redakce
24. bře 2018
8689 

Maminky se svěřují: Jaké je být na rizikovém těhotenství?

Vrátíte se od svého gynekologa a v hlavě vám zní jeho poslední věta: "Vypadá to na rizikové těhotenství." Co přesně to znamená, jaká omezení to přináší, které faktory jsou ve hře? Své zkušenosti vám svěří maminky se stejnou diagnózou.  

Rizikové nebo patologické?

rizikového těhotenství hrozí zvýšená pravděpodobnost, že se nenarodí dítě zcela zdravé. Nejčastěji se jedná o hrozící potrat nebo předčasný porod, při podezření na vrozenou vývojovou vadu plodu apod. Tento stav může také způsobit vážná nemoc matky. Proto je více než nutné, aby nastávající maminka navštěvovala poradnu pro riziková těhotenství, kde ji věnují intenzivnější preventivní péči.

Oproti tomu u patologického těhotenství jsou důvody k obavám zcela oprávněné. Znamená to, že buď budoucí maminka, dítě nebo oba najednou jsou vážně nemocní. U některých žen mohla existovat choroba již před otěhotněním, ale v požehnaném stavu se může ještě zhoršit (např. roztroušená skleróza, Crohnova choroba, cystická fibróza apod.). Jindy se může onemocnění objevit až v průběhu těhotenství.

Faktory rizikového těhotenství:

Věk

Toto je jedna z vůbec nejčastějších příčin rizikového těhotenství. Ženy, které mají termín plánovaný před 17. narozeninami anebo po 35. narozeninách, mají vyšší riziko možných komplikací.

„První dítě jsem měla v necelých 32 letech, druhé jsem chtěla stihnout do 35 let. Ale vzhledem k mým současným zdravotním problémům to nejspíš nestihnu - uvidím, zda se to povede i po té pětatřicítce. Jinak ta rizika začínají strměji stoupat po 35. roku, ale je to individuální,“ Urtica z diskuzního fóra Po třicítce stará na dítě?

Zdravotní stav před těhotenstvím

  • zvýšený tlak krve

„Já mám od začátku tlak neustále kolem hodnot 130/80. Teď už jsem u průměrných hodnot 135/85. Měřím průběžně během dne doma. S doktorkou jsme domluvené, že jakmile se to přehoupne pres 140/90 tak to vyřešíme rizikovým,“ Martaveg z diskuzního fóra Zvýšený či vysoký tlak již na začátku těhotenství.

  • cukrovka

„Jsem taky diabetička 1. typu, aktuálně v 10. týdnu těhotenství. Před chvíli jsem se vrátila z diabetologie. A tam mě bohužel čekala studená sprcha, protože můj poslední GH byl v říjnu 102 mmol - což je podle lékaře indikace k přerušení těhotenství z diabetického hlediska. To jsem odmítla. Takže mě odeslal do rizikové poradny,“ Lenulka1980 z diskuzního fóra Rizikové těhotenství.

  • problémy s dýcháním, s ledvinami či se srdcem

„Trápí mě arytmie, jak jsem teď těhotná, tak samozřejmě více. Ale protože ji beru více méně jako součást mého života (bez léků), tak jsem to s doktorem neřešila. Při poslední poradně (31. týden) si všiml, že mám v kartě napsánu arytmii. Doporučil konzultaci s kardiologem a případně porod císařským řezem. Je pravda, že se zvětšujícím se břichem se zvětšují i mé problémy se srdcem, naučené manévry (nohy nahoru, hlavu dolů, dřepy, skoky, nucený kašel), které vždy pomohly vrátit srdce do normálního rytmu, moc nefungují. Hrozně mě to mrzí, ale císaři se asi nevyhnu,“ Nadka z diskuzního fóra Arytmie v těhotenství.

  • autoimunitní onemocnění (celiakie, roztroušená skleróza..)

Mám roztroušenou sklerózu, nyní jsem 27 tt.  Zatím s tím bojuju bez větších problémů, ale je těžko rozeznatelné, co je příznak těhotenství a co je roztroušená skleróza. Je teda důležité, aby si každá maminka uvědomovala rizika spojená s touto nemocí.  Já si je uvědomuji už jen proto, že to třeba bude moje jediné dítě. A za tohle mi za to stojí,“ Makrelka_268 z diskuzního fóra Roztroušená skleróza a těhotenství

  • chronické infekce (např. HIV),
  • předchozí potraty či jiné problémy v předešlých těhotenstvích,

 „...v prosinci jsem  prodělala zamlklý potrat v 7tt. Pokud se mi povede v blízké době znovu otěhotnět, budu muset na rizikové?“ zlutakacicka z diskuzního fóra Zamlknuté těhotenství: povedlo se vám potom otěhotnět?

 „@zlutakacicka to by mě taky zajímalo. Prošla jsem si tím samým. Pokud se nám podaří otěhotnět znovu, tak si nechám alespoň na první tři měsíce napsat pracovní neschopnost, “ píše uživatelka im4fun.

  • genetické poruchy v rodinné historii

„Dnes volali z genetické laboratoře, že i výsledky z krve jsou špatné. Nabídli mi včasnou aminocentézu, včasnou myslí tu, prováděnou v 15.  týdnu, tomu další 3 týdny čekání na výsledky. Domluvila jsem se v Olomouci v ústavu lékařské genetiky na odběr choriových klků. Vyšetření je stejně průkazné jako aminocentéza, rizika stejná, ale dá se dělat už od 11. týdne a výsledek je do 2 pracovních dnů. Moc nadějí si neděláme,“ Febik z diskuzního fóra Vrozené vývojové vady.

