Vím, že tu s tématem náhradního rodičovství občas spamuji. Nicméně koho tohole téma, alespoň elementárně zajímá a třeba si říká, že by ještě jedno dítě zvládl, ale proč šířit opět své geny..tak doporučuji moc poslechnout si tenhle úžasný rozhovor s předsedkyní Dobrého startu Julií Kochovou. Moc hezky shrnuje situaci ohoržených dětí a vysvětluje proč jsou potřeba náhradní rodiče...

    https://radiozurnal.rozhlas.cz/zadne-dite-nepat...

    Rozhovor si pustím, jakmile budu mít chvilku, ale k té potřebě náhradních rodičů...:
    Kamarádka teď prochází procesem pro pěstouny (budu psát teda jen za jih Moravy) a je to teda mazec - např. naprosto (ale naprosto) nepřínosné povinné "přednášky"/"semináře" - vysvětlovala mi, jak to chodí. Kraj vypíše výběrko na společnost, která to zastřešuje a zajišťuje. Vyhrává samozřejmě co? Cena... Podle toho to i vypadá. Všechno hodně obecné, a teoretické, některé názory zastaralé, některé až hrozivě nepatřičné (např. rasistické). Máloco opravdu užitečného. Na začátku otázky" jak to vnímáte, co si o tom myslíte?" , pokračuje to větami typu "vše je individuální, ale... " se závěrem "takže to je a bude, jak to říkám já". Třeba i když dítě bude u přechodného pěstouna chvilku, tak stejně má předávací proces trvat další 2-3 měsíce (?!?). Mají to společně i s těmi, kdo chtějí adoptovat. A když jde do adopce dítě od přechodných pěstounů, prý si to musí docela vyžrat... I ti, kteří jsou několikanásobní pěstouni musí na ty "megapřínosné" přednášky znovu... Jako masakr, tohle je fakt podpora náhradních rodičů jak víno... :(. Jsem ráda, že tímto nemusím procházet a je mi líto, že to díky tomu, jak to funguje, má spousta dětí i rodičů velmi složité.

    19. únor 2019
    wrtulka
    autor

    @verdos Hmm tak to mě mrzí. Já mám vlastní zkušenost takže vím, že to co píšete není úplně mimo mísu ☹ přípravy záleží každý kraj si dělá svoje a někde jsou opravdu super kvalitní..a jinde je to horší o tom vím ☹

    S tím předávání od přechodných pěstounů tam se to opět různí. Ale hodně jde o to, kdy dostanou noví rodiče (ado nebo pp) dítě oficiálně do péče tj. jak dlouho to trvá soudu. Ty soudy jsou tam kámen úrazu a to velký. Vím o třeba ted čerstvě o případu, kdy ado rodiče čekali na dítě od přechodné pěstounky téměř 4! na miminko! Mohli ho převzít prakticky do týdne..ale zaseklo se to kde.u soudu a to je naprd!

    Já osobně znám několik úžasných přechodných pěstounů a ti předávání opravdu ado rodičům nijak vyžrat nedávají naopak podporují je jak můžou a jsou rádi, že k nim dítě odchází. Ale je to jako vše o lidech..

    Víte, ale říkám si člověk může změnit od základů život dítěte (tak jak to říká v rozhovoru Julie) a o tom to vlastně je..

    19. únor 2019

    @verdos My jsme absolvovali přípravu pro náhradní rodiče v Praze (zajišťovala to Natama) a za mě super. Zaměřili se hodně na attachment (připoutání se) a jeho poruchy. Celé to bylo udělané "zážitkovou" formou. Nacvičovali jsme různé situace, koukali na filmy, kde mluvili adoptivní rodiče nebo adoptované děti...
    To, co jsem se tam "naučila", mohu využít u svého biologického syna.
    Mě spíš vadí, že rodičů, kteří by chtěli adoptovat, je hodně. Ale právně volných dětí je minimum. A ne každý může/chce jít do pěstounství.

    19. únor 2019

    @radkamorrisova Jasně, v Praze to může být dobrý, to fakt nevím. Attachment byl v Brně prý taky, ale bohužel jen relativně krátká přednáška (vzhledem k tomu, jak mohla být přínosná - nějak tam úplně nestíhají a nedodržují ten harmonogram, takže se pak z něčeho usekává a tak...). V praktické části zbytečně dlouho například řešili, jak 3leté dítě odnaučit cucat palec (např.). To mi připadá jako docela úlet.
    S právně volnými dětmi je to asi dost složité. Předpokládám, že je hodně párů se zdravotními problémy nebo neplodností a málo těch, které by děti fakt nechtěly. S tím ale asi nejde nic moc udělat. Vcelku chápu, že je v zájmu některých dětí držet kontakt s biologickými rodiči nebo alespoň se sourozenci a nepřišlo by mi fér jim toto právo upírat jen kvůli tomu, že někdo chce z nějakého důvodu cizí dítě jako vlastní. Máš na to nějaké řešení?
    Jde mi o to, že ten proces nebo to vzdělávání je mnohem lépe ovlivnitelné a je to v dost špatném stavu (ano, místy ne, ale co třeba za rok, za dva? Co když to výběrko vyhraje v Praze někdo takový jako na jižní Moravě?)
    Mně osobně přijde lepší pěstounství, ale nejsem v situaci, kdy bych zvládala dlouhodobou a plnohodnotnou péči o další dítě. Ale pokud by se situace na mé straně do budoucna změnila, stejně bych do toho asi nešla, pokud bych věděla, že bych musela strávit několik víkendů něčím takhle zbytečným. Obdiv všem, kteří do toho jdou i přes to, že ví, do čeho jdou (např. rodina, která si bere do pěstounské péče už několikáté dítě a na ty "přínosné" přednášky jezdí s tou mojí kamarádkou).

    19. únor 2019

    @verdos Já tomu úplně nerozumím. My jsme kurz absolvovali před 5 ti lety a Natamu jsme si sami vybrali. Tenkrát to v Praze dělal ještě někdo jiný, ale to právě mělo špatnou pověst. S námi chodili i páry odjinud než z Prahy, taky si to vybrali sami, asi člověk nemusí podle bydliště???
    Pak se nám narodil syn, žádost o adopci jsme stopli a letos po čtyřech letech jsme ji znovu obnovili. Na žádný kurz už nemusíme, pořád nám platí ten ze začátku roku 2014.
    Tak nevím, čím to je, že někdo musí chodit opakovaně. Lišit se to kraj od kraje asi nemůže, ne?
    No a k té adopci... Děti by své biologické rodiče poznat měli (pokud je to možné), bez ohledu na to, zda jsou adoptované nebo v pěstounské péči. A i děti adoptované můžou své bio rodiče vídat, jen prostě to rozhodování za ně a právní zodpovědnost by byla na těch adoptivních....
    Protože třeba pro nás, jako pro mezinárodní pár, je adopce o mnoho jednodušší.

    19. únor 2019

    @radkamorrisova Nevím, jestli je možné i jinam než podle bydliště. A možná, že nemusíte jinam, protože jste žádost obnovili (a kurz máte splněn), že se nejedná o úplně novou žádost, ne? Netuším. Asi by to chtělo někoho z nějakého úřadu, kdo o tom rozhoduje nebo kdo ví víc. Každopádně pochybuju, že by tam někteří chodili opakovaně dobrovolně, když sami tvrdí, že je to zbytečně strávený čas (mám teď na mysli tu rodinu, co už poněkolikáté bere dítě do pěstounství, kterou jsem zmiňovala).
    Chápu, že pokud jste mezinárodní pár a hodně cestujete, tak je to třeba složité, protože dítě v pěstounské péči nemůže bez rozhodnutí soudu ani odjet za hranice, a pokud třeba hodně cestujete mezi zeměmi, tak by to pěstounství bylo asi trošku sebemrskačství. Netvrdím, že jsem proti adopci a chápu, že to má své opodstatnění. Jen mi připadá, že někdy lidi na té adopci docela zbytečně lpí.

    19. únor 2019
    wrtulka
    autor

    V každém kraji si přípravy dělá daný kraj jinak - někde to dělají různé organizace dle toho, která vyhraje výběrové řízení jinde si kraj přípravy vede sám. TAkže opravdu se obsah může hodně lišit..

    19. únor 2019

    @wrtulka A může se lišit i to s tím, zda to musí znovu a znovu absolvovat? Nebo na to jsou jasně daná pravidla?

    19. únor 2019

    @wrtulka
    @verdos
    Škoda, že státní sféra není schopná se sjednotit a využívat principu best practise. Mě třeba úplně dostalo, že každá městská část používá jiné formuláře!!! To znamená, že když se cokoliv změní, v každé MČ si k tomu musí někdo sednout a ten formulář opravit. Takhle kdyby fungovaly firmy, tak brzy zkrachují.

    19. únor 2019
    20. únor 2019