Byli jsme na Montessori dílničkách. A jsme co? Nadšení! Já z "paní učitelky", Eliáš - ten určitě taky, ale toho dříve než paní učitelka okouzlily fazole (nezlomyslné boření věží z kostek jiným dětem a rozžužlání hliněné kuličky mezi naše tamní úspěchy nepočítám).
A tak maminka, rozjitřená touhou udělat vše pro podporu přirozeného vývoje malého juniora, nechtíc zanedbat potenciál jeho senzorické škály vjemů, šla a koupila čtyři pytle fazolí. Dále vzala stejnou mísu, vše smíchala a nechala 5 minut odpočívat - to aby z povzdálí mohla pozorovat, zda bude nový objekt plazícím se batoletem zbystřen.
Ok, nevydržela jsem to ani 15 vteřin a euforicky jsem na synátora volala, aby se taky přišel pohrabat v té lábuži a vzdělávat svůj sluch o rozdíly mezi zvuky fazolí dopadajících na dřevěnou zem a do plechové mističky.
Nadšení z nás prýštilo tolik, až nám nepozorovaně tekly sliny (Píďovi víc!) a taky tolik, že jsme byli nuceni vzít foťák do ruky...
Ano, úspěch byl - a stále je - veliký. Heuréka! Připadám si jak dokonalá matka, která nezanedbává vývoj onoho pidimužíka. Kéž bych byla tak úspěšná i při návyku na čištění zubů a neoblomná při utírání nosu.
Na závěr jedna veledůležitá poznámka! Víte, v čem je fígl zachování si duševní rovnováhy a klidu z toho, že fazole nejsou po celém bytě? V ohrazení prostoru! Na to jsme ovšem přišli až následně... Takže doporučuji použít minimálně obruč, nebo třeba bazének, nebo úžasný a kouzelný dřevěný domeček, co jsem pořídila Píďovi k Vánocům (a nevydržela jsem to mu ho nedát!)
Jo a pokud se bojíte, že bude robě strkat fazole do pusy, tak to se bojíte správně. Respektive strach už je vaše věc, ale to, že může dítě fazole cumlat je fakt. V takovém případě zkuste, prosím, neděsit, neplašit, nestrašit a nevytahovat. Myslím, že namísto "nedávej si to do pusy, vdechneš to!" je bezpečnější odvrátit zrak jinam, posílit pro příště důvěru a myslet teď třeba na to, čím speciálním si můžeme zpříjemnit všední večer.
🙂
Skvělý článek! Já takhle pořídila hned tři druhy fazolí, sóju, hrách a obětovala trochu rýže, těstovin a čočky. Úspěch to mělo obrovský! 🙂 Měli jsme to na plechu a ten na dece (tu jsme pak jen vysypali) - ale ohraničení je super nápad! Využijeme pro druhorozeného😉
Jo a až ho to omrzí, ještě to nevyhazuj, my naplnili PET láhve a měli super hudební nástroje. No a v roce a půl jsem všechno sesypala do jednoho a je z toho skvělé kamínkoviště (písek mi na terasu nesmí 😅) - syn přespává a hlavně bagruje 🙂
My máme tak malou kuchyň, že je to sám o sobě onen ohraničený prostor... ležení ve fazolích u nás tak hodně frčí, ale naprostá blaženost byla po mouce s olejem (moon sand) v nádobě viz cobaltino fotka 🙂 do toho si čupla a už ji nikdo nemohl vyndat. Děti se u toho krásně zrelaxují...
@little_frog dobrej tip, děkuju, vyzkoušíme, jen co vymetu cizrnu ze všech koutů 🙂
@cobaltino a @little_frog děkuju za úžasné zprávy a inspiraci.
Krasny clanek. Obcas bych potřebovala aby klidne reagovalo i okoli. "Paneboze vytahni ji vicko/rolnicku/kulicku z te pusy" jsem slysela tolikrat. Obcas me mrzi,ze rodice nemaji trochu duveru v detsky rozum.
@azuritek00 Přesně tak. To pro mě bylo nejtěžší - i přes takové poznámky a zůstat sama sebou 🙂
Začni psát komentář...
My máme všude cizrnu. Ohrazení nepomáhá, jsem jak princezna na cizrně, pídě bez plíny ji má i ... víš kde 😀