redakce
11. lis 2019
2173 

Neplodnost a umělé oplodnění. Proč, kdy a jak?

"Manželovi zjistili, že má pomalejší spermie a mně, že mám neprůchodné vejcovody. Na základě doporučení gynekologa jsme se rozhodli pro umělé oplodnění. Absolvovali jsme jednou inseminaci a 2x IVF, ale bohužel bez úspěchu. Byli jsme smutní a začínali mít obavy, že se miminka už nedočkáme. Nabrali jsme však síly a v roce 2017 jsme se rozhodli, že to opět zkusíme. Nevěděli jsme jakou kliniku navštívit, pak se mi ale náhodou kolegyně z práce zmínila, že byla v Repromedě, tak jsme ji také zkusili,“ vypráví svou cestu k vytouženému miminku maminka Mirka.

Přivést na svět miminko je pro naprostou většinu žen přirozená a nedílná součást jejich života. Pokud se to z nějakého důvodu nedaří, chcete vědět proč. Proč jsou všechny ženy v mém okolí těhotné a proti mně se příroda spikla? Co mám dělat?

Co dělat, když „to nejde“?

Nikdy není od věci vaše tělo na těhotenství předem připravit. Jak to udělat? Zkuste na pár měsíců změnit váš životní styl – užívejte si jógu, vyzkoušejte cvičení podle Ludmily Mojžíšové nebo objevte starou léčebnou metodu Cchi-kung – všechna tato cvičení krásně uvolní stažené svaly pánevního dna a přispějí tak k početí.

Někdy může „paseku“ ve vašem těle způsobit i nerovnováha hormonů, především estrogenu a progesteronu. Pokud nejsou v rovnováze, není v harmonii ani vaše tělo. Někdy stačí jen trochu pozměnit jídelníček a vaše hormony začnou fungovat tak, jak mají. Často si dopřávejte ryby, luštěniny, obiloviny, dýňová a slunečnicová semínka, špenát, maliny, libové hovězí a vepřové maso nebo hovězí játra, aj. A pokud chcete, aby se vitamíny i minerály z těchto potravin do vašeho těla vstřebaly opravdu správně, nejezte tučné a sladké pokrmy, vyhněte se alkoholu, cigaretám a samozřejmě drogám.

Nejen vy, ale i váš partner by se měl zamyslet nad tím, co každý den jí a jak žije. Kromě stravy bývá na škodu i přílišné zahřívání varlat, pokud jsou totiž varlata často a hodně v teple, může to mít vliv na správnou tvorbu a zrání spermií. Pokud toužíte po miminko, partner by měl omezit saunování, vypnout vyhřívání sedaček v autě a vyřadit všechno těsné spodní prádlo a úzké rifle z šatníku.

 „S manželem jsme se seznámili před 10 lety, po dvou letech naší známosti jsme se vzali a začali plánovat rodinu. V době, kdy jsme se začali pokoušet o miminko, bylo mně i manželovi 30 let…“ Mirka

Pokud se i po několika měsících na vašem těhotenském testu dvě čárky stále neobjevily, je možné, že za vašim neúspěchem stojí nějaký problém, třeba jen malý, bez lékařské pomoci však neřešitelný.

První krok 

Začněte návštěvou vašeho gynekologa, ten vám provede základní vyšetření, navrhne léčbu anebo přímo doporučí reprodukční kliniku. Kliniku si můžete vybrat i sami s partnerem. Pokud je vám více než 33 let, zajděte na vyšetření raději už po půlročním neúspěšném snažení o miminko. Pokud jste mladší, tak rok bude ideální.

„Přibližně po půl roce, když jsem stále nebyla těhotná, jsme se objednali na vyšetření…“ Mirka 

První seznámení s klinikou, a tedy i příslušným lékařem je velmi důležitá součást vaší léčby. Lékař na této první konzultaci zjišťuje, co vás trápí, ptá se na nemoci ve vaší rodině a informuje vás o cenách za léčbu. Lékař se potřebuje dozvědět důležité informace od obou partnerů, je tedy ideální, abyste se konzultace zúčastnili oba dva.

Co následuje?

Dále je potřeba zjistit, zda jsou partnerovy spermie schopné oplodnit vajíčko. Pokud se ukáže, že má partner spermiogram v pořádku a vy jste na základě gynekologického a ultrazvukového vyšetření zdravá, mohl být na vině třeba jen stres. Lékař vám buď doporučí, abyste to zkoušeli dál přirozeně anebo navrhne další vyšetření. 

Umělé oplodnění

Pokud se s lékařem dohodnete na umělém oplodnění, čeká vás několik kroků, které jsou pro léčbu důležité. Samotnému odběru vajíček předchází hormonální stimulace, ta je důležitá proto, aby ve vašich vaječnících uzrál vyšší počet vajíček. V přirozeném a bezproblémovém cyklu totiž uzraje každý měsíc v jednom vaječníku jen jedno vajíčko. Hormony si můžete aplikovat sama v pohodlí domova. 

Po odběru vajíček (punkci) embryologové v laboratoři spojí zdravá vajíčka se zdravými spermiemi – vznikne několik embryí, o která se následně starají. Nejpříhodnější stádium embrya pro transfer je 5. až 6. den od oplození vajíček spermiemi. V tento den se buďto embryo zavede do dělohy – tzv. čerstvý transfer, anebo se embrya zamrazí. Z těchto embryí se pak vezme jedno, které vám v dalším cyklu přenesou do dělohy – kryoembryotransfer. Zbylá embryjka se zamrazí pro případ, že by se první neuchytilo nebo že byste chtěli v budoucnu další miminko.

 „Repromedu můžeme jen doporučit – krásné prostory, skvělý personál, úžasní doktoři. IVF se povedlo hned na první pokus…“ Mirka

Jak se ví, že miminko bude zdravé?

Kromě základních vyšetření je dobré před transferem podstoupit také prediktivní genetické vyšetření, například test PANDA, který vám řekne, zda se k sobě s partnerem hodíte – poskytne důležité informace o tom, zda jste jako pár geneticky i reprodukčně kompatibilní, zda se vám narodí bez komplikací zdravé dítě. Toto vyšetření se provádí z krve.

I vaše embrya se otestují – existuje metoda, která umí zjistit genetickou výbavu embrya a zvolit to nejvhodnější pro transfer do dělohy ženy. Touto metodou je preimplantační genetické testování.

„Náš Mireček má už přes rok. Každý den s ním je úžasný. Je to naše láska na celý život. Děkujeme.“ Mirka

Pokud toužíte po miminku, začněte s léčbou včas.

-----------------------------

Tento článek vyšel s podporou Repromeda

Mě by zajímalo, kolik žen má problémy s početím a bralo v minulosti delší dobu, rok a více, hormonální antikoncepci. Bohužel ve svém okolí mám jedině takové ženy, které podobné problémy mají a HA braly. Nikdy ne opačně, tedy problém s početím a bez užívání HA.
Mě prostě tento fakt zaráží a vadí mi, jak lékaři doporučují HA jako naprosto běžnou součást života každé ženy. Od 15 se ladujeme umělými hormony, abychom se chránily, abychom si upravily nepravidelný cyklus, a přitom nedáme šanci tělu, aby to zařídilo samo.

Určitě to není jen o HA a určitě je spoustu spokojených uživatelek, které otěhotněly ihned, moc jim to přeju.
Podle mě by se ale odpovědní lidé měli více věnovat i negativním důsledkům hormonální antikoncepce.

11. lis 2019

@eithelwing Moje kamarádka je ten opačný příklad - nikdy nebrala HA a otěhotnět se jí nepodařilo, zato mám v okolí mnoho (například sestru) žen, které braly HA téměř nepřetržitě od 15 let a otěhotněly tzv. na první dobrou. Takže ne, nemáte pravdu.

11. lis 2019

@baja1122 No, kéž by. Znám bohužel velmi hodně případů. Obávám se, že šmahem prohlásit, že HA je v pořádku, se nedá.

11. lis 2019
Autor komentář smazal

@eithelwing To vůbec netvrdím, naopak, jsem silně proti užívání HA (asi proto mám ve 23 letech 2 děti😀), ale myslím si, že to určitě není ta jediná příčina, jak se někdy píše a svaluje vina jen na HA. Je tu mnoho dalších faktorů a nemůže se prostě jen tak prohlásit, že to má souvislost. Určitě na to existují nějaké studie, tam bychom pak snad mohly hledat odpověď...

11. lis 2019

@baja1122 Tak ono věk prvorodiček, celkově náš životní styl, žen i mužů, naše stravování, nic z toho nebude mít nejlepší efekt na plodnost. 🙂

12. lis 2019

@eithelwing ja som antiku pred snazenim neuzivala (az ked sme boli pred KET, mala som ju na 2 cykly kvoli cyste) ani po 7 rokoch sa nam to nepodarilo.

12. lis 2019

@baja1122 pani to mysli v globále, ne na příkladu vašich kamarádek. Dvou. Antikoncepce ano, je škodlivá. Už jen kvůli tomu, ze když ji někdo bere několik let, tak skrývá skryté problémy. Ty ale neleci, jen schovává.. pak po 10-15 letech žena, vysadí a diví se, ze nemá ovulaci, dlouhé cykly atd...

18. lis 2019

Začni psát komentář...

Odešli