„Ve 22. týdnu těhotenství se mě doktor ptal, jestli cítím pohyby. Řekla jsem, že ještě ne. Večer se ale malá poprvé projevila tak, že jsem hned věděla, že je to ono. Popravdě jsem si to moc neužívala. Byl to pro mě tak nový pocit, že jsem sebou kolikrát cukla, než mi došlo, že je to moje dítě. Pohyby sílily, až dosáhly takové intenzity, že je nejen cítím, ale i vidím. Hlavně ve vaně, když si na břicho šplouchám vodu. Jinak pravidelně kope večer, když se snažím usnout, případně mi dá kopancem dost jasně najevo, když zvolím špatnou polohu a donutí mě polohu změnit.”
Na první pohyby miminka v bříšku se těší snad každá nastávající maminka. Miminko se v břiše ale hýbe mnohem dříve, než je žena schopná ho ucítit. Během těhotenství se mění nejen druh pohybů, ale i jejich intenzita. Právě pohyby jsou jednou z věcí, které dokáží prozradit, jak se miminku v bříšku daří. Jaké pohyby jsou tedy v pořádku a kdy je dobré navštívit lékaře?
Plod se v děloze začíná pohybovat již v sedmém týdnu těhotenství, nejprve se pohybuje ze strany na stranu, později hýbe končetinami i hlavičkou. Tyto pohyby však není těhotná žena schopná zaregistrovat, protože jsou mírné, lze je ovšem vidět na ultrazvukovém vyšetření. První pohyby cítí žena prvorodička kolem 20.-22. týdne těhotenství. U vícerodiček je to potom dříve (již od 16. týdne).
Vnímání prvních pohybů ovlivňuje zkušenost (vícerodičky už ví, jak první pohyby vnímaly, takže je dokáží detekovat dříve, zatímco prvorodičky si často pletou první pohyby s „bubláním střev” - ano, první pohyby jsou opravdu velmi podobné projevům střevní peristaltiky). Vnímání pohybů dále ovlivňuje umístění placenty a tělesná konstituce těhotné ženy.
„Na první pohyby naší dcery jsem si docela počkala. Nakonec jsem se dočkala až ve 21.tt, kdy jsem si konečně začala být pohyby miminka jistá. Ze začátku jsem cítila jakoby mi v břiše projela rybička a zvlnila vodu. Potom pohyby začaly být o něco intenzivnější, ale nikdy to nebyly nějaké šílené kopance do žeber nebo močového měchýře, jak mnohdy čtu. Navíc mi nepřišly pohyby tak roztomilé. Spíš mi to přišlo nepříjemné a dodnes nevím proč.”
Pokud má těhotná žena placentu uloženou na přední straně, pohyby jsou tlumené a jsou cítit méně, než když je například uložená na zadní straně. Což může být ke konci těhotenství i výhodou, protože jsou kopance miminka méně bolestivé.
„První pohyby jsem měla s první dcerou od 18. týdne a do konce těhotenství byly dost silné, ale ne nějak nepříjemné. U druhé dcery jsem první lehčí pohyby zaznamenala až ve 22. týdnu a bylo to spíše takové chvění. Celé těhotenství to byly jen jemňoučké kopanečky, žádné kopance jako v prvním těhotenství. Bylo to tím, že jsem měla tentokrát placentu na přední straně.”
Nastávající maminky se na první pohyby jejich miminka moc těší. V diskuzích je spousta dotazů ohledně prvních pohybů, jak je poznat a jestli už je to skutečně ono. Jak tedy první pohyby poznat? Zpočátku lze první pohyby vnímat opravdu jako trávicí procesy v břiše, každým dnem si je ale maminka jistější, že se jedná o pohyby miminka.
Těhotné ženy tyto pohyby popisují jako bublání, vlnění a nebo jako motýlky v břiše. Postupem času, jak miminko roste a sílí, lze cítit pohyby více a pak už jde o kopání nebo boxování, záleží na tom, čím miminko naráží do děložní stěny. Může se také převalovat a když ležíte, tak na břiše vznikají legrační, někdy až neuvěřitelné, kopečky.
V tomto období je miminko aktivní, není ještě moc velké, takže má kolem sebe dostatek místa, ale už má sílu, a tak může v břiše provádět doslova psí kusy. Stává se, že už je hlavičkou dolů a na příští kontrole zase hlavičkou nahoru. Některé kopance, mířené například na žebra nebo močový měchýř, mohou být i dost bolestivé.
V posledních týdnech těhotenství miminku ubývá místa a s tím se mění i charakter pohybů, jde spíše o převalování nebo vlnobití. V této fázi už miminko většinou zůstává v dané poloze, například ideálně hlavičkou dolů, protože nemá dostatek místa, aby se přetočilo. Ale ve spoustě případů to neplatí, někdy se dokáží miminka přetočit i během posledních dnů těhotenství. Podle výzkumů se miminka ve třetím trimestru pohybují zhruba 30x do hodiny.
Miminko však není aktivní stále, ale střídá fáze klidu a aktivity. Aktivitu miminka lze povzbudit například vypitím sladkého nápoje nebo snězením kousku čokolády. Pomoct může také fyzická aktivita, například procházka nebo poslech hlasité hudby. Vleže na levém boku bývají miminka také aktivnější.
Frekvence pohybů je důležitá a může vypovídat o některých problémech. Ve většině případů se nastávající maminky bojí zbytečně, protože miminko zrovna spí a nebo odpočívá, tak prostě není aktivní. Pokud se vám ale cokoliv nezdá a máte o miminko z nějakého důvodu strach, je lepší nechat ho co nejdříve zkontrolovat.
Nízká frekvence pohybů (příliš dlouhé období bez pohybů) může značit postupný úbytek dodávek kyslíku pro miminko, zatímco velmi vysoká, nadměrná aktivita, kterou předtím žena nezažila (dá se popsat jako „bouře v břichu”) může značit akutní nedostatek kyslíku, tedy hypoxii plodu. Patologická frekvence pohybů může také vypovídat o nedostatečně vyživovaném plodu, kdy placenta stárne a nestačí již plnit svoji funkci, nebo v nejhorším případě o úmrtí plodu v děloze.
Jak bylo psáno výše, i v pozdějších fázích těhotenství platí, že umístění placenty ovlivňuje to, jak žena pohyby cítí. Větší množství plodové vody může také snižovat vnímavost pohybů. Některá miminka jsou již v břiše přirozeně aktivnější a některá línější, některé jsou aktivnější přes den, jiné v noci. Proto nelze říct nějakou univerzální radu, jak by to mělo být. Nejlepší je řídit se vlastní intuicí a když se ženě něco nezdá, nechat miminko zkontrolovat. Podle lékařů by měla žena zpozornět, když cítí méně než 10 pohybů za den.
Pohyby miminka můžete vnímat jako druh komunikace. Hlaďte si bříško, mluvte na miminko uvnitř, pouštějte mu příjemnou hudbu. Lépe se tak naladíte s miminkem na stejnou vlnu. Tohle všechno je vlastně taková příprava na život venku, mimo bezpečné prostředí matčina těla. Díky pohybům dozrává senzorický a motorický aparát, vyvíjí se reflexy a lépe tělíčkem miminka koluje krev a lymfa. Uvádí se, že narozené děťátko v prvních dnech života vyžaduje podobný rytmus, na který bylo zvyklé v matčině břiše.
„Poprvé jsem naši dcerku ucítila v 18.tt, bylo to jakoby mi zevnitř po bříšku běhaly bublinky. Kopanečky sílily každým dnem, ale manžel bohužel neměl štěstí a žádný nestihl, tak nám naše princezna přichystala ve 24. týdnu krásné představení a manžel si vychutnal pohled na hýbající se bříško. O den později ucítil v dlani první kopaneček. Od té doby jsme si takové chvilky užívali každý den.”
Stresové hormony, které se vyplavují z nějakého důvodu v těle matky, se dostávají i k miminku a to může na tuto situaci reagovat zvýšenou, ale i sníženou aktivitou. Velký hluk (například návštěva koncertů) je pro miminko také stresující a proto reaguje zvýšenou aktivitou. Nejde tedy o libé projevy, že by se mu hudba líbila, ale naopak, velký hluk je mu nepříjemný. Proto je lepší pouštět si v těhotenství příjemnou, uklidňující hudbu.
Při monitorech v posledních týdnech těhotenství by se mělo miminko v břiše hýbat a reagovat na svůj pohyb zvýšením tepové frekvence. Je to předpoklad toho, jak bude miminko zvládat zátěž kontrakcí při porodu. Pokud se tak neděje, sestřičky se snaží dítě probudit (nejčastěji zatřesením s břichem), aby mohly správně monitor natočit. Pokud se tepová frekvence nezvyšuje, následuje podrobnější vyšetření a rozhodnutí o dalším postupu.
Pohyby miminka v břiše se v průběhu těhotenství mění a jejich intenzita i četnost závisí na mnoha faktorech. Pohyby vnímá každá žena jinak, některá si je užívá, jiné jsou spíše nepříjemné a pro další až velmi bolestivé. Pokud jsou však pohyby patologické (příliš bouřlivé nebo se několik hodin nic neděje), je potřeba neprodleně vyhledat lékaře.
Zdroj:
https://www.babyweb.cz/jak-poznat-prvni-pohyby-miminka-v-brisku
https://www.maminka.cz/clanek/pohyby-miminka-v-brise-po-sladkem-muze-byt-aktivnejsi
Začni psát komentář...
Krása