Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Musím ji dát závodnímu lékaři?

saarunka
21. led 2020

Ahoj holky ,doktorka mi dala zadost a ze to mam dat co nejdriv zavodnimu lekari v praci. Ja se bojim ,ze me nenecha pracovat a posle na rizikove. Musim mu to teda odevzdat nebo nemusim pokud nechci ? Trosku blba otazka ,vim ,ale zadne zkusenosti bohuzel nemam😁

hanka_12345
21. led 2020

@saarunka nemusis ale nasledky si poneses sama, kdyby se neco stalo

saarunka
autor
21. led 2020

@hanka_12345 takze se nic nestane pokud bych mu to dala za 2mesice ?

hanka_12345
21. led 2020

@saarunka no a o vi ze jsi tehotna?
Hele neuarucuju ale myslim si ze.tohle je ciste tva vec pokud si sama poneses nasledky..ale pokud on o tom vi a vi ze.mas.treba rizikovej post tak to stejne udela tak jak nechces, soupne te jinam

hanka_12345
21. led 2020

Pokud to zatajis a reknes az za 2 mesice a neco se podela, on rekne ze to nevedel🤷‍♀️

saarunka
autor
21. led 2020

@hanka_12345 nevi ,ale praci nemam takovou ze bych se namahala. Akorad delam nocni

jjasmina
21. led 2020

já bych po těch zkušenostech neriskovala s těhotenstvím už vubec nic, ale volba je na vás . A taky záleží jak vám bude abyste to vubec zvladala, já měla příznaky až skoro na konci 9tt a to jsem teda měla co dělat sama se sebou, dost brutální---Byla jsem schopna se tak akorát doplazit na záchod a neumím si představit dělat noční, ale zase jsou i holky, které těhu snáší jakoby ani těhu nebyly 🙂

marcicek84
21. led 2020

@saarunka nic bych neriskovala,nestoji to za to...pokud te nenecha pracovat a nebude jina prace,tak te posle domu za 100 procent platu,na rizikove muze presvedcovat ale pokud nemas problem neni duvod souhlasit...

tulikiss
21. led 2020

@saarunka a proc ti dal doktor zadost o vyrovnavaci prispevek? ty si byla prerazena na jinou praci kvuli cemuz ti klesl prijem?

saarunka
autor
21. led 2020

@marcicek84 za 100% ? To se mi prave nejak nezda😕

saarunka
autor
21. led 2020

@tulikiss ne to mi dala hned gynekolozka.

tulikiss
21. led 2020

@saarunka no vyrovnavaci prispevek se vyplaci pokud zamestnavatel z duvodu tehotenstvi preradi na jine vhodne misto ale tim klesne prijem, protoze nove misto je hure ohodnocene, pak socialne dorovnava na puvodni mzdu.

saarunka
autor
21. led 2020

@tulikiss a kdyz me teda nechají doma ? Tak to jde pouze na rizikac ? A to Penezma klesnu ,ale to uz na vyrovnani snad nemam narok nebo se pletu ?

hezz17
21. led 2020

@saarunka klesnes, nic ti nikdo nevyrovná, budeš mít vycházky a pokud jsi bez zdravotního důvodu ns pn, tak je to i podvod.
Mimochodem noční nejsou v tehotenstvi zakázaný, pouze ti je nikdo nesmí prikazat.

saarunka
autor
21. led 2020

@hezz17 me jde o to normalne pracovat ,popr. Kdyby pro me nemeli praci tak jak na tom budu s penezma.

hezz17
21. led 2020

@saarunka já třeba chodila na noční normálně. Pokud je neodmitnes, tak je klidně dělat můžeš. Mě nevadily. Nakonec jsem na pn skončila, ale s krvacenim, to nemělo s nocnima nic společného.
Pokud máš nevhodnou práci pro těhotné, která je ale poměrně jasné definována (třeba prace s cytostatiky) , tak tě musí zaměstnavatel preradit jinam- tam bys žádala o tem vyrovnávací příspěvek. A pokud žádnou vhodnou nemá, tak jsi doma za 100% platu. Ale věřím, že pokud bys s tímto přišla, tak ti nějakou pozici najde, i kdyby to mělo být 8hodin skartovani papiru....

hezz17
21. led 2020

@saarunka pokud nemáš zdravotní problém, tak se nenech dotlačit jít na pn. Budeš ma tom bita penezne, budeš muset dodržovat vycházky, a je to podvod....

marcicek84
21. led 2020

@saarunka Ano, pokud nemá jinou vhodnou práci kam tě přeřadit, jsi doma bez PN za 100 % platu a nemusíš řešit vycházky, nebo tě přeřadí někam do kanclu na denní, ale taky ti nemůže sáhnout na peníze (max. přijdeš o příplatky za noční, nebo rizikovou práci, za směnnost, ty jsou totiž dány zákoníkem a protože je nebudeš vykonávat tak na ně logicky nebudeš mít nárok, o to se ti plat sníží, a pokud k tomu dojde, můžeš žádat na OSSZ dorovnání https://www.cssz.cz/web/cz/vyrovnavaci-prispeve...
to ti už ale dorovnává úřad, nikoli zaměstnavatel)...Jako těhotná bych noční nedělala, já byla tak ospalá celé dny a ještě k tomu od 9 tt mě chytlo šílené blití, že by se to ani nedalo, takže sama nevíš jak na tom budeš ty. No a kdyby tě dotlačili na PN, tak fakt budeš bita jak v měsíčním příjmu, tak vycházkami, takže pokud to není nutné, nešla bych do toho, jak vidíš i při přeřazení na jinou práci to jde udělat tak, že na to finančně určitě hůř nebudeš.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru