Stala jste se maminkou. Prošla jste těhotenstvím, prožila jste tolik očekávaný porod.
S příchodem vašeho děťátka se změnil celý váš život, vaše tělo a možná i prožívání všeho, co jste měla ráda.
Změny se mohly stát i ve vašem sexuálním životě – nošení dítěte a porod zanechaly stopy na vašem těle, jiná jste i uvnitř, zvláště na počátku života vašeho miminka je těžké balancovat mezi rolí matky, ženy a také milenky.
Jelikož si plně uvědomujeme, jak důležitý je intimní kontakt v partnerství a jak moc je ho třeba udržovat, první sex po porodu je velmi očekávanou záležitostí z obou partnerských stran. Jeho očekávání s sebou často přináší obavy, hlavně ohledně naší tělesné schránky, která se změnila.
K obavám ze změny velikosti všech partií, které při sexu dáváte na obdiv, se také přidává obava z bolesti, hlavně pokud jste byly při porodu poraněny či nastřiženy, následně sešity a rána vás stále pobolívá, stejně tak jizva po císařském řezu. Velkou část této obavy tvoří i strach z toho, jaký prožitek bude mít partner poté, co se vaše vagina musela přizpůsobit průměru hlavičky vašeho potomka.
Dle diskuzí na našem Fóru, kterých je ohledně sexu po porodu několik, se první sex uskuteční obvykle ihned po skončení šestinedělí a pokud se ten váš nepovedl, nejste jediná. Na bolest ze zranění či na problém se uvolnit během aktu si stěžuje velké množství žen, stejně tak je naplňují obavy ještě před prvním poporodním stykem, který s obavami ale i se zvědavostí vyhlíží.
„Na sex se těším, na druhou stranu si tam dole připadám vytahaná a jsem z toho nervózní,“ píše uživatelka, která plánuje první noční rande se svým manželem a obává se reakce na její nové tělo.
„První sex byl strašný, velmi mě to bolelo, nedokázala jsem se vůbec uvolnit. Manžel byl ale velmi trpělivý, po několika týdnech a pokusech se vše vrátilo do starých, možná ještě lepších kolejí,“ dává naději další žena.
Svou roli v prožívání a také v chuti na milování po porodu hraje velkou roli také psychika – pro dobrý prožitek milování, ideálně s orgasmem, je stejně tak jako fyzický akt důležitý klid v hlavě, který často narušují myšlenky na dítě, běžné domácí povinnosti, obavy z toho, jak asi vypadáte, zda se muž cítí dobře a je vše v pořádku.
Oproštění od těchto obav radikální cestou popisuje další uživatelka Modrého koníka, která měla potíže se sexem po porodu několik měsíců: „Většinu pokusů o sex jsem probrečela a tím pokusy obvykle končily. Nedokázala jsem se uvolnit. Po delší době jsem se naštvala a před naším setkáním v posteli jsem se opila několika sklenicemi vína. Problém se vyřešil jednou pro vždy.“
Pokud vás v prvním půlroce od porodu trápí bolesti či neschopnost se uvolnit a sex si užít, buďte na sebe něžná a milá tak, jak si to přejete od svého muže. Netlačte své tělo a mysl, dopřejte si čas. Hledejte příčinu, ale nenuťte se do vyřknutí ortelu sama nad sebou. Změna ve vašem životě je velká, porod je velmi silným zážitkem a vliv na vaše tělo je obrovský - těhotná jste také byla devět měsíců, dejte tělu čas, aby se zahojilo.
„Na sex jsem neměla vůbec chuť ani náladu. Byla jsem strašně unavená a vynervovaná, že neuslyším, kdyby syn plakal. Nedokázala jsem se uvolnit, a tak mým jediným pocitem po milování byla úleva, že už to skončilo“
Pokud se nemůžete odpoutat od své role matky a stávat se milenkou, pracujte na tom, ale nenuťte se vybírat si mezi nimi. Rovnováha mezi životem jako maminky a manželky se hledá složitě, být do toho ještě dobrou milenkou je věc, která se nemusí spustit automaticky. Navíc v prvních měsících života vašeho dítěte, kdy jedete víceméně na automat a kvůli nočnímu vstávání jste nejunavenější v životě.
Nezapomínejte také, že hormon oxytocin, který vás poutá k vašemu miminku, funguje i 18 měsíců po porodu a zvláště pokud kojíte, vaše mysl po kontaktu s ním přímo volá. Od milostných hrátek vás tak možná volá i sama příroda. Mějte na paměti, že tento stav se bude jen lepšit vůči vašemu libidu a váš sexuální život na to určitě nezemře, pokud si vy i váš partner dopřejete čas a trpělivost.
Chybou by bylo na sex zanevřít. Čím více se ho budete stranit a bát se ho, tím horší vaše situace bude. Většina tantrických příruček na problémy v oblasti intimního styku s partnerem radí, aby na milování nezanevřeli, ale naopak se o mazlení, které přeroste v soulož, snažili ideálně každý večer. Nenechte mezi vámi a partnerem vzniknout propast, o problémech hovořte, přiznávejte vašemu muži vaší únavu a zároveň touhu být mu nablízku.
Také pro muže je poporodní období těžké a i muži mohou cítit z porodu či z příchodu vašeho potomka do rodiny trauma. Dokonce mohou trpět poporodní depresí.
Mezi nejčastější poruchy patří Madonin komplex, který mohou pocítit muži, kteří byli přítomni u porodu. Byl to pro ně silný zážitek, ze kterého se někteří vzpamatovávají delší dobu. Ve své ženě poté vidí především matku a už ji jen těžko dokážou vnímat jako manželku a milenku. Psychické potíže těžšího rázu, kdy nestačí vzájemná podpora a trpělivost partnerů, je třeba konzultovat s psychologem či terapeutem a odblokovat.
Pokud přetrvávají bolesti v oblasti vaginy či břicha, anebo máte problém s prožitkem či chutí na sex, analyzujte svůj problém a svěřte se lékaři. Začněte u gynekologa, který vás prohlédne a z jeho hlediska a ověří, zda není na vině fyziologická příčina následku po porodu. Pokud se neprokáže, je třeba pracovat s nějakých psychickým blokem.
„Po neustávájící bolesti při sexu, ale třeba i při pokusu zavést si tampon, kdy jsem brečela bolestí, jsem se nechala vyšetřit, včetně sona. Byla jsem hodně šitá, zvenku i zevnitř, a jizva byla hmatatelná i rok po porodu. Nicméně všechna vyšetření byla v pořádku. Musela jsem začít pracovat s tím, že mám problém v hlavě.“
Dobré metody pro odblokování těchto potíží je například metoda vaginálního mapování či tantrické milování. Rozhodně nezapomínejte také na masturbaci, která je nejlepším způsobem, jak poznat své tělo. Znalost vaší vaginy a možná nabyté sebevědomí z dosaženého orgasmu, ke kterému se jistě časem dopracujete, vám pomůže, až budete milostný akt hrát ve dvou.
Stejně tak, jako váš sex zřejmě nebyl ideální, když jste s ním začínala, ani při tomto restartu po tak významné události, jako je příchod vašeho dítěte na svět, neočekávejte zázraky ihned.
Čas, který bude plynout při vašem snažení, vám hodně pomůže. Nejen, že zhojí rány vašeho těla a také duše po poporodním prožitku, ale s přibývajícím věkem vašeho děťátka se také naučíte fungovat na všech frontách, které ve svém novém životě obstaráváte.
Čím starší bude vaše miminko, tím budete nabývat klidu, více spát, vaše mysl začne fungovat i jinde, než jen ve starostech o péči o něj a chod domácnosti.
Užívejte si mateřství, touha po tom být ženou a milenkou přijde stejně samozřejmě, jako vás opustila.
Autor: mblumtritt
Začni psát komentář...