Jediné, co k blogování a psaní článků potřebuješ, je počítač a internetové připojení.
Není důležité, jestli jsi expert na nějaké téma nebo nejsi. Můžeš psát o čemkoliv tě napadne! Vědomosti nejsou důležité. Jedinou věcí, na které záleží, je nadšení. Pokud máš k nějakému tématu vztah, baví tě, hurá do toho!
Vyčisti si hlavu, všechno pak půjde líp. Sedni si na pět minut a hoď na papír všechny svoje myšlenky. Ať už se ti honí hlavou, co máš dneska všechno udělat nebo nakoupit - napiš i tohle. Nech myšlenky plynout, napiš třeba i to, co vidíš před sebou na stole, napiš, že tě nic nenapadá. Srovnáš si myšlenky a může z nich vyplynout dobrý námět na článek nebo zajímavé téma. Všechny myšlenky, které tě rozptylují, dej ven, sepiš je na papír a budeš mít hned lehčí a čistější hlavu.
Zkus techniku "Pomodoro". Jsou to 25 minutové intervaly na psaní s 5 minutovými přestávkami. 20 min piš, piš, piš a pak si dej 5 minut třeba na uvaření kafe nebo naházení prádla do pračky. Opakuj to tak 4x z sebou. Celkem to budou 2 hodiny a pak si dej půlhodinovou přestávku.
Autorský blok může nastat u sebelepšího spisovatele nebo blogera. Nejspolehlivěji na to zabírá se prostě sebrat a jít ven. Nebuď jen ve své hlavě. Běž ven sbírat nové podněty a nápady. Běž na kafe s kamarádkou, mezi lidi, zasportuj si. Zažij něco, co je mimo tvoji rutinu.
Máš už téma. Víš, o čem chceš psát. Sdílej tedy svoje názory. Piš o tom, co máš ty vyzkoušené a jak to pro tebe fungovalo. Neraď čtenářům, jak by to měli dělat oni. Na každého může fungovat něco jiného. Klidně dej v rámci článku čtenářům prostor pro diskuzi. Zeptej se jich, jaká je jejich zkušenost, jaký je jejich názor na věc.
Představ si, komu bys o tématu vyprávěla. S kým by sis zrovna o tomhle tématu povídala? To ti pomůže najít tu hranici, co v článku povědět a kam už není nutné zabíhat. Pomůže ti to také rozhodnout tón a styl psaní, který do článku použiješ.
Zapoj do psaní všechny smysly! Popiš nejen to, co jsi viděla, ale zpracuj i to, co jsi cítila, slyšela, ochutnala. Když použiješ všechny smysly, čtenáře do článku vtáhneš a pomůžeš jim si věci představit barvitěji, reálněji.
Snaž se psát tak, aby tvými slovy byli lidé dotknuti, pohnuti nebo inspirováni! Klidně mluv (piš) i o tom, jaké úsilí je za tvým článkem, co jsi všechno absolvovala, co tě to stálo. Pro druhé to bude inspirativní.
Víš, co lidé nejvíc milují na čtení? Bílé místo mezi odstavci! Zní to absurdně, ale je to tak. Když už se lidé ke článku prokliknou, nejdřív ho zběžně přejedou očima a zhodnotí, jestli ho číst nebo ne. Nepřehledný a dlouhý text v jednom sloupci každého odradí.
Text článku také dobře rozčleníš pomocí obrázků. Fotky budou pro čtenáře příjemnou příležitostí, aby si jejich oči odpočinuly od čtení. Článek pak působí, že v něm není moc textu a to čtenář ocení. Vybírej vždy obrázky a fotky, které dobře ilustrují a dokreslují obsah článku. V současné době začínají být oblíbená i videa, ale o tom někdy jindy zase.
Ideální délka textu je 300 - 500 slov. Lepší a srozumitelnější jsou jednoduché věty. Pokud máš článek moc dlouhý, zamysli se nad tím, co je pointou článku a "omáčku" kolem z textu vymaž.
I když budeš na téma expert a odborník, nesnaž se používat zbytečně odborné výrazy. Pokud to bude nutné, klidně si v článku vyčleň místo a odborný pojem ve zkratce vysvětli.
V nespolední řadě gramatika! Prostě dodržuj pravidla pravopisu. Pokud nevíš, klidně se zeptej ostatních uživatelek v blogerské skupině. Dobrou pomůckou je i tahle internetová jazyková příručka.
Blogování ti může přinést přátele, kontakty, ale klidně i pracovní příležitosti.
Jestli ti psaní blogu přinese nějaké vnitřní naplnění a spokojenost, to už si musíš zodpovědět sama. Můžeš dělat tisíc věcí, tak proč zrovna blogování? Zamysli se nad tím, proč chceš blog psát a komu ho chceš vlastně psát. Jakou přidanou hodnotu přinese zrovna tvůj blog tobě nebo ostatním? Třeba chceš psát blog prostě jen pro sebe, protože se v něm vypovídáš a to ti přinese spokojenost. Nejsou na to správné nebo nesprávné odpovědi.
Vaše moderátorka janysevka