Screening v 1. trimestru - pár otázek

ruzicka06
5. srp 2018

Ahoj. Určitě se to zde už rozebírálo víckrát, ale pro mě je to aktuální až teď. Měla bych pár otázek ke screeningu v 1. trimestru:
1.) Utz se dělá už přes břicho?
2.) Krev berou na lačno nebo se může jíst před tím?
3.) Měli jste sebou na tom vyšetření při utz svýho parnera?
4.) Výsledky z vyšetření se dozvím ještě ten den?
Díky a snad to nejsou moc blbý dotazy....☹ Jen jsem se na to samozřejmě dopředu zapomněla zeptat.

maice
5. srp 2018

@ruzicka06 Utz je pres brisko, krev na lacno byt nemusi,partnera s sebou urco vem, je to nejhezci a nejpodrobnejsi utz ;) vysledky se dozvis hned na miste ;)

jesterkax
5. srp 2018

Ahoj, nedávno jsem to absolvovala, takže mám čerstvé zkušenosti 🙂
1) ano, dělá se přes břicho
2) můžeš se najíst, není to na lačno
3) doprovod můžeš mít kohokoliv
4) výsledek z ultrazvuku, co se týče mimča je hned, výsledky krve do týdne.

martaskaaa
5. srp 2018

1. Utz se dělá pres břicho
2. Na odběr jsem šla tak kolem 13h a na lacno jsem byt nemusela
3. Partner byl se mnou a tam ho poprvé viděl jak se mrska 😊
4. Dostala jsem zprávu, kde byli všechny hodnoty, ale doktorka co me vyšetřovala mi rovnou řekla, že je vše v pořádku, takže jsem nemusela trnout do kontroly ke svému gyn. až se dozvimr vysledek.

ruzicka06
autor
5. srp 2018

@maice
@jesterkax
@martaskaaa Holky díky moc 🙂

adel_kova
5. srp 2018

Tak mě UTZ na prvním screeningu dělal doktor vnitřní sondou. 😉
Krev nejlíp na lačno.
Partner šel až na druhý, ve 20.tt, což nám přišlo lepší, kvůli velikosti mimča a tak 🙂 (a hlavně už kvůli té sondě, s emu do toho prvního moc nechtělo, což chápu)
Výsledky hned 🙂

ruzicka06
autor
5. srp 2018

@adel_kova No já bych raději, kdyby to bylo přes břicho teda 🙂 No uvidím, nechám se překvapit jak to bude. Ale chlap se mnou chce jít a já mu bránit určo nechci 🙂

knoflikarka
5. srp 2018

@ruzicka06 Taky mi dělali i vnitřní UTZ, přes břicho nebylo moc dobře vidět. Jinak kompletní zprávu jsem dostala hned do ruky i s výsledky krve, na odběrech jsem byla cca o týden dřív než na UTZ. Manžel byl se mnou, jen tak něco už ho nerozhodí, oni mají židličku většinou u hlavy, takže stejně nic nevidí, i když to berou přes spodek. A upřímně jestli chce jít k porodu, tak proč by nemohl přežít i vnitřní UTZ 😁. Každopádně držím palce k dobrému výsledku 😉

adel_kova
5. srp 2018

Přesně jsem čekala, že tohle někdo napíše. 😀 @knoflikarka , nicméně u porodu je to něco dost jiného.

@ruzicka06 Upřímně, kdybych si mohla vybrat, tak jdu asi taky do klasiky přes břicho, ale nemyslím, že tohle si můžeme volit, asi je to dost o dr a "technice". Můj třeba viděl skvěle i tou vnitřní a naopak říkal, že v takhle brzké fázi takhle vidí více. 🙂

jrak
5. srp 2018

Na UTZ urcite s přítelem, tak hezky jako při tomhle vyšetření uz nikdy prcek pak vidět nebude - pozdeji uz jen cast ruky, hlavy apod., nyní bude vidět cely najednou 😊👍🏻
Na krev jsem šla cca tyden před UTZ, ze prý az krev + UTZ dohromady ukáže výsledky (rizika vad), samostatne se to prý interpretovat neda

knoflikarka
5. srp 2018

@adel_kova Právě proto 😆. Pořád si myslím, že vnitřní UTZ, na který ani není vidět, je proti tomu prd, ale chápu, že každý má tu citlivost nastavenou jinak.

adel_kova
5. srp 2018

Přítel to má trochu naopak, když se mi to snažil vysvětlit (ano taky mi to přišlo nelogický, jsem to plně pochopila 😀 ) Porod pro něj vážně bude v jistém slova smyslu lehčí :D 🙂 Za což jsem ráda, aspoň vím, že mě tam podpoří. 🙂
@knoflikarka

knoflikarka
5. srp 2018

@adel_kova Tak to je určitě hlavní 😉

oveckaluky
5. srp 2018

@ruzicka06 Mně začal přes břicho, ale protože u jednoho nemohl něco změřit, tak pak ještě i sondou 😉

prcekverunka
5. srp 2018

@ruzicka06 Ahoj, sono se dělá přes břišní stěnu, partnera s sebou mít můžeš. Krev se zeptej, screening jako takový nemusí být nalačno, ale někteří lékaři si k tomu přidají něco, co nalačno být musí..Výsledek sono máš hned, odběry ne.

