Ahoj devcata, rada bych se zeptala zkusenejsich, tech co tim prosli nebo prochazeji... ☹ S manzelem se snazime o miminko, bohuzel se u nej zjistilo, ze ma jen 15 mil. spermii a bylo nam doporuceno umele oplodneni. Davali jsme tomu cas (ze se to mozna podari i normalnim zpusobem). Ted jsme se ale rozhodli jit do centra. Samozdrejmne pujdu za svym gyndarem a na vse se ho zeptam, ale internet je skvela vec, tak jsem koukala co nas vlastne ceka. A proto bych se rada zeptala, jaky druh oplodneni je vhodny, absolutne se nevyznam v tech zpusobech a moznostech.... 😀 Nechci byt u doktora za trupku a nevedet o cem mluvim. Muzete mi tedy prosim nektera vysvetlit jake jsou zpusoby, a hlavne jaky zpusob nam zdrejmne doporuci? Moc dekuji za odpovedi... 🙂 A vsem ktere tim prochazeji preji hodne stesticka.
Ahoj, manzel ma taky spatny spermiogram, tech nejkvalitnejsich ma jen 1%, takze nam rovnou doporucili IVF. To znamena stimulace injekcemi, pak odber vajicek, oplodneni, kultivace a vlozeni embrya. Jsou i mene invazivni a podstatne levnejsi metody jako IUI, ale to zalezi na zvazeni lekare, jestli to ma v danem pripade smysl. Opravdu se neboj ptat doktora, ja ale taky dost guglila a byla pak vic v obraze 😃. Jo a rozhodne dobre vyber CAR, podle recenzi 😉
@nikolasa Ahojky, u nás taky špatný spermi. Máme za sebou 2x IVF. Jednou ICSI, jednou PICSI. První úspěšně, druhé bohužel neúspěšně.
Tady přehled metod:
IVF
Metoda IVF byla vyvinuta před třiceti lety pro ženy s neprostupnými vejcovody nebo bez vejcovodů. Dnes je to nejběžnější a nejefektivnější postup při asistované reprodukci. Tato metoda je založena na principu vytvoření mnoha folikulů, z nichž lze získat více vajíček a zvýšit tak šanci na oplodnění. Ženě jsou podávány hormony, které stimulují vaječníky. Stimulace je monitorována pomocí ultrazvuku a krevních testů. Přibližně 9 - 14 dnů po započetí stimulace, když vedoucí folikul dosáhne požadované velikosti, je asi 36 - 40 hodin před odběrem vajíček pacientce podána injekce hCG. Odběr vajíček, také zvaný OPU (ovum pick up), se provádí v celkové narkóze a trvá přibližně 10 - 15 minut. Ne každý folikul obsahuje vajíčka schopná vývoje. Vajíčka jsou po vyjmutí z folikulů přenesena do speciálního média, do kterého jsou následně přidány spermie, aby došlo k oplodnění. Přibližně po 16 až 18 hodinách může embryolog zjistit, zda k němu došlo. Oplodněné vajíčko se postupně dělí na 2, 4, 8 a více buněk. Několik životaschopných, oplodněných vajíček, která se v této fázi nazývají embrya, se většinou tři dny po odběru (pět dnů po odběru v případě prodloužené kultivace) přenese do dělohy. Zbylá embrya jsou eventuelně zmražena. Přibližně 14 dnů po přenosu embryí se provádí krevní nebo močový těhotenský test, aby bylo možné zjistit, zda došlo k otěhotnění.
ICSI
Intracytoplazmatická injekce spermií (ICSI) je mikromanipulační technika, která spočívá ve vpravení spermie do středu vajíčka pomocí mikrojehly. Tato technika znamená výrazný pokrok v léčbě mužské neplodnosti. ICSI totiž vyžaduje jen jednu spermii pro každé vajíčko. Je řešením nízkého počtu spermií a poruchy pohyblivosti. Dokonce i azoospermie z neprůchodnosti vývodních cest může být léčena, protože spermie lze získat přímo z varlat metodou MESA/TESE. Díky vysoké úspěšnosti oplodnění dosahované touto metodou – přibližně 7 z 10 vajíček je oplodněno – se z ní v praxi stal standardní postup IVF.
IVM
In vitro maturace oocytů
IVM je metoda asistované reprodukce při které se pacientce bez stimulační léčby odeberou nezralé oocyty. Oocyty pak dozrávají v laboratorních podmínkách, aby byly schopné oplodnění. Po dozrání oocytů je postup již identický s postupem IVF/ICSI (intracytoplazmatická injekce spermie).
Rozdíl mezi IVM a IVF
Během standardního režimu IVF ženy užívají po dobu pěti týdnů léky pro stimulaci ovarií k produkci vajíček. Ta jsou pak odebrána za ultrazvukové kontroly. Celý proces trvá poměrně dlouhou dobu a navíc u žen s polycystickými ovarii existuje vysoké riziko vzniku hyperstimulace vaječníků.
Při IVM se léky neužívají vůbec nebo jen minimálně. Z ovarií se odebírají vajíčka, která jsou ještě nezralá. V laboratoři pak během 24 až 48 hodin dozrávají a jsou užita k fertilizaci a implantaci do dělohy.
Indikace IVM
IVM je indikována ženám v mladém věku, u kterých se očekává vysoký počet oocytů, které mají syndrom polycystických vaječníků (PCOS), vysoký počet antrálních folikulů nebo při předchozí léčbě měly hyperstimulační syndrom.
K další indikační skupině patří pacientky s opakovaným neúspěchem při klasickém umělém oplodnění nebo pacientky, u kterých zdravotní stav neumožňuje podávání hormonů ke stimulaci vaječníků.
Tato metoda není vhodná u obézních žen se špatnou vizualizací vaječníků.
Výhody IVM
Bezpečnost pacientek
Zjednodušení terapie, snížení výdajů, eliminace nežádoucích účinků stimulační léčby (OHSS, nadýmání, zadržování vody, napětí prsou…) může být úspěšná u žen s opakovaným neúspěchem v IVF cyklech prenatální výsledky jsou srovnatelné s IVF/ICSI
IMSI
Intracytoplasmická injekce spermie selektovaná morfologicky při zvětšení 6000x (IMSI) se provádí především v případech opakovaných neúspěchů po IVF a opakovaných potratech bez zjevné příčiny, nebo nízké (90%) určené při konvenčním hodnocení.
PICSI
PICSI je metoda selekce spermií určených pro ICSI. Napodobuje přirozenou vazbu zralých spermií na cumulus oophorus vajíčka v procesu fertilizace in vitro.
Hlavní součástí cumulus oophorus (vrstva buněk obklopujících vajíčko) je hyaluronan, což je protein, na který se vážou dospělé (zralé) spermie prostřednictvím hyaluronan-specifických receptorů. Tyto receptory jsou pouze na hlavičce zralé spermie. Nezralé spermie receptory nemají a tak se nemohou navázat. Tím se v procesu přirozeného oplození vážou na oocyt spermie s normální frekvencí chromozomálních aneuploidií a spermie bez fragmentované DNA. Je tedy takto přirozeně vybírána spermie s nejkvalitnější genetickou výbavou.
V selekčním procesu PICSI je hyaluronan obsažen v gelu na dně Petriho misky. K tomto gelu se přidá medium se spermiemi. Spermie migrují ke gelu a zralé spermie se navážou prostřednictvím receptorů na hyaluronan v gelu. To se projeví tím, že jsou „přilepeny“ hlavičkou ke dnu misky, ale energický pohyb bičíku se nezastaví (pohyb na místě). Nezralé spermie pronikají gelem a vykazují stále progresivní pohyb. Navázané spermie s intenzivním pohybem bičíku se pak vybírají a použijí se v klasickém procesu ICSI.
Indikace k PICSI:
Těžká oligozoospermie a/nebo teratozoospermie (≥95% patologických spermií)
Nízké procento oplozených oocytů (<30%) nebo neoplozený oocyt po ICSI
Opakované aborty a/nebo opakované ET bez implantace
@jahodi
@kejt29
@marsee1 Moc dekuji, hlavne za vysvetleni pojmu. Urcite se na vse budu ptat jen bych byla rad pripravena a vedela alespon trosku co nas ceka... 😉 Takze podle toho co jsem pochopila se nas bude zdrejmne tykat ICSI, kdyz u me zadny problem neni. S tim centrem si moc vybirat asi nebudeme jsme z Mostu, takze pro nas jsou nejblize Teplice (bohuzel nemame k dispozici auto) ☹
Jeste bych se rada teptala, jak dlouho trva od prvni navstevy do prvniho zakroku. Neumim si predstavit jak dlouho budeme prochazet konzultacemi a prohlidkami nez se k necemu dostanem dekuji.
@nikolasa Poprvé to trvalo myslím kolem třech měsíců, ptz se dělala genetika, tak na ty výsledky se čeká, ale v lednu jsme podali žádost o IVF a v únoru už byl transfer. Teď podruhé už to bylo velmi rychlé, ptz se dělali jen ty základní odběry začátkem cyklu a do měsíce bylo po transferu 🙂
Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Zjisti víc o svém těhotenství týden po týdnu.
Neznáš termín porodu? Vypočítej si ho v těhotenské kalkulačce.
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.