Bolesti břicha provází mnoho nemocí a jsou tedy i jejich příznakem. Proto je mnohokrát velmi obtížné určitou nemoc rozpoznat. K přesnému stanovení diagnózy je zapotřebí velmi přesná lokalizace bolestí, popis způsobu bolesti a také ostatní symptomy, které bolest břicha provázejí. Bolest jako taková je velice nepříjemná a bolest břicha zvlášť, neboť v dutině břišní je uloženo několik velmi důležitých životních orgánů, proto takovou bolest může navíc provázet oprávněný strach z nějaké vážnější choroby. Dlouhodobější bolesti břicha a zažívací potíže mohou značit i autoimunitní2 potíže.
S bolestí břicha je proto nejvhodnější se vždy obrátit na lékaře, ať už se jedná o bolest u dospělých, dětí, či těhotných žen24.
Kategorie bolesti břicha
Bolesti břicha jsou samozřejmě různé, záleží jak na intenzitě, tak i na způsobu, ale lze je alespoň přibližně rozdělit do několika kategorií.
- Tupá bolest břicha - tato bolest bývá vnímána spíše jako tlak, který je intenzivní, spíše nebolestivý, ale značně nepříjemný.
- Ostré bolesti břicha - píchavé, bodavé nebo kousavé bolesti, které bývají lokalizovány v určité oblasti břicha. Při zanedbání mírnějších obtíží bolesti vzrůstají nebo bolest přichází náhle.
- Křečovité bolesti břicha - tyto bolesti svíravého rázu se mohou objevit v jednom místě nebo na větší ploše břicha. Bolesti mohou přicházet nárazovitě s krátkými úseky úlevy. Nemocný se cítí strnule, bez možnosti se narovnat či uvolnit.
- Plynatost, nadýmání - jedná se o nepříjemný pocit plnosti a nafouklého břicha, někdy provázené křečemi, zvláště v případě, kdy není možný přirozený odchod plynů z těla.
Ve spoustě případů se ovšem bolesti břicha prolínají a není tak možné bolest přesně lokalizovat a určit příčinu.
Lokalizace bolestí břicha
Nejdůležitější pro určení správné diagnózy je přesná lokalizace bolesti břicha. Ačkoliv se v mnoha případech shoduje bolest s místem uložení postiženého orgánu v dutině břišní, nemusí to být nutně pravidlem. Mnohé orgány v lidském těle mají tendenci svou bolest "vystřelovat" a prolínat do různých oblastí v břiše a přesto se může jednat o choroby, které s břichem souvisí pouze vzdáleně.
Nejčastěji udávané lokalizace bolesti:
- Bolest vprostřed nadbřišku - v takovém případě se může jednat o podrážděný žaludek, žaludeční vřed, onemocnění jícnu, cévní komplikace nebo i o infarkt myokardu. Dále pak takto lokalizovanou bolest může způsobovat psychický stres nebo onemocnění, které je v souvislosti s páteří. Jedná-li se o bolest, která se rozprostírá v celkovém pruhu, je nutné ihned volat záchrannou službu, neboť by jít o zánět pobřišnice.
- Bolest v levém nadbřišku - zde je bolest v mnohých případech velmi intenzivní i v místě levého podžebří. Opět se může jednat o žaludeční vřed nebo chronický či akutní zánět slinivky břišní, popřípadě o jiné její komplikace. Jsou-li bolesti náhlé a velmi silné, je opět zapotřebí volat záchrannou službu. Jedná se totiž o stav ohrožující život.
- Bolest v levém podbřišku - zde je naopak možný výskyt bolesti i v pravém podžebří. Důvody této bolesti mohou být skryty ve žlučníkových kamenech, zánětu žlučníku, dvanácterníkovém vředu či játrech. Dále tato bolest může být spojena se střevy, u žen se může jednat o zánět vaječníků nebo i močových cest. Bolesti bývají zpravidla intenzivní, někdy nárazovité. I při občasných bolestech v těchto místech je vhodné navštívit lékaře.
- Bolest v oblasti pupku - zde se může jednat o střevní problémy, namožené břicho, ale i o břišní kýlu. V případě, že bolest přetrvává a pohmatem je možno ucítit nějaký výstupek, je nezbytná návštěva lékaře. Je možné provést jemnou břišní kruhovou masáž nebo použít k uvolnění mast určenou k problémům s nadýmáním.
- Bolest v pravém podbřišku - silné a náhlé bolesti v oblasti pravého podbřišku zpravidla značí zánět slepého střeva, přesněji zánět červovitého přívěsku slepého střeva. V takovém případě je na místě vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Nemocný bývá v drtivé většině hospitalizován a podroben chirurgickému zákroku. U žen tato bolest může opět znamenat zánět vaječníku3.
- Bolest uprostřed podbřišku - zde se může jednat např. o onemocnění střev, tzv. střevní chřipku (akutní gastroenteritidu), při které se bolesti mohou objevovat v různých částech břicha, nebo také o onemocnění tlustého střeva či konečníku. U žen se takto může projevovat zánět dělohy3 nebo děložního čípku, u mužů pak onemocnění prostaty.
- Bolesti ve spodní části břicha - zde může bolest značit zánět močového měchýře nebo močových cest7.
U nemocí, které souvisí s trávicím traktem se mohou bolesti stěhovat a vyskytovat se na různých částech břicha. V takovém případě jde povětšinou o nahromadění střevních plynů a toxinů.
Další příznaky provázející bolesti břicha
Není neobvyklé, že se k bolestem břicha přidá i pocit na zvracení, či zvracení3, zácpa3 nebo průjem1. Také pak nadměrná plynatost, nebo naopak zástava odchodu plynů z těla. Dále se může objevit horečka1, slabost, bolest hlavy, nechutenství4, slabost nebo váhový úbytek. Nebezpečí pak způsobuje u takových problémů zvláště dehydratace, která může být následkem častého zvracení4 a průjmu. Především u malých dětí2 a kojenců je na místě značná obezřetnost. Není tedy nutná pouze dieta, ale i dostatečný přísun tekutin, které by měly být podávány v menších dávkách.
Zdroj: Nejsport.cz
Kdy navštívit lékaře
S bolestí břicha je vhodné navštívit lékaře téměř vždy, zvláště pak jde-li o malé děti či miminka. U dospělých při krátkodobé bolesti břicha způsobené např. dietní chybou či nadýmáním může pomoci bylinný čaj či jiné přípravky a doplňky stravy k tomu určené.
Prevence
Základem je samozřejmě hygiena-časté mytí rukou a správné ošetření potravin. Dále pak vyvážená a zdravá skladba jídelníčku. Také pohyb je velice důležitý a pravidelnost a střídmost v jídle.
Dobrou prevencí mohou být i přírodní produkty:
Vhodných přípravků je nespočet, pokud však nepomáhají je nutná odborná léčba.
Bolesti břicha u těhotných žen
Bolesti břicha v těhotenství bývají většinou způsobeny roztahující se a rostoucí dělohou nebo nadměrnou fyzickou námahou (zvedání těžkých břemen, delší procházkou a pod.). Bolest břicha může těhotná žena pociťovat jako bodavou či píchavou. V žádném případě však nesmí být provázena krvácením3.
Bolest břicha může být také předzvěst porodu29, jedná se o tzv. poslíčky - nepravé kontrakce33, které se liší od těch pravých svou časovou nepravidelností, lokalizací a průběhem. Poslíčci mohou velmi připomínat menstruační2 bolesti, které nastávající maminka pociťuje zejména v podbřišku2.
Bolesti břicha u nastávajících maminek mohou být také způsobeny stejnými příčinami jako u jiných lidí - nemocemi, infekcemi atd., avšak může se také jednat o komplikace13, které jsou spojené s vývojem miminka5, předčasným porodem20 či hrozícím potratem13. Proto je velmi důležité, aby budoucí maminka navštěvovala pravidelné těhotenské kontroly a při jakýchkoliv obtížích neprodleně informovala svého lékaře.
Nejčastější příčiny bolení bříška u dětí
- Kojenecká kolika25
- Běžné nemoci - bolení bříška může být spojeno s virózou či angínou.
- Psychické problémy - jako je stres,strach, únava nebo starosti. Děti také řeší své problémy, které by neměly být rodiči a dospělými podceňovány.
- Závádění nových potravin10 - při zavádění nových potravin do jídelníčku dítěte je třeba určité opatrnosti. Potraviny by měly být zaváděny postupně, aby bylo možné sledovat případné reakce dítěte. Pozor je třeba dávat také na dietní chyby.
- Zažívací obtíže - zde se jedná především o zácpu, průjem nebo o zánět sliznice trávicího traktu.
- Potravinové alergie6 či histaminová intolerance3 - je vhodné mít přehled o jídelníčku dítěte a mít tak možnost sledovat jeho reakce na určité potraviny.
- Střevní paraziti - u dětí jde zejména o Roupa dětského1.
- Gynekologické potíže
- Nemoci močového ústrojí
- Úrazy bříška4 - úrazy bříška se nemusí projevit hned, proto je vhodné dítko sledovat, popř. s ním navštívit lékaře.
Jak děťátku ulevit od bolesti bříška
Úlevu může děťátku přinést uložení do polohy na bok s pokrčenými nožkami. V případě, že se dítko přejedlo může pomoci teplý obklad na bříško nebo teplá koupel. V některých případech může být vhodná masáž bříška. Je také vhodné zůstat dítěti na blízku, snažit se jej zklidnit, třeba čtením pohádky. Ale záleží především na příčině bolesti.
Více o bolestech břicha na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://www.rodicka.cz/bolest-bricha-u-deti-priciny-boleni-bricha/
- http://www.boli.cz/bolesti-bricha-na-prave-strane/
- http://www.jarodic.cz/cz1/jak-na-bolesti-bricha-u-deti.php
- http://www.bolesti-bricha.cz/
- ©Depositphotos.com/[lucidwaters]