Každý měsíc obměňuje svou výstelku a v době těhotenství v ní roste miminko. Křeče, které během menstruace vysílá, mnohým ženám komplikují život, ale při porodu mají její kontrakce nepostradatelnou roli. Jakou funkci má děloha v ženském těle a jak se mění, když je žena těhotná? I to se, mimo jiné, dočteš v našem článku.
Děloha má tvar obrácené hrušky a ústí do ní vejcovody.
Děloha má velmi důležitou funkci během těhotenství. Musí zajistit ideální prostředí pro plod (miminko). V začátcích těhotenství odpovídá za to, že bude plod dostatečně vyživován do té doby, než se vyvine placenta9, která poté tuto funkci přebere. Má vliv i na hormonální prostředí, díky kterému se tělo přizpůsobí různému období reprodukčního života.
Děloha (latinsky uterus) svým tvarem připomíná obrácenou hrušku. Je dutá, má silné stěny a vnitřní výstelku tvořenou žlázami, které se říká také endometrium. U dospělých žen má děloha délku přibližně 6–8 cm, šířku 4–5 cm a tloušťku 2,5–3 cm. V těhotenství se čtyřikrát až pětkrát zvětšuje, zatímco v době menopauzy se naopak zmenšuje. Její rozměry a uložení v pánvi ovlivňuje také ukončené těhotenství, které na ní zanechává změny.
Tělo dělohy je duté, přičemž do jeho výstelky se v době oplodnění uhnízdí oplodněné vajíčko, kde se během těhotenství dále vyvíjí. Stěny těla jsou mnohem tlustší než stěny děložního čípku, protože zajišťují ochranu a podporu vyvíjejícímu se děťátku a jsou tvořeny svaly, které během porodu napomáhají prostřednictvím kontrakcí „vytlačit“ dítě ven z těla.
Užší konec dělohy směřuje dolů a nazývá se děložní hrdlo neboli také děložní čípek. Spojuje dělohu s vagínou a působí jako svalový svěrač, který způsobuje vylučování výtoku či menstruační krve.
Děloha je ve spodní části břicha, a to mezi močovým měchýřem a konečníkem, konkrétně by měla být jemně ohnutá přes močový měchýř. V pánvi ji na správném místě drží vaziva, která jsou důležitá i v těhotenství – v době přípravy těla na porod dochází k jejich uvolňování, což může ženě způsobovat mírný diskomfort až bolest v podbřišku. Rovněž vaziva pracují i při naplnění močového měchýře a střev – přestože dělohu fixují, starají se i to, aby měla v těle neustále dostatek prostoru.
Důsledkem změn ve vazivech, může nastat změna pozice dělohy. Jedná se například o tyto případy:
Příčiny vzniku změn na vazivech dělohy, které vedou k její nesprávné pozici:
Velikost dělohy ovlivňuje hormonální hladina v ženském těle, přičemž nejdůležitější roli zde hraje konkrétně hormon estrogen. V pubertě dochází k nárůstu estrogenu, proto se zvětšuje také děloha. V dospělosti, tedy v produktivním věku ženy, je tělo dělohy o něco větší než hrdlo.
Během života se velikost dělohy mění následovně:
Děloha podléhá během menstruačního cyklu jistým změnám. Prohlédni si, jak se každý měsíc mění a co všechno k těmto změnám přispívá.
Období po menstruaci
Výstelka dělohy není nikdy tak tenká jako po menstruaci, a tak až do ovulace postupně hrubne. Ve tvém těle se zatím zvyšuje hladina estrogenu, což je i důvod, proč můžeš před a během ovulace pozorovat krásnější pleť či lepší stav nehtů a vlasů.
Ovulace
Dochází k uvolnění vajíčka, které je připraveno na možné oplodnění a na svůj čas čeká ve vejcovodu. Na endometrii, tedy děložní sliznici, probíhají poslední změny, co se týká její tloušťky.
Období po ovulaci
Ve tvém těle se zvyšuje hladina progesteronu a endometrium už dále nenarůstá. Momentálně je totiž připraveno zachytit oplodněné vajíčko a postarat se o to, aby mělo dokonalé prostředí potřebné k uhnízdění.
Menstruace
Menstruace nastane, pokud se v předešlé fázi cyklu na děložní sliznici nezachytilo oplodněné vajíčko. Vaječníky přestávají produkovat hormony, důsledkem čehož není sliznice dále vyživována a stává se křehkou. K tomu, aby byla následující měsíc opět připravena zachytit oplodněné vajíčko, musí proběhnout její obnova. Tím pádem dochází k menstruačnímu krvácení, které je doprovázeno jemnými děložními stahy. Právě menstruační křeče odpovídají za spuštění menstruace.
Děloha se v průběhu těhotenství neustále zvětšuje. Z původních 50 až 60 g nabude hmotnost na 900 až 1 000 g. Její vnitřní prostor dosáhne ještě markantnějších změn – před těhotenstvím je objem děložní dutiny přibližně 5 až 10 ml, přičemž na konci těhotenství je to až 5 000 ml. Pokud jde o vícečetné těhotenství, její vnitřní objem naroste o to víc.
Přibližně mezi 18. až 20. týdnem těhotenství začne lékař měřit děložní fundus. Jedná se o vzdálenost od stydké kosti až po vrchní část dělohy. Tento údaj se zapisuje i do těhotenské knížky.
V těhotenství můžeš důsledkem změn v děloze a jejímu zvětšování vnímat následující symptomy:
4. a 40. týden těhotenství. Děloha se několikanásobně zvětšila.
Jakmile tělo po porodu vyloučí placentu (nebo je odebrána během císařského řezu), spouští se ve tvém těle nový hormonální proces, který mimo jiné odpovídá i za navrácení dělohy do původního stavu, respektive do její původní velikosti.
Proces zavinování dělohy je doprovázen bolestmi, které každá žena vnímá individuálně. Zatímco některé je téměř necítí, jiné je zase přirovnávají k prvním porodním kontrakcím. Bolesti se nejčastěji objevují při kojení a měly by ustat během šestinedělí. Zavinování dělohy kontroluje po porodu a v šestinedělí gynekolog.
Děloha může být, stejně jako jiné orgány, postižena různými nemocemi. Pro jejich včasné odhalení jsou nejdůležitější pravidelné preventivní prohlídky, přičemž kontroly u gynekologa mají narůstající význam zejména se zvyšujícím se věkem.
Na zhoubném karcinomu dělohy nebo rakovině endometria je zrádné to, že se dlouho nijak neprojevuje a žena pociťuje jen minimální nebo žádné příznaky.
Nejčastěji se vyskytuje v období menopauzy, kdy se projevuje krvácením, které si ženy často spletou s menstruací. Jednoduše si myslí, že v tomto věku nastává menstruační krvácení bez jakýchkoli „časových pravidel“, ale ve skutečnosti už nejde o menstruaci jako takovou, ale o krvácení způsobené přítomností rakoviny.
Léčba spočívá v chirurgickém odstranění nejen samotného nádoru, ale také celé dělohy. Většinou při operaci lékaři odstraní také vaječníky, vejcovody a uzliny v tříslech. Právě uzliny jsou v případě rakoviny dělohy směrodatné a jejich rozbor pomáhá určit další postup léčby. Pokud se rakovina rozšířila až do uzlin, kromě operace ženu čeká také chemoterapie, která je mnohdy kombinovaná s ozařováním.
Děložní myomatóza neboli myomy3 na děloze představují nezhoubné nádory, které mohou mít různou velikost. Lékaři je nejčastěji objeví pomocí ultrazvuku při běžné gynekologické prohlídce.
Myomy se mohou projevovat silným a bolestivým menstruačním krvácením, bolestí při sexu nebo problémy s vyprazdňováním. Pokud myom na děloze není rozsáhlý, většinou ho lékaři jen sledují a nevolí další postup léčby.
Co ve videu zaznělo:
Přestože je endometrióza poměrně rozšířeným onemocněním – postihuje 1 z 10 žen, až dosud se o ní moc nemluvilo. Projevuje se nesnesitelně silnými bolestmi během menstruace, tvorbou cyst na různých částech reprodukčního ústrojí, nadměrně silným krvácením a bolestí v pánvi i mimo menses. Často vede až k neplodnosti, případně bývá komplikací při snaze otěhotnět a ženě přítomnost tohoto onemocnění může pro neustálé bolesti komplikovat každodenní život.
Jde o stav, kdy se odloučená výstelka dělohy (endometrium) nevylučuje z těla ven během menstruace celá. Její části se mohou usazovat na střevech, vaječnících, vejcovodech nebo i v jiných orgánech – některé ženy měly endometrium usazené i na ledvinách či v plicích. Takto usazená odumřelá výstelka vytváří v těle srůsty, kterým se lidově říká také tzv. čokoládové cysty – mají totiž charakteristickou tmavě hnědou barvu.
Diagnostika endometriózy není úplně jednoduchá – na běžném ultrazvuku nemusí být toto onemocnění patrné. Spolehlivě ji dokáže odhalit například magnetická rezonance, na kterou však ženu gynekolog odešle jen ve výjimečných případech. Definitivně se proto toto onemocnění potvrdí až během laparoskopického chirurgického zákroku, při němž se zbytky endometria z břišní dutiny i rovnou odstraňují.
Léčba endometriózy se stanovuje individuálně, přičemž rozhodujícím faktorem je stupeň tohoto onemocnění. Většinou se však volí chirurgický zákrok, který zbaví břišní dutinu zbytků endometria, a následně se zahajuje hormonální léčba.
Některé vrozené vady na děloze mohou způsobovat bolest při sexuálním styku nebo nadměrně bolestivou menstruaci. Přítomnost vrozených vad na děloze však žena často odhalí teprve tehdy, když se bez úspěchu snaží otěhotnět, případně se identifikují až v těhotenství, kdy mohou stát za některými komplikacemi. Většina vrozených vad dělohy totiž během života nezpůsobuje žádné výraznější problémy.
Nejčastěji jde o tyto vrozené vady:
Endometrióza je onemocnění žen, kdy se ložiska děložní sliznice nacházejí mimo dělohu. Částečky endometria se nemusí nacházet pouze v oblasti pánve ženy. Mohou se vyskytovat kromě srdečního svalu a sleziny prakticky kdekoli.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu