Zvedání dítěte a těžší práce v prvním trimestru. Může se něco stát?

17. únor 2023

Hezký den, jsem v 7 tt a mám doma dvě děti 5 let a tři roky a tu mladší několikrát za den musíš zvednout, nebo ji nosím na koni když už jí bolí nožky. Má 15 kg. Máme taky doma koně, tak že denně tahám vodu v bandách co mají cca 30 kg, kydám a vozím těžká kolečka. Na fyzickou práci jsem zvyklá a zatím mi nic není. Může větší námaha u prosperujícího těhotenství způsobit třeba potrat? Vždy jsem měla za to že těhotenství není nemoc, ale zase samozřejmě nechci něco zanedbat.

laloogrey
17. únor 2023

Mně bylo doktorkou řečeno ihned na první prohlídce, kdy bylo potvrzeno srdíčko, že nemám zvedat nic těžkého. Také mám doma tříletou holčičku, co má 14,5 kg, tak mi doktorka řekla, že ani ji chovat nemám (natož nosit na koni). A to nemám žádné rizikové těhotenství a žádné problémy. Samozřejmě občas se tomu nevyhnu, ale fakt jsem chování dcery hodně omezila. Spíš si ji dávám na klín, když sedím. Při zvedání se hodně to břicho napíná, i když to moc necítíme, a v těhotenství může v tom nejhorším případě způsobit potrat nebo ve 3. trimestru předčasný porod.

autor
17. únor 2023

@laloogrey No není moc možné se nějak omezovat, jsem přes den na vše sama, tak že to budu muset nějak zvládnou a doufat, že se nic nestane.

pajusz
17. únor 2023

Já triletaka zvedám, nesu když je to potřeba. Od začátku roku jsme spolu nachodili (já popobiham on jede na kole) jen do školky a že školky 160km 😄 V tom 7tt jsem ho pronosila celou hodinovou exkurzi ptz usnul, tahám ho z vany, když chce pomazlit a dr mi teda nedala žádný zákaz, i presto že jsem drobná, špatně nabírám a nevolnosti jsem měla do 20tt. Chapu že první trimestru je větší riziko potratu, ale pokud je těhotenství zdravé musí něco vydržet (a to jsem otehotnela po 15ti letech, kdy dítě předtím máme z Ivf a to jsem se bála snad i zakaslat) 🤷‍♀️ k těm koním, dělej to samý ale v klidu žádný zavody, rozdel si to, proč máš nést naráz XX když můžeš nést jen X? Máš nejakej čas za kdy to musíš udělat, myslím máš koně u baráku nebo do stájí dojíždís? Ptz jestli máš na to určitý čas chápu že nebude prostor zvolnit a rozdělit si to. V tom případě bych přemýšlela nad někým kdo by mi pomohl, třeba za ježdění na koni, určitě nějakou nadsenou slečnu najdeš. Gratuluju a ať se ti daří a těhotenství hezky prosperuje. Třetí dítě to bude legrace že, taky čekáme třetí ❤️

autor
17. únor 2023

@pajusz Koně máme u baráku, tak že dojíždět nemusím. Většinou jsou tam se mnou ale děti, tak že se úplně flákat nemůžu a musím vše stihnout co nejrychleji. Na jaře pak nebudu muset alespoň tahat bandy s vodou, budeme mít vodu v nádrži. Máme některé koně u nás i ustájené, tak jedině zkusit oslovit majitele koní, zda by nechtěli pomoci a pak by měli třeba levnější ustájení. Zkusím to nějak promyslet.
Tři děti budou asi mazec, už teď se toho bojím, ale třetí jsme si moc přáli, tak to snad nějak zvládneme 😃

pajusz
17. únor 2023

To víš že to zmáknete. My sice nemáme koně, ale zase topim dřevem, takže vozím stipu.. Co se dá dělat, to víš kdyby byli nějaké zdravotní potíže tak by se nedalo ale nejsou tak co.. Víš co ikdyz si to teď neporesis tak do budoucna to řešit budeš zase, ptz už toho s břichem taky tolik nedáš, předčasného bych se bála asi víc co si budem... Určitě aspoň na kydani bych někoho splasila. Nejlíp nejakyho mladase co si rád přivyděla nakou kačku nebo holku za ježdění. Jinak lidi na tuhle práci neslyší, to vidím u kámošky. Hledala zaskok po uraze aspon na kydani.. No dřív se uzdravila než sehnala 😄😄 vy budete mít děti jak schody 5 a 3 a mimi. Já mám 14 a 3 a v červnu mimi. Ten můj puboš by se ti na kydani hodil 😄

autor
17. únor 2023

@pajusz jo až se mimi narodí, tak bude nejstaršímu 6 let, prostřední skoro 4 roky. Já chtěla děti takhle blízko u sebe, přijde mi to jednodušší na organizaci, děti budou mít podobné zájmy a snad si i časem vyhrají. Zvládla jsem dvě děti 2 roky od sebe , tak tohle bude už snad brnkačka 😂

pajusz
17. únor 2023

To si piš, máš to všechno čerstvý a zajedeš si to určitě snáz než já s odstupem, nemam vůbec zkušenost s dvěmi malými dětmi naráz 😄 nám druhej roky nešel proto takový odstup, toho máme vlastně díky ivf.

lvl16
17. únor 2023

Když si tříletý syn zlomil nohu, já byla těhotná a musela jsem ho 6 týdnů prakticky jenom nosit (20kg), tak mě doktorka politovala, doporučila mi využít každé příležitosti k odpočinku a měla jsem se ozvat, pokud by mi začalo tvrdnout břicho (což by v té fázi těhotenství mohl být problém). Myslím, že žádná těhotná, která má doma prcka, se zvedání těžkých břemen nevyhne. V prvním těhotenství jsem v 7. týdnu stěhovala a zvedala skříně PAX (o těhotenství jsem ještě nevěděla) a vše naštěstí ok.
Nepřeháněj to, nedělej, co není nutné a často odpočívej ;).

dasipe
18. únor 2023

Ahoj, moje jediná rada zní, dělej tak, na co se cítíš 🙂 taky mám koně takže úplně přesně vím, co to je za práci. Mě teda pak na začátku bylo blbě, měla jsem celodenní nevolnosti a čerstvý vzduch a práce kolem koní mi hodně pomáhala 😅 kydala jsem normálně, vodu jsem ale nosila v 10l konvích, do každé ruky jednu a šla jsem. Každopádně pokud bys měla možnost nějakým způsobem si vodu natáhnout hadicí, rozhodně je to lepší řešení 😉 jediné co, tak známá, která má taky koně (o těhotenství neměla tušení), se snažila přeprat balík sena vlastními silami, začala krvácet, zjištěn hematom a právě ono těhotenství. Takže do kutálení a převrácení sena nebo slámy bych se nehrnula. Na to musíš uznat prostě chlapa. Jinak jsem teda přestala úplně jezdit, chodila jsem s kobylama na ruce, dokud to šlo. Pak jak mi běžela váha tryskem vzhůru, byla jsem ráda, že se zvládnu dokutálet dát jádro a vyčistit koně 😅 navíc mě v začátku těhotenství oslovila holčina, která v té době sháněla docházku ke koním, takže to mi taky dost pomohlo. Pokud bys někoho takového měla, jedině dobře. Hlavně na dny, kdy ti nebude dobře, budeš unavená, budeš muset na kontrolu a podobně 🙂 a přesně jak píšeš, měla jsem to stejně, těhotenství není nemoc 🙂

dasipe
18. únor 2023

Jo a kdyby cokoliv, klidně můžeš napsat SZ 🙂🍀

me_druhe_ja
18. únor 2023

pokud jsi zdravá a nemáš žádná rizika a navíc na tuhle práci jsi zvyklá, tak bych se nebála...Já otěhotněla když bylo synovi půl roku a musela jsem ho až do porodu tahat non-stop, protože nechodil. A v pohodě.

lida9
18. únor 2023

stat se muze vzdycky neco i kdyz budes jen lezet... kazdopadne nevim proc se ptas, kdyz stejne nemas jak jinam moznost se zaridit a tezke veci a praci zastat musis a nemas tudiz na vybranou ...

majena39
18. únor 2023

Já jsem otěhotněla v době kdy synovi bylo 8 měsíců. Takže většinu mého těhotenství ještě ani nechodil. Takže jsem ho vesmes tahala celý dny. A naštěstí teda všechno v pořádku až do porodu 🙏
Ale musím teda říct, že mi ani můj gynekolog ani v rizikové poradně neřekli, že nemám nic zvedat. A to oba moc dobře věděli, že mám doma takhle malé dítě, protože jsem k oběma chodila i v prvním těhotenství. A fakt jsem syna zvedala pořád. Kort v tom období kdy se začal učit chodit a pak ty první týdny venkovní chození. A zvedat do vany, do postýlky, do jídelní židle, pochovat.. . Fakt stokrát denně něco. Horší spíš bylo že ke konci mě pri přebalování občas kopnul do břicha. Jenže vysvětlit to jaksi ročníku dítěti moc nešlo. Tak jsem se pak různě stavěla bokem ale zas mi nešlo ho pořádně přebalit. To bylo pro mě osobně horší než zvedání 🙈

janule0123
18. únor 2023

V druhem těhotenství jsem měla nějaký problémy, ptali se me jestli jsem tahala něco tezkyho nebo nejaka namáhá.. na tahání dvouletého ditete me řekli, ze jestli ho taham normálně a je moje, tak to není žádná namaha, protože jsem na to zvykla, ledaže bych se tahala s cizím větším ditetem 😂😂

aspie83
18. únor 2023

Mám kluky necelých dvacet měsíců od sebe a staršího jsem tedy v těhotenství normálně nosila a dělala všechno jako normálně 😉 jen tedy ke konci už mě to víc zmáhalo 🙈😆 nosit staršího mi zakázali až po porodu, protože jsem rodila císařem... Takže to pak lezl do vany přes židli apod. Vymysleli jsme různé zlepšováky 😆

martinka0209
21. únor 2023

Já v prvním trimestru dvou letou zvedala a nosila pěšky do 4.patra ( výtah nemáme),teď ve druhém trimestru už musí chodit sama,ale to se musí naučit, protože v červnu přibude miminko a dvě děti do schodu tahat nebudu,jinak je všechno v pořádku,jo občas ji i pochovám teď

xnikolan
21. únor 2023

Když jsem otěhotněla, bylo mladšímu rok a půl, bydleli jsme ve 4. patře bez výtahu, občas šel teda sám, občas se nesl, takhle až do porodu. Většinu dne jsem byla sama včetně víkendů, protože jsme stavěli dům. Kromě cukrovky jsem měla ale pohodové těhotenství, stejně jako s prvním. Mladší se narodil na termín, takže ani žádný předčasný porod. Jak už tu někdo psal, nosit jsem ho nesměla až po porodu, protože CS. Tak to jsem ho cca 14 dní netahala, ale já měla u obou rychlou rekonvalescenci.

lenniik
21. únor 2023

Když je vše ok tak proč ne. Já v 6. měsíci s manželem tahala nový gauč, děti 2 a 4 roky každou chvíli na sobě až do porodu.

lvl16
21. únor 2023

@lenniik Tak zrovna tahat gauč bych úplně nedoporučovala ;). Těhotenství není nemoc, ale trošku opatrnosti neuškodí 🙂.

hafika
21. únor 2023

Pokud je těhotenství zdravé a bezproblémové, tak sem tam zvednout a poponést 14-15 kg dítě ničemu neuškodí. Je dobré si práce promyslet a netahat zbytečně těžké věci, když to není nezbytně nutné, ale taky není třeba se toho hystericky obávat. Když jsem čekala dvojčata, tak jsem až do porodu občas poponesla dvouletého syna. Rodila jsem plánovaným císařem v 38tt+0. Sranda byla, že na příjmu mi sestra brala cca 4-5 kg tašku na pokoj, abych netahala těžké a neporodila. Hlavně že ten den jsem zvedla 15 kg syna aspoň 3x 😉

lenniik
21. únor 2023

@lvl16 trochu extrém, ale vím, co si mohu dovolit. Nebylo to na dlouho a velká zátěž. Byla jsem zvyklá na větší břemena. Ale pokud je těhotenství bezproblémové tak nošení staršího dítěte není problém.

krisstina93
21. únor 2023

Moje Dr říká, ze zdravé těhotenství vydrží vše :D já delala v domově důchodců a v prvním trimestru sem tahala lidi, kolikrát měli i kolem sto kilo. Dělej jak se cítíš, pokud jsi zvykla, tak by se nic stát nemělo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru