xsyrt
3. črc 2017
3653 

Jak na bodnutí hmyzem? Zkuste cibuli, ocet a led.

Bodnutí hmyzem je nepříjemné pro dospělého, natož pro dítě. Víte, jaký hmyz dokáže děti nejvíce potrápit, u kterých druhů se objevuje alergická reakce a co v takových případech dělat? Pojďme se na to podívat.

Nejčastěji bodnutí způsobí:

Včela – není přirozeně agresivní a štípne v případě, že se cítí v ohrožení. Žihadlo má ostny a včela píchne pouze jednou. V kůži zanechá žihadlo s jedovým váčkem. Představuje nejtoxičtější blanokřídlý hmyz.

Vosa – je agresivní. Žihadlo je hladké a vosa jej po píchnutí může opětovně vytáhnout a píchnout znova. V kůži žihadlo nezanechává.

Sršeň – je agresivní hlavně na konci léta. Bodnutí je velmi bolestivé, ale není tolik toxické jako u vosy nebo včely.

Čmelák – bodnutí čmelákem je vzácné a prakticky se nevyskytuje (pouze z výkonu povolání, například na čmeláčích farmách). V kůži po píchnutí neobjevíte žihadlo.

Mravenec – mravenci nebodají, ale kousnou do kůže, přičemž kousnutí je nepříjemné, svědí a může otéci.

Komár – krev sají pouze samičky, a to po oplodnění. Potřebují ji k dozrání vajíček.

Ovád – samice zanechává po sání krvavou ranku v kůži. Bodnutí je bolestivé a svědí.

Klíště – zakousne se do kůže. Kousnutí nebolí, problémem jsou nemoci (borelióza a klíšťová encefalitida), které klíště přenáší.

Muchnička – krev sají samičky. Muchničky jsou velké okolo 3 milimetrů a vyskytují se u vody. Štípnutí velmi bolí, objeví se na kůži velký červený pupen, z nějž teče krev.

Jak ošetřit bodnutí?

Obecný postup:

  1. Pokud zůstalo žihadlo v kůži, vytáhněte jej. Buďte opatrní, abyste nepoškodili váček s jedem.
  2. Na štípnutí dejte ledový obklad.

Pro osoby s alergickou reakcí na vosí či včelí bodnutí:

  1. Přiložte škrtidlo, kterým omezíte proudění krve.
  2. Vezměte si antihistaminikum.
  3. Trpíte-li vážnou alergickou reakcí, zavolejte lékaře nebo se urychleně vydejte na pohotovost.

Včela:

  1. Rychle odstraňte žihadlo. Nejlépe z boku, abyste nepoškodili váček s jedem. Za nevhodný způsob se považuje vytahovat žihadlo pinzetou.
  2. Přiložte na ránu cibulový nebo octový obklad.

Klíště:

  1. Klíště vyndejte. Nesmí v ráně zůstat ani kousek kusadel. Babské rady praví, že olejem se klíště udusí, ale to není pravda. Použít můžete místo oleje několik kapek dezinfekce.
  2. Ránu vydezinfikujte.

Komár:

  1. Bodnutí chlaďte.
  2. Pokud svědění přetrvává, aplikujte gel s účinnou látkou dimetindeni maleas nebo hydrokortizonovou mast.

Jaký hmyz je pro člověka v našich končinách nebezpečný?

Alergickou reakci na píchnutí hmyzem mohou u člověka vyvolat pouze vosy, včely, čmeláci. Hmyz, který patří do rodu blanokřídlých, nekouše, ale při bodnutí vstřikuje jed. Naproti tomu mravenec, komár a ovád mohou způsobit velký svědící otok, který je reakcí na přecitlivělost na sliny z kousnutí. Ojediněle se může vyskytnout reakce na komára v podobě rudé skvrny okolo místa vpichu. Projevy zarudnutí kůže a svědění jsou u bodnutí hmyzem časté.

Vše o anafylaktickém šoku

Anafylaktická reakce na píchnutí včelou nebo vosou se projevuje u 2 % případů bodnutí.  Jed obsahuje alergeny provokující tvorbu IgE protilátek a anafylaktický šok (ztráta vědomí, oběhové selhání) je na světě.

Projevuje se jako potíže s dýcháním, které připomínají astmatický záchvat. Na těle se objeví červené skvrny nebo kopřivka a poklesne prudce krevní tlak. Nastupuje nadměrné pocení a ztráta vědomí.

Zde platí jednat nesmírně rychle. Může dojít k srdeční zástavě. Ihned podávejte antihistaminika, aplikujte adrenalinové pero (Epipen). Nemocného položte na bok. Vhodná je poloha také na zádech, nicméně postižený může zvracet, proto je poloha na boku bezpečnější. Do příjezdu lékaře udržujte základní životní funkce. Kontrolujte dech a tep, chlaďte krk, vlhčete rty, a pokud bude potřeba, při zástavě dechu proveďte resuscitaci.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bodnutí hmyzem a co pomáhá nejvíce na svědění? Podělte se o své tipy s ostatními maminkami v diskuzním fóru nebo se mrkněte do Wiki.

Foto:

Zdroj: MUDr. Jaroslava Braunová, Alergie na hmyzí bodnutí

Přecitlivělost na jed hmyzu

#zdravi_nemoci

Začni psát komentář...

Odešli