nejvíce pomohlo, je Instagram. Začala jsem sledovat profily se zdravými recepty, různé fitnessky apod. Je to inspirující a najednou zjistíš, že zdravé jídlo může být sakra dobré. I sladkosti. A že jde ruku v ruce s pohybem. Jakmile na sobě začneš vidět první výsledky poté, co začneš cvičit (doproučuju se fotit), je to ten nejlepší motivátor.

pospis
26. kvě 2020

@ilema tak zrovna smetana není to nejhorší zlo, mnohem horší je mouka na zahusteni ať už zeli nebo svickove, celozrnna mouka, bulgur kuskus.... To bych zrovna vyřadila. Zeli se dá zahustit jablkem (cervene) nebo cibuli, cuketou, svickova krásně zhoustne zeleninou nebo tou smetanou... vařím základ pro všechny přílohy si dělám jiné.

te_reza
26. kvě 2020

Já na zelený taky nejsem. Jím vše, jenom menší porce a když se hecnu, nežeru večer a sladkosti a váha dolů jde. Jen mám problém to vydržet dýl než tři týdny 😀

marketanova
31. led 2021

Je dobré začít s něčím co člověku chutná, dělat dlouhé procházky a třeba si domů koupit nějaký cvičební stroj..

sisi87_87
31. led 2021

@petulejan taky jsem narazila na Břicháče a s přítelem začínáme 4. týden plánu a kila i cm jdou dolů 😉 je to fajn na navyknout si na pravidelné jídlo a změnit životní styl 💪