redakce
27. bře 2018
19925 

Otěhotnění po antikoncepci: Důvod k obavám?

S partnerem jste se rozhodli, že nadešla ta správná chvíle na zplození potomka. Už jste celá natěšená a v hlavě si představujete, jaké to bude být těhotná a jak krásné asi bude vaše děťátko. Svěřila jste to kamarádce a ona vás rozhodila následujícím: "Ty jsi brala od 15 antikoncepci? Uf, to se ti asi nepodaří snadno otěhotnět. Hlavně počkej než se ti tělo vyčistí, než se začnete snažit, jinak bude mít miminko problémy." V hlavě vám hlodá červíček pochybností. Je tedy důvod k panice? 

Podobné věty slýchají tisíce žen, které se rozhodly, že nastala ta pravá chvíle otěhotnět. Na základě zkušeností stovek maminek na Modrém koníkovi a odborných článků jsme pro vás připravili informace, které vás uklidní.

Kdy se můžeme začít snažit?

Prvním krokem k těhotenství je pohlavní styk bez ochrany. Pokud jste se tedy rozhodli pro miminko, přerušte tedy veškeré antikoncepční metody a milujte se. V posledních letech se objevily informace o tom, že se žena, která brala hormonální antikoncepci, má nejprve vyčistit. Podle odborníků z řad lékařů je to, ale nesmysl.

Profesor lékařské fakulty Karlovy univerzity MUDr. Pavel Calda doslova uvádí: "Po vysazení nemusíte na nic čekat!" Slavný sexuolog, MUDr. Radim Uzel k tomu dodává: "Ten lékař, který vám radil několik měsíců na očistění těla od hormonů bohužel nemá pravdu. Otěhotnět můžete okamžitě po vysazení hormonální antikoncepce hned v následujícím cyklu bez jakéhokoliv nebezpečí pro průběh těhotenství a plod."

Majitelka a generální ředitelka kliniky reprodukční medicíny MUDr. Kateřina Veselá, ale zmiňuje, že během prvních třech měsíců po vysazení hormonální antikoncepce může být vyšší šance vícečetného těhotenství. "...neobávejte se otěhotnět po vysazení antikoncepce, protože hormony obsažené v těchto preparátech se vylučují z organismu velmi rychle. Je pravdou, že krátce po vysazení antikoncepce dochází k mírnému zvýšení podílu vícečetného těhotenství, z důvodu většího počtu současně uvolněných vajíček po ovulaci. Někdy se tohoto efektu využívá i v léčbě neplodnosti spojené s nedostatečnou ovulací. Tato tendence nepřetrvává déle než tři měsíce po vysazení."

Objevují se však i názory, že tělo vám stejně neumožní otěhotnět, dokud zvýšená hladina způsobená hormonální antikoncepcí sama neodezní. Protože hormony v antikoncepci v podstatě znemožňují uvolnění vajíčka během ovulace, jakmile hormony odezní, dojde k tzv. pseudokrvácení a tělo ženy začne produkovat své vlastní hormony, které rozproudí cyklus. 

Pokud ve vás i přesto přetrvávají obavy, můžete to udělat jako některé ženy z koníka. "Doktorka mi sice říkala, že můžu otěhotnět hned, ale známá, co se věnuje přírodní medicíně mi doporučila, abych tělo nechala několik měsíců, aby se detoxikovalo od hormonů, tak jsme asi 2 měsíce používali kondom pro jistotu. Až pak jsme se začali snažit na ostro," poradila teď už maminka holčičky. Určitě tím nemůžete nic pokazit a jestli vám to dodá na klidu, určitě to za to stojí. Psychika totiž hraje při snažení o miminko důležitou roli.

Jak dlouho bude trvat než otěhotním?

Tady už odpověď tak jednoznačná není. Každé tělo je totiž unikátní a otěhotnění doprovází řada faktorů jak na straně ženy, tak muže. V prvé řadě záleží na antikoncepční metodě, kterou jste dosud aplikovali.

Bariérové metody

Pokud jste se doposud chránili použitím kondomů či pesaru, můžete  otěhotnět prakticky hned během dalšího pohlavního styku. Tyto metody nemají totiž vliv na ovulaci ani nenarušují cyklus. 

Nitroděložní tělísko

Jak pro hormonální nebo měděná tělíska platí, že otěhotnět můžete hned po první menstruaci následující po vyjmutí tělíska. 

To potvrzují i zkušenosti maminek na koníku: "Já měla hormonální tělísko. 3 dny po vyndání jsem měla menses. A další už jsem nedostala. Otěhotněla jsem 18 dní po vyndání tělíska. Víme to přesně. Bylo to na jeden jediný pokus." Jiná maminka doplňuje své zkušenosti po vyndání nehormonálního tělíska: "Měla jsem měděné a otěhotněla jsem 2. měsíc po vyndání."

Hormonální antikoncepce - pilulky

Gynekologové uvádí, že otěhotnět můžete v podstatě během pár dní po vysazení. U některých žen může několik týdnů trvat, než se jim srovná menstruační a ovulační cyklus. Dle statistik polovina žen otěhotní 3-6 měsíců po vysazení, většina do jednoho roku.

Pokud jsou oba partneři zdraví, může být miminko na cestě opravdu velmi brzy. "Já brala hormonální antikoncepci 10 let, po vysazení se nám to povedlo hned, ani jsem to nedostala," svěřila maminka v diskuzi na koníku a zdaleka nebyla jediná. Nicméně našli se i výjimky, kterým to trvalo skoro rok. "Brala jsem ji 8 let a povedlo se po 11 měsících, už jsem z toho byla na nervy ."

V některých případech může dojít ke komplikacím a ženě se ani po vysazení antikoncepce nedostaví menstruace. Většinou se jedná o ženy, které měly nepravidelnou menstruaci už před tím, než začaly tabletky užívat. 

Hormonální antikoncepce - injekce

U této antikoncepce pozor! Schopnost ženy otěhotnět se oddaluje o několik měsíců, v extrémních případech až roky. MUDr. Milan Mrázek k tomu uvádí: "Doporučuji tento způsob hormonální kontracepce u žen aplikovat až po velmi důkladném zvážení. U žen od 35 let, které ještě uvažují o těhotenství, tento způsob vyloženě nedoporučuji." 

Můžou nastat komplikace?

Statisticky je šance na otěhotnění během jednoho pohlavní styku pouze 3%, pokud tedy toužíte po miminku, doporučují gynekologové sex minimálně 3krát týdně.

Během jednoho menstruačního cyklu nechráněnými pravidelnými pohlavními styky otěhotní asi 15 % žen. Během tří cyklů asi 40 % žen, během 6 cyklů 60 %, během jednoho roku 80 % žen. 

Kromě četnosti pohlavního styku ovlivňují plodnost také další faktory jako je věk, zdravotní stav, psychika a životní styl.

V posledních několika letech se bohužel stále více párů potýká s problémy otěhotnět. Neplodnost je strašák moderní doby. I přesto, že drtivá většina lékařů a vědců se shoduje, že hormonální antikoncepce není příčinou neplodnosti, najdou se i tací, kteří si myslí opak. Psychogynekoložka Helena Máslová tvrdí, že neplodnost je důsledek několikaletého vývoje a spousty faktorů, v souvislosti s hormonální antikoncepcí je podle ní hlavní problém v tom, že je předepisována dívkám velmi brzy, v době, kdy teprve dozrává jejich reprodukční soustava. To může mít v dospělosti vliv na problémy s ovulačním cyklem.

"Největším zločinem je podávání hormonální antikoncepce mladistvým. Slečna měla párkrát nepravidelnou menstruaci, má akné, tak jí předepíšeme pilulky. Podávané hormony vyřadí z činnosti její vlastní systém a nahradí ho umělým cyklem s pseudokrvácením. Přesně tyhle dívky jsou později typickými kandidátkami na neplodnost, setkávám se s nimi ve své ordinaci. V patnácti letech dostaly antikoncepci, vysadily ji v osmadvaceti, ve třiceti se léčí na neplodnost a o dva roky později jdou na umělé oplodnění."

Bohužel na tvrzení doktorky Máslové neexistují oficiální studie. Můžeme se jen dohadovat proč. Každopádně některé maminky ze svých zkušeností potvrzují, že musely na menstruaci čekat i několik měsíců a trvalo třeba i rok, než se jim cyklus upravil. Naštěstí to medicína umí poměrně úspěšně řešit. "Já po vysazení antikoncepce chodila na vyvolávačky co tři měsíce asi dva roky. Pak jsme se rozhodli pro miminko a musela jsem brát hormony, protože jsem neměla ovulaci. Teď jsem 30.tt."

Pro všechny ženy, které mají podobné problémy, má maminka Katka následující vzkaz: "Zdravím všechny čekatelky, já přidám svůj příspěvek pro všechny, co vyřadily HA kvůli tomu aby otěhotněly a nic. Já jsem vysadila antikoncepci 9/2013 a čekala. Když byl v listopadu TT negativní, vydala jsem se k paní doktorce a začalo martyrium dlouhé 2 roky. Injekce, hormony, různá vyšetření, antikoncepce na srovnání menstruace, ale po devíti měsících pořád po menstruaci ani památka. Nakonec jsem skončila na endokrinologii, kde pan doktor zjistil, že mám sníženou funkci štítné žlázy a začal mě léčit. Najednou jsem měla cyklus pravidelný jako švýcarské hodinky a loni v listopadu i pozitivní TT. Dnes mi na gauči leží 7.týdenní nádherná holčička a říkám si, že to čekání, tabletky a kolečka po doktorech se vyplatily! Tak nezoufejte a doufejte!"

Pokud se chcete poradit nebo si přečíst více zkušeností ostatních, zapojte se do našich diskuzí:

Všem maminkám a tatínkům, které se snaží o miminko držíme palce!

Zdroj informací:

http://www.planovanirodiny.cz/view.php?cisloclanku=2006020201

https://www.antikoncepce.cz/antikoncepce/planovani-rodiny-a-tehotenstvi/antikoncepce-a-tehotenstvi/

http://www.webmd.com/baby/tc/getting-pregnant-after-stopping-birth-control-topic-overview

http://www.tehotenstvi.cz/Otehotneni-po-vysazeni-antikoncepce

http://relax.lidovky.cz/psychogynekolozka-o-neplodnosti-a-nemocech-za-ktere-si-muzeme-sami-1-cast-1qa-/zdravi.aspx?c=A150205_102359_ln-zdravi_ape

http://ona.idnes.cz/antikoncepce-pro-mladistve-je-zverstvo-tvrdi-gynekolozka-helena-maslova-1lv-/spolecnost.aspx?c=A110810_143328_spolecnost_jup

Ja patrim k tem stastnejsim,dobrala jsem ha dostala menstruaci a dalsi ms nebyla...a ted cekame holcicku🤗

27. bře 2018

Já brala ha 13 let. Věděla jsem, že má menstruace je fakt hodně nepravidelná a tak jsem vysadila 3 roky před plánováním těhu a taky už jsem nechtěla ji brát. Menstruace se krásně srovnala skoro hned na začátku (úplně jsem koukala, ptrz jsem to zkoušela jednou kdysi a brala jsem léky, abych to dostala). Po začátku snažení to v podstatě trvalo měsíc a nyní mám za sebou půlku těhu a v létě očekáváme tu naši malou opičku 🙂
Kamarádce dr. doporučila vynechat ha a snažit se o dítě a za 3 měsíce byla v očekávání. Takže co člověk to ....

27. bře 2018

No a já ji po 11 letech vysadila a otěhotněla do 14 dnů (jeli jsme do kempu na dovču a řekli si, že to zkusíme - no a než nám dovolená skončila, já byla těhotná) 😀 Za pár dní se nám narodí holčička ❤ Myslím, že je to i o pohodě v hlavě - my se nestresovali a řekli si, že tomu necháme volný průběh. 🙂

31. bře 2018

Začni psát komentář...

Odešli