„Myslím, že dnešní český Mikuláš není ani kulturní přežitek ani pekelná výrobna psychických traumat ohrožujících mladou českou generaci. Jen je třeba užívat ho s rozumem a v souladu s vývojem poznatků z dětské psychologie,“ napsal v roce 2003 uznávaný dětský psycholog Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc.
„Co to zase děláš? Že zavolám čerta a ten si tě odnese do pekla?“ nebo „Počkej na čerty, ty už si tě srovnají.“ Poznáváte se? Strašení čerty a Mikulášem je nyní, v období adventu o to účinnější, o co se blíží 5. prosinec. Proč děti zlobí a kdy je v pořádku poslat na ně pekelníka? Od kolika let si pozvat domů svatou trojici a vaše zkušenosti jsou jádrem tohoto článku.
Zlobí každé dítě. Některé ve větší míře než ostatní, ale to je v pořádku. Je důležité rozlišit, co je zlobení a co prosté objevování světa. Tak třeba když jste na procházce a prcek vám poodběhne k plotu a přes plaňky pozoruje malé fotbalisty, jak trénují s míčem. Je tak zaujatý, že ani nevnímá své okolí. V tomto okamžiku se plně soustředí na nové zážitky a věci. Je proto logické, že nepřiběhne hned na první, druhé ani třetí zavolání. Je tohle zlobení? Není to spíše zvídavost? Střih. Jste v obchodě a čekáte ve frontě u pokladny. Natahuje-li se dítě k reálu se sladkostmi a vyžaduje si je křikem, kopáním a vzteklým pohyby i přes vaše výslovné „NE“, pak jde o zlobení.
Otázkou je, proč dítě zlobí. Zde musíme (chtě nechtě) přiznat, že chyba je zřejmě ve výchově. Strašit a děsit děti čerty jakožto berličkou poslední záchrany není nejlepší způsob, jak si vynutit klid a respekt. Výchova je takřka celoživotní práce a ne záležitost jednoho večera v roce. Nastavte si limity, které jsou ještě v normě a co už je přes čáru. Hračky poházené po zemi v zápalu hry s přivřenými oky přehlédnete. Stejně jako vodu vycákanou na podlaze při koupání. Vysvětlete, co není v pořádku: „Adámku, necákej tolik, někdo by v té kaluži mohl uklouznout, upadnout a ublížit si.“ Ovšem vzteklý amok a záchvat pláče kvůli čokoládě v obchodě zaslouží radikálnější krok.
„Já mám třeba pěkně traumatický zážitek ze školky. Vlítli tam čerti, začali tam rachtat řetězy a jako pošahanci, honit děti po místnosti. Několik let jsem z nich měla noční můry a budila se s pláčem a zpocená až na patách (a to ještě i v době, kdy už jsem věděla, že vlastně o nic nejde). Pokud by byli jen v pozadí či přišli jako kamarádi (přinejmenším do věku, kdy to děti ještě nepochopí racionálně), nemyslím, že by muselo docházet k podobným zážitkům. Mně osobně to nepřineslo VŮBEC nic, jen dětská leta v děsu.“ Coopanka z diskuzního fóra Váš názor na strašení batolat čertem a Mikulášem
„Dětem nikdy neříkám, že si je odnesou čerti, a rozhodně jim netvrdím, že půjdou do pekla. Je to nesmysl, když po nich chci, aby se nebály. Pro mě je to tradice, kterou mám ráda. Chodí sem moje segruša s kamarády (puberťáci), kteří ví, jak se mají chovat.“ Macinka84 z diskuzního fóra Váš názor na strašení batolat čertem a Mikulášem
Takže jak je to tedy s tím čertem a Mikulášem? Postrašit určitě můžete, ale podejte to výchovně, nikoli výhružně. „Jestli budeš takhle křičet, odnese si tě čert.“ Je v pořádku. Ale věta „No počkej, až přijde čert s Mikulášem, strčí tě do pytle a odnesou do pekla. A tam se s tebou párat nebudou.“ Už vyvolává strach. Cítíte ten rozdíl? Představa síry, plamenů a pekelníků je hrozivá sama o sobě. Přílišné zastrašování a vyhrožování může vést až k pomočování, koktání, přílišné úzkosti a dalších psychickým poruchám. A to přece nechcete.
„My jsme loni byli na Mikulášský besídce, protože jsme si mysleli, že už je na to dost velká. Výsledek byl takový, že jen viděla Mikuláše, dostala hysterák, básničku neřekla, nevzala si ani nadílku a museli jsme odejít. Přes ty slzy snad ani čerta neviděla. Domu si čerta rozhodně zvát nebudeme.“ Med z diskuzního fóra Mám pozvat čerta a Mikuláše k dvouletému kloučkovi?
„Když mi bylo dva a půl roku, přišli k nám domů mamky kamarádi. Prý jsem dostala naprosto hysterický záchvat, strachy jsem vlezla pod stolek a odmítala vylézt. Pak jsem se čerta bála až do osmi let.“ Terak z diskuzního fóra Mám pozvat čerta a Mikuláše k dvouletému kloučkovi?
Mikuláš, anděl a čerti by neměli v dítěti vyvolat panickou hrůzu. Spíše laskavě naznačit, pohrozit ale nekřičet, nestrkat po hlavě do pytle a šlehat koštětem po zadku tak, že se na něm druhý den objeví jelita. Stačí symbolicky poplácat. Jestliže čert platí jako „bububu“, pak Mikuláš mile a s respektem malému nebojsovi „domluví“. Můžete se předem dohodnout: „Slyšel jsem od maminky, že si nečistíš zuby. A také se ti ráno nechce vstávat do školky. Zkusíš se do příště zlepšit, viď? Za rok si to zkontroluju.“ Anděl potom předá sladkou odměnu, případně odežene zlého čerta.
„Pokud se sežene spolehlivá banda, která opravdu nepřijde s tím, že chce někoho vyděsit (a ne skupina ožralých pitomců), tak nevidím důvod být proti Mikuláši.“ Renat2 z diskuzního fóra Čert, Mikuláš a strašení dětí
„Byli jsme na mikulášské besídce u manžela v práci, a moc se nám to líbilo. Žádné zbytečné strašení dětí. Čert byl vtipálek a spíš dělal takový milý humor. Anděl zdobil a Mikuláš byl vyloženě legrační a vtipně milý!“ Tannawe z diskuzního fóra Čert, Mikuláš a strašení dětí
Od kdy si můžete tuhle trojici pozvat domů? Klidně od dvou let, kdy už děti vnímají. Platí ale zásada: úměrně věku a hlavně lidsky. Ohlídejte si, aby pekelník nebyl opilý, příliš razantní a choval se v rámci možností. Pláč k 5. prosinci patří, ale ne plný děsu, hrůzy a paniky. Po jejich odchodu by měl doma panovat klid, pohoda a spokojené mlsání čokolády a loupání mandarinky z mikulášské nadílky.
„Tak my měli doma vždycky hodné čerty, co si dávali štamprle s tátou a Mikuláš nám přinesl dobroty. My odříkali nějaké ty básničky...žádný stres a řev. Záleží, jak si to domluvíte s účinkujícími a ti to následně podají dítěti. My se vždycky těšili. Trochu strachu v tom bylo, ale toho příjemného...“ Eliade z diskuzního fóra Od jakého věku pustit domů Mikuláše a čerta?
„My jsme dvouleté dcerce zvali, ale jenom Mikuláše a anděla. Čerta jsme odmítli. A vlastně šlo jenom o to, aby jí balíček donesl opravdový Mikuláš, o víc nešlo. Potom strašně dlouho vyprávěla, v dobrém, měla z toho hezký zážitek, protože Mikuláš jí přinesl samé zdravé dobrůtky a knížku.“ Milmic z diskuzního fóra Pozvat nebo nepozvat k dvouletému dítěti Mikuláše?
Na závěr přidáváme vyjádření od experta na dětskou duši, pana profesora Matějčka:
„Myslím, že dnešní český Mikuláš není ani kulturní přežitek ani pekelná výrobna psychických traumat ohrožujících mladou českou generaci. Jen je třeba užívat ho s rozumem a v souladu s vývojem poznatků z dětské psychologie. A dodejme, že dětské psychice spíše hrozí otřesy s následky hlubokými a trvalými z krutých trestů, ponižování, vhánění do stresových neřešitelných situací a všeho toho zlého, co se děje doma za zavřenými dveřmi, a nikoli z toho, co přichází v pohádkovém hávu zvenčí v podobě Mikuláše s čertem.“
Zdroj:
Kniha Výchova k psychické odolnosti dítěte, Horáková Hoskovcová Simona, Suchochlebová Ryntová Lucie, Grada 2009
Krom obsahu se kterým mám stejný problém jako komentující nade mnou bych autorce doporučila, aby si vyhledala složení svaté trojice a mrkla svými oky do mluvnice😉
Krome strachu z certu si z detstvi pamatuju to Mikulasovo kazdorocni kazani. To bylo tak ponizujici! Nejvic jsem vzdy plakala kvuli tomu, jak jsem "zlobiva holcicka".
