Hodnoty PAPP-A a FREE BETA hCG. Prosím dokážete převést na Mom?

laiila
2. dub 2024

Holky prosím, dokáže někdo převést tyto hodnoty na Mom? Vyšly mi tyto čísla
PAPP-A 1,69 U/I a Free BETA hCG 889 IU/I , všude to čtu, že hodnoty jsou v Mom .... kdyby někdo věděl zda jsou hodnoty orientačně OK budu moc ráda, odběr krve byl v 11+0. Moc děkuji

ukki
2. dub 2024

@laiila hodnoty Mom se vypočítávají v laboratoři, která vyšetření dělá, víceméně je to takový vážený průměr ve složitějším vzorci, doma se to vypočítat nedá

laiila
autor
2. dub 2024

@ukki Děkuji 🙂 Ještě mě zarazilo proč v papírech mám u PAPP-A jinou jednotku (chybí před U písmeno I) než u té Betty, mám to tam napsané přesně takto, myslíš, že jim tam chybí písmenko nebo je to zase jiná jednotka?
PAPP-A 1,69 U/I a Free BETA hCG 88,9 IU/I ... na UZ jdu až za 14 dní, tak jsem z toho nervózní a myslela jsem, že někde najdu zda se hodnotami vejdu 🙂

ukki
2. dub 2024

@laiila mě je spíš divné, že tam ty hodnoty nemáš, protože se to skutečně vyhodnocuje podle MoM, jednotky už si bohužel nepamatuji, ale je možné, že se vzájemně liší

laiila
autor
2. dub 2024

@ukki no Unilabs laboratoř to vyhodnocuje v těchto jednotkách a pak ten program u doktora to prý převede.

jana_zofie
2. dub 2024

@laiila ano, převádí to program tam, kde se to vyhodnocuje. Potřebuješ na to statistiku obrovského počtu výsledku za určité období a ten program ta data sbírá a počítá s tím. Dokonce pokud nedokážeš zajistit nějaký minimální počet vyhodnocení (a tedy i vstupních dat), nemusíš dostat licenci k programu...
Co se jednotek týče U je unit, jednotka. IU international unit, mezinárodní jednotka. Může tam být rozdíl ve standardizaci, ale často je to jenom prostě formální rozdíl v tom, jak se to rozhodně pojmenovat výrobce analytického systému. Ale některé analyty taky prostě mezinárodní koncenzus pro hodnotu IU nemají.🤷 Můžu to ještě rozepsat, ale myslím, že jsem tě už zmátla dost a vcelku nevidím důvod aby sis s tím lámala hlavu. Ber to jako jednotku prostě.
Jestli to chápu dobře, máš výsledky, ale ještě nemáš vyhodnocení a vrtá ti hlavou, jak na tom ses. Hod se do klidu, dej si cokosku a počkej na vyhodnocení. Technicky by se daly najít tabulky MoM z náhodných míst z náhodného období, které budou limitně odhadem, čisté podle oka dávat nějaký plus mínus edukovany odhad jak by to mohlo vyjít, ale než se tím prohrabes, prolistujes, srovnas, tak máš výsledky přímo z programu, nestresuje s se a nejsi zmatená jak lesní včela.

laiila
autor
3. dub 2024

@jana_zofie jééé Vy jste skvělá, přesně jste pochopila jak to myslím 🙂 No je mi čerstvých 38, tak mám strach a dny do ultrazavuku vůbec neutíkají a to chodím stále na plný úvazek do práce, jinak jsem po IVF 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru