Očkování proti tetanu. Máte zkušenost v těhotenství?

jennas
22. srp 2019

Ahoj holky, pri kontrole a ecg mi doktor sdelil, ze mam proslou tetanovku asi 2 roky, a ze by to chtelo preockovat, ze se to ted nove dela i v tehotenstvi, v druhem a tretim trimestru, aby se protilatky dostaly i k plodu...me se to nejak nezda..nema nekdo zkusenost?

zelenaesmolda
22. srp 2019

@jennas
ano,me ockovali,je to kombinace tetanus-zaskrt-cerny kasel.dela se to,aby se k miminku dostaly latky pres MM nez bude mit svoje ockovani.

eldrag
22. srp 2019

v poslednim trimestru ano, nicmene bych to klidne odmitla a nechala si to pichnout po porodu efekt pres MM bude stejny

krista25
22. srp 2019

Mě to lékař doporučil po porodu. 😊Takze jsem sla az pak. 😊

klea81
22. srp 2019

Ne, moje obvodní očkování v těhotenství nedoporučuje. Takže jsme čekali až po úplném skončení kojení.

zuzkabrhelova
22. srp 2019

Byla jsem očkována a za týden jsem zjistila že jsem tehotna. Nic se naštěstí nestalo.

zelenaesmolda
22. srp 2019

@klea81
v CR se to nedela,v zahranici ano,ockovali me v tehu i proti chripce 🙂

skarol
22. srp 2019

Můj doktor si o očkování v těhotenství myslí své (i o doktorech, kteří to dělají) a rozhodně to nedoporučuje. Takže asi názor od názoru. Nicméně jsem ráda, že mám normálně uvažujícího doktora, dobrovolně bych se jako těhotná oočkovat nenechala.

zmrz_lina
22. srp 2019

Moje dr. neockuje ani kojící, natož těhotné. A co je propadla tetanovka? Dnes se přeočkovává po 15 letech, uvažuje se o posunu na 20 let, někteří dr. ale stále tuto informaci nezaznamenali a přeočkovávají po 10 😉

zelenaesmolda
22. srp 2019

@zmrz_lina
tam nejde ani tak o ten tetanus jako o cerny kasel.u nas to asi nema moc opodstatneni ale na zapade se jeste vyskytuje a nakazi se dite vetsinou prave od nejjblizsi rodiny takze se doporucuje preockovat i ta.

barchen
22. srp 2019

@jennas Já jsem si to nechala dát když jsem kojila první dítě, jelikož jsem měla hodně dlouho propadlou tetanovku (téměř 15 let) a týden na to jsem otěhotněla. Všechno v pořádku jak v těhotenství tak i dítě, moje obvoďačka těhotné neočkuje ale u kojení s tím nemá problém. Jinak v zahraničí se běžně očkují těhotné, jak už tady někdo psal, dokonce v mnohých zemích se těhotné očkují povinně, např. i proti chřipce nebo ten černý kašel. Škoda, že se u nás o tom nemluví ale co se týče povinného očkování, tak jsme na tom tady ještě luxusně.

zelenaesmolda
22. srp 2019

@barchen
tak povinne to nebylo ale treba chripku jsem mela jako rizikova skupina v tehu zdarma 🙂

barchen
22. srp 2019

@zelenaesmolda Je to možné, záleží kde, např. Austrálie, Nový Zéland, tam se těhotné očkují povinně, stejně jako některé US státy.

zelenaesmolda
22. srp 2019

@barchen
v UK

jancastromska
22. srp 2019

Nevím zda to jde u tetanu, ale chtěla jsem přeočkovat klíšťata ale zjistila jsem že jsem těhu a doktor mi vzal krev na protilátky a říkal že toho mám dooost a to jsem to přeočkování prosvihla o 5 let 😁 a říkal že to ten rok už vydržím

klea81
22. srp 2019

@zelenaesmolda tak kdo se nechá očkovat proti chřipce, tak o očkování neví vůbec nic 😇 Protože se musí naockovat 80 lidi, aby to 1 pomohlo. O oslabené imunite ani nemluvím. Já mám chřipku 1x za 15 let, takže fakt se nebudu každý rok očkovat.

klea81
22. srp 2019

@barchen tak to je solidní zverstvo 😲

barchen
22. srp 2019

@klea81 Tak jsou země, kde je proočkováno 80% populace na tu chřipku. Jsem min. rok chytla chřipku po cca 7 letech (fakt chřipku, ne nachlazení), doma 8t novorozenec a starší dítě. Dva dny jsem byla v těžkém stavu, takovém, že jsem na wc lezla po čtyřech a do postele mne vyložil manžel. Novorozence mi dával jen na kojení, o ostatní se staral, si musel vzít dovolenou. Umím si představit, že taková chřipka staré lidi fakt může zabít.

ahyt
22. srp 2019

@klea81 prosim o presny odborny odkaz tohoto nesmyslu-očkování proti chripce dekuji.

