Čím víc se těhotenství blíží ke svému velkému finále (tedy k porodu), tím důležitější informací se stává umístění miminka v bříšku a jeho poloha v něm. Víte, jak můžete vy samy miminku pomoci s otočením? Existuje mnoho různých - normálních i bizarních metod.
Co jste možná nevěděly o porodu miminka koncem pánevním
V rychlosti si pro začátek připomeňme jen pár nejdůležitějších faktů o porodu koncem pánevním:
Nezapomínejme hlavně na to, že i miminko, které je uložené v bříšku v poloze koncem pánevním, je ve fyziologické poloze. Při splnění několika podmínek je samozřejmě možné, aby proběhl vaginální (i přirozený) porod. I tak se ale mnoho maminek z důvodu neotočení miminka do správné polohy hlavou dolů trápí a snaží se najít cestu, jak miminku pomoct otočit se.
Další důležitou připomínkou je fakt, že miminko se do očekávané polohy hlavou dolů může otočit v podstatě kdykoliv, třeba i již při rozběhnutém porodu nebo pár minut před naplánovanou sekcí. Je tedy zbytečné dopředu podléhat panice, naopak tuto informaci berte s klidem a pořádně si promyslete různé možnosti, co se bude dít dál.
V Českém prostředí je samozřejmě mnohem jednodušší rodit miminko, které je otočeno "správně" - tedy hlavou dolů. Z tohoto důvodu se tak velká většina maminek, jejichž děti se nachází v poloze koncem pánevním, snaží dětem pomoci, aby se v bříšku otočily.
Pojďme se tedy společně podívat na některé metody, jež slibují zvýšení šance na otočení miminka. Při čtení následujících vět vás zajisté napadne zásadní otázka: "Funguje to stoprocentně?". Bohužel ne. Některá miminka mají prostě svoji hlavu a neotočí se, ani když je budete přemlouvat, cvičit všechny možné cviky, atd.
"Sama to znám velice dobře, protože jeden takový exemplář paličatého dítěte mám doma. V těhotenství jsem zkoušela vše možné (a snad i to nemožné) a stejně ten malý tvrdohlavec při porodu nejprve na svět vystrčil zadeček."
Na druhou stranu je popsáno mnoho případů, kdy metody "přemlouvání" zabraly a miminka se skutečně přetočila. U většiny metod však stejně nebudete mít nikdy stoprocentní jistotu, že je to právě vaší zásluhou a miminko by se neotočilo tak jako tak.
A nyní už dost obecného povídání, pohodlně se usaďte a přečtěte si o známých i méně známých, "normálních i trochu bizarních metodách" pro otočení miminka v děloze:
Se cvičením cviků pro otočení miminka má zkušenost i uživatelka Modrého koníka dianee, která se ve fóru Pomohly Vám cviky na otočení miminka? svěřila se svou zkušeností: "Mně cvičení bohužel nepomohlo, cítila jsem sice, jak se malá několikrát otočila hlavičkou dolů (byl to nepříjemný tlak na stydkou kost a chodila jsem pak jak kačer), ale potom se vždy otočila zpět, nevyhovovalo jí to."
Všechny výše uvedené metody byly spíše jen možnostmi, jak miminku zkusit domluvit a pomoci mu otočit se. Některé z nich samozřejmě skýtají větší šanci k úspěchu než jiné. Pokud však výše uvedené možnosti nezabírají, nevěšte prozatím hlavu, existuje ještě jedna možnost - navíc ta, která má nejvyšší procento pravděpodobnosti úspěchu. A tou je manuální obrat zevními hmaty. Jelikož je toto téma opravdu spíše na delší povídání, najdete ho rozpracované v následujícím článku ze série, která se věnuje tomuto širokému tématu : Poloze miminka koncem pánevním.
Zdroje:
https://www.babyweb.cz/konecne-hlavou-dolu
http://www.rodina.cz/clanek7655.htm
https://www.maminka.cz/clanek/jake-mate-moznosti-kdyz-je-plod-otoceny-zadeckem-dolu
https://www.nejenmaminkam.cz/52-tehotenstvi/tehotenstvi/1321-jak-na-pretoceni-miminka-od-a-do-z
Starší syn byl KP od 28. týdne. Zkoušela jsem cvičení a moje dr. mě poslala i na moxování. Bylo to hodně nepříjemné, pálilo mě to. Paní mě pálila na pravé noze, aby se malý přetočil směrem vlevo dolů. Bylo to asi 10 sezení a hned po prvním sezení se mi udělalo hodně špatně. V noci jsem cítila, že se malý přetáčí. Ultrazvuk pak opravdu potvrdil, že se malý hýbal, ale nepřetočil se hlavou dolů, jen si přesednul z pravé strany na levou. Dr. říkala, že je to mnohem těžší obrat, než kdyby se otočil hlavou dolů. Pak už jsem ani necvičila, ačkoliv mě k tomu všichni nabádali. Věřila jsem, že má k tomu svůj důvod. Rodila jsem nakonec císařem, jak jsem si porod vysnila.
Začni psát komentář...
Měla jsem miminko v KP poloze, tak nějak instinktivně jsem věděla, že se už neotočí už když mi to na gyndě poprvé ve 30.tt řekli. Teď po porodu vidím, že má takovou dost klidnou až lenivou povahu, takže se mu zkrátka asi nechtělo 🙂. Šla jsem ve 36.tt na manuální obrat a ten se povedl (trval 5 vteřin a malý měl stále stejný tep - patrně to prospal). Narodil se o 14 dní později už hlavičkou dolů. Jinak jsem z metod zkusila téměř vše až na moxování a homeopatika a nepomohlo nic.