Už jste někdy slyšeli o tom, že u malých holčiček ve věku od 1 do 6 let dojít ke srůstům v intimních partiích? Jedná se o velmi častý problém, kterému se odborně říká synechie. Rozpoznejte příznaky a včas zakročte.
Synechia vulvae znamená slepení protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu nebo malých stydkých pysků.
Podle rozsahu může být synechie částečná nebo až subtotální (téměř úplná), nikdy nemůže být totální, to by způsobilo zadržení moči. Vždy tedy zůstává alespoň malý otvor, kudy moč odtéká.
Pokud není o dětský genitál správně pečováno, dojde nejprve ke slepení, ze kterého se může časem vyvinout až velmi pevný kožovitý srůst. Synechie mohou být nesprávně považovány za vrozenou vývojovou vadu rodidel, nikdy je však u novorozence nevidíme.
Vyskytují se až v tzv. klidovém období, tedy tehdy, kdy není organizmus pod vlivem ženských hormonů estrogenů. Nejčastěji se se synechií setkáváme u děvčátek v období mezi 1.– 6. rokem věku, lze ji však vidět také u žen po menopauze.
Ve většině případů je synechie diagnostikována náhodou, při běžné lékařské prohlídce nebo případně preventivním gynekologickém vyšetření. V drtivé většině případů nezpůsobuje žádné větší viditelné obtíže, zvláště u menších dětí, které ještě nemluví, tento problém maminky objeví zcela náhodně. Maminky si mohou v případě větší synechie všimnout, že jejich dcera čůrá víc jako chlapeček - tzv. přečůrává nočník.
Starší holčičky, které už dokážou mluvit si mohou stěžovat na pálení při močení, svědění nebo bolest v podbřišku.
Když víte, jak synechie vypadá, můžete ji odhalit pouhým okem. Problémem je, že maminky často nevědí, jak mají dětské intimní partie správně vypadat.
Léčba synechie představuje pro gynekologa většinou jednoduchý výkon. Slepení lze ambulantně snadno rozrušit jemným tahem nebo sondou. Toto holčičku nebolí, jen štípne.
"Šla jsem na gynekologii s tříletou holčičkou tak vystresovaná, že bych chtěla říct svojí zkušenost. Zákrok byl rychlý, než jsem dceři svlékla šatičky, bylo hotovo, brečela jen minutku, první čůrání maličko asi štípe (moč dezinfikuje), ale nebyl jediný problém. Den po zákroku ani neví, že tam byla. Takže hlavu vzhůru není to vůbec tak strašné, jak jsem se dočetla."
Naproti tomu pevný kožovitý srůst je nutné ošetřit kauterizací (přepálením žhavým platinovým drátkem nebo laserem) v celkové krátké anestezii při hospitalizaci dívky.
Hojení je u dětí poměrně rychlé, v obou případech je klíčová následná pečlivá a správná hygiena zevních rodidel. Můžete také použít mírně dezinfekční oplachy např. hypermanganem a lokální aplikaci epitelizačních mastí.
Po rozrušení srůstu by se měly maminky také zaměřit na kontrolu močení. Jelikož to může po zákroku trochu pálit, děvčátka někdy ze strachu, že to bude bolet, moč zadržují. Některé maminky doporučují nechat dcerku čůrat do lavoru s teplou vodou nebo pod sprchou, voda totiž zmírní pálení.
Problémem tohoto onemocnění je jeho častá recidiva. Maminky z Modrého koníka, které se u svých holčiček se synechií setkaly, často zmiňují, že zákrok musely podstoupit opakovaně, i přesto, že dodržovaly rady lékaře.
"Roztržení na gynekologii jsme se nevyhnuly, i když jsme roztahovaly, jak to šlo. Poprvé na tom malá byla v půl roce, pak, i když jsme intenzivně roztahovaly, se nám to vrátilo, i když né tak hrozně, cca 2 mm, ale podruhé jsme to absolvovaly v roce a půl. Jenže pak nastalo období krize a mála si na pipku nenechala vůbec šáhnout. Přestaly jsme nosit plínky a bylo zle. Takže ve dvou letech opět na gyndě a tentokrát to bylo dost drsný, protože jí to srostlo i zvenku, takže byl zákrok opravdu bolestivý. Dokonce až tak, že 3 dny při čůrání šíleně křičela," svěřila jedna maminka ve fóru Srostlá "pipinka" - máte zkušenost?
Na rozdíl od České republiky, v Americe a zemích západní Evropy (i jinde) se k synechii přistupuje poněkud zdrženlivěji.
Ve většině případů, pokud může holčička normálně čůrat, se nijak nerozrušuje. Případně se aplikuje lokálně po krátkou dobu nějaká estrogenová mastička, která pomůže k samovolnému rozrušení. Ve výjimečných případech, pokud synechie začne způsobovat jiné zdravotní problémy, například infekci močových cest, nebo se sama "nerozlepí", se v pozdějším věku přistupuje k manuálním rozrušení.
V České republice se léčba estrogenovými krémy zásadně nedoporučuje kvůli možným vedlejším účinkům.
Velkým problémem je neinformovanost. I přesto, že lékařské odborné publikace nejčastěji obviňují ze vzniku synechie matku, respektive to, že se o svou dcerku "tam dole" špatně stará, pravdou je, že málokterý lékař matku o tomto problému informuje. Klíčové je dodržovat zásady intimní hygieny u vaší holčičky.
Při každodenní koupeli šetrně oddálit od sebe stydké pysky a očistit oblast poševního vchodu. Toto provádíme nejlépe umytou rukou, ve které máme cit a není plná mikrobů jako žínka.
K odstranění zbytků moči, stolice a výměšků žlázek z poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo a oplachujeme jej proudící teplou vodou. Takovým postupem dívce nelze ublížit, naopak ji učíme správné technice hygieny na celý život.
Dejte pozor u starších holčiček, které chodí na toaletu už samostatně, alespoň párkrát týdně je dobré jim intimní partie zkontrolovat a případně trochu promáznout olejíčkem, až do věku cca 6 let.
Volte takové pleny, které dívence vyhovují, nedráždí oblast zevních rodidel a ve vhodném časovém intervalu je vyměňujte. Po močení i stolici otírejte zevní rodidla vždy směrem zepředu dozadu, jedním tahem. Pro opakované očištění použijte nový ubrousek či papír.
Prádlo perte v pracím prášku určeném pro děti a přidávejte extra máchací program během praní. Samozřejmostí by potom mělo být používání kvalitního dětského prádla z bavlny.
Zdroj informací:
http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_06_04_04.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/06/12.pdf
@thecaroline My jsme se naštěstí nějakým problémům vyhnuli, ale za tři a půl roku věku dcery nám taky nikdy žádný doktor tyhle věci neřekl. Vím jen to, co jsem se dočetla tady na MK..🙂
Kamarádka určitě není prase a ví, jak o pipku své dcery pečovat, ovšem stejně menšímu srůstu nevyhla. Já své dceři mažu pipku každý večer. Lehne si na krovky a roztáhne na mě nohy jako na gyndě. Právě kvůli tomu, že vím o možnosti srůstání, věnuji tomu tu minutu času a podívám se, zdali je vše na svém místě. 🙂
Dcerka taky jednou byla na rozrušení, okolo 2 let, kdy neměla pleny už ani na noc a denně jsem jí tam nekoukala. Strachu měla hodně. Znovu se jí to i přes veškerou mou péči stalo asi ve čtyřech letech, zbyla jí jen malá dírka na čůrání.... to už jsem měla načteno a rozhodla jsem se, že trápit už ji na gynekologii nenechám. Nyní má téměř osm let a samo se jí to postupně rozlepilo. Teď už nemá ani milimetr spojený. Já myslím, že to je příroda a pokud se genitál normálně myje, tak to stačí a není potreba ničím mazat. Čím víc se to rozrušuje a poraňuje, tím víc a pevněji to pak srůstá a je z toho kolotoč, který může podle mě holčičce napáchat hodně škod i na duši.
@rexinka no aspoň že se člověk někde dočte jinak kdo ví co by vše bylo “zanedbané”
Začni psát komentář...
Taky jsme byly na gyndě ve 3 měsících nikdo mi v porodnici ani pediatra něřekla jak se starat o pipinku... ale nic to nebylo vše bez pláče.. snad se to opakovat nebude 😊