klea81
22. srp 2019

@ahyt rozhodně bude těžší sehnat ten "pro" 😉Já svůj názor nikomu obhajovat nepotřebuji. Studií a knih je na toto téma mraky. Zprávy z idnes bych nebrala jako ty relevantní. Je vtipné, že všichni očkování okolo chřipku chytí a já bez očkování ne. Jestli to náhodou nebude složením střevní flóry, než počtem napichanych vakcín. A vakcína se dělá naslepo půl roku dopředu, takže pak nemusí vůbec fungovat na aktuální kmen...každý svého štěstí strůjcem.

drep
22. srp 2019

@ahyt ne že by to tvrzení nebyla kravina, to samozřejmě je, ale určitě to psalina nějakém “odborném” webu typu rosalio 😉
Ale ač máme chřipkovou vakcínu hrazenou zaměstnavatelem, taky se nenechávámočkovat. Přiznejme, že ne vždy chytí ten aktuální serotyp. Ale zase samozřejmě bych neměla problém v chřipkové epidemii chodit celou směnu v ústence, jak to bývá u neočkovaných zdravotníků povinné v zahraničí. Btw. Vloni jsem se záchrankou i na aro ošetřovala pár lidí s velmi komplikovaným průběhem po vakcinaci, včetně asi 40letého chlapa, co skončil na neinvazivní ventilaci. A moji dva mladí, zdraví kolegové skončili ve dvoutýdenní pracovní neschopnosti

klea81
22. srp 2019

@drep hm a já zvládla ve 40 chřipku za 3 dny, asi ještě nejsem taková troska jako zbytek civilizace 😉

priefi
22. srp 2019

@jennas kdyz jsme se snazili o druhatko mela jsem tetanovku proslou 15 let (po 10 letech mi ji naockovat nechteli, ze se prodlouzil interval). Rekla jsem, ze se snazime o 2.a bylo mi receno, 6e na ocko muzu prijit jen, kdyz budu mit jistotu, ze nejsem tehu = kdyz budu mit ms, ze si to nelajsnou me naockovat. Samozrejme jsem otehotnela a k ocku nedoslo a bylo mi receno, at prijdu az porodim a dokojim (zatez pro telo) a ze do 20 let je to ok.

barchen
22. srp 2019

@klea81 Třeba to bylo jenom nachlazení. Mnoho lidí říká, že mají chřipku a přitom jsou "jenom" nastydlí. Pořádnou chřipku člověk nerozchodí za 2 dny.

drep
22. srp 2019

@klea81 a to má jakou statistickou relevanci? Asi takovou, jako když ti řeknu, že mně vloni pár lidí na chřipku umřelo. Takže úplně stejně Žádnou, protože já zase nevídám lidi s běžným průběhem chřipky. Tys měla opravdu chřipku? Testovanou? Jaký serotyp? Nejspíš žadnou, nejspíš to byla nějaká klasická zimní viróza, kterous označila za chřipku.

priefi
22. srp 2019

@drep treba moje babi za mlada si nechala naockovat chripku (mozna pocinne) a pak jako reakce byla chripka jakou v zivote nemela, myslela, ze to je jeji konec. Neco takoveho jsi myslela i u tech kolegu a 40catnika?

drep
22. srp 2019

@priefi kolegové měli asi něco jako fakt hnusná chřipka ( jesen z nich je fakt na prachy a nikdy nemarodí, tentokrát byl doma tři týdny) a ten mladý pacient respiračně selhal, naštěstí jsme to uhráli tou neinvazivní, tj. Nemusel dostat trubičku do krku. U něj to nasedlo na chronické onemocnění plic, o kterém dosud nevěděl.

priefi
22. srp 2019

@drep to je silene. Babi rikala, ze se z toho taky dostavala nekolik tydnu. Cim to? Babi rikal doktor, ze ma.spatnou imunitu, ze ocko diky tomu vygradovalo v chripku, ze naopak misto aby chranilo, tak zautocilo. A pritom babi z nas vsech mela nejlepsi imunitu, ze od nikoho nic nechytla. Kdyz byla uz hodne stara, mudra ji nutila ocko chripky, protoze byla stara a mela spatne srdicko, babicka musela podepsat reverz, ze to ocko odmita

drep
22. srp 2019

@priefi já jsem intenzivista, ne vakcinolog, ale loňská šarze byla nějaká divná, taky si to vysvětluju tak, že prostě tělo vystimulovala příliš a člověk normálně prodělal chřipku. Nicméně zase nutno říct, že mi subjektivně i ta chřipková sezóna přišla drsná i stran počtu těch, co nám zemřeli na chřipku, kromě lidí s imunitním problémem to byla i jedna mladší žena.

klea81
22. srp 2019

@drep přirozený výběr 😜

zelenaesmolda
22. srp 2019

@drep
co dela intenzivista?to sjem v zivote neslysela 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru