redakce
25. zář 2024
325 

Školní kolotoč je zpátky a s ním i podzimní nemoci

Léto uteklo rychlostí blesku – ani jsme se nestihli otočit a už nám na Bakalářích pípají první zprávy. Vzduch začíná vonět nejen podzimními listy, ale také novými úkoly, sešity a sem tam i zkaženou svačinou, kterou dítě zapomnělo přes víkend vyndat ze školní tašky. Přípravy na další kolo školního kolotoče jsou v plném proudu: „taxislužba“ na kroužky už má předběžný rozvrh, svačiny plánujeme podle předešlých zkušeností – přesně víme, co se snědlo a co zůstalo nedotčené na dně svačinového boxu. A samozřejmě nechybíme ani my, maminky s čelovkami na hlavách, shánějící kaštany na prvouku, protože si naše dítě těsně před spaním vzpomnělo, že je zítra opravdu nutně potřebuje.

A právě v této hektické době, kdy se rodinný život opět vrací do rytmu školních povinností, nás často přepadne i nečekaná návštěva v podobě prvních nachlazení, viróz a horeček. Ráno začíná povzbudivým zvoněním budíku a večer se mění v boj s teploměrem.

Proč se to na podzim děje tak často?

Vypadá to, že podzim si se školní docházkou pěkně rozumí, a jakmile přijdou první chladnější dny, virózy nás zasypou ze všech stran. Ale proč tomu tak vlastně je? Přechodné období po létě je plné výkyvů teplot, kdy ráno vyrážíme s kabátem a odpoledne už pobíháme v tričku. Tohle neustálé střídání teplot naše tělo pořádně zmáhá, a to hlavně náš imunitní systém. Sliznice v nose a krku, které nás chrání před viry, se v takových podmínkách oslabují. Výsledkem je, že viry a bakterie mají volnější cestu k tomu, aby se nám dostaly do těla.

No a k tomu přidejme fakt, že na podzim je méně sluníčka, a s ním i méně vitamínu D, který je pro naši imunitu důležitý. Děti se taky víc zdržují ve vnitřních prostorách, kde bacily snadno cirkulují. Koneckonců, kdo by odolal hře na honěnou v uzavřené třídě nebo na školní chodbě?

Mýtus o „nachlazení“

Mnozí z nás mají stále zafixované, že když dítě vyleze ven bez čepice, určitě se „nachladí“. Jenže pravda je trochu jiná. Samotné „nachlazení“ z toho, že je vám zima, je mýtus. Ne, studený vzduch sám o sobě nezpůsobuje, že onemocníme. Jde spíš o to, že když je chladno, naše tělo se snaží udržet teplo hlavně pro důležité orgány, a tím se omezuje prokrvení sliznic. A jakmile je sliznice oslabená, viry a bakterie toho využijí a jednodušeji se dostanou do těla. Takže problém není v tom, že by zima samotná způsobila nemoc, ale že nám chladné počasí oslabuje naši obranyschopnost.

Snažíme se, ale občas to prostě nevyjde

Jako mámy děláme, co můžeme, abychom tomu všemu předešly. Dáváme dětem vitamíny, snažíme se o zdravé svačinky a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Někdy to stačí, ale přiznejme si, že občas prostě ne. Bacily si stejně najdou cestu a my máme doma malého pacienta.

A právě v těchto chvílích přichází na scénu PARALEN. Díky široké nabídce různých lékových forem mám vždy po ruce správného pomocníka v boji s horečkami – ať už jde o situace, kdy dítě bolí v krku a nemůže polykat, nebo ještě neumí spolknout tabletku. Pro starší dceru volím tablety, které jsou praktické, když je potřeba podat vyšší dávku paracetamolu. A v případech, kdy dítě trápí zvracení a ústní podání léků není možné, spoléhám na čípky.

PARALEN® SUS

Pokud máte doma menší děti, pak je PARALEN® SUS ve formě suspenze neocenitelným pomocníkem. Tento sirup s jemnou jahodovou příchutí nejen snižuje horečku, ale také pomáhá zmírnit bolesti hlavy, svalů či zubů, které děti často trápí. Aplikace je díky přiložené stříkačce jednoduchá a rychlá, což oceníte hlavně ve chvílích, kdy dítěti není dobře a nechce spolupracovat.

PARALEN® 125 mg

Pro starší děti, které už zvládnou spolknout tabletku, mám připravený PARALEN® 125 mg. Tyto malé tablety jsou vhodné, když děti potřebují účinné řešení na horečku nebo bolest. Tabletky jsou snadné řešení, které nám doma vždy pomůže, když je potřeba.

PARALEN® 100 mg čípky

A co dělat, když se situace zkomplikuje? Známe to, horečka vylétne, dítě zvrací a vy nemáte šanci mu dát nic ústy. V takových chvílích jsou skvělou volbou PARALEN® 100 mg čípky. Jsou vhodné pro děti s hmotností od 7 kg. Proto je máme doma prakticky od narození. Ve skutečnosti byl PARALEN® 100 mg čípek vůbec první dětský Paralen, který si našel cestu do naší lékárničky. Čípky jsou vhodné pro malé děti, které odmítají jíst nebo pít kvůli bolesti v krku, nebo když zvrací a nemůžete jim podat nic ústně. Díky jednoduché aplikaci si můžete být jistí, že dostaly správnou dávku léku a účinek se dostaví rychle.

I když tedy děláme všechno proto, abychom podzimnímu virovému kolotoči předešly, někdy to prostě nevyjde. A to je v pořádku. Důležité je, že když už děti skolí horečka nebo bolest, jsme připravené. S PARALENEM® po ruce víme, že máme situaci pod kontrolou, ať už jde o horečku, bolest hlavy, zubů nebo svalů. A jakmile děti zase naberou síly, můžeme se co nejdřív vrátit zpátky do školního rytmu – a to je to, co si jako rodiče přejeme nejvíc.


Komerční článek

MAT-CZ-2400907-1.0-09/2024

Tento článek vyšel s podporou PARALEN®

PARALEN® 125 mg a PARALEN® SUS jsou volně prodejné léky k vnitřnímu užití. 

PARALEN® 100 mg čípky jsou volně prodejný lék k použití do konečníku. Obsahují paracetamol. Přečtěte si pozorně příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Zdroj fotografií: Redakce

Začni psát komentář...

Odešli