Hloupa, hloupa tradice. A ten clanek se teda nepovedl. Zachvaty vzteku jsou zlobeni?! A strasit certy je v poradku, ale jen tak trosicku, ze... 😒 Proc by ne, kdyz cele ceske Vanoce jsou zalozene na obelhavani deti.
Souhlasím, že článek se příliš nepovedl. Třeba pro moji dceru by byla právě ta pohrůžka odnesení čerty nejvíc stresující. A i pro jiné děti. Síru a pekelné plameny si často představit nedokážou, ale vědí, že nechtějí být pryč od maminky... Jinak my nestrašíme, spíš se snažíme, aby se dcera těšila. Takže Mikuláš je hodný strejda a čerti jsou jen takoví rošťáci. Domů si je nezvem, chodíme za nimi do města. Dcera je citlivá a chceme, aby domov pro ni bylo bezpečné místo, kam žádný čert nemůže! Bereme tuhle tradici spíš jako takový hezký pohádkový den než jako příležitost ke strašení dětí.
No a k tomu lhaní dětem - já bych to tak radikálně neviděla. Jako malá jsem na Ježíška takky věřila a bylo to moc hezký. Takovou atmosferu, jako tehdy už pro mě Vánoce nikdy neměly. 🙂
K nam certi chodili kazdy rok, kazdy rok jsme se bali ale zadne trauma si z toho neneseme, ze nas cert odnese do pekla, kdyz budeme zlobit, tak se strasilo po generace a nemyslim si, ze z toho ma nekdo trauma, nerikam, aby decko melo hysterak, ale pokud je tato trojice podana decku citlive, aby melo respekt, prijde mi to v poradku, a ze jsou ceske vanoce cele o lhani? A jine v zahranici ne? Jde snad o to vytvorit detem kouzelny svet Jeziska, doba, kdy jsem sama verila byla ta nejkrasnejsi, nikdo nerika, ze vase deti nemuhou vyrustat bez teto "lzi", ale ja svym detem v tomto lhat klidne budu, deti maji svuj vlastni kouzelny svet, kdy veri kouzlum, pohadkam, tak proc jim brat dalsi kouzlo v podobe Jeziska, na detstvi je krasne to, ze se veri a zadne dukazy o tom, zda to tak je ci neni nepotrebuje
@lobella myslím to, že děti by měly věřit pohádkám, mají neskutečnou fantazii a my bychom jim to neměli kazit. Je krásné, když dítě vyrůstá ve svém pohádkovém světě, vyhlíží z okna Ježíška a těší se, až zacinká zvonečkem. Co se týče čerta, nejsem příznivcem strašení typu: "však počkej, až na tebe přijde čert a odnese tě v pytli". Ale i setkání s čertem může být fajn, když to nějak citlivě a vtipně podáme. Moje dcera třeba vloni učila čertíka počítat. Chtěl po ní, ať něco předvede a nakonec se ukázalo, že on počítat "jakože" neumí.🙂
Straseni ROZHODNE k tomuto svatku nepatri, stejne jako plac. Proste ne. Fakt blby clanek. Jde to udelat jinak, citlive, pekne, ...
S timto clankem tedy moc nesouhlasi,rozhodne by nemel byt 5.prosinec bran jako den place apod. Dcerku jssm pripravila na to, ze k nam cert s mikulasem a andelem prijde, rekla, jsem ji, ze to jsou prevleceni lide, ze opravdovy jsou jen v pohadkach. Nevim, zda je to tak dobre, ale dcerka se na ne tesila, vyhlizela je z okna. Kdyz prisli hezky si s nimi popovidala odrecitovala basnicku, dostala nadilku a byla nadsena. Ja z tohoto dne mela trauma jeste v 10 letech, takze jsem to udelala takto a nechci aby to mela dcera stejne
Začni psát komentář...
Abych byla upřímná tak mi věta „Jestli budeš takhle křičet, odnese si tě čert.“ nepřijde v pořádku a rozdíl mezi ní a tou druhou nevidím. Ani vydírání Ježíškem mi nepřijde v pořádku, natož tohle ☹