rigousek
11. kvě 2017
831 

Zvířata pro alergiky – zapomeňte na kočku a pořiďte si želvu

Máte doma alergické dítě, které by si tak moc přálo nějaké zvířátko, ale pejska ani kočičku jim prostě pořídit nemůžete? Proč nezkusit něco jiného? Možnosti tu jsou. Co třeba želva nebo rybičky? A jak vůbec poznat takovou alergii?

Alergie nevzniká jen na srst zvířete, i když mnoho lidí tomu věří. Srst je jen největším přenašečem alergenů, ale samotná reakce může vzniknout i na sliny, moč či kůži. U ptáků to pak mohou být roztoči v jejich peří. Vyhráno tak nemusíte mít ani v případě, že si pořídíte zvíře bez srsti, i když se vás o tom budou prodejci snažit přesvědčit. Ať už je to čínský naháč, kočka sfinx či skinny morče. Lépe ale můžete udržovat čistotu, která je při alergiích velmi důležitá. Zvířata musíte často koupat, vysávat a prát oblečení.

Odstraňte koberce, závěsy a další lapače alergenů. Do ložnice alergického jedince by zvíře nemělo mít přístup vůbec.

Jak vypadá alergie na zvířata?

  • Rýma – sliznice nosu je podrážděná alergeny. Kvůli tomu pak kýcháte, svědí vás to a vytéká vodnatý hled.
  • Zánět očních spojivek – oči vás svědí, zčervenají a slzí.
  • Ekzém – citlivější osoby mohou trpět i ekzémovou vyrážkou, která se dělá nejčastěji na hlavě, v podkolenních a loketních jamkách.
  • Astma – problém s nadechováním, zahlenění a chronický kašel
  • Bolest hlavy – ta je způsobena ucpáním nosu.

Jak se stanovuje diagnóza alergie na zvířata?

Diagnózu stanovuje nejčastěji lékař. Nejdříve vás krátce vyzpovídá, jaké jsou příznaky, zda se někdo v rodině léčí s alergií a jaké je prostředí, ve kterém se pohybujete. Pomocí přístrojů vám vyšetří plíce, zda není již patrný alergický zánět. Následuje kožní test. Provádí se většinou na vnitřní straně předloktí, kam se aplikují kapky podezřelých alergenů. Ještě přesnější je vyšetření krve.

Jak se alergie na zvířata léčí?

Léčba alergie má hned několik kroků. První zásada je odstranění alergenu. V tomto případě se jedná především o úpravu životních návyků. Dále se předepíší protialergické léky. Nejčastěji antihistaminika, která blokují účinek histaminu. To je látka, která se uvolňuje z buněk při alergické reakci. Také se předepisují léky na uvolnění průdušek při astmatických záchvatech a také léky s protizánětlivým účinkem, které působí preventivně a léčí alergický zánět (kortikosteroidy, antileukotrieny a moderní antihistaminika s imunomodulačním účinkem). Poslední fází je imunoterapie alergenovými vakcínami. Jejím cílem je vyvolat stav tolerance nemocného vůči alergenu. Vakcinace trvá 2 až 5 let a jsou dostupné vakcíny na všechna běžná zvířata.

Která zvířata jsou vhodná pro alergiky?

Méně rizikové a vhodnější jsou například rybičky, želvy, ještěři či plazi. Samozřejmě ani takto nebudete mít úplně klid. Je nutné se o ně opravdu dobře starat a udržovat vše v naprosté čistotě. Pravidelně čistit akvárium, aby nevznikaly plísně.

Jestliže trpíte alergií vy nebo vaši blízcí, ale přesto byste rádi měli nějaké zvíře, najděte si dobrého alergologa, který vám pomůže co nejpřesněji zjistit, jaký alergen vaši alergii spouští. Potom bude mnohem jednodušší vybrat vhodné zvíře a najít léky, které utlumí příznaky.

Jestliže tedy máte odvahu a chcete si pořídit nějakého malého mazlíčka, počítejte s větším úsilím a péčí. Pokud však budete dodržovat poctivě veškerá opatření a dostatečnou hygienu, budete se moci ze svého zvířecího kamaráda bez obav těšit vy i vaše děti.

Zdroj obrázku: www.pixabay.com

#zdravi_nemoci 

My máme kraba a je to naprosto luxusní zvíře.meli jsme i taky,axolotla,žebrovníka,rybicky, šneky, žáby,ale na kraba nic nemá 👍

11. kvě 2017

Začni psát komentář...

Odešli