Co s sebou sbalit do porodnice?
Aby Vám skutečně nic nechybělo:
- lehká svačinka včetně dostatečného množství tekutin (bez bublin). Vezměte si s sebou i pečivo na další den, čerstvé pečivo podávané k snídani v porodnicích neprospívá kojeným novorozenečkům.
- přezůvky 2x (jedeny do sprchy)
- teplé ponožky
- župan pokud nebudete chtít erár
- noční košile nebo pyžamo s propínáním – záleží na Vás, ale pokud skousnete erár je to lepší, jelikož je téměř nadlidský výkon při neustálém nočním i denním vstávání docílit neposkvrněnosti oděvu. Takhle vždy, vyfasujete čisté pyžamo a nemusíte se doma prát s haldou prádla. Pokud ale trváte na vlastním prádle, je nutné mít s sebou alespoň 2-3 kusy, takže máte po příchodu z porodnice hned o práci postaráno.
- něco pro zábavu – knihu, časopis a jiné
- telefon nebo i foťák
Pozor na správné hygienické pomůcky!
- pomáda na rty
- ručník 2x – tmavé ručníky, u kterých nebude vadit jejich případné zničení
- toaletní papír – ten nejjemnější, jaký znáte a jistě tušíte proč
- porodnické vložky – alespoň 40 kusů porodnických vložek. Pozor, použití klasických menstruačních vložek (s lepítky a neprodyšnou vrstvou) v poporodním období může být zdraví nebezpečné! Ani vložky v síťce nejsou na poraněná místa moc příjemné. Velmi oblíbenými jsou porodnické vložky SAMU MINI od firmy Hartmann, jejich levnější a stejně kvalitní varianta jsou vložky Sentina FIX. Ihned po porodu však doporučuji SAMU MIDI jsou dvojnásobně dlouhé a nebudete si tak muset dávat dvě vložky přes sebe :o)
- jednorázové kalhotky – zvažte, zda si do porodnice brát své pěkné prádlo, bylo by už jen na vyhození, také zvažte, zda budete jednorázové kalhotky skutečně prát, jedná se o vysoce infekční materiál, a jak to pak vypadá, na pokojích při jejich sušení. Zvolit proto můžete i levnější nesíťované kalhotky v počtu 5-10 kusů.
- intimní hygiena hned po porodu – k rychlému hojení přispějete oplachováním v roztoku Rosalgin. Zakoupíte jej v každé lékárně.
- mýdlo – je tajemství úspěšně kojící matky :o) Je lépe se vyhnout parfemovaným přípravkům (voňavky či deodoranty). Kojenci mají několikanásobně citlivější čich než Vy, aby Vás snáze identifikovali a co nejrychleji se dostali k Vašemu mléku. Pokud vůněmi dítě matete, nemůže Vás najít a vůbec se přisát, čímž komplikujete počátky kojení sobě i svému miminku. Strčte si nos na 5 minut do sprchového gelu nebo k voňavce. Je to jen 5 minut, ale Váš mrňousek tuto "vůni"zpočátku čichá i 40 minut, než se vůbec nají. Kupujte tedy mycí gely nejlépe na citlivou až atopickou pokožku, které jsou bez parfemace, mýdla a konzervantů. Vyzkoušený máme Atoderm moussant. Gel je vhodný na celkovou hygienu Vás i Vašeho miminka tzn. zastupuje mýdlo, šampón i pěnu do koupele, což znamená, že šetříte nejen pokožku vašeho miminka, ale i své peníze. Umývejte si v něm z počátku i ruce, nebudou tak parfemované, když budete rukou miminku pomáhat se přisát.
- šampón
Dokumenty, které vzít s sebou
- těhotenská průkazka
- občanský průkaz
- kartička zdravotní pojišťovny
- oddací list vdané maminky
- prohlášení o jménu/příjmení dítěte svobodné maminky, pokud chtějí, aby mělo příjmení po tatínkovi - předem vystaví matrika
Co bude třeba ke kojení
- prsní vložky – počítejte 4 – 6 ks denně (je to hodně individuální), zejména do doby, než začnete pravidelně kojit. Na delší cesty oceníte jednorázové prsní vložky AVENT - v neprotečení zatím asi nemají konkurenci a mají lepítka. Na prodyšnost jsou ale lepší jednorázové prsní vložky Bel baby
- kojící podprsenka 2x – ať si můžete tu první přeprat
- gelové obklady na prsa – záruka snadného kojení, která se Vám bude hodit hlavně v období nástupu laktace, kdy jsou prsa bolavá a oteklá. Obklady se můžete dle potřeby dělat studené - na zmírnění bolestí a otoků, anebo teplé před kojením, kterému napomohou.
- purelan 100 – pomáhá hojení namáhaných bradavek a nemusí se před kojením oplachovat
Zbytečně nekupujte kloboučky (výjimkou jsou vpáčené bradavky atd... ) a odsávačky mateřského mléka. Nevíte zda je vůbec budete potřebovat a vždy se dají dokoupit.
Co by nemělo chybět miminku?
Ve většině porodnic Vám poskytnou erární látkové pleny a oblečení pro miminka. Proto si to ověřte a zbytečně si neberte své nažehlené prádlo. Zpočátku je spotřeba oblečení i látkových plen skutečně veliká a nemáte jej kde vyprat, natož vyžehlit!. Zpět domů si tak ponesete nejen Vaše krásné a voňavé mimi, ale i velký pytel špinavých oblečků a plen.
- zavinovačka
- jednorázové pleny cca 40 kusů - doporučuji pro novorozence pleny s výkrojem na pupík (pahýlek)Spokojená budete s prověřenými plenkami Happy Newborn, mají výkroj na pupíček, jsou dost široké a drží tvar, takže dobré i pro kyčle.
- vlhčené ubrousky – výhra nad opruzeninami = nepoužívat vlhčené ubrousky, (alespoň zpočátku), omývat zadeček vlhkou látkovou plenou nebo ubrouskem, či papírovým ubrouskem a poté otřít zadeček do sucha, než jej zabalíte do pleny. Většina ubrousků je hodně parfemovaných a zbytečně podporují kožní alergie a opruzeniny. Minimum alergizujících složek naleznete v roky oceňovaných vlhčených ubrouscích Baby Love z prodejen DM.
- Bepanthen – levnější a při tom s širším využitím je obyčejná kalciovka (Calcium pantothenicum) a navíc obsahuje kalcium. Tuto mast využijete nejen na zadeček a opruzeniny miminka, ale i na popraskané a natržené bradavky Vašich prsou. Tajemství zdravé pokožky na zadečku je: NEPŘEHÁNĚT MAZÁNÍ. Kůžička si musí sama zvykat. Čím častěji ji budete mazat, tím více si zvykne na to, že je promazávána a sama nezíská schopnost samohojení. Pokud nemá Vaše miminko zarudlou pokožku na zadečku, či jiné defekty, stačí jej namazat, jen když bude delší dobu v pleně, např. na noc. Bepanthen zakoupíte v lékárnách.
- Sudocrem – místo bepanthenu
- pozor na "mýdlo" – Proč je mýdlo v uvozovkách? Miminka do cca půl roku, žádná mýdla, šampóny a pěny do koupelí nepotřebují, o to méně parfemované a obsahující mýdlo. Je to zbytečné zatěžování pokožky, která je tenoučká a průsvitná jak pergamen a má rozhodně ještě hodně daleko do pokožky dospělého člověka. Pokožku miminka je třeba naopak chránit, ne zatěžovat. Proto ke koupeli doporučuji osvědčenou radu: koupání v přípravku Balneum Hermal, který zakoupíte v lékárně a, který je vhodný i pro atopiky a používá se běžně v období léčby dermatitid a vysušené pokožky. Stačí Vám balení 250ml, větší není třeba. Dále doporučuji další vyzkoušenou věc od firmy Bioderma mycí přípravek Atoderm moussant, který naprosto precizně, bez jakéhokoliv dření dětského zadečku odstraní tzv. smolku. Kdo už dítko má, tak ví, jak těžké je smolku z dětského zadečku odstranit a jak často to končí prvními odřeninkami ze snahy smolku odstranit. Pro miminko stačí koupit tubu 200ml, nebo můžete tento gel používat i Vy a koupit 1000 ml, čímž ušetříte. Balneum se používá jen do koupelí a moussant gel se dá použít i na sprchování. Šampón není vůbec potřeba, použijte moussant. Po šestinedělí můžete Vaše miminko umývat i v ABCDerm moussant gel 500ml z dětské řady značky Bioderma. Je mírně parfemován.
Zbytečně nenoste do porodnice lahvičky a dudlíky, dají se v případě potřeby kdykoliv přinést a nemusíte je pak znovu zbytečně sterilizovat.
Oblečení na cestu z porodnice pro Vás i miminko si doma pouze nachystejte a nechte si jej přinést až na samotný odchod domů.
- autosedačka je NEZBYTNOST v případě, že odjíždíte z porodnice autem
- oblečení – dle ročního období. Nezapomínejte, že novorozenci nemají termoregulaci a tak jim vadí, jak přílišné oblečení, tak nedostatečné. I když je parné léto, zvolte miminku dlouhý rukáv ponožky a tenkou dečku. Také nezapomeňte na klobouček , či čepičku proti sluníčku. A opět, každé dítko je jiné, jedno snese více vrstev a jiné méně, na to bohužel neexistuje žádný mustr, to si musí každá maminka odhadnout sama.
#navrh @isoldaeva