Zdravotní obtíže

Zejména ty, které se mohou objevit v průběhu těhotenství. Do této skupiny patří dvě základní onemocnění:

  • Těhotenská cukrovka

„…kvůli tomu, že si musím píchat inzulin, mi ale moje gynekoložka oznámila, že už nemůžu chodit na poradny k ní, ale musím se přesunout do ambulance pro riziková těhotenství,“ Begli z diskuzního fóra Těhotenská cukrovka – rady a tipy.

„Příznaky cukrovky v těhotenství nepoznáš, protože u těhotenské cukrovky žádné nejsou. Zdravé stravování taktéž není zárukou, protože tenhle typ vzniká na hormonálním základě, kdy hormony, které produkuje placenta, jdou proti účinku inzulínu. Samozřejmě musíš uvážit, jak moc spadáš do případné rizikové skupiny (věk nad 30 let, opakované těhotenství, cukrovka v rodině, hormonální léčba)," Werumka z diskuzního fóra Těhotenská cukrovka – rady a tipy.

  • Preeklampsie

„Před 6,5 lety, kdy jsem čekala syna, mi bylo v 39tt císařským řezem ukončeno těhotenství z důvodu akutní preeklampsie. Po porodu se tlak dostal opět do normálu, běžně je můj tlak v normě nebo spíše nízký. Nyní čekám druhé dítě. Jsem ve 12. tt, a tlak už neúměrně opět stoupá nahoru. Moje lékařka je přesvědčená, že je to spojeno s těhotenstvím. Přeložili mě do rizikové poradny a tam mi řekli, že se na to nedá vůbec spoléhat, že se objevuje znovu v rozmezí 60%-70%, hlavně u atypických případů, jak jsem já,“ xenona z diskuzního fóra Hrozí preeklamsie u druhého těhotenství?

Komplikace vlastního těhotenství

  • Problémy spojené s plodem

Některé mohou být rozpoznány ultrazvukem. Patří k nim například zvýšené či snížené množství plodové vody či zpomalený růst plodu.

„Byla jsem u doktora na předporodním vyšetření. Oznámil mi, že mám málo plodové vody. Na můj dotaz, jaké je riziko při malém množství plodové vody, mi nebylo zodpověděno celkem nic. Ale mám rizikové těhotenství. Neměli si mě spíše v té nemocnici nechat? Co hrozí, pokud nebude mít malý dostatek plodové vody? Nemůže se mu něco stát?“ dameno23 z diskuzního fóra Málo plodové vody – co hrozí miminku?

„...mám to samé.  Lékaři i s primářem mi řekli, že i bez vody se dá dítě nosit a bude se vyvíjet. Je tam ovšem riziko, řekněme pohmoždění nebo zlomenin končetin atd. Ta voda ho chrání před nárazy a když tam není, tak musí být maminka moc opatrná,“ verunka_korunka z diskuzního fóra Málo plodové vody – co hrozí miminku?

  • Mnohočetné těhotenství

„...dvojčata jsou riziková, a co se každého těhotenství týče, tak rozhodující je především prvních cca 13 týdnů, kdy se vše zakládá, tvoří a než se podstoupí první screening. Tak buď zatím v klidu, hodně odpočívej a nech to vše na přírodě,“ Adriene z diskuzního fóra Čekáme dvojčata.

  • Vcestné lůžko

 „Jsem v 21 tt. Byla jsem na ultrazvuku a doktorka mi řekla, že mám nízko položenou placentu. Navíc zasahuje malému do východu, takže máme počítat s císařským řezem - nejdřív jsem se strašně vyděsila, protože se císaře prostě bojím. Mám strach, že našeho  vysněného drobečka nedonosím do konce,“ petulisek16 z diskuzního fóra Vcestné lůžko.

„...chodím do rizikové poradny a věřím, že i s nízko posazenou placentou dojde ke zlepšení,“ píše Verimo.

  • Předčasný porod

„Já jsem rodila v 28tt. Předčasný odtok plodové vody, 3 dny na rizikovém, píchnutí kortikoidů, pak po třech dnech vyvolání,“ monivo z diskuzního fóra Předčasný porod: jaké jste měly druhé těhotenství?

Co říci závěrem? Snad jen to, že samotná diagnóza rizikového těhotenství nemusí znamenat konec světa. Užívejte si požehnaný stav a škaredé myšlenky nechte koňovi. Ten má na to hlavu. Maminka Chanelle1 to shrnula krásně:

„Těhotenství opravdu není nemoc, ale ne nadarmo se mu říká JINÝ stav. Je spousta žen, co zůstává doma na rizikovém těhotenství, protože proto obvykle mají důvod - ať už je to ten, že chtějí být v klidu a bez pracovních stresů (koneckonců proč si v dnešní uspěchané době sobě a děťátku nedopřát ten luxus - mít klid), nebo mají zdravotní komplikace (silné nevolnosti, krvácení, předcházející potrat a další). Taky je spousta žen, které žijí i v těhotenství aktivní život, ale jsou prostě opatrné a rozumně se zamyslí nad tím co dělat,“ chanelle1 z diskuzního fóra Lyžování v těhotenství

Začni psát komentář...

Odešli