evee24
5. srp 2018

@ruzicka06 me dělali sondou spodem a i přes břicho. Oboji. Partnera volali az přes břicho. Jinak hladova na krev a na utz se dozvíš něco málo a zbytek z výsledků z papíru.

ruzicka06
autor
5. srp 2018

@knoflikarka Děkuju moc, snad budou výsledky v pořádku!

ruzicka06
autor
5. srp 2018

@adel_kova Já si právě myslím taky, že ženská si vybrat nemůže, že to prostě určí dr. jestli utz se udělá přes břicho nebo spodem. Jen mě zajímaly zkušenosti ostatních.

ruzicka06
autor
5. srp 2018

@oveckaluky Jasně, někde až na místě se to prostě rozhodne, jak se utz. udělá. A co ty vaše dvojčátka, vše v pořádku? 🙂

ruzicka06
autor
5. srp 2018

@prcekverunka Jj, no raději tedy nalačno tam jít, kdyby náhodou.

ruzicka06
autor
5. srp 2018

@evee24 Asi je to fakt individuální ten utz. Hlavně, aby bylo vše ok.

oveckaluky
5. srp 2018

@ruzicka06 Jj, děkuji 🙂 Už tu s námi budou co chvíli, jsme skoro na konci - už v pondělní poradně mi doktor říkal, že doufá, že se za 14 dní ještě uvidíme...tak uvidím, jak dlouho nám vedra dopřejí zůstat ještě 3v1 🙂
Jinak na I. scr. jsem byla napřed na krvi a pak týden na to na UTZ - chtěl tam mít už i výsledky z krve, aby mi mohl říct celkový výsledek. Na lačno jsem nemusela 😉

journals
5. srp 2018

@ruzicka06 Nalačno být rozhodně nemusíš, nezkoumá se nic, co by příjem potravy mohl ovlivnit. Hlavně - třeba spoň já to měla tak, že jsem šla na odběry až po obědě... s těmi výsledky to má každý dr. jinak - na krvi jsem byla cca 3 týdny před UTZ, takže po ultrazvuku (přes břicho) jsem kompletní výsledky dostala do ruky hned, jak je systém vyhodnotil.

billie_jean
5. srp 2018

@ruzicka06 praveze zijeme v dobe, kdy si zenska muze vybrat, ale maloktera na to ma kouke se ozvat, ze se ji neco nelibi.
Ten screening je dobrovolnej, tzn delate neco, co je nestandardni postup? Odchazim. Nikdy jsem od nikoho meslysela ze by se nedelal pres bricho, ted to od vas ctu poprvy a nechapu to. Jako jestli je zenska velryba s 200 kily tak mozna nic moc videt neni, ale... hm, me tohle udelat cizi doktor, tak mu utrhnu hlavu.

adel_kova
5. srp 2018

@billie_jean Tak já třeba velrybka určitě nejsem, ale nepřipadá mi to jako něco, kvůli čemu bych měla dělat problémy. Je tak zvyklý a má tak větší přesnost? Prosím, ať to udělá vnitřní sondou. Myslím, že od toho ten doktor je on a ne já, aby věděl, co je lepší. Nevnímám to jako nějakou chybnou techniku. Můj třeba dělá přes břicho až od 16.týdne. A nevím, jestli je mezi námi někdo, kdo by si vyloženě užíval byť klasickou prohlídku u gynekologa a přesto tam chodíme, že 🙂 (ne, nemyslím to jako útok, jen mi to přijde zbytečně přitažený za vlasy). Pokud mi nabízel něco, co jsem nechtěla, neviděla jsem a nevidím problém se ozvat, ale zrovna u tohohle snad necháváte rozhodnutí na doktorech ne? 🙂

1nelinka
5. srp 2018

Kazdy doktor to ma jinak..me pred 2lety delala mudr ultrazvuk jak ze vnitr tak prez bricho a ted jiny mudr v jinem meste to same..pry to jde lepe videt a mam 47kg takze to kuli spicku urcite nebylo..na krev se musi nalacno kuli glikemii a partner se mnou byl az na ultrazvuku ve 20tt ten mi prijde mnohem lepsi..na krvi jsem byla cca 10dnu pred screeningem a vysledky mi rekli hned po ultrazvuku..

1nelinka
5. srp 2018

@journals zkouma se glykemii proto se musi byt na lacno

lachtanice86
5. srp 2018

@ruzicka06 ano, ne, ano, jak kde

journals
5. srp 2018

@1nelinka ne, glykemie a dalsi hodnoty nejsou soucasti tohoto screeningu

1nelinka
5. srp 2018

@journals ja se na to specialne ptala proc musim byt na lacno a mudr mi rekl ze se testuje i glykemie..

priefi
5. srp 2018

@ruzicka06 1)ano, 2)pokud jdes jen na screeningovou krev, tak muzes jist, pokud to spoji i s dalsimi odbery (ktere se musi udelat na zacetku tehu, ale lze provest zvalst), tak na lacno, ale to jen, kdyz krev se odebira u Tveho dr., pokud jdes na spec.prac i na krev, tak muzes jist dle libosti, protoze budou delat jen screening.
3)ano
4) pokud je krev brana predem, vysledky jsou hned po utz., pokud se brala ten den, bud se ceka, anebo pak.daji vedet (nekdy ten den, nekdy.dalsi a nekdy si daji vic na cas)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru