Dieta a redukce váhy. Komu se podařilo zhudbnou především jídlem?

7. únor 2024

Ahoj holky, je tu prosím někdo komu se podařilo zhubnout především jídlem?? Jak vám to šlo? Po jaké době jste přestaly mít hlad či chuť?? Co vám pomáhalo?? Nějaké nápady....
Jsem tři měsíce po císaři, kojím a podle Dr ještě nemůžu cvičit. Mám problém s jizvou. Chodím každý den dlouhé procházky ale stejně to nikam vede a ano přežírala jsem se, uznávám. Váha ukázala 87kg (těhotenství jsem začala na 83 a při porodu měla 92) jenže se fakt necítím dobře ve svým těle 😐 a dokonce jsem začala odmítat i manžela, protože se prostě stydím. Nic mi nejde. Jsem zadýchaná atd. Takže jsem si řrkla dost... Přestanu žrát... Tím nemyslím že nebudu jíst ale že nebudu jíst kraviny .. celý týden jsem omezovala sladké, slané, pečivo, sladké nápoje, přílohy. A hned mám o 2kg min jenže vím že to není tuk ale voda atd. Začala jsem jíst hodně zeleninu a maso, dost piju. Hladem nestrpím... Snažím se dodržovat pravidelne jídlo i svačiny.... Jenže pořád se mi v hlavě honí myšlenka... Jak bych si dala něco sladkého 😂. V televizi běží reklama na sušenky a já jsme jak v tranzu a představuju si tu chuť, to jak moc bych si jí užila 😂. Opakuji ale že hlad nemám. V létě nás čeká dovolená s dětmi a já bych se aspoň ráda cítila jako člověk, který nemusí všechno maskovat dlouhým a vytahanym tričkem 😭. S váhou jsem bojovala vždy. Před pár lety ještě před dětmi se mi podařilo z 87kg zhubnout na 65... Jenže jsme hodně sportovala. Ale teď mi to jde prostě hůř.

te_reza
7. únor 2024

Přepnout v hlavě. Já se taky neumím vzdát sladkého.

squezy
7. únor 2024

Pokaždé, když mas chut na sladké,tak to znamená, že si během dne dostatečně nejedla. Tvoje telo nedostalo to,co melo (sacharidy,bilkoviny,tuky),proto te honi mlsna. Nevzdavej se vseho,na snidani si dej třeba celozrnné pečivo,ale opravdu celozrnné,ne jen obarvene jako jsou kaiserky. Behem odpoledne můžeš ovoce,to je přece taky sladké a nahrazuje ti ty laskominy. Když bys odpo mela fakt chut,dej si jablko,ale jak říkám,pokud mas chut na sladké,tak pravděpodobně mas malo bilkovin nebo si nejedla prostě vyvazene.

zanett
7. únor 2024

Pokud mas chut na sladke, zrejme mas ve strave malo bilkovin, jak zde bylo receno, navysila bych konzumaci masa a hlavne proboha nenahrazuj sladkosti ovocem, ten tzv 'zdravy' cukr, ktery ovoce obsahije, neni zdravy a jen napomaha tomu, ze pribiras (vsimni si, ze clovek nejvic pribere po sacharidech - proto jsi zhubla, kdyz jsi prijem sacharidu snizila) a ovoce je samy sacharid ( a ne, nezachrani te, ze jsou v ovoci vitaminy, to nema s vahou nic spolecneho). Ja jsem celozivotne stihla (jim hodne bilkovin, malo sacharidu a mj. zadne ovoce), ale zase mam rada prirozeny pohyb a necvicit bych nedokazala. A nezapomen na protahovani, protazene svalstvo te dela opticky stihlejsi nez kdyz je nekdo neohebny a 'zasekly' kvuli tomu, ze ma zkracene svaly😉

pilzzee
7. únor 2024

@squezy Toto je blbost. Tady ty rady jako "mate chut na sladke, dejte si mrkev", to je pekna kravina 😀 Ja osobne jsem mela obdobi, kdy jsem mela takovy zravky, ze jsem jedla asi 2800kcal denne, hafo bilkovin, hafo zeleniny, hafo vlakniny, a stejne jsem neustale myslela na jidlo. Doporucila bych zapisovat si jidlo do kalorickych tabulek a dbat hlavne na ty bilkoviny, a pokud mas velky apetit, tak zkusit prerusovany pust, napr jist jen mezi 12:00 a 20:00. Me toto treba pomahalo mit to jidlo mimo toto okno proste "zakazany".

nat
7. únor 2024

Jen jidlem jsem shodila 26 kg za 9 mesicu,zacala jsem behat az potom,kdy se vaha proste zastavila na 3 mesice a ani deko dole....Proste si to chce urovnat v hlave vse si v klidu v sobe probrat prehodnotit a opravdu si ric t,ze zhubnout je to,co opravdu chcete 🙂

krisstina93
7. únor 2024

A jis dost? Na sladké má tělo chuť, když mas hlad, když nemáš treba dost bílkovin. Muze to dělat kojení, někomu kojením jde váha dolu sama a někomu se pri tom nepustí ani gram, tělo si drží všechno do zásoby.

barulina
7. únor 2024

Od začátku ledna jedu přerušovaný pust. Mám 7kg dole. Jedu 16/8, teď si ale budu prodlužovat. Zároveň si light hlídám kalorické tabulky. Vzhledem k tomu, že nejsem snidanova, tak mi to v mém nastavení potíže nedělá. Snad nejhorší pro mě je odolat dobrotam večer, ale už mám i vuli

hvezdicka09
7. únor 2024

Poradím ti aplikaci kaloricke tabulky, ja mam za měsíc dole 5 kg. Predtim jsem se hlídala v jídle tak nějak podle pocitu a cvičila jak otekla a ani gram dole. Do te apky si zapisuju co jim a ono mi to vypočítává jestli je to dost nebo málo, i jestli mam dost bílkovin atd..zkus na to mrknout.

hvezdicka09
7. únor 2024

Ještě dodam ze jim i čokoládu, můj oblíbeny pudink atd, ale proste se musím vejít do těch kalorií co mam na den.

miryp
7. únor 2024

Hubnutí je o kalorickém deficitu, tedy tvůj kalorický příjem musí být nižší než tvůj výdej. A toho dosáhneš i ve chvíli, kdy budeš ležet celé dny jen v posteli bez jediného pohybu. Sama jsem začala hubnout v lednu a hned druhý týden mě skolil bacil a stále ještě nejsem fit. V lednu jsem 3 týdny vysloveně proležela a jen díky hlídání kalorického deficitu jsem zhubla 3 kg za měsíc. Abych měla přehled o kalorickém příjmu, začala jsem ve druhé polovině ledna používat již výše zmíněné kalorické tabulky.
Jaký smysl vidíš v tom, že vynecháš pečivo a přílohy? Tvé tělo potřebuje i komplexní sacharidy k tomu, aby mělo vše, co potřebuje. Navíc umíš si představit, že se bez pečiva a příloh budeš stravovat do konce života? Je třeba si to přepnout v hlavě - ty nedržíš dietu, ale měníš styl stravování, u kterého pak vydržíš do konce života. Já si to tedy bez příloh a sem tam nějakého pečiva představit doživotně neumím.
Já třeba dnes měla k snídani po dlouhé době vegan croissant, k obědu budu mít bramborovo-pohankové nočky a k večeři plněnou tortillu, dokonce tam mám i kousek kvalitní čokolády a makra mám vyvážená a jsem v deficitu potřebném pro hubnutí. Nejsem nervózní, nemám chutě na sladké, nemám potřebu dělat nájezdy na lednici a v těch 4hodinových oknech mezi jídly se jídlem vůbec nemusím zabývat, protože mi nic nechybí.
Fakt doporučuji alespoň pár dní používat ty kalorické tabulky, abys získala představu, jak na tom tvůj současný jídelníček je...

snahnah
7. únor 2024

Jseš 3 měsíce po břišní operaci, kojíš miminko a nejíš sladké? Jseš sebevrah 🤣 Nestresuj se, máš náročné období.
Po operaci můžeš být i půl roku nafouklá. Kvůli kojení bych byla s nějakým kalorickým deficitem hodně opatrná. Dostatek spánku máš? Ten je taky docela zásadní 😉

hvezdicka09
7. únor 2024

@snahnah ja taky plne kojim. V kalorickych tabulkách s tím počítám. Přesto hubnu.

zanett
7. únor 2024

@miryp tak zase s tema sacharidama nedelej kovbojku (viz.'... Navíc umíš si představit, že se bez pečiva a příloh budeš stravovat do konce života? Je třeba si to přepnout v hlavě - ty nedržíš dietu, ale měníš styl stravování, u kterého pak vydržíš do konce života. Já si to tedy bez příloh a sem tam nějakého pečiva představit doživotně neumím) - ja pecivo nejim vubec, prilohy malo, kladu duraz na bilkoviny a jedu takhle uz roky. To, ze ty si bez priloh neumis predstavit zivot neznamena, ze to tak maji vsichni. Zamyslela bych se, zda ty prilohy nebyly duvodem k tomu, ze ses v lednu rozhodla hubnout? Treba ne, ale ja sacharidy omezuji dlouhodobe a problemy s vahou nemam. Sacharidy se precenuji, mas-li zajem a jestli umis anglicky, tak profesor Bart Kay ma na Youtube milion videii o tom, kde jasne mluvi o tom, ze se sacharidy precenuji...takove to; 'Telo sacharidy potrebuje, tak je musime jist v kazdem jidle' je naprosta blbost.

hanzbl00
7. únor 2024

@hvezdicka09 přesně taky doporucuju kalorické tabulky. Zhubla sem před 3 rokama 10kg a to sem nebyla nějak extrémně tlustá. Teď sem si je stahla znovu,protože sem asi 5kg zase nabrala a přece jenom blíží se leto😅
Takže fakt doporucuju stáhnout a fakt zapisovat. Plus nějaký ten pohyb a půjde to samo a rychle dolů. A hodně pít

miryp
7. únor 2024

@zanett nějak nechápu, co z toho, co píšu, v tobě vyvolává pocit, že čteš kovbojku. Nebo to stavíš pouze na našem rozdílném názoru, zda tělo potřebuje či nepotřebuje komplexní sacharidy pro své správné fungování? Za mě prostě potřebuje, ty máš názor jiný, takže v tomto se neshodneme, ale neoznačovala bych to za kovbojku...
Pokud si přečteš můj příspěvek ještě jednou, tak jediné faktické doporučení z mé strany je používání kalorických tabulek a přepnutí hlavy z režimu diety do režimu změny životního stylu. V ostatním jde o otázky k zamyšlení, zakončené tím, jak to mám já osobně, nikoliv jak to má mít autorka.
Jinak sacharidy opravdu za mými současnými problémy s váhou nestojí. Kila navíc jsou nežádoucími účinky onemocnění ve spojení s podvýživou těla.

zanett
7. únor 2024

@miryp Slo mi o to, jak jsi zakladatelce rikala, ze kdyby (kdyby!) se vzdala sacharidu, ze to celozivotne neda, protoze ty si to bez nich neumis predstavit. Ja to klidne celozivotne dam a ve svem okoli rozhodne nejsem jedina. Zakladatelka by mohla (ale nemusela) byt jednou z nas.

miryp
7. únor 2024

@zanett a to sis vybájila kde? Nic takového tam nepíšu.

zanett
7. únor 2024

@miryp Jezismarjaa, napsala jsem to jako citaci v mem prispevku. Ale nemam chut to dal rozebirat, tyhle zabomysi valky na Konovi, to je ubijejici.

gdpr
7. únor 2024

Jedine co pomôže je obmedziť kalórie co sa tyka cvičenia keď nemôžeš tak necvič ale chodiť predpokladám, že môžeš tak prechadzky s kočíkom každý deň aspoň hodinku sa tiež ráta... Hlad a chuť na sladké nie je spravidla po bielkovinach a to je asi všetko ak by si mala veľký pocit hladu cez deň tak si daj viac malých porcií nech telo má pocit ze veľa ješ a zamestnaj nejak hlavu - čítaním, upratovaním, prechádzkami samozrejme starostlivosťou o dieťa pre mňa vždy byť doma je najhoršie v tom, ze dost skoro sa začnem nudiť a potom myslím len na jedlo 🙈

hasara33
7. únor 2024

Zhubla jsem 30 kg jen jídlem (viz. foto)😉 můj pohyb byly akorát procházky a běžná práce kolem dítěte a domácnosti 🙂 také se přikláním k tomu, aby sis stáhla kalorické tabulky a vše poctivě vážila a zapisovala, pro úspěšné hubnutí musíš být v kalorickém deficitu, ale nesmíš se dostat pod svůj bazální metabolismus, takže doporučuji buď alespoň orientačně kalkulačku bazálního metabolismu od Michaela Tótha nebo ideálně zajít si někam na vážení na inbody nebo tanitě váze, kde zjistíš složení těla plus bazální metabolismus, který si pak nastavíš v tabulkách 😉 jestli při současném jídelníčku máš neustálé chutě na sladké, jídelníček máš nastavený špatně - nejspíš málo bílkovin a tuků 😉 mohla by si napsat příklad jednoho dne, co tak sníš a kolik cca? 🙂

miryp
7. únor 2024

@zanett máš pravdu, je ubíjející, když ti někdo vnucuje, že jsi napsala něco, co jsi vůbec nenapsala a pak na tom staví své oponentní příspěvky. To mě opravdu vytáčí.
Tak ještě jednou, třeba tak začnu mluvit konečně řečí tvého kmene.

"Jaký smysl vidíš v tom, že vynecháš pečivo a přílohy? Tvé tělo potřebuje i komplexní sacharidy k tomu, aby mělo vše, co potřebuje." - tedy chci vědět, proč to dělá, protože za mě mají být komplexní sacharidy součástí jídelníčku.

"Navíc umíš si představit, že se bez pečiva a příloh budeš stravovat do konce života? Je třeba si to přepnout v hlavě - ty nedržíš dietu, ale měníš styl stravování, u kterého pak vydržíš do konce života." - tedy chci, aby se zamyslela, zda je pro ni tento krok udržitelný, neb nejde o dietu, ale změnu životního stylu, u kterého by měla vydržet celoživotně.

A na závěr říkám, jak to mám já sama: " Já si to tedy bez příloh a sem tam nějakého pečiva představit doživotně neumím."

Takže kde tam do ... vidíš, že jí tvrdím, že kdyby se jich vzdala, tak to nezvládne?

A rovněž to nemám chuť dále rozebírat...

suzanna123
7. únor 2024

Já jedu podle zásady "Všeho s mírou" a jím všechno. Jasně, taky přemýšlím o tom, co jím a smažené prakticky ne, ale nezakazuji si to a když na to jednou za čas přijde, tak si řízek a hranolky dám, akorát malou porci. Třeba v restauracích ochutnám od manžela nebo dětí a ke spokojenosti mi to stačí (sama si dám s chutí salát nebo polévku). A určitě omezuji porce. Nandám si méně jídla a jenom když mám opravdu ještě hlad, si přidám. Nebo si místo přidání dám bez výčitek nějakou sušenku nebo malý zákusek - ten si taky vetšinou od někoho spíš uďubuji, sníst celý zákusek ani nemám potřebu. Když mám mezi jídly hlad, tak si vezmu ovoce nebo mrkev. Taky hodně dělá pitný režim - neslazených nápojů. Já teda ani většinou nejím ráno, protože ráno ani moc nemám na jídlo chuť, to taky dělá hodně, ale asi není úplně pro každého.
Musíš si najít režim, který bude vyhovovat tobě, při kterém nebudeš trpět ani hladovět. A přemýšlet o tom, co jíš a proč jíš - jestli opravdu máš hlad, jestli opravdu potřebuješ sníst celou porci, co si můžeš dát, aby sis na tom pochutnala a neměla výčitky...

nnnadja
7. únor 2024

@hvezdicka09 prave s nimi taky zacinam. Kolik kcal denne jis? Mas kazdy den zelene kolecka? A kdy jsi videla prvni vysledky? Potrebuji zpriznenou dusi..🙂

miryp
7. únor 2024

@nnnadja pokud máš fcb, pak tady najdeš nespočet spřízněných duší ;) https://www.facebook.com/groups/1930539063903667

alubif
7. únor 2024

Vím že jsi chtěla jen jídlo , ale napíšu ti na čem já poslední 3 týdny . Konečně jsem začala mít čas sama na sebe, překonala nějaké zdravotní potíže ,překročila určitý vekovy milník a řekla si, že na sobě zapracuju. Navíc mě motivuje za měsíc ples a v létě dovolena u moře. Mám po kazdem dítěti nějaké kilo navíc (nejvíc jsem přibrala po odstavu starsi...) Lip se hubne, když si vybudujes nějakou svalovou hmotu - víc svalů, víc potřeby energie víc spalovani. teď pokud jsou problémy s jizvou není lehké ,ale třeba takové šlapání na orbitrecku, dlouhé rychlejší procházky s kočárem, aby jsi si udržela tepovou na výši spalování tuků (vypocet rozmezí najdeš na netu) nebo pár domácích cvičení třeba na ruce (jsou toho plná krátká videa na Facebooku) není špatne, navíc si vytvoříš ,,drogu " jmenem endorfiny, které sami od sebe omezují chuť na sladké a navíc ti tyto malé dávky endorfinů vytvoří potřebu se denně pohybovat, protože tuto ,,drogu" prostě budeš potřebovat. Až přestaneš kojit doporuju konjugovanou kyselinu linolovou (CLA) - při pohybu presouva tuk ze zásob do svalů, kde se spálí, ale je potřeba pohyb ,klidně ta rychlá chůze s kočárem. Co se týče jídla, jim co chci,v menších dávkách, končím max o půl 6 , snídám v 6 sladkou snídani , co je doma -mysly, buchta, malou svačinu, oběd -zavodni jídelna, malá svačina, brzké večeři nějaká zelenina + sýr/vajíčko/ kvalitní šunka. Vůbec nemám chuť na sladké. Na nějaké kalorické tabulky peču, akorát jsem z nich byla na nervy a na dokonalé zdravou stravu bez pečiva a příloh taky. Protože do konce života bez nich žít nehodlám.
.... 5x týdne slapu na orbitracku 40-50 minut. Na vaze to není znat- přibyla mi svalová hmota, ale jsou vidět změny v oblasti břicha rukou i nohou, takže nějaký centimetr mi ubyl, ale za 14 dní to není moc, ale to mi nevadí.

prejeta_zaba
7. únor 2024

@zanett Zdravý člověk určitě nemusí striktně vynechávat sacharidy. Stačí zadat do tabulek a bude mit přehled co zlepšit. Jestli tobě to vyhovuje, budiž. Ale výroky typu "ježišmará hlavně nejez ovoce!!!" jsou trochu přes čáru, nemyslíš? Vseho s mírou. Samozřejmě všichni víme, že nemůže za den snist 3 kila banánů, ale člověk zvyklý běžně jist pečivo, sladkosti i to ovoce, s tím určitě nemusí ze dne na den seknout a od teď jíst jenom kvanta bílkovin (to ho tak akorát po pár dnech odradí). Každému vyhovuje něco jiného a není třeba to nějak démonizovat.

hvezdicka09
7. únor 2024

@nnnadja začínala jsem na cca 1900 kcal, až jsem zhubla tři kila tak jsem si tam aktualizovala váhu s ted mam nějakých 1800 kcal. Ti hlavní kolečko mam vždy zelené, obcas presvihnu tuky. Váha začala ubývat už po par dnech, každý den cca 300 gramu min, pak se to na par dni zastavilo a zase znovu začalo. Ale Libi se mi to celkove ten koncept ze se proste neprejidam a jim víc vyvazene, jsem míč spokojena. Plus jdou dolu i centimetry, merim jen boky (moje kritická partie) a tam je to cca už skoro pět cm, ještě chci zhubnout cca tři čtyři kila a pak si to už jen udržovat 😊

nnnadja
7. únor 2024

@hvezdicka09 super,drzim palec. Ja zacala tento tyden. Problem jsou bilkoviny:/ jim malo maso a to je tezke

lennus
7. únor 2024

Mrkni na FB na Nikolu Homolkovou, má rozumný přístup, krom konzultací nabízí i ebook - hubnutí s vážením i bez. Mluví také o kalorickém deficitu. Denně dává inspirativní videa. Já se ve 40 zaměřuju víc na bílkoviny a i silový trénink. Jídlem zhubneš spíš než pohybem, ale díky cvičení budeš mít samozřejmě hezčí tělo. Držím palce!

30bar
7. únor 2024

@nnnadja tvarůžky mají hodně bílkovin a málo tuku nebo pak jsou ještě takové chlebíčky na způsob rýžových, ale jsou čočkové. Ty obsahují hodně bílkovin.. 🙂