NT šedá zóna. Co může znamenat?

duckisek
15. čer 2021

Ahojky, měla bych takový dotaz. Včera jsem byla na screeningu v 1 trimestru (12+6) a vyšel mi v šedé zóně. Na utz doktor neviděl nic špatně a říkal, že tam je vše v pořádku. Pak dával výsledky utz a krve do nějakého programu co vypočítává rizika a později přes dne mi volal. Říkal mi právě, že to vyšlo v té šedé zóně, ae chromozomalni vady vyšly negativně. Neznám hodnoty toho screeningu pro ty si jdu v pátek. Jen mě zajímá co teda ta šedá zóna může znamenat? Chromozomalni vady jsou negativní a já i přítel jsme byli na genetice kvůli úmrtí miminka v minulém těhotenství a tam nám žádné genetické vady nezjistili. Takže když byl utz v pořádku a ty výsledky zkreslila nějak moje krev, tak mě nenapadá důvod. Nemáte některá nějakou zkušenost? Děkuji
Ps: ještě mi vyšlo malé riziko preeklampsie, tak mi nasadí anopyrin

meronym
15. čer 2021

@duckisek Vysly mi v podstate totozne vysledky. UTZ v poradku, ale jedna z hodnot krve mimo normal, celkovy vysledek NT screeningu v sede zone (negativni, ale na hrane). Lekari mi pak rikali, ze to v podstate znamena jenom nutnost dalsiho dovysetreni. Abych nemusela cekat, sla jsem obratem na NIPT test z krve (cena 12tis. Kc), tam jiz bylo vse v poradku a nyni mam zdravou osmimesicni holcicku. Pravdepodobnost, ze je vse v poradku, je vysoka, zejmena, kdyz UTZ vysel dobre. Drzte se!

duckisek
autor
15. čer 2021

@meronym děkuji moc. Právě mi taky dr říkal, že mám přijít v pátek a domluvíme se na dalším dovysetrenim. Buď znovu ultrazvukem, nebo právě je ta možnost zaplatit si tu krev. Víc budu vědět v ten pátek. Jen nevím jestli teda jít na další utz někam na specializované pracoviště a nebo rovnou tu krev

madbetka
15. čer 2021

Ve třetím těhotenství mi vyšel screening negativní, ultrazvuk krásný, ale jeden výsledek krve horší, doporučena návštěva genetiky a konzultace tam.
Rozhodla jsem se nenechat vynervovat, screening byl celkově negativní, takže jsem genetiku odmítla s tím, že kdyby náhodou přece něco, ukáže se to na ultrazvuku ve 20tt.
Narodila se zdravá holčička 🙂

duckisek
autor
15. čer 2021

@madbetka to mě taky napadlo. Jen já mám celkově problém s otěhotněním. Chodili jsem na ivf a tak se celkem bojím nejít na nějaké doplňující vyšetření.

madbetka
15. čer 2021

@duckisek Musíš si odpovědět na jedinou otázku - co budeš dělat v případě, že se potvrdí, že je tam nějaký problém. My jsme byli rozhodnutí si miminko za každých okolností nechat, takže odmítnutí pro mě bylo úplně v pohodě. Kdyby miminku něco bylo a byla potřeba péče hned po narození, věděli bychom to z dalších screeningů, takže jsem byla úplně v klidu 🙂

duckisek
autor
15. čer 2021

@madbetka jako vzhledem k tomu, že utz bylo v pořádku a u nás genetika je taky v pořádku, jen ta krev byla trochu mimo což může ovlivnit hodně věcí, tak si myslím, že u nás žádná vada nehrozí. O tom jestli bychom si nechali i miminko s nějakou vadou jsme se ještě moc nebavili, protože oba věříme, že je vše v pořádku a potvrdí to další dovysetreni

madbetka
15. čer 2021

@duckisek Myslela jsem si totéž, proto jsem další vyšetření odmítla. Přišlo mi nesmyslné platit nehoráznou sumu, invazivní vyšetření bylo pro nás nepřijatelné.
Ale byla jsem v pohodě s tím, když by se nakonec ukázalo, že tam přeci jen něco je 🙂
Držím palce, ať máte zdravé miminko 🙂

duckisek
autor
15. čer 2021

@madbetka děkuji moc. Věříme, že po těch ztrátách bude teď už vše v pořádku 😊

zoyee
15. čer 2021

@duckisek 2x jsem při screeningu vyšla v šedé zóně kvůli krvi (vyšší váha i věk určitě hrál roli), ultrazvuk vždy ok. Na další vyšetření jsem nešla a věřila, že to bude dobrý. Mám 2 zdravý děti. Ale musíš si to zvážit, to že mě a dalším to vyšlo a děti máme zdravé, bohužel nic nevypovídá. Nevím, jak moc vysoké riziko ti vyšlo. Když to potom zkombinuji s tím utz a prepocitaji, tak už budeš třeba i mimo zónu. Držím palce

duckisek
autor
15. čer 2021

@zoyee já mám 27 a váhu mám vyšší taky. A ty hodnoty mi do telefonu neřekl právě, tak nwm jak moc je to mimo

barmil
15. čer 2021

@madbetka udelala jsem to stejně. Odmitla a počkala do dalšího velkého utz a synovi bude v sobotu rok a je zdravý.

fifinka2020
15. čer 2021

Ja pridam nazor mozna trosku proti proudu - na 2.screeningu objevili miminku urcitou anomalii, a i kdyz lekarka me uklidnovala, ze riziko je porad nizke (byt se kvuli tomu ztrojnasobilo), tak me to strasne rozhodilo... a i kdyz jsme byli rozhodnuti si miminko nechat, nedovedla bych cekat treba az do porodu, jak to dopadne - chtela jsem se na to psychicky nachystat (i kdyz vim, ze pokazit se muze kdykoli cokoli). Takze jsem sla na test z krve a hrozne se mi tim ulevilo...
Jinak obecnek tvemu dotazu - procetla jsem hodne stranek a prijde mi, ze krev vyjde spatne kazde druhe mamince..navic ta krev mi jako jedina prijde nejvic "promenna" - staci byt po prodelani virozy, mit tehotenstvi o neco starsi.... je tam rada faktoru, co to hned hodi "mimo tabulky". Takze jestli jsi i presto v sede zone, je to dobre 🙂.

duckisek
autor
15. čer 2021

@fifinka2020 já jsem právě taky četla skoro to samé co píšeš ty. Samozřejmě na další utz půjdu abych měla jistotu. A je fakt, že mi dr do průkazky včera napsal 12tt i když jsem byla 12+6 i podle utz, tak kdo ví co napsal do toho programu na ty rizika

duckisek
autor
18. čer 2021

Tak jsem si byla pro výsledky. Riziko downa mi vyšlo 1:509 a to jen proto, že není vidět nosní kustka. Říkal, že trošičku tam nějaky náznak vidět jde, ae nemůže to brát jako, že tam je. Takže v pondělí ještě utz a pak si zaplatím ty testy z krve

supermatka
26. črc 2021

@duckisek ahoj, mohu se zeptat jak jsi dopadla? Měla jsem to podobné. Mě pak čekalo dovysetreni a udělali integrovaný test z krve. A z toho vzniklo pozitivní z 1:567 na 1:90 ve čtvrtek jdu na plodovku a mám děsný strach. Věk 33 a váha vysoká 🤦‍♀️. Ovšem integrace je z krve na hormony tam by věk a váha neměli hrát roli

duckisek
autor
26. črc 2021

@supermatka mě to vyšlo v té šedé zóně kvůli tomu, že nenašel nosní kustku. Byla jsem pak ještě 2x na utz a až, na tom druhém už se ukázala, takže se mi to riziko snížilo 1:2700, tak jsem nemusela na další dovysetreni. Teď mě čeká velký utz a radši mi bral krev na nějaké testy, tak uvidím jestli bude vše v pořádku. Jako s tou krvi je to takové všelijaké. Z tvé krve se oddělí DNA miminka a mohli ho třeba mít málo, tak se to moc nepovedlo, není tam uplna jistota. Ta plodovka je už pak 100%. Té jsem se ae strašně bála, tak proto jsem chtěla kdyztak ty krevní testy. Chápu tvůj strach, protože nevíš na čem jsi a musíš čekat. Věk nemáš vysoký a ta nadváha prý dělá taky hodně i právě u těch testu z krve. A ty jsi měla ty placené testy z krve nebo ty tripple testy?

supermatka
26. črc 2021

@duckisek nene to byla integrace, není to ani triple test. Je to že hormony v krvi z 15tt soupli k tomu vyšetření z 1.screeningu a vyplivlo to výsledek. Většině to výsledky zlepší mě zhoršilo.. Jsem ráda že ti vše dopadlo dobře ❤️. U nas miminko na 1.screeningu kustku mělo. Ale ta krev byla hraniční..

duckisek
autor
26. črc 2021

@supermatka nebyla jsi nachlazena třeba? Jako u té krve to je těžko říct. Říkali mi že to může ovlivnit i stres, nevyspani i ta nadváha (já ji totiž mám). Po té plodovce už bude vědět jistě a určitě to bude dobré ❤️. Budeš mít první děťátko?

supermatka
26. črc 2021

@duckisek nic mi nebylo. Hormony asi nic moc neovlivní 🤔. Čekáme 4. Moc se na miminko těšíme. Domluvili jsme se celá rodina s dětmi a shodli jsme se na 4. Tak uvidíme zda budeme mít štěstí a miminko nebude postižené. Protože postižené miminko by jsme si nenechali.

duckisek
autor
26. črc 2021

@supermatka to je krásné mít tolik děti 🥰. Určitě bude všechno v pořádku. Jen škoda, že ty výsledky pak chvíli trvají

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru