Paragraf na 3,5 leťáka, když hlidá babička. Je to možné?

kaja2016
13. pro 2019

Nemate nekdo zkusenost, lze mit paragraf na hlidani 3,5leteho ditete, ktere kvuli vaznejsi alergii nevzali do skolky z duvodu moji hospitalizace plus nasledneho upoutani na luzko. Ja jsem na rodicaku, ale netrva mi pracovni pomer. Manzel dela na ZL a neplati si volitelne nemocenske pripojisteni - mam dojem, ze on by si paragraf vzit nemohl. Muze se to protahnout i na delsi dobu, proto se informuju.

fifina86
13. pro 2019

@kaja2016 musí s vámi babička žít ve společné domacnosti, jinak nárok na paragraf není.

kaja2016
autor
13. pro 2019

@fifina86 Ja jsem na internetu cetla, ze pokud by byl ragraf na dite do 10 ti let, tak zde zit nemusi... Jsi si tim.jista? Na strankach socialniho zabezpeceni...

fifina86
13. pro 2019

@kaja2016 u dítěte do 10 let může žádat i babička, ale je tam podmínka žití ve společné domácnosti? "Na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena domácnosti. Nemusí jít nutně o potomka, nemusí to být ani přímí příbuzní. Ošetřovaný člen domácnosti ale musí prokazatelně žít ve společné domácnosti (to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem). " zdroj ČSSZ

hezz17
13. pro 2019

@kaja2016 tete to neuznali. (Babička hlídala vnučku). Protože spolu nežijí. Vzala si neplacené volno.

fifina86
13. pro 2019

@hezz17 ano, je to tak. Je podmínka toho společného žití, kdyby s nimi žila, pak může OČR čerpat.

kaja2016
autor
13. pro 2019

@fifina86 kamaradka mi rikala, ze jeji mama, ktera zije jinde mela osetrovacku na novorozene dite jeji ( ona zustala v nemocnici v ohrozeni zivota). Rok 2016. Byla zmena?

fifina86
13. pro 2019

@kaja2016 nevim, zds byla zmena, OCR se me tyka od tohoto roku a tam plati ta spolecna domacnost

hezz17
13. pro 2019

@kaja2016 tady to bylo 2017.

fifina86
13. pro 2019

@kaja2016 relevantnejsi zdroj neexistuje: https://www.cssz.cz/web/cz/osetrovne

fifina86
13. pro 2019

@kaja2016 jinak manzel, i kdyby si pojisteni platil, na OCR nema narok ;)

j.a.n.i
14. pro 2019

@kaja2016 Nebyla zmena, pravdepodobne lhali, ze spolu ziji a nikdo to nekontroloval.

j.a.n.i
14. pro 2019

@kaja2016 A jinak s tim nezitim pri ocr na dite do 10 let, musis cist poradne, je tam, ze pri osetrovani ditete do 10 let RODICEM neni spolecna domacnost potreba, tedy muze pecovat rozvedeny otec zijici jinde.

kaja2016
autor
14. pro 2019

@j.a.n.i jojo, ja uz jsem to tam take objevila. A doslo mi, ze to je kvuli rodicum, co neziji spolu. Je to skoda, ze to takto limituji - nevidim na hlidani babickou zijici s nami a zijici bez nas zadny rozdil.

kaja2016
autor
14. pro 2019

@j.a.n.i Ted mi psala, ze to meli vypsano, ale pojistovna neproplatila.

fifina86
14. pro 2019

@kaja2016 vsak jsem ti to vcera psala i posilala odkazy na relevantni zdroje ;)
A je to z toho duvodu, ze pokud zijete ve spolecne domacnosti, tak byste se meli podilet spolecne na jejim chodu/udrzbe/peci atd.

kaja2016
autor
14. pro 2019

@fifina86 Rika kdo?🙂

fifina86
14. pro 2019

@kaja2016 co kdo rikal?

kaja2016
autor
14. pro 2019

@fifina86 ze pokud zijete ve spolecne domacnosti, tak byste se meli podilet spolecne na jejim chodu/udrzbe/peci atd.

kaja2016
autor
14. pro 2019

Mysleno jako recnicka otazka. Nevim proc by stat mel urcovat, kdo ma pravo a nema sdilet peci o nasi domacnost....

fifina86
14. pro 2019

@kaja2016 protoze on plati a urcuje pravidla 🙂

kaja2016
autor
14. pro 2019

@fifina86 To bych nerekla, pravidla jsou poptavka volicu poslancu, co zakony navrhuji... Viz. navyseni rodicaku a zmeny v cerpani...Ale jinak plne chapu, jak to myslis.-)

j.a.n.i
15. pro 2019

@kaja2016 Ale on přece neurčuje, kdo má či nemá právo se podílet na péči o společnou domácnost, on má pouze podmínku, že tu péči proplatí jen těm, kdo o tu společnou domácnost pečují "trvale".

kaja2016
autor
15. pro 2019

@j.a.n.i Promin, ale ja proste nevidim souvislost s trvalym pobytem u nas doma s peci o nase dite. Ale uz nejak nemam silu se v tom babrat..

j.a.n.i
19. pro 2019

@kaja2016 Ale trvaly pobyt nikdo nepozaduje, pozaduje spolecne ziti a uhrazovani potreb. Ja zas nevidim duvod platit nekomu, kdo zije jinde peci o vase dite, pecovat mu nikdo nezakazuje.

kaja2016
autor
19. pro 2019

@j.a.n.i Me to teda prijde jako diskrimace. Ruzna pravidla pro ruzne lidi. Proc nevidis duvod ? V cem je to jine?

j.a.n.i
20. pro 2019

@kaja2016 Proc by mel stat nekomu platit peci o clena cizi domacnosti?

kaja2016
autor
21. pro 2019

@j.a.n.i Tak plati prece. Princip je aby byla dalsi osoba ktera muze dite pohlidat, kdyz rodice z vaznych a opravnenych duvodu nemohoz....

j.a.n.i
24. pro 2019

@kaja2016 Ale vzdyt to dítě může pohlídat další osoba, akorát není důvod, proč by ji na to měl stát platit paragraf.

kaja2016
autor
27. pro 2019

@j.a.n.i No a proc by ho mel teda platit babicce, ktera zije v dvougeneracnim dome?.-) Ja myslela, ze jde o pomoct rodicum s hlidanim. Promin, ale nechapu tvou logiku, ty asi mou. Nechala bych to byt.

j.a.n.i
28. pro 2019

@kaja2016 Protože žijí společně a pro všechno se počítají společně, co na tom nechápeš. Nejde o to, zda jsou příbuzní, ale o to, že spolu žijí. Na moje děti si může vzít ošetřovačku i moje kamarádka, protože spolu žijeme v jednom domě, naopak moje máma žije úplně jinde, takže ta na ni nárok nemá a nehraje roli, že kamarádka je "cizí" a máma je příbuzná, prostě babička s dětmi nežije, tudíž nemá nárok na to, aby ji stát platil jejich ošetřování.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru